Справа № 486/953/17
Провадження №2-а/486/63/2017
13 вересня 2017 року Суддя Южноукраїнського міського суду Миколаївської області Далматова Г.А., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовомОСОБА_1 до Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій та зобов'язання призначити пенсію за віком,
31.08.2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якому просить визнати дії Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо невірного застосування норм закону при обчисленні йому пенсії за віком, неправомірними та зобов'язати Южноукраїнське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії за віком, з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що з листопада 2006 року він отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та продовжував працювати. Після досягнення пенсійного віку - 54 роки він звернувся до Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах за списком №1 згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На підставі розпорядження № 1165 від 07 серпня 2017 року його було переведено з пенсії за вислугою років на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з розрахунком стажу і заробітної плати.
З повідомлення відповідача йому стало відомо, що при призначенні йому пенсії за віком, заробітна плата буде розрахована виходячи з середньої заробітної за 2007 рік - 1197,91 грн.
Відповідач здійснив переведення з пенсії за вислугу років, яку він не отримував на час призначення пенсії за віком, на пенсію за віком. У зв'язку з чим, при обчисленні пенсії за віком, було застосовано показник середньої заробітної плати за 2007 рік - 1197,91 грн. Тому він вважає дії відповідача неправомірними та просить суд задовольнити позов.
Представник відповідача Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, у встановлений судом строк, надав до суду заперечення проти позову, в якому зазначив, що відповідно до поданої позивачем заяви від 27.06.2017 року до Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, ОСОБА_1 було припинено виплату пенсії, яка була призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
01.08.2017 року згідно поданої заяви до Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, позивачеві було призначено пенсію за віком.
Відповідно до статті 7 вказаного закону військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Частиною 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Згідно з пунктом 15 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду від 25 листопада 2005 року №22-1 поновлення виплати раніше призначеної пенсії здійснюється за документами, що є у пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії.
У цьому разі заробітна плата для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, який враховувався при призначенні (перерахунку) пенсії, виплата якої відновлюється. У такому самому порядку за бажанням пенсіонера здійснюється переведення з одного виду пенсії на інший.
Переведення з одного виду пенсії на інший є зміна виду пенсії. При цьому, пенсійне законодавство не містить застереження щодо переведення з одного на інший вид пенсії лише в межах одного закону.
Отже, показник заробітної плати за 2007 рік, при переході позивача з одного виду пенсії на інший, враховуючи правила п.3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту населення» від 3 квітня 2012 року №327, відповідно до якої, пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2006 рік, перераховані з травня 2012 р. із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік - 1197,91 грн., застосований правомірно. Тобто позивачу проведено перерахунок пенсії правильно, відповідно до вимог чинного законодавства. Просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі та в клопотанні, надісланому разом з запереченням, наполягав на розгляді справи у відкритому судовому засіданні.
Згідно зі ст. 133 КАС України клопотання осіб, які беруть участь у справі, вирішуються судом негайно після того, як буде заслухана думка інших присутніх у судовому засіданні осіб, які беруть участь у справі, про що постановляється ухвала.
Виходячи зі змісту ст. 133 КАС України, всі клопотання розглядаються лише в судовому засіданні.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-1 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Вважаючи твердження представника відповідача про необхідність розгляду справи у відкритому судовому засіданні з мотивів, наведених ним, безпідставними, а також достатність повідомлених позивачем обставин та наданих доказів, суд розглянув справу в порядку скороченого провадження.
Дослідивши письмові матеріали справи, враховуючи позиції сторін, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає повному задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно копії трудової книжки ОСОБА_1 з 03.05.1981 року по 05.05.1983 року він проходив військову службу у Збройних Силах, після чого працював за списком №1 /а.с. 15-17/.
З 19 грудня 2006 року ОСОБА_1отримував пенсію за вислугою років, як військовослужбовець, що підтверджується атестатом про зняття з обліку №480 від 10.07.2017 р. про припинення виплати пенсії позивачу у зв'язку з переходом на пенсію за іншим Законом./а.с. 13/.
07 червня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області з заявою про припинення виплати йому пенсії за вислугу років з 01.07.2017 року /а.с. 12/.
Відповідач в своєму запереченні зазначив, що, оскільки позивачу раніше призначалась пенсія, її було переведено з пенсії за вислугу років на пенсію за віком. Відповідно до п.3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. У зв'язку з цим, розрахунок пенсії був здійснений із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії.
Статтею 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, передбачено право вибору пенсійних виплат і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсії: за віком, за вислугою років, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, призначається одна із цих видів пенсії за її вибором.
За ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Виходячи з приписів ст. 45 Закону, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: 1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Частина 3 вказаної правової норми регулює порядок переведення з одного виду пенсії на інший, а саме: переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви, на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії (частина 4 ст. 45 Закону).
Необхідно зазначити, що висновок відповідача, про те, що позивач звернувся з заявою про переведення з одного виду пенсії на інший, а тому у відповідача виник обов'язок застосувати при цьому показник за 2007 рік, є помилковий.
З матеріалів справи слідує, виплата пенсії за вислугу років позивачу була припинена в липні 2017 року та більше не поновлювалась, отже на момент призначення пенсії за віком він не отримував жодного виду пенсії.
Крім цього, відповідно до Закону «Про пенсійне забезпечення», пенсії за вислугу років призначаються у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.
В даному випадку, суд вважає за необхідне відзначити, що аналіз зазначеного вище правового припису вказує на те, що у випадку припинення пенсії за вислугу років, її поновлення можливе лише в разі звільнення з роботи. Разом з тим, позивач працював, як на момент призначення пенсії за віком так і на даний час працює, що підтверджується його трудовою книжкою /а.с. 15-17/. Отже, поновлення пенсії за вислугу років відносно позивача не мало місця.
Крім того, аналіз змісту ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вказує на те, що тільки за бажанням пенсіонера при переведенні з одного виду пенсії на інший, можуть застосовуватись норми ч. 3 вказаної правової норми щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
До того ж, ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Так, при призначенні пенсії за вислугу років показник середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону, оскільки основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення.
З поданої позивачем заяви про призначення пенсії не вбачається, що він просив призначити пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії, а оскільки такої згоди не було, то і у відповідача не було підстав застосовувати показник середньої заробітної плати за 2007 рік.
Поряд з цим, згідно ч. 2 ст. 40 зазначеного Закону за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Позивач просив відповідача саме призначити йому пенсію за віком з 01.08.2017 року, а не перевести на іншу /а.с. 14/. У запереченні відповідач визнає цей факт.
У вказаній ситуації, застосування положень ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є помилковим.
Таким чином суд приходить до висновку, що рішення відповідача про застосування до позивача, при призначенні з 01 серпня 2017 року пенсії за віком, показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2007 рік є неправомірним.
Для відновлення порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача перерахувати йому пенсію, з 01 серпня 2017 року згідно вимог ст.ст. 26, 27, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виходячи з показника середньої заробітної плати за три календарних роки, що передують року призначення пенсії та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
За таких обставин позовні вимоги про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач поніс документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору, що підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області/а.с. 1/.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 158-163, 167, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов ОСОБА_1 до Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправними дій та зобов'язання призначити пенсію за віком - задовольнити повністю.
Визнати дії Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, що полягають у невірному застосуванні норм закону при обчисленні пенсії за віком ОСОБА_1, неправомірними.
Зобов'язати Южноукраїнське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за три календарних роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто з 01 серпня 2017 року та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 640 (шістсот сорок) гривень судового збору, сплаченого останнім при зверненні до суду з даним позовом, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду через Южноукраїнський міський суд Миколаївської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею її копії до апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Южноукраїнського міського суду Г. А. Далматова