12 вересня 2017 р.м.ОдесаСправа № 520/7125/17
Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Куриленко О.М.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Танасогло Т.М.,
суддів - Зуєвої Л.Є.,
- Яковлєва О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі на постанову Київського районного суду м. Одеси від 24 липня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправними дій,-
У червні 2017 року ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (далі - Центрального об'єднаного управління ПФУ в м. Одесі, відповідач), якому просив:
- визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління ПФУ в м. Одесі щодо не включення пенсії за віком ОСОБА_2 з 25.09.2016 року заробітної плати за період роботи з січня 1981 року по грудень 1985 року включно, згідно з довідкою про заробітну плату для обчислення пенсії від 21.11.2016 року № 35, виданої Відкритим акціонерним товариством «Одестрансавто».
- зобов'язати Центральне об'єднане управління ПФУ в м. Одесі здійснити розрахунок та виплату пенсії ОСОБА_2, з 25 вересня 2016 року з урахуванням заробітної плати за період роботи з січня 1981 року по грудень 1985 року включно, згідно з довідкою про заробітну плату для обчислення пенсії від 21.11.2016 року № 35, виданої Відкритим акціонерним товариством «Одестрансавто» з урахуванням вже отриманих сум пенсії.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_2 зазначив, що дії Центрального об'єднаного управління ПФУ в м. Одесі щодо не включення для обчислення його пенсії за віком з 25.09.2016 року заробітної плати за період роботи з січня 1981 року по грудень 1985 року включно, згідно з довідкою про заробітну плату для обчислення пенсії від 21.11.2016 року № 35 виданої Відкритим акціонерним товариством «Одестрансавто» є незаконними, що і стало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Постановою Київського районного суду м. Одеси від 24 липня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено.
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, Центральне об'єднане управління ПФУ в м. Одесі подало апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати та ухвалити нову, якою адміністративний позов задовольнити.
Відповідно до приписів ст. 197 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції, може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд за їх участю, а також у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини.
16 вересня 2016 року ОСОБА_2 звернувся до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Одеси (зараз Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі) із заявою про призначення пенсії за віком надавши всі необхідні документи для призначення пенсії, що підтверджується копією заяви.
В подальшому, 15 грудня 2016 року ОСОБА_2 подав до Управління довідку про заробітну плату для обчислення пенсії за період роботи з січня 1981 року по грудень 1985 року, видану Відкритим акціонерним товариством «Одестрансавто» від 21.11.2016 року № 35.
Однак, позивачу було призначено пенсію у розмірі 1195 грн. при загальному стажі роботи 40 років 11 місяці і 14 днів.
07 червня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про приведення у відповідність розміру його пенсії шляхом врахування заробітної плати згідно з довідкою про заробітну плату для обчислення пенсії від 21.11.2016 року № 35 виданої Відкритим акціонерним товариством «Одестрансавто».
Проте, 16 червня 2017 року ОСОБА_2 отримав листа від 15.06.2017 р. № 243/В-01, яким повідомлено, що пенсія призначена без урахування довідки про заробітну плату від 21.11.2016 року № 35 видану Відкритим акціонерним товариством «Одестрансавто», оскільки згідно акту пошуку №4 від 23.05.2017 року дане підприємство не знаходиться за юридичною адресою: 65031, м. Одеса, вул. Плієва, буд. 1, провести перевірку первинних документів про нарахування заробітної плати немає можливості, та розрахунок пенсії проводиться без урахування зазначеної вище довідки про заробітну плату.
Не погоджуючись з вищевказаним ОСОБА_2 звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що позивачем дотримано вимоги статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка надає йому право для обчислення пенсії враховувати заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв, за умови підтвердження її довідкою. Оскільки, Центральне об'єднане управління ПФУ в м. Одесі не заперечує проти обґрунтованості вказаної довідки, немає підстав для неврахування її для встановлення розміру пенсії.
Колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції таким, що відповідає вимогам Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення».
В апеляційній скарзі вказується на те, що відповідно до акту пошуку №4 від 23.05.2017 року Відкрите акціонерне товариство «Одестрансавто» не знаходиться за юридичною адресою та до Департаменту архівної справи та діловодства документи не надавались, а, отже, провести перевірку первинних документів про нарахування заробітної плати немає можливості, тому розрахунок пенсії проводиться без урахування вищевказаної довідки про заробітну плату.
Колегія суддів не погоджується з таким доводом апелянта з огляду на наступне.
Частиною 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно ч. 1 ст. 44 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
З матеріалів справи вбачається, що 15 грудня 2016 року ОСОБА_2 у визначений ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» подав до Управління довідку про заробітну плату для обчислення пенсії від 15.11.2016 року № 35, виданої Відкритим акціонерним товариством «Одестрансавто» за період роботи з січня 1981 року по грудень 1985 року включно.
Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_2, а саме за № 8 13.05.1977 року, позивач був прийнятий на посаду слюсаря, і пропрацював на даному підприємстві до 27.04.1994 року, що підтверджується записом № 19 трудової книжки.
Поряд з цим, як вбачається із записів трудової книжки позивача, починаючи з 01.08.1961 року по 28.10.1996 року Відкрите акціонерне товариство «Одестрансавто» неодноразово перейменовувалось.
Приписами ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи та період роботи, є трудова книжка.
Таким чином, період, за який надана довідка про заробітну плату підтверджується записами в трудовій книжці.
Відповідно до данних з Єдиного Державного реєстру підприємств організацій України, що міститься на офіційному сайті Міністерства юстиції України на сьогоднішній день в ЄДРПОУ значиться: Відкрите акціонерне товариство «Одестрансавто», тобто на момент розгляду справи дане підприємство є діючим.
Колегія суддів зазначає, що підставою для відмови позивачу в обчисленні пенсії з урахуванням довідки від 21.11.2016 року № 35 може бути виключно факт відсутності первинних документів, на підставі яких видана ця довідка.
Однак, відповідач у якості підстави для відмови позивачу у розрахунку пенсії з урахуванням зазначеної довідки, послався виключно на факт неможливості з'ясування місцезнаходження та встановлення відповідності юридичної адреси підприємства, що видало таку довідку, що не може бути самостійним доказом відсутності підтвердження первинними документами викладених у довідці відомостей.
Крім цього, колегія суддів не приймає до уваги акт від 21.11.2016 року № 35, на який посилається Центральне об'єднане управління ПФУ в м. Одесі, оскільки в ньому не зазначено всіх об'єктивних даних про перевірку Відкритого акціонерного товариства «Одестрансавто».
В даному випадку відповідач після отримання вищевказаного акту, повинен був направити повторний запит до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі на отримання інформації щодо сплати страхових внесків Відкритим акціонерним товариством «Одестрансавто» за період діяльності з 1981 року по 1985 рік.
Підпунктом «в» пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для ризначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що заробітна плата для призначення пенсії в період роботи до 01 липня 2000 року підтверджується довідкою підприємства, установи та організації. Форма і зміст цієї довідки визначені у додатку 1 Порядку.
Така довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особистих рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник, або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами (пункт 17 Порядку).
Проте, Центральним об'єднаним управлінням ПФУ в м. Одесі не було враховано для розрахунку заробітної плати позивача за період роботи з січня 1981 року по грудень 1985 року включно, згідно з довідкою про заробітну плату для обчислення пенсії від 21.11.2016 року № 35 виданої Відкритим акціонерним товариством Одесатрансавто».
У відповідності до вимог ч. 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обов'язок держави щодо його забезпечення Реалізація цього обов'язку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.
Отже, соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
За правилами ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (далі - Порядок) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року.
За бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
З матеріалів справи вбачається, що довідка про заробітну плату для обчислення пенсії, яка подавалась позивачем для призначення пенсії, видана за формою Додатку 1 до пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і містить всі необхідні відомості стосовно заробітної плати та періоду роботи у даній організації.
Окрім того, відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, в тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на Відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Доводи вказані в апеляційній скарзі не спростовують висновок суду першої інстанції та не містить підстав за яких можливо скасувати постанову Київського районного суду м. Одеси від 24 липня 2017 року.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно протиправності дій Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо не включення пенсії за віком ОСОБА_2 з 25.09.2016 року заробітної плати за період роботи з січня 1981 року по грудень 1985 року включно згідно з довідкою про заробітну плату для обчислення пенсії від 21.11.2016 року № 35 та зобов'язання здійснити розрахунок пенсії, з урахуванням даної довідки.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись, ст.ст. 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів,
Апеляційну скаргу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі залишити без задоволення, а постанову Київського районного суду м. Одеси від 24 липня 2017 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій сторонам та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі.
Головуючий: Т.М. Танасогло
Суддя: Л.Є. Зуєва
Суддя: О.В. Яковлєв