ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (0322)-61-58-10
про повернення позовної заяви
13 вересня 2017 року№813/3155/17
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кухар Н.А. перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Личаківського відділу соціального захисту населення департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про зобов' язання до вчинення дій та виплату коштів, -
ОСОБА_1 звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Личаківського відділу соціального захисту населення департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про зобов' язання до вчинення дій та виплату коштів.
Згідно з ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Перевіривши матеріали позовної заяви, вважаю, що така підлягає поверненню з огляду на наступне.
Загальні правила визначення предметної підсудності адміністративних справ встановлено ст.18 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). За змістом цієї норми предметна підсудність справ визначається за двома критеріями - предметним та суб'єктним.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Предметну підсудність адміністративних справ ця норма визначає за суб'єктним критерієм. Водночас названа норма містить застереження та виключає з предметної підсудності місцевих загальних як адміністративних судів справи, в яких однією зі сторін є орган чи посадова особа органу місцевого самоврядування, які підсудні окружним адміністративним судам.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Ця норма визначає предметну підсудність адміністративних справ також за суб'єктним критерієм.
Аналізуючи зміст вказаних положень ст. 18 КАС України, суд вважає, що основним критерієм для визначення компетентного суду при вирішенні спору виступає не предмет позову, а суб'єктний склад учасників спору, незважаючи на назву даної статті. Тому, з урахуванням суб'єктного критерію місцевим загальним як адміністративним судам підсудні справи, в яких однією зі сторін є орган чи посадова особа органу місцевого самоврядування.
До органів місцевого самоврядування, відповідно до ст. 140 Конституції України і ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" віднесено, зокрема, виконавчі органи сільської, селищної, міської ради.
Враховуючи те, що в даній справі відповідачем виступає Личаківський відділ соціального захисту населення департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, який є органом місцевого самоврядування, виходячи з правил підсудності, встановлених ч. 1 ст. 18 КАС України, суддя приходить до висновку, що вказану позовну заяву про скасування рішення повинен розглядати місцевий загальний суд, як адміністративний.
Згідно з п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
За таких обставин, позовну заяву належить повернути позивачу та роз'яснити, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись ст.ст. 18, 108 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Личаківського відділу соціального захисту населення департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради про зобов' язання до вчинення дій та виплату коштів - повернути позивачу.
Копію ухвали надіслати позивачу, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили в строк та в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Суддя Кухар Н.А.