Україна
Донецький окружний адміністративний суд
05 вересня 2017 р. Справа №805/2142/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Аляб'єва І.Г., при секретарі судового засідання Филиппенко М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Азовелектросталь» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби, Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 05 березня 2015 року № Ю-41-11 та зобов'язання вчинити певні дії,
02 червня 2015 року до Донецького окружного адміністративного суд надійшов адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Азовелектросталь» (далі - ПАТ «Азовелектросталь») до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служб (далі - СДПІ з ОВП у м. Донецьку), Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, в якому позивач просив:
- визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) СДПІ з ОВП у м. Донецьку від 05 березня 2015 року № Ю-41-11 про сплату суми недоїмки зі сплати єдиного внеску в сумі 18 479 790,76 грн;
- зобов'язати СДПІ з ОВП у м. Донецьку звільнити ПАТ «Азовелектросталь» від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції;
- зобов'язати СДПІ з ОВП у м. Донецьку не застосовувати до ПАТ «Азовелектросталь» штрафних та фінансових санкцій, передбачених ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції;
- зобов'язати СДПІ з ОВП у м. Донецьку визнати безнадійною та списати в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу, недоїмку, що виникла у ПАТ «Азовелектросталь» з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції;
- зобов'язати СДПІ з ОВП у м. Донецьку здійснити коригування відомостей в картці особового рахунку ПАТ «Азовелектросталь» шляхом виключення з неї відомостей щодо наявності у ПАТ «Азовелектросталь» недоїмки та штрафних і фінансових санкцій з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахованих за період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає наступне.
11 березня 2015 року ПАТ «Азовелектросталь» була отримана вимога про сплату боргу (недоїмки) СДПІ з ОВП у м. Донецьку від 05 березня 2015 року № Ю-41-11 про сплату суми недоїмки зі сплати єдиного внеску в сумі 18 479 790,76 грн.
Позивач вважає, що знаходиться на території проведення антитерористичної операції, а тому відповідно до приписів Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є звільненим від виконання обов'язків щодо сплати єдиного внеску до закінчення антитерористичної операції. З урахуванням викладеного просили задовольнити позов.
Через відділ діловодства та документообігу від Відповідачів надійшли заперечення, у яких вони наполягають на тому, що на Позивача покладений обов'язок своєчасно та в повному обсязі сплачувати суми податків, зборів та обов'язкових платежів. Наголошує, що Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» не скасовує обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а надає можливість платникам єдиного внеску на період АТО не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) та в повному обсязі.
Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представники відповідача у судове засідання не з'явилися, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, причини неявки суду не повідомили.
Відповідно до частини першої статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи, що представники сторін до судового засідання не з'явилися, суд вважає за можливе провести судове засідання без здійснення фіксування звукозаписувальним технічним засобом.
Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні докази за своїм внутрішнім переконанням, встановив наступне.
Позивач - Приватне акціонерне товариство «Азовелектросталь» (ідентифікаційний код 25605170) зареєстроване як юридична особа 08 липня 1998 року, про що 21 липня 2004 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесений запис за номером 1 274 120 0000 000003.
Відповідач - Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління ДФС (код ЄДРПОУ 39789047) зареєстрований за адресою: 87515, Донецька область, м.Маріуполь, вул. Італійська, 59.
Судом встановлено, що Позивач відповідно розпорядження Офісу великих платників податків ДФС від 08 вересня 2016 року № 47-р «Щодо переведення платників податку» перебуває на обліку у Дніпропетровському управлінні офісу великих платників податків Державної фіскальної служби як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
05 березня 2015 року СДПІ з ОВП у м. Донецьку винесена вимога про сплату боргу (недоїмки) № Ю-41-11 про сплату суми недоїмки зі сплати єдиного внеску в сумі 18 479 790,76 грн (том 1 а.с.8).
Заборгованість Позивача по сплаті єдиного соціального внеску станом на 01 березня 2015 року складала 18 479 790,76 грн, яка виникла за рахунок несплати самостійно поданих звітів:
- № НОМЕР_1 від 16 жовтня 2014 року залишок на суму 2 884 372,48 грн;
- № НОМЕР_2 від 17 листопада 2014 року на суму 4 261 596,07 грн;
- № НОМЕР_3 від 10 грудня 2014 року на суму 4 421 379,36 грн;
- № НОМЕР_4 від 16 січня 2015 року на суму 3 966 480,46 грн;
- № НОМЕР_5 від 19 лютого 2015 року на суму 2 945 962,39 грн.
Не погодившись з вказаною вимогою, Позивач направив СДПІ у м. Донецьку скаргу від 19 березня 2015 року № 301/1-22 (том 1 а.с.9-10), на яку було отримано рішення про результати розгляду скарги від 28 квітня 2015 року № 10714/10/28-10-10-4-33, у якому Відповідач зазначає, що ПАТ «Азовелектросталь» зобов'язане виконувати всі встановлені законом № 2464 обов'язки, якщо вони продовжують здійснювати господарську діяльність, нараховувати, обчислювати і сплачувати заробітну плату знаходячись на території де проводилася АТО або було оголошено військовий чи надзвичайний стан. Відповідач вимогу від 05 березня 2015 року № Ю-41-11 залишили без змін, а скаргу - без задоволення (том 1 а.с.11-12).
У матеріалах справи наявна заява Позивача до СДПІ з ОВП у м. Донецьку від 24 квітня 2015 року, у якій ПАТ «Азовелектросталь» просить звільнити його від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану (том 1 а.с.14).
Розглянувши матеріали справи суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову. При цьому виходить з такого.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).
Пунктом 1 та пунктом 12 частини другої статті 6 Закону №2464-VI передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
Відповідно до абзаців 1, 3, 4 частини 4 статті 25 Закону №2464-VI, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Частиною четвертою статті 11 Закону № 1669 передбачено внесення змін до Закону №2464, а саме розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 9-3 такого змісту:
«Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону №2464-VI, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (далі - Закон № 1669-VII), де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону №2464-VI, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції».
Суд відзначає, що підпунктом 8 пунктом 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» від 12 серпня 2014 року № 1636-VII (далі - Закон № 1636) внесені зміни до Закону № 2464, а саме розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 доповнено пунктом 9-3.
Внаслідок цього зміни до Закону № 2464, внесені на підставі підпункту «б» підпункту 8 пункту 4 статті 11 Закону № 1669, включені до розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 як пункт 9-4.
Абзацом 1 пункту 9-4 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 передбачає звільнення таких платників єдиного внеску від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону № 2464, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою звільнення платників єдиного внеску, згаданих у абзаці 1 пункту 9-4 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464, є заява, подана ними до органу доходів і зборів, про що свідчить абзац 2 пункту 9-4 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464.
На виконання абзацу 3 пункту 5 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669 пункт 1 розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» від 02 грудня 2015 року № 1275-р затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України №1275-р, до зазначених населених пунктів, зокрема, належить м. Маріуполь та м. Донецьк.
Станом на момент виникнення спірних правовідносин та на момент розгляду даної справи, антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 не закінчилась.
Таким чином, ПАТ «Азовелектросталь» є платником єдиного внеску та перебуває на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, де проводилася антитерористична операція, яка на даний час триває.
Виходячи в вищевикладеного, позивач виконав вимоги Закону і є звільненим від сплати єдиного внеску, оскільки надав заяву про звільнення від нарахування, утримання, сплати єдиного внеску та подання звітності, а отже, у контролюючого органу не було підстав для винесення вимоги про сплату боргу (недоїмки).
За таких обставин, суд вважає що вимога про сплату боргу (недоїмки) від 05 березня 2015 року № Ю-41-11 про сплату суми недоїмки зі сплати єдиного внеску в сумі 18 479 790,76 грн є незаконними, необґрунтованими, такими, що не відповідають критеріям правомірності та підлягають скасуванню.
Вимога позивача про зобов'язання СДПІ з ОВП у м. Донецьку звільнити ПАТ «Азовелектросталь» від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З системного аналізу норм вбачається, що ПАТ «Азовелектросталь» звільнено від виконання обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VI, в силу закону, що не потребує додаткового зобов'язання Відповідача діяти відповідним чином.
Позовна вимога про зобов'язання СДПІ з ОВП у м. Донецьку не застосовувати до ПАТ «Азовелектросталь» штрафних та фінансових санкцій, передбачених ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції також не підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Виходячи з викладеного, у суду немає підстав для захисту прав особи, яка лише припускає їх можливе порушення у майбутньому.
Положення вказаної статті стосуються порушених прав, тому неможливо зобов'язати Відповідача на майбутнє вчиняти певні дії, оскільки відсутні факти порушення прав позивача у майбутньому.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання СДПІ з ОВП у м. Донецьку визнати безнадійною та списати в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу недоїмку, що виникла у ПАТ «Азовелектросталь» з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, суд зазначає наступне.
Частиною четвертою статті 11 Закону № 1669 передбачено внесення змін до Закону №2464, а саме розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 9-3 такого змісту:
«Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону №2464-VI, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року № 1669-VII (далі - Закон № 1669-VII), де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону №2464-VI, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу».
Відповідно до статті 101 глави 9 розділу ІІ Податкового кодексу України наказом Міністерства доходів і зборів України від 10 жовтня 2013 року №577 затверджено Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків (далі - Порядок №577).
Згідно з підпунктом 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку №577 під терміном «безнадійний податковий борг» слід розуміти, зокрема, податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс - мажорних обставин).
Розділом IV Порядку № 577 визначено, що у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню.
До заяви обов'язково додаються документи, зазначені в підпункті 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.
За результатами розгляду документів, наданих платником податків, керівник (його заступник) органу доходів і зборів за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Таким чином, розгляд даного питання відноситься до функціональних обов'язків контролюючого органу, а тому судовий орган не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Стосовно позовних вимог Позивача про зобов'язання СДПІ з ОВП у м. Донецьку здійснити корегування відомостей в картці особового рахунку ПАТ «Азовелектросталь» шляхом виключення з неї відомостей щодо наявності у ПАТ «Азовелектросталь» недоїмки та штрафних і фінансових санкцій з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахованих за період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, суд зазначає наступне.
Механізм ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів до бюджету та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на час виникнення спірних правовідносин визначений Порядком ведення органами Міністерства доходів і зборів України оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, затверджений Наказом Міністерства доходів і зборів від 05 грудня 2013 року № 765 (далі - Порядок № 765).
Пунктом 1 розділу ІІ Порядку з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску територіальними органами Міндоходів відкриваються інтегровані картки платників за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися платниками, а для обліку сум передоплати - за кожним платником.
Інтегрована картка платника це форма оперативного обліку податків, зборів, митних платежів, передоплати та єдиного внеску, що включає комплекс облікових показників з інтегрованих підсистем, за повноту, достовірність і своєчасність відображення яких несуть відповідальність структурні підрозділи територіальних органів Міндоходів за функціональними напрямами роботи.
Відповідно до пункту 1 розділу V Порядку у разі наявності у платника податкового боргу за податками, зборами територіальні органи Міндоходів зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник, в рахунок погашення боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником.
Враховуючи норми Порядку №577, суд приходить до висновку, що Закон №1669 не скасовує обов'язків платника податків сплатити єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 14 квітня 2014 року по 01 січня 2016 року та не передбачає автоматичного списання недоїмки, а лише надає можливість на період АТО не виконувати їх у встановлені строки (своєчасно) і в повному обсязі.
Тому виключення з картки особового рахунку ПАТ «Азовелектросталь» заборгованості (недоїмки) та штрафних і фінансових санкцій з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахованих за період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції не має законодавчого підґрунтя.
На підставі викладеного та керуючись статтями 2-15, 17-20, 23, 26, 69-72, 94, 98, 159-163, 167, 185-186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби від 05 березня 2015 року № Ю-41-11 про сплату суми недоїмки зі сплати єдиного внеску в сумі 18 479 790,76 грн.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано.
У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 08 вересня 2017 року.
Суддя Аляб'єв І.Г.