категорія статобліку - 2.31
справа № 2а-6755/08/0470
Іменем України
15 жовтня 2009 року м.Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Павловського Д.П.
при секретарі Лобі Е.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації про визнання неправомірними дій, стягнення коштів, -
21 липня 2008р. до суду надійшов даний адміністративний позов із такими позовними вимогами: визнати дії управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації відносно нарахування їй виплат сум державної допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею віку трьох років нижче прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років незаконними; стягнути з відповідача на її користь недоплачену суму державної допомоги при народженні дитини у розмірі 4088,80грн.; стягнути з відповідача на її користь недоплачені за період з 01 жовтня 2007р. по 01 травня 2008р. суми державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 2546,89грн.; зобов'язати відповідача починаючи з 01 травня 2008р. не порушувати Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» і сплачувати на її користь державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Позовні вимоги обґрунтовано позовною заявою від 21.07.2008р.
Позивач у судове засідання не з'явилася. 01 вересня 2009р. від неї надійшло клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача у судове засідання, також, не з'явився. У матеріалах справи наявне клопотання датоване 10.09.2008р. №1780/а про розгляд справи за його відсутності.
11 вересня 2008р. від відповідача надійшли заперечення на позовну заяву, у яких він просить відмовити у задоволенні позовних вимог та якими обґрунтована його позиція.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши доводи осіб, які беруть участь у справі, суд встановив наступне.
Позивач є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1
Відповідно до довідки управління праці та соціального захисту населення Павлоградської райдержадміністрації від 02.04.2008р. №290, відповідачем сплачувалося позивачу: одноразова допомога при народженні дитини в розмірі 3400грн. у серпні 2007р., по 425грн. з вересня 2007р. до березня 2008р.; допомога до досягнення дитиною трьох років: за жовтень 2007р. - 118,56грн., листопад 2007р. - 140,05грн., грудень 2007р. - 144,10грн., із січня до березня 2008р. - по 144,10грн.
Вищезазначені факти підтверджуються також письмовими доказами: свідоцтвом про народження ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, довідкою про доходи УПСЗН Павлоградської райдержадміністрації від 02.04.2008р. №290.
Позивачеві гарантована державою соціальна державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка відповідно до чинного законодавства України повинна нараховуватися таким чином: відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, який складає станом на 01.01.2007 р. - 434грн., з 01.04.2007р. - 463грн., з 01.10.2007р. - 470 грн., з 01.01.2008р. - 526 грн.
Відповідно до Конституції України гарантований державою рівень грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей встановлений Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".
Згідно до ч.1 ст.1 "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
У відповідності до ст.3 вказаного Закону, одним з видів державної допомоги сім'ям з дитиною є допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначений у ч.1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", згідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років визначений в ст.62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" і становить: з 01 січня - 434 гривні, з 01 квітня - 463 гривні, з 01 жовтня - 470 гривень.
Відповідно до п.14 ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дію ч.1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" зупинено з метою приведення окремих норм законів у відповідність з Законом України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Статтею 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення абзацу третього частини другої статті 56 та пункту 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Відповідно до ч.2 ст.73 Закону України "Про Конституційний Суд України", якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Положеннями ст.74 зазначеного Закону передбачено, що Конституційний Суд України може вказати на преюдиціальність свого рішення при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв'язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії неконституційного акта.
Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 рок № 6-рп/2007 має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, які визнані неконституційними, що передбачено у самому рішенні.
Положення абзацу третього частини другої статті 56 та пункту 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня прийняття Конституційним Судом України відповідного рішення.
Відповідно до ст.5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.
Згідно ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи протиправність дій відповідача, з метою захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, суд дійшов висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 01.10.2007 року до 31.12.2007 року.
Разом із тим, суд доходить висновку про безпідставність позовних вимог щодо стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості по допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 січня 2008 року до 01 травня 2008 року , оскільки позивачем не взято до уваги внесення 28.12.2007р. Верховною Радою України відповідних змін до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", які набрали чинності з 01.01.2008р.
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в редакції Закону України від 27.12.2007р., який набрав чинності з 01.01.2008р., допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130грн. Положення ч.1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" в редакції Закону України від 27.12.2007р ., на час розгляду справи судом не визнані неконституційними, тому мають застосовуватися у спірних правовідносинах.
Згідно до абз.2 ч.2 ст.56 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007», встановлена допомога при народженні дитини - у розмірі 8500 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 гривень, решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Дані положення закону, також, не визнані неконституційними. Як вбачається з довідки УПСЗН Павлоградської районної державної адміністрації від 02.04.2008р. №290, позивачеві було сплачено лише 6375грн., таким чином, у цій частині вимоги позивача підлягають задоволенню шляхом зобов'язання відповідача перерахувати їй суму даного виду допомоги.
Щодо вимог позивача про зобов'язання відповідача виплачувати їй відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 01.05.2008р. у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, то вони не можуть бути задоволені з тієї підстави, що у відповідності до ч.2 ст.5 КАС України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача 01грн.70коп.
Згідно із ч.2 ст.11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне конкретніше сформулювати резолютивну частину постанови з метою можливості її виконання в подальшому.
За таких підстав, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст.ст.11, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації про визнання неправомірними дій, стягнення коштів - задовольнити частково.
Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації відносно нарахування ОСОБА_1 виплат сум державної допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею віку трьох років нижче прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років незаконними.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації зробити перерахунок розміру призначеної ОСОБА_1 допомоги при народженні дитини та сплатити заборгованість по даному виду допомоги.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Павлоградської районної державної адміністрації зробити перерахунок розміру призначеної ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та сплатити заборгованість по даному виду допомоги за період з 01 жовтня 2007р. до 31 грудня 2007р.
У задоволенні адміністративного позову в іншій частині - відмовити.
Присудити судові витрати у сумі 01 (одна) грн. 70коп. на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.П. Павловський