Постанова від 05.09.2017 по справі 815/872/17

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 вересня 2017 р.м. ОдесаСправа № 815/872/17

Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Балан Я. В.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Яковлєва О.В.,

суддів - Федусика А.Г., Танасогло Т.М.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2017 року, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач звернувся до суду з позовом у якому заявлено вимоги Головному управлінню Державної фіскальної служби в Одеській області про зобов'язання надати довідку про складові частини заробітної плати для перерахунку пенсії.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2017 року задоволено позовні вимоги.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу з якої вбачається про порушення судом норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовано тим, що судом першої інстанції невірно застосовано норми чинного законодавства під час вирішення спірних правовідносин, так як позивач не має права на перерахунок пенсії, внаслідок підвищення посадових окладів працюючих державних службовців.

Більш того, апелянтом зазначено, що чинним законодавством не передбачено можливості надання спірної довідки, так як відсутня відповідна затверджена форма такої довідки.

В свою чергу, позивачем подано заперечення на вказану апеляційну скаргу у яких зазначено, що він має право на отримання спірної довідки, а як наслідок судом першої інстанції вірно задоволено позовні вимоги.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а судове рішення - скасуванню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач проходив державну службу в Головному управлінні ДФС в Одеській області на посаді головного державного податкового інспектора та наказом від 18 липня 2010 року звільнений у зв'язку з виходом на пенсію за віком.

При цьому, позивач 08 серпня 2016 року та 14 листопада 2016 року звертався із заявами до Головного управління ДФС в Одеській області про надання довідок щодо заробітної плати працюючого головного державного податкового інспектора у відділі адміністрування місцевих податків управління податків і зборів з юридичних осіб, відповідно до затвердженої форми, для перерахунку пенсії.

В свою чергу, листами № 1059/П/15-32-05-01-08 від 09 вересня 2016 року та № 1514/П/15-32-05-01-08 від 21 листопада 2016 року відповідачем відмовлено у видачі довідки.

Не погоджуючись із отриманими відмовами позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом про зобов'язання видати відповідну довідку.

За наслідком встановлених обставин судом першої інстанції, з яким не погоджується судова колегія, зроблено висновок про зобов'язання видати позивачу спірну довідку, з огляду на наступне.

Так, відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, в редакції, яка діяла до 01 січня 2015 року, передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

При цьому, Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набув чинності 01 січня 2015 року, положення статті 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» викладені в новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Колегією суддів встановлено, що позивачем заявлено вимоги Головному управлінню Державної фіскальної служби в Одеській області про зобов'язання надати довідку щодо складових заробітної плати державного службовця для перерахунку пенсії.

В даному випадку, колегія суддів зазначає, що постановою правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року № 15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1», виключено форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

При цьому, вказана постанова правління Пенсійного фонду України від 04 липня 2016 року №15-2 набрала чинності з дня її офіційного опублікування, а саме з 02 вересня 2016 року.

Внаслідок чого, починаючи з 02 вересня 2016 року державні органи за останнім місцем роботи уповноважені видавати лише довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії.

В свою чергу, у межах спірних правовідносин позивачем не оскаржено будь-яких дій та рішень податкового органу щодо відмови у наданні спірної довідки, встановленої форми, а як наслідок, колегією суддів не перевіряється правомірність останніх.

Тому, враховуючи відсутність встановленої форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про зобов'язання податкового органу надати відповідну довідку.

Між тим, колегія суддів не приймає посилання апелянта на відсутність у позивача права на перерахунок пенсії, так як ні податковим органом ні адміністративним судом, у межах спірних правовідносин, не вирішується питання наявності чи відсутності права особи на перерахунок пенсії.

В даному випадку, спірні правовідносини стосуються виключно складання та видачі відповідної довідки та не залежать від права особи на перерахунок пенсії.

Крім того, колегія зазначає, що позивач не позбавлений права на звернення до податкового органу із заявою про надання інформації, а не довідки за встановленою формою, про розмір заробітної плати зі всіма її складовими.

Враховуючи вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального і процесуального права, що є підставою для скасування судового рішення.

Керуючись ст.ст. 185, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області - задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 04 квітня 2017 року - скасувати, прийняти у справі нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.

Головуючий: О.В. Яковлєв

Судді: А.Г. Федусик

Т.М. Танасогло