Ухвала від 05.09.2017 по справі 826/12192/16

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/12192/16 Головуючий у 1-й інстанції: Вєкуа Н.Г. Суддя-доповідач: Шелест С.Б.

УХВАЛА

Іменем України

05 вересня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуюча суддя: Шелест С.Б.

Судді: Кузьмишина О.М., Пилипенко О.Є

При секретарі судового засідання:

За участі:

Прокурора: Ханич Г.О.;

Представника відповідача: Дубищев Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укртелеком» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.06.17р. у справі №826/12192/16 за позовом Заступника керівника Харківської місцевої прокуратури №2 в інтересах держави в особі Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, Департаменту цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації до Публічного акціонерного товариства «Укртелеком» про зобов'язання вчинити дії

УСТАНОВИВ:

Заступник керівника Харківської місцевої прокуратури №2 в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, Департаменту цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації звернувся до суду з позовом, у якому просив: зобов'язати відповідача привести в належний технічний стан і готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту (сховища) №76077, яка знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Старошишківська,5-А, у придатний стан для використання за цільовим призначенням, а саме: захисну споруду відповідно до її використання у мирний час укомплектувати первинними засобами пожежогасіння (ручні вогнегасники, пісок тощо) у кількості, передбаченої Правилами пожежної безпеки в Україні; забезпечити герметичність сховища; провести обслуговування гермо клапанів; привести до відповідності встановленим нормам кольори інженерних комунікацій; на захисній споруді розробити та затвердити документацію, яка підтверджує її відповідність вимогам техногенної безпеки та цивільного захисту.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.06.17р. адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з вказаною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Свої вимоги апелянт мотивує тим, що судом першої інстанції безпідставно не враховано того, що відповідач не є балансоутримувачем захисної споруди цивільного захисту (сховища) №76077, яка знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Старошишківська,5-А, а тому не має виконувати припис та вживати заходи по приведенню даної будівлі у належний технічний стан.

Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу відповідача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як свідчать обставини справи та встановлено судом першої інстанції, посадовими особами Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області проведено перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб Харківської філії ПАТ «Укртелеком», за результатами якої 20.02.15р.складено акт №12 (а.с.49-66).

Предметом перевірки було приміщення, захисна споруда №76077 та територія АТС 34 Харківської філії ПАТ «Укртелеком», адресою: 61070, м. Харків, вул. Старошишківська, 5а.

Перевіркою встановлено порушення Харківською філією ПАТ «Укртелеком» вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб, детальний перелік яких наведено у акті перевірки №12 (а.с.49-66).

За результатами проведеної перевірки та встановлених порушень, посадовими особами Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту №12 від 20.02.15р., яким вимагалось від Харківської філії ПАТ «Укртелеком» привести в належний технічний стан і готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту (сховища) №76077, яке знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Старошишківська,5-А, у придатний стан для використання за цільовим призначенням, а саме:

захисну споруду відповідно до її використання у мирний час укомплектувати первинними засобами пожежогасіння (ручні вогнегасники, пісок тощо) у кількості, передбаченої Правилами пожежної безпеки в Україні;

розробити та вивісити на видних місцях план евакуації із захисної споруди. Місця розташування первинних засобів пожежегасіння і план евакуації із захисної споруди позначаються і освітлюються;

виконати розміри опору ізоляції електричних мереж та електричного обладнання;

забезпечити герметичність сховища;

провести обслуговування гермо клапанів;

усунути протікання води в приміщеннях захисної споруди;

привести до відповідності встановленим нормам кольори інженерних комунікацій;

на захисній споруді розробити та затвердити документацію, яка підтверджує її відповідність вимогам техногенної безпеки та цивільного захисту.

Акт перевірки та припис отримано начальником служби цивільного захисту 20.02.15р.

Крім того, на відповідальних осіб, за порушення ст. 175 КУпАП складено протокол про адміністративне правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу.

Листом №65/02 від 24.06.15р. відповідач повідомив начальника Київського районного відділу м. Харкова Головного управління державної служби з надзвичайних ситуацій України у Харківській області про те, що відповідно до п. 2 «Технічного висновку про стан будівельних конструкцій і можливості експлуатації захисної споруди цивільного захисту за адресою: м. Харків, вул. Старошишківська,5а, літ. Бп», виконаного ТОВ «АГ Ріелті», яке діє на підставі кваліфікаційного сертифікату №002639 АЕ від 01.08.13р. «вважається недоцільним експлуатація споруди за призначенням, так як несучі конструкції стін не відповідають вимогам будівельних норм по міцності для захисних споруд ЦО».

Посадовими особами Київського РВ у м. Харкові Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області на підставі наказу від 15.03.16р. №62 проведено планову перевірку щодо додержання Харківською філією ПАТ «Укртелеком» вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки за адресою: м. Харків, вул. Старошишківська,5-А, за результатами якої складено акт №160 (а.с.27-31).

Висновками вказаного акту встановлено, що на момент перевірки відповідачем не виконані вимоги припису про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту №12 від 20.02.15р.

Вказана обставина слугувала для звернення до суду з даним позовом.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що Харківська філія ПАТ «Укртелеком» є балансоутримувачем захисної споруди цивільного захисту за адресою: м. Харків, вул. Старошишківська, 5а, а тому саме на відповідача покладено обов'язок виконання припису та приведення такої споруди у належний технічний стан; утримання сховища у неналежному стані, створює загрозу для життя та здоров'я цивільного (мирного) населення через неможливість їх укриття у разі військової (терористичної) небезпеки.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Згідно з вимогами статті 121 Конституції України, одним із завдань прокуратури України є представництво інтересів громадянина або держави в суді, у випадках, визначених законом.

На реалізацію даної конституційної норми законодавцем закріплено представництво інтересів громадян та держави в судах в якості однієї з функцій прокуратури, що передбачено вимогами ст. 2 Закону України «Про прокуратуру».

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно абзацу 2 частини 2 статті 60 КАС України прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

При цьому, поняття «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах» означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави.

У даному випадку, орган, уповноважений державою Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, яке є територіальним органом ДСНС, уповноваженим, у т.ч., на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню. Також ним здійснюється державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах цивільного захисту на відповідній території.

Головне управління, згідно Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.13р. №20/2013, відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території: здійснює заходи щодо створення, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту, ведення їх обліку, здійснює контроль за їх станом; бере участь у прийнятті в експлуатацію закінчених будівництвом захисних споруд та у розгляді питань будівництва та реконструкції захисних споруд та їх пристосування для використання у господарських, культурних і побутових потребах.

Ще одним органом, уповноваженим державою є - Департамент цивільного захисту обласної державної адміністрації, основними завданнями якого відповідно до п.3 Положення про Департамент цивільного захисту Харківської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації №608 від 23.10.12р., є розроблення і здійснення заходів щодо підтримання готовності органів управління та сил територіальної підсистеми цивільного захисту до /дій за призначенням у мирний час та в особливий період; здійснення разом з іншими органами управління територіальної підсистеми цивільного захисту інформаційного забезпечення, впровадження сучасних інформаційних технологій та створення банків даних з питань захисту населення.

Втім, у вказаних органів - позивачів у справі - відсутні повноваження щодо звернення до адміністративного суду з позовом про зобов'язання виконати обов'язковий до виконання припис, а тому є обґрунтованим звернення прокурора до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з наступного.

Як свідчать обставини справи та встановлено судом першої інстанції, наказом Державного комітету зв'язку та інформатизації України від 25.11.03р. №227 «Про передачу нерухомого майна ВАТ «Укртелеком» (Харківська дирекція) було передано нерухоме майно, що знаходилось на балансі УДПЕЗ «Укртелеком» по Харківській дирекції станом на 01.07.99р., у власність ВАТ «Укртелеком».

Згідно Переліку нерухомого майна, що передано у власність ВАТ «Укртелеком» по Харківській дирекції, ВАТ «Укртелеком», в т.ч. передано: будову АТС-34 на 2000 номерів по вул. вул. Старошишківська, 5а в м. Харкові (а.с.101-107).

Про передачу на користь ВАТ «Укртелеком» вказаної будівлі також свідчить акт приймання-передачі нерухомого майна у власність ВАТ «Укртелеком» від 25.11.03р. (а.с.108-113).

Окрім того, відповідно до паспорту сховища №76077 ЦТП Харківська філія ВАТ «Укртелеком» прийняла в експлуатацію сховище з 25.09.89 за адресою: м. Харків, вул. Старошишківська, 5-А, яке розташоване під п'яти поверховою будівлею.

Отже, захисна споруда №76077 знаходиться на балансі Харківської філії ВАТ «Укртелеком», а тому саме на відповідача покладено обов'язок з утримання цієї споруди у належному технічному стані та готовності до укриття населення.

У зв'язку з проведенням АТО на сході держави, та запровадження Кабінетом Міністрів України на території Донецької та Луганської областей режиму надзвичайної ситуації, а на всій території України - режиму підвищеної готовності згідно Кодексу цивільного захисту України, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 26.01.15р. №18, якою створено Державну комісію з надзвичайних ситуацій та регіональні координаційні центри.

Згідно Положення про Державну комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.2015 року №18, Державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (далі - Державна надзвичайна комісія) є постійно діючим органом, який забезпечує координацію діяльності центральних і місцевих органів виконавчої влади, пов'язаної із забезпеченням техногенно-екологічної безпеки, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій, організаційних заходів протидії терористичній діяльності та воєнній загрозі, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій і реагування на них.

Одним з основних завдань Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій є інвентаризація всіх об'єктів цивільного захисту, тобто інженерних споруд, призначених для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.

Одночасно з цим, Кабінетом Міністрів України видано розпорядження №48-р від 26.01.15р., яким надано дозвіл Державній службі з надзвичайних ситуацій та її територіальним органам разом з місцевими органами виконавчої влади на проведення перевірок стану готовності пунктів управління, захисних споруд та наявності планів цивільного захисту на особливий період і планів реагування на надзвичайні ситуації.

Пунктом 11 ч. 1 ст. 18 Кодексу цивільного захисту України установлено, що до повноважень інших центральних органів виконавчої влади у сфері цивільного захисту належить організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту суб'єктів господарювання, що належать до сфери їх управління, та захисних споруд цивільного захисту державної власності, що перебувають на балансі суб'єктів господарювання приватної форми власності.

Пунктом 27 ч. 1 ст. 19 Кодексу цивільного захисту України до повноважень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій у сфері цивільного захисту віднесено здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту.

Водночас, до завдань і обов'язків суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить забезпечення дотримання вимог законодавства щодо створення, зберігання, утримання, використання та реконструкції захисних споруд цивільного захисту (п. 15 ч. 1 ст. 20 Кодексу цивільного захисту України), здійснення обліку захисних споруд цивільного захисту, які перебувають на балансі (утриманні) (п. 16 . 1 ст. 20 цього Кодексу).

Згідно ч. 8 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України, утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб'єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів.

Частиною 6 ст. 32 цього Кодексу визначено, що проектування, будівництво, пристосування i розміщення захисних споруд та об'єктів подвійного призначення здійснюються згідно з нормами, які розробляються відповідно до Закону України «Про будівельні норми». Реконструкція захисних споруд здійснюється за державними будівельними нормами В 2.2.5-97 «Захисні споруди цивільної оборони», затверджені наказом Держкоммістобудування України від 08.07.97р. № 106. Об'єкти або приміщення, що пристосовуються під захисні споруди, в ycix випадках мають відповідати вимогам цих норм.

Керівники підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності та господарювання, на балансі яких знаходяться захисні споруди, забезпечують її належний технічний стан i готовність до укриття населення.

Відповідно до п. 4 Порядку використання захисних споруд цивільного захисту (цивільної оборони) для господарських, культурних та побутових потреб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.09р. №253 (далі - Порядок), захисні споруди, за винятком тих, що повинні утримуватись у постійній готовності до використання за призначенням, можуть використовуватися підприємствами для господарських, культурних та побутових потреб за умови забезпечення можливості приведення її у готовність до використання за призначенням у строк, що не перевищує 12 годин.

Відповідно до пункту 2 Порядку захисні споруди цивільного захисту (цивільної оборони) (далі - захисні споруди) - інженерні споруди, призначені для укриття і тимчасового захисту людей, техніки та майна від небезпеки, що може виникнути або виникла внаслідок надзвичайних ситуацій у мирний час, а також від дії засобів ураження в особливий період. Захисні споруди поділяються на сховища та протирадіаційні укриття і є основним засобом колективного захисту населення.

Відповідно до пункту 3 Порядку, забезпечення утримання та збереження функціонального призначення захисних споруд здійснюють їх балансоутримувачі. Утримання захисних споруд здійснюється відповідно до законодавства за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, а також коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, які є балансоутримувачами захисних споруд.

Відповідно до Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час, затвердженої наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 09.10.06р. №653 захисні споруди призначені для укриття населення від засобів масового ураження в особливий період та надзвичайних ситуацій у мирний час та є основним видом колективного захисту населення.

Керівники підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності та господарювання, на балансі яких знаходяться захисні споруди, забезпечують їх належний технічний стан і готовність до укриття населення.

Відповідно п. 15 ст. 20 Кодексу цивільного захисту України одним із завдань та обов'язків суб'єктів господарювання є забезпечення дотримання вимог законодавства щодо створення, зберігання, утримання, використання та реконструкції захисних споруд цивільного захисту.

Отже, виходячи з наведених норм права вбачається, що саме на відповідача, як балансоутримувача, покладено обов'язок з утримання захисної споруди в належному технічному стані.

Відповідачем не спростовані виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, не оскаржено законність припису, як і не надано доказів виконання вимог припису про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту №12 від 20.02.15р.

Вищевикладеним спростовуються доводи апеляційної скарги відповідача.

Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, підстави для задоволення апеляційної скарги - відсутні.

Керуючись ст.ст.195, 196, 200, 205, 206 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Укртелеком» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.06.17р. у справі №826/12192/16 - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.06.17р. у справі №826/12192/16 - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку відповідно до вимог КАС України.

Головуюча суддя Шелест С.Б.

Судді Кузьмишина О.М.

Пилипенко О.Є.

Повний текст ухвали складений: 07.09.17р.

Головуючий суддя Шелест С.Б.

Судді: Кузьмишина О.М.

Пилипенко О.Є.