Ухвала від 06.09.2017 по справі 451/367/17

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 вересня 2017 рокуЛьвів№ 876/7760/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Мікули О.І.,

суддів - Гінди О.М., Кушнерика М.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на постанову Радехівського районного суду Львівської області від 01 червня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до відповідача - Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якому просила (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови їй у здійсненні перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітку, скасувати рішення Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області №388/05-38 від 23 лютого 2017 року про відмову їй у здійсненні перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітку та зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітку наведених у довідці №3922/07-32 від 07 грудня 2016 року з дати призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та виплатити різницю у сумі пенсії з 14 лютого 2017 року.

Постановою Радехівського районного суду Львівської області від 01 червня 2017 року позов задоволено. Визнано неправомірними дії Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітку. Скасовано рішення Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області №388/05-38 від 23 лютого 2017 року про відмову ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітку. Зобов'язано Кам'янка-Бузьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок їй пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітку наведених у довідці №3922/07-32 від 07 грудня 2016 року з дати звернення за перерахунком пенсії, зокрема з 14 лютого 2017 року.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки тому факту, що індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально побутових потреб не належать до інших надбавок та не включаються у структуру заробітної плати, з якої визначається розмір пенсії державного службовця. Тому при визначенні розміру призначеної (перерахованої) пенсії обґрунтовано не були враховані ці виплати. Апелянт звертає увагу на те, що з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про державну службу" не призначаються, а раніше призначені пенсії не перераховуються. Пенсії, призначені до 01 червня 2015 року, продовжують виплачувати у раніше встановленому розмірі. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду повідомлені належним чином, позивач подала заперечення на апеляційну скаргу, просила справу розглядати без її участі, тому відповідно до положень ч.1 ст.197 КАС України, суд вважає можливим проведення розгляду справи в їхній відсутності в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та на основі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачу з 25 січня 2006 року призначено пенсію як інваліду III групи відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а з 30 грудня 2010 року за її заявою - переведено на пенсію згідно з Законом України «Про державну службу» як інваліда II групи.

Пенсія обчислена в розмірі 90 % від заробітної плати.

Довідкою Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 07 грудня 2016 року №3922/07-32 підтверджується, що ОСОБА_1 нараховувалася та виплачувалася індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та зазначено, що на всі ці виплати нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний податок на загальнообов'язкове державне страхування; з 01 грудня 2008 року по 30 листопада 2010 року загальна сума індексації та допомог, з яких нараховано та утримано страхові внески, згідно із ст.2 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» становить 67097,11 грн.

14 лютого 2017 року позивач звернулася до Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою, в якій просила провести перерахунок призначеної їй пенсії з моменту призначення з урахуванням сум усіх виплат, на які були нараховані та сплачені страхові внески.

Рішенням №388/05-38 від 23 лютого 2017 року Кам'янка-Бузьке об'єднане управління Пенсійного фонду України у Львівській області відмовило позивачу у задоволенні заяви, мотивуючи це тим, що у зв'язку з набуттям чинності з 01 травня 2016 року Закону України „Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-УІІІ, положення Закону України „Про державну службу» від 16 грудня 1993 №3723-ХІІ втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (стаття 37-1). Відповідно до статті 90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ, яка набрала чинність з 01 травня 2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, з 01 травня 2016 року Законом України „Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VІІІ по - іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців. Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить підстав для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців. Отже враховуючи норми статті 90 Закону України „Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 01 травня 2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії держаним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців. Крім того до п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення розмірів заробітку для обчислення пенсії» були внесені зміни. Так, до 01 грудня 2015 року пункт 5 вище зазначеної постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 передбачав, що перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правління Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. Таким чином, підстав для проведення перерахунку пенсії, згідно з Законом України «Про державну службу», немає.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що виплачені позивачці матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця, оскільки з отримуваних застрахованою особою сум виплат були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому такі повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входили вони до структури заробітної плати.

Такий висновок суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідає нормам матеріального права та фактичним обставинам справи і є правильним, виходячи з такого.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу.

Відповідно до приписів ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Ч.2 ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) передбачала, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Судом встановлено, що позивачу призначена пенсія на підставі Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII з розрахунку 90 % від суми заробітної плати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно зі ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (ч.1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).

Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з підпунктом 2.2.7 пункту 2.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, тому індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально- побутових питань, індексації грошових доходів, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така правова позиція узгоджується з практикою Верховного Суду України (постанова від 20 лютого 2012 року справа № 21-430а11, постанова від 28 травня 2013 року справа № 21-97а13, постанова від 04 березня 2014 року справа № 21-14а14), та відповідно до ч. 1 ст.244-2 КАС України є обов'язковою для застосування.

З поданої позивачем довідки Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 07 грудня 2016 року №3922/07-32 вбачається, що на всі виплати, які включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Враховуючи, що вказані у позові складові заробітної плати отримувались позивачем під час проходження служби та на них нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що дії відповідача щодо не включення цих виплат при перерахунку пенсії саме в такому розмірі є неправомірними, та правильно зобов'язано здійснити такий перерахунок та виплату з врахуванням вищевказаних виплат з 14 лютого 2017 року.

Покликання апелянта на необхідність застосування до спірних правовідносин п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким передбачено, що в разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, колегія суддів вважає необґрунтованими і безпідставними, оскільки положення зазначеної правової норми поширюються виключно на правовідносини щодо призначення пенсії та в разі зміни посадових окладів, а не у цьому випадку, коли здійснюється перерахунок у зв'язку з неправильним визначенням розміру пенсії при первинному її призначенні.

Доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції.

З врахуванням вищенаведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про підставність позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ч.1 ст.200 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Кам'янка-Бузького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Радехівського районного суду Львівської області від 01 червня 2017 року у справі № 451/367/17 - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий О.І. Мікула

Судді: О.М. Гінда

М.П. Кушнерик