копія
Справа № 2-а-12862/08/0470
Категорія статобліку 2.19.5
Іменем України
09 листопада 2009 року м. Дніпропетровськ
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Олійника В.М.
при секретарі Халатур Р.В.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника відповідача 1 Коваленка Д.Г.
представників відповідача 2 Кібець З.В., Тарасевич Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області, Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про скасування рішення комісії,-
25 листопада 2008 року ОСОБА_1 звернулась із адміністративним позовом до Дніпропетровського окружного адміністративного суду до Управління Пенсійного фонду України в Криничанському районі Дніпропетровської області, в якому просить:
- скасувати рішення комісії з розгляду повторних звернень громадян у головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровські області за №78 про відмову в зарахуванні до стажу роботи державного службовця з 01.04.85 р. по 06.07.94 р. та зробити перерахунок пенсії з 14.02.2007 р.;
- зобов'язати комісію з розгляду повторних звернень громадян у головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до стажу державної служби періоди роботи, а саме: 02.11.1970 р. - 19.01.1971 р. - на посаді інспектора в інспекції державної статистики; 20.01.1971 р. - 20.04.1971 р. - економіста райплана Нікопольського райвиконкому; 20.06.1978 р. - 19.02.1980 р. - старшого економіста фінансування підприємств місцевого господарства в райфінвідділі;
- витрати по судочинству стягнути з відповідача.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2009 року залучено в якості другого відповідача Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в зарахуванні до стажу державної служби періоду роботи на посаді головного бухгалтера та виключення з стажу державної служби роботи службовцем у державних органах передбачених пунктом 2 Порядку обчислення стажу державної служби, а саме: 02.11.1970 р. - 19.01.1971 р. - інспектор в інспекції державної статистики; 20.01.1971 р. - 20.04.1971 р. - економіст райплана Нікопольського райвиконкому; 20.06.1978 р. - 19.02.1980 р. - старший економіст фінансування підприємств місцевого господарства в райфінвідділі, є необґрунтованою та невірним трактуванням Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». Позивач посилається на те, що ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 4 червня 2001 року № 2493-ІІІ передбачено, що посадовим особам місцевого самоврядування, які працювали на виборних посадах в органах місцевого самоврядування (ст. 3, 10 закону) 8 років і більше за наявності загального трудового стажу для жінок 20 років, призначається пенсія відповідно до цього Закону незалежно від того, де вони працювали перед призначенням пенсії. Вищезазначені посади в інспекції державної статистики, райвиконкомі, райфінвідділі та самостійному підрозділі при виконкомі селищної Ради народних депутатів зазначені в переліку п. 2 Порядку обчислення стажу державної служби.
Згідно ст. 22 вищевказаного Закону, до стажу служби в органах місцевого самоврядування зараховується період роботи на посадах, на які поширюється дія цього Закону, а також на посадах і в органах, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби, тобто до постанови № 283 «Про порядок обчислення стажу державної служби» та доповнень до неї. До переліку Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМУ від 03.05.1994 року № 283, відносяться виконавчі комітети місцевих Рад народних депутатів, їх управління, самостійні відділи, інші структурні підрозділи. А згідно Постанови Ради Міністрів УРСР від 22.12.1980 року № 655, централізована бухгалтерія при виконкомі селищної Ради народних депутатів була самостійним структурним підрозділом при виконкомі селищної ради народних депутатів.
В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги та просила позов задовольнити.
Представник відповідача 1 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надавши письмові заперечення, в яких зазначив, що Управлінням ПФУ в Криничанському районі позивачу призначена пенсія відповідно до ч. 10 ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», відповідно до якої посадовим особам місцевого самоврядування, які працювали на виборних посадах в органах місцевого самоврядування 8 років і більше, або протягом повних двох і більше скликань, починаючи зі скликання 1990 року, за наявності страхового стажу для жінок - не менше 20 років, призначається пенсія відповідно до цього Закону незалежно від того, де вони працювали перед призначенням пенсії. У цих випадках пенсія обчислюється у порядку, передбаченому для державних службовців, із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, за останньою займаною виборною посадою на день призначення пенсії. Щодо не зарахування до стажу державної служби періоду роботи з 01.04.85 р. по 06.07.94 р. на посаді головного бухгалтера централізованої бухгалтерії при селищній раді, відповідач 1 зазначив, що відповідно роз'яснення управління державної служби Головного управління ДСУ в Дніпропетровській області (лист №м-134 від 15.10.07), централізовані бухгалтерії при сільських, селищних, районних, міських радах створюються за рішенням відповідних рад для ведення бухгалтерського обліку у бюджетних установах та організаціях. За своїм статусом централізовані бухгалтерії не належать до органів місцевого самоврядування, вони є самостійними бюджетними установами. Оскільки централізовані бухгалтерії є самостійними бюджетними установами і не належать до органів виконавчої влади чи місцевого самоврядування, дія Закону України «Про державну службу» на їхніх працівників не поширюється, а періоди роботи в них до стажу державної служби не зараховуються.
Представники відповідача 2 також проти позову заперечували, надавши письмові заперечення, в яких зазначили, що згідно з рішенням селищної ради від 31.01.03 р. 5-8/ХХІV працівники централізованої бухгалтерії з 01.01.03 р. ввійшли до складу апарату управління Криничанської селищної ради. Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну служби», на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством певного пенсійного віку, за наявності страхового стажу для жінок - не менше 20 років, в тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців. Тому, стаж держслужби має обчислюватися з 01.01.03 р.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши чинне законодавство, суд доходить висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що до стажу державної служби ОСОБА_1 зараховано періоди: 02.11.1970 - 19.01.1971 - інспектор в інспекції державної статистики; 20.01.1971 - 20.04.1971 - економіст райплана Нікопольського райвиконкому; 20.06.1978 - 19.02.1980 - старший економіст райфінвідділу, що склало 2 роки 1 місяць 19 днів.
До стажу посадових осіб органів місцевого самоврядування зараховано період: 06.07.1994 - 11.04.2006 - заступник голови селищної Ради, що склало 11 років 9 місяців 7 днів.
В частині 10 статті 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» зазначено, що посадовим особам місцевого самоврядування, які працювали на виборних посадах в органах місцевого самоврядування 8 років і більше, або протягом повних двох і більше скликань, починаючи зі скликання 1990 року, за наявності страхового стажу для жінок не менше 20 років призначається пенсія відповідно до цього Закону незалежно від того, де вони працювали перед призначенням пенсії. У цих випадках пенсія обчислюється у порядку, передбаченому для державних службовців, із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, за останньою займаною виборною посадою на день призначення пенсії.
Згідно даних пенсійної справи, 11.04.06 р. позивач звільнена з роботи в зв'язку із закінченням строку повноважень заступника селищного голови виконкому селищної ради.
Враховуючи те, що на час досягнення пенсійного віку позивач не працювала в органах місцевого самоврядування, пенсію їй слід призначити згідно із частиною 10 ст. 21 «Про службу в органах місцевого самоврядування». При цьому до стажу державної служби зараховується лише період роботи позивача з 06.07.94 р. по 11.04.06 р., коли вона обиралась на посаду заступника голови виконкому селищної ради, тобто була посадовою особою органів місцевого самоврядування.
28 лютого 2008 року рішенням комісії з розгляду повторних звернень громадян у головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за №78 було відмовлено в зарахуванні до стажу роботи державного службовця періоду з 01.04.85 р. по 06.07.94 р., в якому позивач працювала на посаді головного бухгалтера централізованої бухгалтерії Криничанської селищної ради.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну служби», на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством певного пенсійного віку, за наявності страхового стажу для жінок - не менше 20 років, в тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців.
Відповідно до ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», лише на
пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання про затвердження, за пропозицією сільського, селищного, міського голови структури виконавчих органів ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів, витрат на їхнє утримання. За потреби до штатного розпису сільських, селищних, міських рад в установленому порядку може бути введено посади спеціалістів з бухгалтерського обліку. Посадовим особам органів місцевого самоврядування, які обіймають посади спеціалістів, присвоюються ранги в межах відповідної категорії посад.
Згідно роз'яснення №м-134 від 15.10.07 р. управління державної служби Головного управління ДСУ в Дніпропетровській області, централізовані бухгалтерії при сільських, селищних, районних, міських радах створюються за рішенням відповідних рад для ведення бухгалтерського обліку у бюджетних установах та організаціях. За своїм статусом централізовані бухгалтерії не належать до органів місцевого самоврядування, вони є самостійними бюджетними установами. Оскільки централізовані бухгалтерії є самостійними бюджетними установами і не належать до органів виконавчої влади чи місцевого самоврядування, дія Закону України «Про державну службу» на їхніх працівників не поширюється, а періоди роботи в них до стажу державної служби не зараховуються.
Довідка від 12.03.07 №к-68/l-32, видана Криничанською селищною радою, підтверджує, що згідно з рішенням селищної ради від 31.01.03р №5-8 ХХІУ працівники централізованої бухгалтерії ввійшли до складу апарату управління Криничанської селищної ради з 01.01.03р.
Також перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби (додаток до Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.94 № 283 «Про порядок обчислення стажу державної служби») передбачає зарахування до стажу державної служби роботу на посадах у виконавчих комітетах місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управлінь, самостійних відділів, інших структурних підрозділів.
Період роботи на посадах керівних працівників і спеціалістів виконавчого комітету відповідної ради можуть бути зараховані до стажу служби в органах місцевого самоврядування або стажу державної служби за умови, що зазначені посади були передбачені штатним розписом апарату сільської ради і оплата праці здійснювалась, як і інших спеціалістів.
Централізовані бухгалтерії здійснювали бухгалтерський облік у бюджетних установах і організаціях (закладах освіти, охорони здоров'я, тощо), за своїм організаційно-правовим статусом не належали до органів виконавчої влади. Оплата праці їх працівників здійснювалася, як і працівників інших бюджетних установ.
З огляду на зазначене та враховуючи те, що в період роботи на посаді головного бухгалтера централізованої бухгалтерії Криничанської селищної ради позивач не приймала присягу та їй не було встановлено ранг державного службовця, позивач не мала статусу державного службовця, тому законних підстав для зарахування зазначеного періоду роботи до стажу державної служби немає.
Відповідно роз'яснення Управління державної служби України № 5/4234 від 13.02.95 р. під терміном «просування по службі» слід розуміти перехід з посади службовця на посаду державного службовця, в період роботи в державних органах, які передбачені в пункті 2 «Порядку обчислення стажу державної служби», затвердженого постановою КМУ від 03.05.94 №283, та додатку до нього, а в разі переходу після 1 січня 1994 року при умові, що перехід (переведення) відбувся через конкурс.
Перехід з посади головного бухгалтера централізованої бухгалтерії при селищній раді на посаду заступника голови селищної Ради відбувся не через конкурс, та за своїм статусом централізовані бухгалтерії не належали до органів місцевого самоврядування.
Враховуючи вищевказане, суд не вбачає законних підстав для задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 122, 162 КАС України, суд, -
У задоволенні позову відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови складений 13 листопада 2009 року.
Суддя В.М.Олійник
З оригіналом згідно.
Суддя Олійник В.М.