Справа № 2а-9143/09/2570
15 травня 2009 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Ткаченко О.Є.,
при секретарі Демченко О.А.,
за участю представника позивача ОСОБА_1.,
представника відповідача Смірнова О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до начальника Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Чернігівській області про скасування постанови № 039339 від 29.05.2009 року про застосування фінансових санкцій, -
14 квітня 2009 року фізична особа-підприємець ОСОБА_2 (далі - ФОП ОСОБА_2.) звернувся до суду з адміністративним позовом до начальника територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Чернігівській області про скасування постанови № 039339 від 29 травня 2009 року про застосування фінансових санкцій. Свої вимоги мотивує тим, що відповідачем 29 травня 2009 року винесено постанову № 039339 про застосування фінансової санкції в сумі 1700,00 грн., яка підлягає скасуванню, оскільки в ній не вказано, яке саме правопорушення вчинене, які норми законодавства порушені, а лише зазначено, що СПД ОСОБА_2. допущено порушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 р. № 2344-ІІІ. Абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт для автомобільних перевізників передбачена відповідальність у вигляді застосування санкції: експлуатація легкового автомобіля, облаштованого, як таксі, без наявності ліцензійної картки - штраф у розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510 грн.). Пояснює, що основним видом його діяльності є надання послуг пасажирських перевезень і ніякого відношення до надання послуг в режимі "таксі" не має. За таких обставин, вважає, що постанова начальника Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспортні у Чернігівській області № 039339 від 29 травня 2009 року, якою ФОП ОСОБА_2. визначена фінансова санкція у розмірі 1700,00 грн., підлягає скасуванню.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити та пояснив, що відповідно до роз'яснень Міністерства юстиції України від 04.05.2007 року № 19-26-1628 стаття 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» складається з п'яти частин, а частина перша складається з дванадцяти абзаців, а тому абзац 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачає, що за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону застосовуються санкції у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Відповідно до статті 34 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник повинен забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.
Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок.
В результаті перевірки транспортного засобу марки Мерседес Бенс 313, державний номерний знак НОМЕР_1, що належить СПД ОСОБА_2., державними інспекторами територіального управління Головавтотрансінспекції в Чернігівській області складено акт № 069262 від 05.05.2009 р., в якому зафіксовано, що при наданні послуг з перевезення пасажирів по маршруту Чернігів - Київ в режимі регулярних спеціальних перевезень, згідно паспорта маршруту замовник СПД ОСОБА_3., при цьому у водія відсутній договір з замовником транспортних послуг (а.с. 8).
Надана в судовому засіданні копія договору з надання послуг по перевезенню пасажирів № 04/2008 від 01 квітня 2008 року (а.с. 21-22) та паспорт спеціального регулярного міжобласного автобусного маршруту Чернігів - Київ (а.с. 23), де зазначено, що замовником послуг є «Чернігівська профспілка підприємців», не спростовують висновки відповідача.
Відповідно до частини 3 статті 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документи для регулярних спеціальних пасажирських перевезень: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із замовником транспортних послуг, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, схема маршруту, розклад руху, інші документи, передбачені законодавством України.
Згідно з пунктами 25-27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567, справа про порушення розглядається посадовою особою органу державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій.
Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону до автомобільних перевізників застосовуються санкції, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Постановою начальника територіального управління Головавтотрансінспекції у Чернігівській області про застосування фінансових санкцій № 039339 від 29.05.2009р. до ФОП ОСОБА_2. застосовано фінансові санкції в сумі 1700 гривень.
Посилання представника позивача на те, що в постанові про застосування фінансових санкцій не вказано, яке саме правопорушення вчинене ФОП ОСОБА_2., а лише зазначена норма статті Закону не може бути прийнято судом, оскільки постанова про накладення фінансових санкцій складена за формою, встановленою додатком № 5 до Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567.
Крім того слід зазначити, що твердження позивача про невідповідність скоєного правопорушення та норми статті, що вказана в постанові про застосування фінансових санкцій, є безпідставними, оскільки відповідно до роз'яснень Міністерства юстиції України від 04.05.2007 року № 19-26-1628 стаття 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» складається з п'яти частин, а частина перша складається з дванадцяти абзаців. Таким чином абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» слід вважати: «за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону застосовуються санкції у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до начальника Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Чернігівській області не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовних вимог фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до начальника Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Чернігівській області про скасування постанови № 039339 від 29.05.2009 року про застосування фінансових санкцій відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі, особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.Є. Ткаченко
Дата складання та підписання повного тексту постанови - 22 травня 2009 р.