Справа № 2а-9083/09/2570
"13" травня 2009 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючої судді - Гром Л. М.
при секретарі -Коляді С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Чернігівській області до Приватного підприємства « Хлібодар» про стягнення суми фінансової санкції, -
08.04.2009 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства « Хлібодар» про стягнення суми фінансової санкції на підставі того , що 30 січня 2009 р. працівниками регіонального управління була проведена перевірка за направленням від 30.01.2009 р. №42,№43 магазину за адресою Корюківський район , смт. Холми , вул. Л.Українки , 1-а та належить приватному підприємству « Хлібодар».
Перевіркою встановлено роздрібну торгівлю горілкою за цінами нижчими, ніж встановлені мінімальні роздрібні ціни на горілку. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 р. №957 « Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» встановлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва , зокрема на горілку , ємкістю 0,5 л. становить 14.00 грн. За розглядом матеріалів перевірки від 30.01.2009 р. прийняте рішення 19.02.2009 р. за №250303/10/32/013 про застосування до ПП Хлібодар на підставі аб.11 ч.2 ст. 17 Закону України Про державне регулювання фінансові санкції у розмірі 1000 грн.; Дане рішення було оскаржено та скарга залишена без задоволення. Станом на 03.04.2009 р. у регіонального управління відсутня інформація про сплату штрафу.
Відповідач в судове засідання не з»явився , про день , час і місце слухання повідомлений належним чином, заяви, щодо перенесення розгляду справи на іншу дату не подавав, суд з врахуванням думки позивача вважає можливим розгляд справи у відсутності відповідача.
В судовому засіданні представник позивача позов та його мотиви підтримав повністю посилаючись на обставини, які викладені в позовній заяві, просив позов задовольнити .
На підставі ч.3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 13 травня поточного року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 19.05..2009 року, про що повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.4 ст. 167 КАС України.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення , всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню на слідуючих підставах.
Судом встановлено, що 30 січня 2009 р. проведена перевірка господарської одиниці магазину у Корюківському районі смт. Холми , вул. Л.Українки 1а, що належить ПП Хлібодар , перевірка проведена працівниками регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Чернігівській області і в акті зазначено встановленим роздрібну торгівлю горілкою за цінами нижчими , ніж встановлені мінімальні роздрібні ціни на горілку , а саме: - згідно фіскального чеку № 231999 від 15.11.2008 р реалізована горілка Пшенична 0,5 одна пляшка по ціні 11.00 грн.; згідно фіскального чеку №3152 від 15.11.2008 р. реалізована горілка Пшенична 0,5 по ціні 11.00 грн.,таким чином встановлено порушення Постанову КМУ від 30.10.2008 р. № 957 « Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва.
На підставі даного акту рішенням про застосування фінансових санкцій від 19.02.2009 р. застосований штраф в сумі 1000 грн.
Дане рішення було оскаржене відповідачем і за результатами розгляду скарги рішення залишено без змін.
Як вбачається з акту перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги) вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій мова йде про, те що перевіркою було виявлено факт порушення 15 листопада 2008 року Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» № 957 від 30.10.2008р.
Статтею 57 Конституції України встановлено, що, закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.
Набрання чинності актами Кабінету Міністрів України врегульовано статтею 55 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» від 16 травня 2008 року N 279, якою визначено, що постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.
Частиною четвертою статті 55 Закону передбачено, що постанови Кабінету Міністрів України публікуються в «Офіційному віснику України», акти Кабінету Міністрів України також оприлюднюються шляхом їх розміщення на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України.
Постанова від 30.10.2008, № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» (Постанова КМУ №957), відповідно п. 3 набирає чинності через 10 днів з дня опублікування, вказана постанова була опублікована 14.11.2008р. в «Офіційному віснику України», 2008, N 84, ст. 2827.
Виходячи із загального розуміння вертикальна структура законодавства України побудована таким чином: Конституція України, конституційні та звичайні Закони, Постанови Верховної Ради України, Укази Президента України тощо. Тобто за юридичною силою всі нормативні акти поділяються на законодавчі і підзаконні. Закон - це нормативно-правовий акт органу законодавчої влади держави або самого народу, який приймається та змінюється в особливому порядку, регламентує найважливіші суспільні відносини і має найвищу юридичну силу щодо всіх інших нормативно-правових актів. Підзаконний акти - це правовий акт державного органу, виданий в межах його компетенції відповідно до закону або на його основі і на виконання.
Закон України «Про Кабінет Міністрів України» момент набрання чинності постановами Кабінету Міністрів України пов'язує саме з терміном «офіційне опублікування», що виключає можливість вважати офіційними інші способи доведення до відома населення змісту постанов Кабінету Міністрів України. На підставі вказаного суд приходить до висновку, що вказані дії відповідача є порушенням лише з дня набрання законної сили Постановою Кабінету Міністрів України № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва тобто з 25.11.2008 року.
Згідно Конституції України єдиним органом законодавчої влади є парламент - Верховна Рада України, до повноважень якої належить прийняття законів. Стаття 106 Конституції України вказано що Президент України на основі та на виконання Конституції і законів України видає укази і розпорядження, які є обов'язковими до виконання на території України. За вказаних обставин , суд прийшов до висновку , що згідно ст..55 Закону України « Про Кабінет міністрів України від 16.05.2008 р. визначений порядок набрання чинності постанов Кабінету міністрів України та вказано офіційне друковане видання « Офіційний вісник України» ,в даному випадку Указ Президента України № 503 який регламентує порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності» не може застосовуватися , оскільки Закон України Про Кабінет Міністрів України в ст.. 55 встановив цей порядок.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач повинен при з'ясуванні питання чи набрала законної сили постанова Кабінету Міністрів повинен керуватися Законом. Крім того посилання позивача на лист Міністерства юстиції України , як підставу для застосування у своїй діяльності , є безпідставним , оскільки в листі наведена думка Міністерства юстиції України. яка суперечлива , оскільки Закон України Про Кабінет Міністрів України»чітко визначає порядок набрання чинності Постанов з визначенням офіційного друкованого видання. Не дотримання вимог Закону України в даному конкретному випадку привело до різного визнання терміну набрання чинності Постанов Кабінету Міністрів України та зверненням громадян за захистом порушених прав.
Виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовних вимог Регіональному управлінню Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Чернігівській області - відмовити
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі, особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду в повному обсязі виготовлена 19 травня 2009 р.
Суддя Л. М. Гром