Справа № 2-а-6024/11
іменем України
19.12.2011 суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська Щербина-Почтовик І.В. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду із позовом, зазначивши, що він є пенсіонером та продовжує працювати. У вересні 2011 року вона звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до ст.ст. 40,42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, та страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати робітника в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Перерахунок пенсії відповідач провів з 01.04.2009 року із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік відповідно до постанови КМУ від 28.05.2008 р. № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”. З такими діями відповідача він не погоджується, оскільки вони суперечать нормам вказаного закону, рішенню Конституційного ОСОБА_1 України від 22.05.2008 р. № 10 р-рп та Конституції України. Просить поновити строк та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії та виплатити різницю за період з 01 квітня 2009 року до наступного перерахунку, з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2008 рік .
Ухвалою суду було відкрито скорочене провадження у даній справі в межах строку звернення до адміністративного суду.
Відповідач не надав письмові заперечення на позов.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що позивач отримує пенсію за віком, та у вересні 2011 року вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії по стажу і заробітку.
Позивачеві з 01 вересня 2009 року здійснений перерахунок по стажу, але в перерахунку по заробітку позивачу відмовлено . Зазначене рішення позивач не оскаржив.
Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ч. 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.
Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом “б”підпункту 10 пункту 35 Розділу 2 Закону України від 28.12.2007 № 107-6 визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного ОСОБА_1 України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008.
Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Аналіз відновленої (діючої) норми абзацу 3 ч. 4 ст.і 42 Закону 1058 доводить, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону. Тобто, правила ч.1 ст. 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).
Ч.1 ст. 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000 року.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до ч.2 ст.40 Закону 1058 і є величиною постійною не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу)застрахованої особи для обчислення пенсії.
Разом з тим, ототожнювати визначення як “середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України”та “показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії”, не можливо, оскільки ці поняття є різними правовими категоріями, основу яких становлять різні економічні критерії.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України “Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991 та Закон України “Про загальнообов'язкове пенсійне страхування” від 09.07. 2003 року.
З огляду на зазначене та керуючись положеннями принципу законності закріпленого в статті 9 КАС України приписи постанови № 530 від 28.052008 року не можуть застосовуватись до спірних відносин, відтак правові підстави для перерахунку пенсії позивачки із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні так і середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки за 2009 рік відсутні. Останній із наведених показників застосовується виключно для призначення пенсії, застосування його для перерахунку є безпідставним.
Керуючись ст.ст.2,11,17,18, 94, 158-163, 1832 КАС України , суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку; строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було поданою. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: підпис
Згідно з оригіналом: