10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Гришковець А.Л.
Суддя-доповідач:Франовська К.С.
іменем України
"04" вересня 2017 р. Справа № 286/1172/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Франовської К.С.
суддів: Іваненко Т.В.
Кузьменко Л.В.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "05" липня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа: Головне управління Національної поліції в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,
У квітні 2017 року ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просив поновити йому строк звернення до суду та зобов'язати відповідача перевести його на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та розпочати виплату пенсії з 03.01.2017 року.
В обґрунтування позову позивач посилався на те, що він з 2001 року по 29.04.2016 року проходив службу в органах внутрішніх справ України та Національній поліції України. Згідно наказу Головного управління Національної поліції в Житомирській області № 79 о/с від 29.04.2016 року його звільнено зі служби на підставі п.2 ч.1 ст.77 Закону України "Про національну поліцію" через хворобу. В даному наказі визначено, що його календарна вислуга років в органах внутрішніх справ станом на 29.04.2016 складає 17 років 8 місяців та 26 днів, у пільговому обчисленні 22 роки 9 місяців та 23 дня. Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 27.07.2016 було зобов'язано Головне управління Національної поліції в Житомирській області провести перерахунок пільгового обчислення стажу років, що складає на даний момент 24 роки 6 місяців 4 дні. Крім того, йому було встановлено 3 групу інвалідності. Таким чином, він отримав право на призначення пенсії за вислугу років, в зв'язку з чим звернувся до відповідача з відповідною заявою, однак, йому було відмовлено через відсутність необхідної кількості років в календарному обчисленні.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 05.07.2017 року у задоволені позову ОСОБА_3 відмовлено.
Не погоджуючись з постановою, ОСОБА_3 подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказану постанову та прийняти нову про задоволення позову.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що наказом Головного управління Національної поліції в Житомирській області №79 о/с від 29.04.2016 року ОСОБА_3 відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" звільнено зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст.77 (через хворобу). Згідно вказаного наказу вислуга років на день звільнення позивача, тобто станом на 29.04.2016, складає: календарна - 17 років 08 місяців 26 днів, у пільговому обчисленні - 22 роки 09 місяців 23 дні.
27.07.2016 постановою Житомирського окружного адміністративного суду було зобовязано Головне управління Національної поліції в Житомирській області зарахувати позивачу вислугу років в пільговому обчисленні за період з 05.08.2011 по 28.12.2014 та внести зміни до наказу №79 о/с від 29.04.2016, вказавши пільгову вислугу років в повному обсязі.
На підставі постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 27.07.2016 по справі №806/875/16 наказом Головного управління Національної поліції в Житомирській області №195 о/с від 25.08.2016 було внесено зміни до пункту наказу Головного управління Національної поліції в Житомирській області від 29.04.2016 №79 о/с в частині встановлення вислуги років в пільговому обчисленні ОСОБА_3 та встановлено, що вислуга його років на день звільнення в пільговому обчисленні складає 24 роки 06 місяців 04 дні.
19.09.2016 року позивач, звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за вислугу років.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області № 1649/Г-11 від 03.10.2016 року позивача повідомлено про відмову у призначені пенсії за вислугу років,з тих підстав, що календарна вислуга років на день його звільнення складає 17 років, 08 місяців, 26 днів.
Не погоджуючись з рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з позовом у даній справі.
Вирішуючи спір та відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що вислуга років позивача станом на день його звільнення, тобто на 29.04.2016 року у календарному обчисленні становить 17 років 8 місяців 26 днів, що є недостатнім для призначення йому пенсії за вислугу років у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно п. "б" ст. 1-2 Закону №2262 право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Відповідно до пункту "а" статті 12 Закону №2262 пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
Згідно ч.2 ст. 17 Закону № 2262 до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Календарний рік - це рік, який особа фактично відпрацювала на займаній посаді.
Підпунктом "в" пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» встановлено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення, передбачених пунктами 2 і 3 статті 2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", - згідно з переліками військових частин, підрозділів і установ, затверджуваними відповідно Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Центральним управлінням Служби безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Управлінням державної охорони.
Як встановлено судом першої інстанції, постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 27.07.2016 року зобов'язано Головне управління Національної поліції в Житомирській області внести зміни до наказу №79 о/с від 29.04.2016, вказавши пільгову вислугу років в повному обсязі.
Разом з тим, суд першої інстанції дійшов правильних висновків, що період служби, зарахований позивачу на пільгових умовах відповідно до положень Порядку №393 від 17.07.1992 року, в розумінні ч. 2 ст. 17 Закону № 2262, не може бути зарахований до календарної вислуги років.
Доводи заявника з приводу того, що в даному випадку для призначення йому пенсії за вислугу років підлягає застосуванню Постанова Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року № 393, якою позивачу для призначення пенсії за вислугу років має зараховуватися пільговий стаж - 26 років 03 місяці 18 днів є безпідставними, оскільки, згідно ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, приписи п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 суперечать приписам п. «а» ст. 12 Закону № 2262-ХІІ, а відтак, застосуванню підлягає саме Закон № 2262-ХІІ, оскільки, у відповідності до ч. 4 ст. 9 КАС України, він має вищу юридичну силу.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, відмовляючи в призначенні пенсії позивачу, діяло в межах повноважень та відповідно до законів України.
Правильно суд першої інстанції звернув увагу на те, що законодавець розмежовує такі поняття як «вислуга років» та «календарна вислуга років». При цьому, до вислуги років є можливим зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні і цей стаж теж враховується при призначенні пенсії (як правило, впливає на розмір пенсії). В той же час, для отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному Законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні Законом не передбачено.
Оскільки, позивач такої вислуги у мінімально визначеному законодавством розмірі не має, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що права на призначення пенсії за вислугу років позивач не набув.
Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_3 та відсутність правових підстав для їх задоволення.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 КАС України).
При цьому, доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
З підстав наведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "05" липня 2017 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя К.С. Франовська
судді: Т.В. Іваненко
Л.В. Кузьменко
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,10003
3- відповідачу/відповідачам: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул. Ольжича,7,м.Житомир,10003
4-третій особі: Головне управління Національної поліції в Житомирській області - вул.Старий Бульвар,5/37,м.Житомир,10008,