31 серпня 2017 року
справа № 808/425/17
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий суддя: Ясенова Т.І.
судді: Головко О.В. Суховаров А.В.
секретар судового засідання: Троянов А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держпраці у Запорізькій області на ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 06 лютого 2017 року та на ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року у справі за адміністративним позовом Головного управління Держпраці у Запорізькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький асфальтобетонний завод» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-
Головне управління Держпраці у Запорізькій області звернулося до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Запорізький асфальтобетонний завод» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до відповідача, а саме: заборонити експлуатацію катка дорожнього самохідного ДУ-99; експлуатацію катка дорожнього СД-802; експлуатацію катка ДУ-50; експлуатацію катка ДУ-54; експлуатацію трактора МТЗ-80 до усунення порушень.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 06 лютого 2017 року позовну заяву Головного управління Держпраці у Запорізькій області залишено без руху та надано строк для усунення недоліків до 27.02.2017 року, шляхом надання до суду оригіналу документу, що підтверджує сплату судового збору в розмірі 1600,00 грн.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року позовну заяву Головного управління Держпраці у Запорізькій області повернуто позивачу у зв'язку з не усуненням недоліків, а саме, через несплату судового збору.
В апеляційній скарзі на ухвали суду першої інстанції, позивач просить скасувати оскаржувані ухвали.
В обґрунтування апеляційної скарги посилається на незаконність вищезазначених ухвал, оскільки Законом України від 06.12.2016 року № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2017 року, доповнено частину першу статті 5 Закону України» Про судовий збір» пунктом 20, відповідно до якого від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняється центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю. Частиною 1 статті 16 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади» встановлено, що центральні органи виконавчої влади утворюються для виконання окремих функцій з реалізації державної політики як служби, агентства, інспекції. Територіальні органи центрального органу виконавчої влади утворюються як юридичні особи публічного права в межах граничної чисельності державних
службовців та працівників центрального органу виконавчої влади і коштів, передбачених на його утримання. У відповідності до Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96 (Положення № 96), Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, який реалізує державну політику, зокрема, з питань нагляду та контрою за додержанням законодавства про працю. Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи, що їй підпорядковуються (пункт 7 Положення № 96). На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 100 утворено 24 територіальні органи Держпраці: 9 Головних управлінь та 15 Управлінь Держпраці в областях. Комплексний аналіз вищезазначених норм законодавства України дозволяє зробити висновок, що територіальні органи Державної служби України з питань праці, та, зокрема, Головне управління Держпраці у Запорізькій області з 01.01.2017 року звільнено від сплати судового збору в усіх інстанціях на підставі пункту 20 статті 5 Закону України «Про судовий збір». Оскільки Головне управління Держпраці у Запорізькій області оскаржує ухвалу про залишення позовної заяви без руху від 06.02.2017 року, ухвала про повернення позовної заяви від 28.02.2017 рокутакож підлягає оскарженню та скасуванню, як наслідок невиконання ухвали про залишення позовної заяви без руху від 03.02.2017 та така, що пов'язана з питанням судового збору.
Позивач направив до суду пояснення, в яких підтримує доводи апеляційної скарги та просить розглянути справу за відсутності представника позивача.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість ухвал суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Відповідно до вимог пункту 3 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема визначено, що до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач зобов'язаний сплатити судовий збір за подання адміністративного позову, оскільки Головне управління Держпраці у Запорізькій області не є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, а є його територіальним органом, тому підстави для звільнення позивача від сплати судового збору у відповідності до пункту 20 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір» відсутні.
Колегія суддів вважає такий висновок помилковим з огляду на наступне.
Положенням про Державну службу України з питань праці (далі - Держпраці), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96, передбачено, що Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення загальнообов'язкове державне соціально страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Пунктом 7 цього Положення № 96 встановлено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно з пунктом 1 Положення про Головне Управління Держпраці у Запорізькій області, затвердженого Наказом Державної служби України з питань праці від 04 лютого 2016 року № 8, позивач є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Враховуючи викладене, та з урахуванням положень пункту 20 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір», відповідно до якого Головне Управління Держпраці у Запорізькій області звільнено від сплати судового збору за подання адміністративного позову, законних підстав для залишення адміністративного позову Головного управління Держпраці у Запорізькій області без руху у суду першої інстанції не було.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 204 КАС України підставою для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.
Оскільки ухвала від 28 лютого 2017 року є процесуальним наслідком невиконання ухвали про залишення позову без руху, яка підлягає скасуванню, тож ухвала Запорізького окружного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року також підлягає скасуванню, як така, що прийнята з порушення норм матеріального та процесуального права, що призвели до неправильного вирішення питання.
Керуючись п. 3 ч. 1 ст.199, ст.ст. 204, 205, 206 КАС України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу Головного управління Держпраці у Запорізькій області - задовольнити.
Ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 06 лютого 2017 року та ухвалу Запорізького окружного адміністративного суду від 28 лютого 2017 року скасувати та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий: Т.І. Ясенова
Суддя: О.В. Головко
Суддя: А.В. Суховаров