441/384/17
2-а/441/16/2017
Постанова
Іменем України
28.08.2017 р. Городоцький районний суд Львівської області у складі:
головуючого судді - Яворської Н.І.
при секретарі - Цап І.М.
з участю представників позивача - ОСОБА_1 та ОСОБА_2
відповідача - ОСОБА_3 та його представника ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Городок адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 до сільського голови Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області ОСОБА_3 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення дій
ОСОБА_5 звернулася в Городоцький районний суд Львівської області із адміністративним позовом до сільського голови Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області ОСОБА_3, просить визнати протиправними його дії, що полягають у невнесенні її заяви від 23.01.2017 року на сесію Суховільської сільської ради для розгляду та зобов»язати сільського голову с. Суховоля внести на наступну сесію Суховільської сільської ради дану заяву.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що є власником земельної ділянки площею 0,50 га., яка призначена для ведення особистого селянського господарства.
23.01.2017р. вона звернулась в Суховільську сільську раду із заявою про надання дозволу на виготовлення детального планування території для зміни цільового призначення означеної земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Однак, 03.02.2017р. отримала відповідь, у якій вказано про те, що її земельна ділянка знаходиться в 50-ти метровій прибережній захисній смузі, з урахуванням цього, її звернення буде розглянуто лише після винесення вказаної земельної ділянки в натурі.
01.06.2017р. позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог, у якій просить визнати протиправними дії сільського голови ОСОБА_3, що полягають у невнесенні її заяви від 23.01.2017 року про надання дозволу на виготовлення детального плану території для зміни цільового призначення належної їй на праві власності земельної ділянки площею 0,50 га, яка призначена для ведення особистого селянського господарства на обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд в порядок денний сесії Суховільської сільської ради для розгляду та прийняття рішення відповідно до чинного законодавства та розгляді її одноособово сільським головою ОСОБА_3
Крім того, зобов»язати сільського голову с. Суховоля при формуванні порядку денного наступної сесії Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області включити її заяву від 23.01.2017р. про надання дозволу на виготовлення детального плану території для зміни цільового призначення вказаної земельної ділянки.
Позивач ОСОБА_5 в судове засідання не з»явилась, хоч була належним чином повідомлена про час та дату судового засідання, подала заяву, у якій просила розглядати справу у її відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.34).
В судовому засіданні представники позивача ОСОБА_1 та ОСОБА_2 позов підтримали з мотивів викладених в заяві.
Відповідач ОСОБА_3 та його представник ОСОБА_4 просили у позові відмовити, в суді пояснили, що вимоги позивача є незаконними та необґрунтованими.
Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи та подані сторонами письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково виходячи з наступного.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 24, ч.3 ст.41, ч.2 ст.55 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Громадяни для задоволення своїх потреб можуть користуватися об'єктами права державної та комунальної власності відповідно до закону. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно ч.1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень і у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до п.10 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Згідно ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено наступне.
ОСОБА_5 є власником земельної ділянки площею 0,50 га, яка призначена для ведення особистого селянського господарства
23.01.2017р. позивач звернулась в Суховільську сільську раду із заявою про надання дозволу на виготовлення детального планування території для зміни цільового призначення означеної земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (а.с.8).
03.02.2017р. позивач отримала відповідь за №21, за підписом сільського голови, у якій вказано про те, що її земельна ділянка знаходиться в 50-ти метровій прибережній захисній смузі, з урахуванням цього, її звернення буде розглянуто лише після винесення вказаної земельної ділянки в натурі (а.с.7).
Відповідно до ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно п.34 ч.1 ст.26 цього Закону, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради належить вирішення питань регулювання земельних відносин.
Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено повноваження сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин.
Згідно ч.3 ст.20 Земельного кодексу України, зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок. Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності провадиться: щодо земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту, - сільською, селищною, міською радою; щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, - районною державною адміністрацією, а щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, що не входять до території району, або в разі якщо районна державна адміністрація не утворена, - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності, цільове призначення якої змінюється, розробляється на замовлення власника земельної ділянки без надання дозволу Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування на його розроблення. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється в порядку, встановленому законом.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Ухвалою Городоцького районного суду Львівської області від 21.03.2017р. позовну заяву ОСОБА_5 залишено без руху, однак недоліки позову усунено (а.с.15,19).
З матеріалів справи видно, що позивач ОСОБА_5 звернулась саме до Суховільської сільської ради із заявою про надання дозволу на виготовлення детального планування території для зміни цільового призначення означеної земельної ділянки з ведення особистого селянського господарства на обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, проте відповідь на її звернення була надана головою сільської ради, тобто відповідач, в порушення вищеназваних норм законодавства, відповідно до встановленої процедури одноособово розглянув заяву позивача та не організував розгляд такої заяви відповідно до норм Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У запереченні Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області від 18.05.2017р. №103 зазначено, що земельна ділянка площею 0,50 га. розташована за адресою: Львівська область, Городоцький район, с. Суховоля, кадастровий НОМЕР_1 з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться впродовж озера с. Суховоля (а.с.25-32). Представлені докази на заперечення позовних вимог у своїй сукупності не дають підстав вважати, що рішення відповідача є правомірним, а натомість вказують на те, що відповідачем таке прийнято неогрунтовано, без дотримання вимог законів України, що є підставою для визнання його дій протиправними та зобов»язання вчинити дії відповідно до закону.
З урахування вищенаведеного, позовна заява ОСОБА_5 підлягає частковому задоволенню, а саме визнанню протиправними дій сільського голови с. Суховоля ОСОБА_3 щодо одноособового розгляду заяви ОСОБА_5 та зобов»язання голови Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області ОСОБА_3 організувати розгляд заяви ОСОБА_5 від 23.01.2017р. відповідно до норм Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, у зв»язку із частковим задоволенням вимог позивача, підлягає присудити за рахунок бюджетних асигнувань відповідача Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області на користь позивача ОСОБА_5 здійснені документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 640 грн.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_5 задовольнити частково.
Визнати дії сільського голови Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області ОСОБА_3 щодо розгляду одноособово заяви від 23.01.2017 р. ОСОБА_5 - протиправними.
Зобов'язати голову Суховільської сільської ради Городоцького району Львівської області ОСОБА_3 організувати розгляд заяви ОСОБА_5 від 23.01.2017 р. згідно норм Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
В решті позову відмовити.
Стягнути з Суховільської сільської ради на користь ОСОБА_5 сплачений судовий збір в розмірі 640 грн.(шістсот сорок грн.) 00 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Яворська Н.І.