Справа № 372/2429/17
Провадження 2-а-157/17
ухвала
16 серпня 2017 року Суддя Обухівського районного суду Київської області Потабенко Л.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році про визнання дій неправомірними,
Позивач звернулася до суду з вищевказаним позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році Київської обласної державної адміністрації, оформлене протоколом № 190 від 21.06.2017 року, в частині відмови у підтвердженні ОСОБА_1 статусу осіб, евакуйованих із зони відчуження у 1986 році.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі з'ясовано, що адміністративний позов підлягає поверненню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим адміністративним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам; 2) усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 4) усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг; 5) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1-4 частини першої цієї статті; 6) адміністративні справи щодо примусового повернення в країну походження або третю країну та примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України.
Зі змісту поданого адміністративного позову вбачається, що позивачем оскаржуються дії та рішення комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році Київської обласної державної адміністрації, яким було відмовлено у підтвердженні ОСОБА_1 статусу евакуйованої у 1986 році із зони відчуження та визнано посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 2 серії Б № 069504 виданим безпідставно.
Оскільки адміністративний позов пред'явлений до відповідача, який не є органом місцевого самоврядування, а є державним органом, і за предметною підсудністю вказана справа не підсудна місцевому суду, як адміністративному суду, то за правилом ч. 2 ст. 18 КАС України дана справа підсудна окружному адміністративному суду.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
За таких обставин позовну заяву необхідно повернути позивачеві для подачі до належного окружного адміністративного суду.
Керуючись ст. 108 КАС України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Комісії по вирішенню спірних питань щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році про визнання дій неправомірними, повернути позивачеві.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Київської області через Обухівський районний суд шляхом подачі в п'ятиденний строк, апеляційної скарги з дня отримання копії ухвали.
Суддя: