Україна
11 листопада 2009 р. справа № 2а-17711/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ісаєнко Ю.А.
при секретарі Горюновій Л.С.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Ковальової Н.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації м. Донецька» про зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_3 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації м. Донецька» про зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову посилається на те, що на підставі Рішення Третейського суду при товарній біржі «ГОТРЕМА» від 21.01.2009 року № 02-3/08 він є власником нерухомого майна як окремого об'єкта загальною площею 1 280,1 кв.м. в АДРЕСА_1. Згідно ухвали Калінінського районного суду м. Донецька від 02.02.2009 року (справа № 6-138/2008р.) видано виконавчий лист за рішенням Третейського суду при товарній біржі «ГОТРЕМА» від 21.01.2009 р. № 02-3/08, на підставі якого КП БТІ м. Донецька за ним, ОСОБА_3, зареєстровано право власності на нерухоме майно за зазначеною вище адресою. Відповідно до рішення виконавчого комітету Будьоннівської районної ради від 13.05.2009 року № 127/5 нежитловим приміщенням, які належать позивачу, присвоєно окрему поштову адресу: АДРЕСА_2. Із зазначеним рішенням позивач звернувся до КП БТІ м. Донецька із заявою про державну реєстрацію змін до документів, які посвідчують право власності на об'єкти нерухомості. Рішенням реєстратора КП БТІ м. Донецька від 25.09.2009 року йому було відмовлено в реєстрації права власності на приміщення загальною площею 1280,0 кв.м. на 1-му, 2-му, 3-му, 4-му поверхах будівлі АПК з КТП літ. Б-1, 2, 4 за адресою: АДРЕСА_2.
Просить суд зобов'язати КП «Бюро технічної інвентаризації м. Донецька» зареєструвати право власності на об'єкт нерухомого майна - нежитлові приміщення, розташовані в будівлі АТП з КТП (літ.Б-1, 2,4), загальною площею 1280,1кв.м., що належать ОСОБА_3, за адресою: АДРЕСА_2 ( згідно уточнених вимог від 11.11.2009 року) (а.с.31).
Представник позивача у судовому засіданні підтримав уточнений позов у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просив суд задовольнити позов.
Відповідач позов не визнав, надав письмові заперечення, в яких посилається на те, що технічна інвентаризація об'єктів нерухомості провадиться комунальними підприємствами бюро технічної інвентаризації відповідно до Інструкції «Про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна», затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.05.2001 року №127 та зареєстрованої в Мінюсті 10.07.01р. за №582/5773. Відповідно до п.1 ст.18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно і їх обмежень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно проводиться на підстави заяви правовласника (правонаступника), сторін (сторони) угоди, за якою виникло речове майно, або уповноважених ними (ним) осіб. П.4 ст.18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно і їх обмежень», визначено, що для державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно в місцевий орган державної реєстрації прав разом з заявою про державну реєстрацію прав подаються документи про вчинення правочину, стосовно даного об'єкту нерухомого майна і їх копії або інші документи, які свідчать про встановлення, зміну або припинення речового права. На думку відповідача позивач помилково вважає, що рішення Будьоннівської районної в м. Донецьку ради від 13.05.2009 року №127/5 підлягає державній реєстрації. Рішення ради «Про упорядкування нумерації об'єкта нерухомості - нежитлових приміщень, розташованих за адресою: АДРЕСА_1» не може бути документом про вчинення правочину, на підставі якого виникає, переходить або припиняється право власності громадянина ОСОБА_3 на належне йому нерухоме майно. Зазначене рішення органу місцевого самоврядування не входить до переліку документів, що підлягають державній реєстрації відповідно до положень ст.19 Закону України Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно і їх обмежень». Просив суд відмовити у задоволенні позову.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з підстав, наведених у письмових запереченнях, просив суд відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, судом встановлено наступне.
Згідно рішення Третейського суду при товарній біржі «ГОТРЕМА» від 21.01.2009 р. № 02-3/08 ОСОБА_3 є власником нерухомого майна, як окремого об'єкта, загальною площею 1 280,1 кв.м. в АДРЕСА_1 /а.с.7-12/.
Ухвалою Калінінського районного суду м. Донецька від 02.02.2009 року задоволено заяву ОСОБА_3 про видачу виконавчого листа за рішенням Третейського суду при товарній біржі «ГОТРЕМА» від 21.01.2009 р. № 02-3/08 /а.с.13-14/.
09 лютого 2009 року Калінінським районним судом м. Донецька видано виконавчий лист за рішенням Третейського суду при товарній біржі «ГОТРЕМА» від 21.01.2009 р. /а.с.15-16/.
На підставі зазначених документів 26.03.2009 року КП «БТІ м. Донецька» здійснено реєстрацію права власності за ОСОБА_3 на нерухоме майно - приміщення загальною площею 1280,1кв.м., на 1-м, 2-м,3-м, 4-м поверхах будівлі АПК з КТП літ.Б-1,2,4, що розташовані за адресою:АДРЕСА_1 /а.с.17/.
Рішенням виконавчого комітету Будьоннівської районної в м. Донецьку ради від 13.05.2009 року № 127/5 «Про упорядкування нумерації об'єкта нерухомості - нежитлових приміщень, розташованих за адресою: АДРЕСА_1» нежитловим приміщенням, які належать позивачу, присвоєно окрему поштову адресу: АДРЕСА_2 /а.с.24/.
20 серпня 2009 року ОСОБА_3 звернувся до КП БТІ м. Донецька з заявою про державну реєстрацію права власності на об'єкти нерухомості з урахування змін у нумерації відповідно до рішення виконкому Будьонівської районної в м. Донецьку ради від 13.05.2009 року № 127/5.
Рішенням реєстратора КП БТІ м. Донецька від 25.09.2009 р. ОСОБА_3 відмовлено в реєстрації права власності на приміщення загальною площею 1280,0 кв.м. на 1-му, 2-му, 3-му, 4-му поверхах будівлі АПК з КТП літ. Б-1, 2, 4 за адресою: АДРЕСА_2 із посиланням на ст. 19 ЗУ «Про держану реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», п. 6.1. Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно /а.с.25/.
Стаття 55 Конституції України передбачає, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до пунктів 1, 2 статті 6 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом та ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.
Згідно зі ст. 104 КАС України, до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Відповідно до п. 8 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на об'єкти нерухомого майна та їх обмеження» реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обмежень здійснюється місцевим органом державної реєстрації прав того реєстраційного округа, на якому розташований об'єкт нерухомого майна чи більша його частина площі.
Відповідно до п. 1.3 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Мін'юсту України 7.02.2002 р. за № 7/5, державну реєстрацію прав власності здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць.
Таким чином, відповідач є суб'єктом владних повноважень у розумінні п.7) ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства.
Відповідно до частини ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» визначено перелік документів для державної реєстрації прав на нерухоме майно.
Так, згідно переліку підставою для проведення реєстрації прав на нерухоме майно є, зокрема, акти органів державної влади або органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб, прийняті у межах повноважень, визначених законом.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» місцеве самоврядування в Україні здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районі та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, законами України, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Відповідно до ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в України» виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.
Відповідно до п.10) п. б. ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать (серед делегованих повноважень) облік та реєстрація відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.
Судом встановлено, що рішенням Донецької міської ради від 21.02.2007 року №8/62 делеговано районним в місті радам та їх виконавчим комітетам особисті (самокеруючі) повноваження та повноваження, делеговані державою відповідно до ст.ст. 26-39 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» згідно додатку.
Додатком до рішення міської ради від 21.02.2007 року №8/62 визначені повноваження, що делеговані виконавчим комітетам районних у місті рад, серед яких у розділі «Повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торгівельного обслуговування, громадського харчування, транспорту та зв'язку» зазначено присвоєння адреси об'єктам нерухомості в частині їх нумерації.
Виконавчий комітет Будьонівської районної в м. Донецьку ради є органом місцевого самоврядування, якому відповідно до законодавства надано повноваження приймати відповідні рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 321 Цивільного кодексу України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до абз. 3 ч. 2 ст. 331 ЦК України якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державні реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” речові права на нерухоме майно, їх обмеження та правочини щодо нерухомого майна підлягають обов'язковій державній реєстрації в порядку, встановленому цим Законом.
Державна реєстрація прав є публічною, здійснюється місцевим органом державної реєстрації прав, який зобов'язаний надавати інформацію про зареєстровані речові права та їх обмеження в порядку, встановленому законом.
Таким чином, судом встановлено, що виконавчий комітет Будьонівської районної ради в м. Донецьку, приймаючи рішення про присвоєння окремої поштової адреси об»єктам нерухомості позивача за адресою: АДРЕСА_2, діяв в межах своїх повноважень, що є підставою для проведення державної реєстрації прав.
Відповідно до ст. 4 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” для державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно до місцевого органу державної реєстрації прав разом із заявою про державну реєстрацію прав подаються документи про правочини щодо такого об'єкта нерухомого майна та їх копії або інші документи, що свідчать про встановлення, зміну чи припинення речового права.
Судом встановлено, що позивачем для здійснення державної реєстрації надано всі необхідні документи відповідно до положень ст. 4 зазначеного Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень” .
Встановивши обставини справи, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову та зобов»язання КП «Бюро технічної інвентаризації м. Донецька» зареєструвати за ОСОБА_3 право власності на об'єкт нерухомого майна - нежитлові приміщення, що розташовані в будівлі АТП з КТП (літ.Б-1,2,4), загальною площею 1280,1 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2.
Керуючись статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15 ,17 ,23, 48, 58, 69-72, 79, 86, 87, 94, 98, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_3 до Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації м. Донецька» про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Комунальне підприємство «Бюро технічної інвентаризації м. Донецька» зареєструвати за ОСОБА_3 право власності на об'єкт нерухомого майна - нежитлові приміщення, що розташовані в будівлі АТП з КТП (літ.Б-1,2,4), загальною площею 1280,1 кв.м. за адресою: АДРЕСА_2.
Стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_3 витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, в сумі 3 грн. 40 коп.
Постанову у повному обсязі складено 16 листопада 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ісаєнко Ю.А.