Постанова від 11.11.2009 по справі 2а-16394/09/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2009 р. справа № 2а-16394/09/0570

час прийняття постанови: 15-00

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Чучка В.М.

при секретарі Каморнікові Д.Ю,

за участю представників: позивача - Наумовій О.С. (довіреність від 26.01.2009 року), відповідача - Коровіна П.О (довіреність від 30.12.2008 року № 1/2403), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення заборгованості перед бюджетом за по збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 219 019, 18 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Добропільська об'єднана державна податкова інспекція (надалі Податкова інспекція, позивач) звернулася до суду з позовом про стягнення з державного підприємства «Добропіллявугілля» (надалі - відповідач) у сумі 219 019,18 грн. заборгованості перед бюджетом за по збору за забруднення навколишнього природного середовища.

Позовні вимоги мотивовані тим, що у відповідача існує борг зі штрафної санкції за несвоєчасне подання розрахунку збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 154 521,12 грн., який виник у зв'язку з порушенням відповідачем встановлених Порядком встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999 № 303 строків надання відповідних розрахунків збору за забруднення навколишнього середовища. Приймаючи до уваги факт несплати відповідачем суми заборгованості у порушення вимог Законів України «Про систему оподаткування», «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», заявник просить стягнути наведену суму у судовому порядку.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні не заперечував проти позову.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

Державне підприємство «Добропіллявугілля» є юридичною особою, зареєстроване 11.03.2003 року, ідентифікаційний код 32186934, місцезнаходження за даними довідки з ЄДР: 85000, Донецька обл., місто Добропілля, прос. Шевченка, буд. 2, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи, довідкою про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Згідно з довідкою про взяття на облік платника податків від 01.04.2003 року № 620 державне підприємство «Добропіллявугілля» взятий на облік як платник податків у Добропільській об'єднаній державній податковій інспекції.

Відокремлений підрозділ «шахта «Новодонецька» ДП «Добропіллявугілля» зареєстровано у якості структурного підрозділу без права юридичної особи, включено ЄДРПОУ та має ідентифікаційний код - 26319466.

Відокремленим підрозділом «шахта «Новодонецька» до податкового органу були подані розрахунки зі збору за забруднення навколишнього середовища, відповідно яких заборгованість становить 219 019,18 грн.

У зв'язку з несплатою узгодженої суми податкового зобов'язання, Податковою інспекцією на адресу Державного підприємства направлені податкові вимоги (перші податкові вимоги від 19.06.2003 року № 1/39 та № 1/52, за формою Ю1, та другі податкові вимоги від 21.07.2003 № 2/50 та 2/65 відповідно),які були отримані відповідачем особисто.

Виходячи з витягу з облікової картки платника - Державного підприємства «Добропіллявугілля» слідує, що заборгованість відповідача по сплаті збору за забруднення навколишнього середовища складає на території Степанівської сільської ради 22 520,50 грн., а також на території Спаськомихайлівської сільської ради 196 498,68 грн.

У якості засобів, направлених на стягнення податкового боргу, рішеннями від 19.08.2003 року № 13-24-014-8-2 та від 30.12.2003 року № 1-10-24-012 Податковою інспекцією вирішено здійснити стягнення коштів та продаж інших активів відповідача.

За статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування» платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Частиною 3 статті 9 цього Закону встановлено, що обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється зі сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Згідно з частиною 1 статті 20 Закону України «Про систему оподаткування» контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється державними податковими органами в межах повноважень, визначених законами. У відповідності до підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу (далі - органи стягнення), є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції. Право податкових органів на звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами передбачене пунктом 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу».

На підставі п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Підпунктом 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків в установлені строки, визначається сумою податкового боргу платника податків.

Податковий борг - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання (пункт 1.3 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»).

З огляду на наведене, оскільки податкове зобов'язання відповідача не було сплачене в установлені строки, таке зобов'язання є податковим боргом.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач має заборгованість по сплаті збору за забруднення навколишнього середовища в сумі 219 019,18 грн. Податковий борг по сплаті збору за забруднення навколишнього середовища виник у зв'язку з несплатою узгодженого податкового зобов'язання, самостійно визначеного платником податків. Наведені розрахунки відповідають положенням законодавства, фактичним обставинам справи та відповідачем не спростовані.

На підставі підпункту «а» пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк.

У відповідності до підпункту «б» пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» друга податкова вимога направляється не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Як видно з матеріалів справи, податкові вимоги від 19.06.2003 року № 1/39 та №1/52 від 21.07.2003 року № 2/50 та 2/65 направлені відповідачу відповідно до наведених положень законодавства.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Беручи до уваги те, що факт порушення відповідачем строків сплати податкового зобов'язання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища є встановленим та підтвердженим матеріалами справи і нормами діючого законодавства, доказів погашення відповідачем суми збору на день розгляду справи не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції до державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення заборгованості перед бюджетом з податку зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 219 019,18 грн. - задовольнити.

Стягнути з державного підприємства «Добропіллявугілля» (місцезнаходження за даними ЄДР: 85000, м. Добропілля, пр.-т. Шевченка, 2; ІПН 32186934) на користь державного бюджету (поточний рахунок № 331103297001139, код ОКПО 3468733, у рахунок Державного бюджету, банк одержувача -УДК у Донецькій області, МФО 834016, код платежу 50080200 - 22 520,50 грн., п/р 3333111329700112, код ОКПО 34687331, банк УДК у Донецькій області, код платежу 50080200 - 196 498,68 грн.) заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 219 019,18 грн.

Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 11 листопада 2009 року.

Повний текст постанови виготовлений 16 листопада 2009 року.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Чучко В.М.