Постанова від 22.10.2009 по справі 2а-9091/09/8/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

22.10.09 Справа №2а-9091/09/8/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кушнової А.О. , при секретарі Маляр К.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Заступника військового прокурора Феодосійського гарнізону в інтересах держави в особі ОСОБА_1

до Військової частини А 0669

про стягнення

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: не з'явився;

від прокуратури: Бакмаєв Юрій Олександрович, посвідчення НОМЕР_1

Суть спору: Заступник військового прокурора Феодосійського гарнізону звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим в інтересах особи ОСОБА_1 із адміністративним позовом до Військової частини А 0669 про стягнення на користь позивача матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2008р. в сумі 1451,34грн. та 125грн. польових коштів за 2008р.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідно до Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України та деяким іншим особам, затвердженої Наказом Міністра оборони за № 260 від 11.06.08р. (далі - Інструкція № 260), наказу Міністра оборони України від 10.10.00р. № 334 “Про затвердження інструкції “Про порядок виплати військовослужбовцям Збройних сил польового забезпечення” (далі - Інструкція № 334), позивачеві повинна була бути виплачена матеріальна допомога за 2008 рік в розмірі 1451,34грн., проте, на даний час кошти позивачем не отримані. Також позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість по польовим коштам за 2008р. в розмірі 125грн. Позивач вважає, що ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах та свободах, визначених законодавством України.

У судове засідання, що відбулося 22.10.09р., сторони явку представників не забезпечили, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином - рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення.

Представник прокуратури у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

07.10.09р. до Окружного адміністративного суду АР Крим надійшла заява від позивача про розгляд справи за його відсутністю. У наведеній заяві позивач повідомляє суду, що станом на 06.10.09р. матеріальна допомога за 2008р. та польові кошти позивачу не сплачені.

19.10.09р. до Окружного адміністративного суду АР Крим надійшла заява від відповідача про розгляд справи за його відсутністю. У наведеній заяві відповідач повідомляє суду, що станом на 06.10.09р. матеріальна допомога за 2008р. та польові кошти позивачу не сплачені.

Також 19.10.09р. до суду надійшли заперечення на позов, у яких відповідач зазначив, що причиною виникнення заборгованості по грошовому забезпеченню у вигляді матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та польових коштів, не отриманих під час проходження військової служби у військовослужбовця ОСОБА_1 є відсутність цільового фінансування МО України у 2008р., фінансово-економічною службою частини по даним заборгованостям щомісячно надаються заявки до вищестоящого фінансового управління Військово-Морських Сил ЗС України - №1241 від 12.10.08р., №287 від 20.02.09р., №1281 від 25.09.09р. Відповідач вражає, що єдиним шляхом погашення заборгованості по грошовому забезпеченню у вигляді матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та польових коштів, не отриманих під час проходження військової служби з військових частин Збройних Сил країни є самостійна сплата боржниками заборгованостей.

Розглянувши матеріали справи, надані сторонами докази, заслухавши пояснення прокурора, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 2 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

Пунктом 15 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення публічної служби, до якої відноситься діяльність на державних політичних посадах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, дипломатична служба, інша державна служба, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

З матеріалів справи вбачається, що старший сержант запасу ОСОБА_1 дійсно перебуває на військовій службі в військовій частині А0669, що підтверджується довідкою від 13.02.2009 року № 208 (а.с.4).

Таким чином, всі правовідносини, що виникають між ОСОБА_1 та військовою частиною А 0669, у тому числі з командуванням зазначеної частини, з приводу проходження військової служби, звільнення, виконання всіх передбачених законодавством гарантій соціального та правового захисту військовослужбовців, відносяться до публічної служби.

Вирішуючи питання щодо позовних вимог про стягнення матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2008 рік в сумі 1451,34грн. суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з витягом з Наказу Командира військової частини А0669 № 75 від 31 березня 2008 року наказано виплатити сержанту військової служби за контрактом, головному сержанту 1 механізованого взводу 1 механізованої роти ОСОБА_1 матеріальну допомогу за 2008 рік на підставі наказу Міністра оборони України № 75 від 05.03.01р. (а.с.16). Однак позивачеві матеріальна допомога за 2008 рік для вирішення соціально-побутових питань не сплачена, що підтверджується матеріалами справи та визнається відповідачем у запереченнях на позов.

Позивач у питаннях грошового та інших видів забезпечення користується всіма правами та пільгами відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", на нього розповсюджується Постанова КМУ “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу” № 1294 від 7 листопада 2007 року, яка набрала чинності з 01.01.2008 року (далі - Постанова КМУ № 1294 від 7 листопада 2007 року).

На час служби позивача у 2008 році питання виплати матеріального забезпечення позивачеві регулювалися вищевказаною Постановою КМУ № 1294 від 7 листопада 2007 року.

Відповідно до п.1 Постанови КМУ № 1294 від 7 листопада 2007 року грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до п.п.3 п.5 Постанови КМУ № 1294 від 7 листопада 2007 року надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при щорічній основній відпустці у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Тобто, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань є одноразовим додатковим видом грошового забезпечення.

У той же час суд звертає увагу сторін, що згідно з п. 2 Постанови КМУ № 1294 від 7 листопада 2007 року виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством транспорту та зв'язку, Міністерством з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державним департаментом з питань виконання покарань.

На виконання п. 2 Постанови КМУ № 1294 від 7 листопада 2007 року такий порядок встановлений Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою Наказом Міністра оборони України N 260 від 11.06.2008 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за N 638/15329 (далі - Інструкція), яка на час спірних правовідносин безпосередньо регулювала питання виплати матеріального забезпечення позивачеві.

Питання виплати матеріальної допомоги регулюється розділом XXXIII Інструкції.

Згідно п. 33.1. Інструкції особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять службу за контрактом, для вирішення соціально-побутових питань один раз на рік надається матеріальна допомога в розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Матеріальна допомога надається військовослужбовцям за їх заявою за місцем штатної служби на підставі наказу командира військової частини, а командиру (начальнику) - на підставі наказу вищого командира (начальника) із зазначенням у ньому розміру допомоги. Розмір матеріальної допомоги установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (п.33.2, 33.3 Інструкції) (а.с.24-25).

Відповідно до довідки військової частини А 0669 від 07.10.09р. №1345 позивачу до видачі належить матеріальна допомога в розмірі 1451,34грн. (а.с.15).

Враховуючи вищевикладене, суд вважає що позовні вимоги про стягнення матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2008 рік в сумі 1451,34грн. підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог про стягнення з відповідача польових виплат за 2008 рік суд вважає необхідним зазначити наступне.

Порядок виплати польових виплат регулюється Інструкцією про порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил України польового забезпечення, затвердженою наказом Міністра оборони України від 10 жовтня 2000 р. N 334, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2000 р. за N 728/4949.

Відповідно до п.1 зазначеної Інструкції військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової служби, які проходять службу на території України, за час перебування у навчальних центрах (навчальних військових частинах військових навчальних закладів) для відпрацювання завдань з бойової (навчально-бойової) підготовки, у таборах, на полігонах, запасних аеродромах, маневрах і навчаннях за межами постійного розташування (поза пунктом постійного розквартирування) військової частини або підрозділу виплачується польове забезпечення (далі - польові) у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України про польові виплати.

Відповідно до п.п. 2.1 п.2 зазначеної Інструкції польові, у тому числі за час перебування в дорозі, виплачуються офіцерам, прапорщикам, мічманам і військовослужбовцям, які проходять службу за контрактом на посадах рядового, сержантського, старшинського складу (далі - військовослужбовці, які проходять службу за контрактом) військових частин і підрозділів, виведених для відпрацювання завдань з бойової (навчально-бойової) підготовки в навчальні центри, табори, на полігони, запасні аеродроми та навчальні військові частини військових навчальних закладів за наказом командувача військ оперативного командування, армійського корпусу, командира морського району, начальника військового навчального закладу, їм відповідних і вище або згідно із затвердженим цими посадовими особами планом виведення військ (сил) у навчальні центри, табори, на полігони, запасні аеродроми.

Пунктом 4 вищенаведеної Інструкції передбачено, що польові, у тому числі за час перебування в дорозі, також виплачуються офіцерам, прапорщикам, мічманам і військовослужбовцям, які проходять службу за контрактом.

Особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям, які проходять службу за контрактом і не належать до складу військових частин і підрозділів та беруть участь у маневрах і навчаннях (іграх), за час перебування на маневрах, навчаннях, командно-штабних навчаннях (іграх) провадиться виплата добових і відшкодовуються витрати на наймання житлового приміщення у порядку, передбаченому пунктом 3 цієї Інструкції (п. 5 Інструкції).

Відповідно до довідки військової частини А 0669 від 07.10.09р. №1345 польові виходи ОСОБА_1 за 2008р. (КЕКВ 1140) складають 125грн. (а.с.15).

Приймаючи до уваги вищевикладене суд приходить до висновку, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

При цьому, на думку суду позиція відповідача щодо відсутності коштів, призначених на виплати матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та польового забезпечення є необґрунтованою з наступних підстав.

Реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актів національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання відповідачем на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, судом не приймається до уваги. Так, у справі “Кечко проти України Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

За згодою представника прокуратури в ході судового засідання, яке відбулось 22.10.2009р., оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Постанова складена у повному обсязі та підписана 26.10.2009р.

Керуючись ст.ст. 94, 98, 160-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

2. Стягнути з Військової частини А0669 (96574, АРК, м. Керч; код ЄДРПОУ 24030783; Банк УДК в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, р/р 35229001000524 або з іншого рахунку) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; рахунки невідомі) матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2008 рік в розмірі 1451,34 гривень та добові (польові) виплати за 2008р. у розмірі 125,00 гривень.

3. Після набрання постановою законної сили за заявою позивача видати виконавчий лист.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня складення постанови у повному обсязі через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).

Суддя Кушнова А.О.