вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
09.11.09Справа №2а-8475/09/4/0170
о 17:02
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю. , при секретарі судового засідання Кравченко О.І., за участі представників сторін:
від позивача - Рябчук С.В.;
від відповідача - Муратова С.А.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим
до Військового комісаріату АР Крим
про визнання дій протиправними та стягнення переплати пенсії Суконько Миколаю Миколайовичу у сумі 1146,78 грн
Суть спору: Головне управління Пенсійного фонду України в АР Крим (далі - позивач) звернулось до адміністративного суду із позовом до Військового комісаріату Автономної Республіки Крим (далі - відповідач) про визнання дій в частині видачі довідки від 21.02.2008 року неправомірними і стягнення переплати пенсії у розмірі 1146,78 грн. Позов мотивовано тим, що відповідачем надано до позивача довідку про розмір грошового забезпечення з метою здійснення перерахунку пенсії, призначеної Суконько Миколаю Миколайовичу відповідно до Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262), на підставі ст. 63 цього Закону, у зв'язку із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу». В подальшому відповідачем надано довідку про розмір грошового забезпечення на ту саму особу, в якій вказаний менший розмір грошового забезпечення, ніж в первинній довідці. Позивач вважає, що вказаною помилкою йому було спричинено шкоду за період з січня 2008 року по червень 2009 року у розмірі 1146,78 грн.
Ухвалами суду від 16.07.2009 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, надав пояснення по суті спору.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надав письмові пояснення і заперечення проти позову (а.с. 211-267, т. 1; 15, 16, т. 2), в яких просили відмовити в його задоволенні, посилаючись на те, що перерахунок грошового утримання військовослужбовців, яке враховується для призначення пенсії, відповідачем проведено у зв'язку роз'ясненням Департаменту фінансів Міністерства оборони України, наданим в листі від 26.05.2008 року №248/6/С/618-Д, в якому вказано, що з 01.01.2008 року надбавка за особливі умови служби військовослужбовцям об'єктів «С» не враховується при обчисленні їх грошового забезпечення для обчислення пенсії. Зазначена надбавка введена постановою Ради Міністрів СРСР від 06.08.1951 року №2855-1354 і виплачувалась військовослужбовцям складальних бригад повірочних лабораторій вузла зв'язку та служб електромеханічного відділу, які постійно працюють або зайняті несенням служби у спеціальних спорудах технічної території та іншим військовослужбовцям об'єктів «С» за роботу з іонізуючими речовинами. При цьому, в списках військовослужбовців, наданих позивачем, не було вказано виду надбавки, яка їм виплачувалась, було лише вказано надбавку за особливі умови служби у розмірі 20%, проте позивач не мав можливості виявити військовослужбовців, які отримували надбавку за роботу з іонізуючими речовинами, відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР від 06.08.1951 року №2855-1354. Такі пенсіонери в подальшому були виявлені позивачем, тому довідки повертались до Кримського республіканського військового комісаріату, а останній приводив зазначені довідки у відповідність до роз'яснення Департаменту фінансів Міністерства оборони України, наведеному в листі від 26.05.2008 року №248/6/С/618-Д. Представник позивача, при цьому вказував, що зайві виплати спричинені саме діями позивача, який несвоєчасно виявив військовослужбовців, які отримували надбавку за роботу з іонізуючими речовинами.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд,
У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України на спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також на спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів поширюється компетенція адміністративних судів.
Поняття «суб'єкт владних повноважень» визначено у статті 3 КАС України - це органи державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Судом встановлено, що відповідно до ст. 99 Закону України від 19.12.2006 року №489-V «Про Державний бюджет України на 2007 рік» військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України.
Повноваження головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі та органів, уповноважених видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій передбачені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45).
Спір, що виник між сторонами у справі, стосується реалізації компетенції сторін у сфері управління, зокрема щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262 і його належить розглядати за правилами, встановленими Кодексом адміністративного судочинства України.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону №2262 перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. Обов'язок щодо перерахунку пенсій покладено на органи Пенсійного фонду України на підставі ст. 99 Закону України від 19.12.2006 року №489-V «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Згідно із п. 1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно із абз. 3 п. 2 Порядку №45 Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження від Пенсійного фонду України інформації про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям складають списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 3 вказаного Порядку на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
При цьому пунктом 4 Порядку № 45 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частиною другою статті 51 Закону №2262.
Для перерахунку пенсій враховуються:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Пунктом 5 Порядку №45 встановлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються. При цьому п. 9 вказаного Порядку передбачено, що Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.
Судом встановлено, що у зв'язку зі зміною розміру видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» (набрала чинності 01.01.2008 року) відповідачем у лютому 2008 року була направлена на адресу позивача довідка про розмір грошового забезпечення Суконько Миколая Миколайовича, в якій зазначені види і розмір грошового забезпечення для перерахунку розміру пенсії, зокрема: надбавка за особливі умови служби у розмірі 102,75 грн., загальний розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії - 1748,37 грн. (довідка від 21.02.2008 року, а.с. 9).
До матеріалів справи також долучено довідку про розмір грошового забезпечення Суконько Миколая Миколайовича від 27.05.2009 року (а.с. 14), в якій не вказано розміру надбавки за особливі умови служби, загальний розмір грошового забезпечення становить 1645,62 грн.
З пояснень представника відповідача, наданих в судовому засіданні, і письмових заперечень вбачається, що перерахунок грошового забезпечення військовослужбовця, яке враховується для призначення пенсії, відповідачем проведено у зв'язку із роз'ясненням Департаменту фінансів Міністерства оборони України, наданим в листі від 26.05.2008 року №248/6/С/618-Д.
Таким чином, видача нової довідки не обумовлена зміною розміру видів грошового забезпечення, а пов'язана із приведенням раніше виданої довідки у відповідність з актами законодавства, чинними на час видання такої первинної довідки.
Статтею 65 Закону №2262 передбачено, що особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Помилковий розрахунок сум грошового забезпечення для перерахунку розміру пенсії Суконько Миколаю Миколайовичу, проведений відповідачем, призвів до переплати пенсії органом Пенсійного фонду України у розмірі 1146,78 грн.
Вирішуючи питання про можливість покладення на відповідача цивільно-правової відповідальності суд застосовує положення ч. 1 ст. 1166 ЦК України, згідно із якою майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
За таких обставин, враховуючи, що фактично переплата пенсій колишньому військовослужбовцю стала можливою у зв'язку з подачею відповідачем до Головного управління пенсійного фонду України в АР Крим довідки, у якій був завищений розмір грошового забезпечення військовослужбовця, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання дій відповідача в частині видачі довідки від 21.02.2008 року неправомірними і стягнення з відповідача суми переплат пенсій, виплачених надміру внаслідок подання недостовірних даних, є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Крім того, враховуючи, що позивачем помилково заявлено вимогу про визнання дії неправомірними, замість визнання їх протиправними, як це передбачено для дій суб'єктів владних повноважень, суд, керуючись ч. 2 ст. 11 КАС України, вважає можливим в цій частині вийти за межі позовних вимог.
В судовому засіданні 09.11.2009 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 13.11.2009 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 158-163, 167 КАС України, суд,
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправними діїВійськового комісаріату Автономної Республіки Крим в частині видачі довідки від 21.02.2008 року про розмір грошового забезпечення Суконько Миколая Миколайовича.
3. Стягнути з Військового комісаріату Автономної Республіки Крим на користь Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим (р/р 25604701101024 в КРУ ВАТ «Державний ощадний банк України» МФО 384805, ЗКПО 19003828) 1146,78 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів після складання постанови в повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).
Суддя Циганова Г.Ю.