вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
29.10.09Справа №2а-10302/09/12/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі
головуючого судді Котаревої Г.М.,
при секретарі Тарасовій О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
,
за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Армянськ АРК
до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних захворювань України у м. Красноперекопськ
про стягнення заборгованості,
за участю:
позивач - Сулейманов Е.І., довіреність № 10, від 19.10.09р.,
відповідач - не з'явився,
Суть спору: Управління Пенсійного фонду України в м. Армянськ АР Крим (далі позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Україні в м. Красноперекопськ АР Крим (далі - відповідач) про стягнення суми не відшкодованих витрат на виплату та доставку пенсії за інвалідністю внаслідок нещасного випадку на виробництві у розмірі 14087,26 грн., за липень 2009 року.
Представник позивача у судовому засіданні, підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засіданні не з'явився, про день та місце розгляду справи був сповіщений належним чином, надіслав клопотання про розгляд справи за відсутності представника.
У заперечені на адміністративний позов відповідач проти позову заперечував у повному обсязі та зазначив, що відповідно до Закону України “Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які призвели до втрати працездатності” від 22.02.2001 року Фонд здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), потерпілим на виробництві до 01.04.2001р. з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому законом порядку Фонду документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги або, коли таке право встановлено в судовому порядку. Щодо порядку, на який посилається позивач, то останнім визначений порядок проведення звірки на підставі особових справ потерпілих, тобто справ, які є в Фонді, у зв'язку з чим відділення Фонду соціального страхування на підставі особових справ потерпілих перевірило списки осіб, яким виплати соціального страхування проведені за рахунок Пенсійного Фонду України, та відповідно підписало Акти щомісячних звірок, тобто визначило загальну суму витрат, які підлягають відшкодуванню. На підставі зазначеного вище, відповідач у задоволенні позовних вимог просить відмовити у повному обсязі.
У зв'язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів, наявних в матеріалах справи достатньо, на підставі ст. 128 КАС України суд вважає можливим розглядати справу за відсутністю представника відповідача за наявними в ній матеріалами.
Вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.
Тому вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача щодо зобов'язання відповідача, який є також суб'єктом владних повноважень, прийняти до відшкодування витрати на виплату та доставку пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суд зобов'язаний встановити чи діяли позивач та відповідач на підставі закону, чи являються їх дії обґрунтованими, безсторонніми та добросовісними.
Матеріали справи свідчать про те, що позивач та відповідач підписали акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання у липні 2009 року.
Загальна сума розбіжностей за виплатами та доставкою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за липень 2009 року складає 14087,26 грн., оскільки, згідно з Актом звірки за липень 2009 року по м. Армянськ позивачем заявлено до відшкодування загальну суму витрат на 34 осіб в розмірі 19662,13 гривень, за висновками ж виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Красноперекопськ АРК сума, що підлягає відшкодуванню складає 5574,87 грн.
Судом встановлено, що розбіжності в розмірі 14087,26 гривень виникли в результаті незгоди відповідача відшкодовувати виплату пенсії наступним особам:
1. Березовський С.О. у розмірі 394,00грн. - адресна допомога;
2. Рудь А.П. у розмірі 394,00грн. - адресна допомога;
3. Чижиков Ю.І. у розмірі 411,42грн., з яких 408,20грн. - адресна допомога, 3,22 грн. - суми витрат на виплату і доставку сум пенсії та допомоги;
4. Кабаков О.В. у розмірі 394,00грн. - адресна допомога;
5.Котко М.А. у розмірі 344,00грн. - адресна допомога;
6.Многолєт М.А. у розмірі 544,00 грн., з яких 143,50 грн. - сума пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, 400,50 - адресна допомога;
7. Расулов Хікмат Ахмед Огли у розмірі 394,00 грн. - адресна допомога;
8. Кудряшов М.В. у розмірі 394,00 грн. - адресна допомога;
9. Догадов А.Б. у розмірі 346,72грн., з яких 344,00грн. - адресна допомога, 2,72 грн. - суми витрат на виплату і доставку сум пенсії та допомоги;
10.Шеєнков А.В. у розмірі 258,00 грн. - адресна допомога;
11.Свінцов В.Г. у розмірі 838,82грн., з яких 832,26грн. - адресна допомога, 6,56 грн. - суми витрат на виплату і доставку сум пенсії та допомоги;
12. Дудченко М.А. у розмірі 361,03грн., з яких 358,20грн. - адресна допомога, 2,83 грн. - суми витрат на виплату і доставку сум пенсії та допомоги;
13. Гатило А.І. у розмірі 408,20 грн. - адресна допомога;
14. Безвугляк Є.В. у розмірі 344,00 грн. - адресна допомога;
15. Дерипаска Д.М. у розмірі 258,00 грн. - адресна допомога;
16. Петров С.І. у розмірі 394,00 грн. - адресна допомога;
17. Нікітін В.І. у розмірі 394,00 грн. - адресна допомога;
18. Черепчук М.І. у розмірі 394,00 грн. - адресна допомога;
19. Юдіна Л.Є. у розмірі 344,00 грн. - адресна допомога;
20. Іщеєв В.О. у розмірі 397,11грн., з яких 394,00грн. - адресна допомога, 3,11 грн. - суми витрат на виплату і доставку сум пенсії та допомоги;
21. Пасько О.М. у розмірі 402,51 грн. - адресна допомога;
22. Перцев В.І. у розмірі 428.15грн., з яких 424,79грн. - адресна допомога, 3,36 грн. - суми витрат на виплату і доставку сум пенсії та допомоги;
23. Зоров Ф.Г. у розмірі 442,94грн., з яких 439,47грн. - адресна допомога, 3,47 грн. - суми витрат на виплату і доставку сум пенсії та допомоги;
24. Сундуков О.О. у розмірі 394,00 грн. - адресна допомога;
25. Степанов А.А. у розмірі 466,40 грн. - адресна допомога;
26. Конопенко А.Д. у розмірі 394,00 грн. - адресна допомога;
27. Венцюк Н.М. у розмірі 410,05 грн. - адресна допомога;
28. Мутовін В.В. у розмірі 788,00 грн. - адресна допомога;
29. Сотнік Т.В. у розмірі 358,20 грн. - адресна допомога;
30. Мединцев С.В. у розмірі 411,11 грн. - адресна допомога;
31. Вовченко Л.А. у розмірі 394,00 грн. - адресна допомога;
32. Герасимов О.О. у розмірі 394,00 грн. - адресна допомога;
33. Павьолкін С.П. у розмірі 344,00 грн. - адресна допомога;
34. Целінко Р.В. у розмірі 452,20 грн. - адресна допомога;
Судом була перевірена наявність підстав для відшкодування УПФУ в м. Армянськ витрат на виплату пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання зазначеним особам та встановлено наступне.
Пенсія Многолєт Михайлу Андрійовичу була призначена первинно за заявою від 13.10.1995р., за інвалідністю внаслідок нещасного випадку на виробництві, що підтверджується матеріалами справи.
Підставою для призначення пенсії за інвалідністю Многолєт Михайлу Андрійовичу є акт про нещасний випадок на виробництві, згідно з яким він 21 листопада 1995 року в м. Армянськ, отримав трудове каліцтво в наслідок нещасного випадку на виробництві.
Витягом із акту огляду у МСЕК до довідки серії КР - 1 № 018779 Многолєт Михайлу Андрійовичу встановлена 3 група інвалідності внаслідок трудового каліцтва.
Відповідно до вимог Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” (далі по тексту - Закон) Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України зобов'язаний відшкодувати шкоду, заподіяну працівнику внаслідок ушкодження його здоров'я.
У частині 4 статті 26 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування встановлено, що якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між страховиками виник спір щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернулася застрахована особа. При цьому неналежний страховик має право звернутися до належного страховика щодо відшкодування понесених ним витрат.
Враховуючи те, що пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання є наслідком страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, належним страховиком, тим, хто має надавати застрахованій особі матеріальну допомогу чи соціальні послуги відповідно до статті 25 Основ, є Фонд соціального страхування від нещасних випадків.
За змістом частини 2 статті 2 Закону особи, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків, мають право на забезпечення по страхуванню від нещасного випадку відповідно до цього Закону.
Відповідно до пункту 3 розділу XI (Прикінцеві положення) Закону відшкодування шкоди, медична, професійна та соціальна реабілітація провадяться Фондом соціального страхування від нещасних випадків також зазначеним у статті 8 цього Закону особам, які потерпіли до набрання ним чинності та мали право на зазначені страхові виплати і соціальні послуги.
Відповідно до статті 10 Закону України “Про пенсійне забезпечення” пенсійне забезпечення відповідно до цього Закону здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Статтею 81 Закону України “Про пенсійне забезпечення” передбачено, що призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Але суд враховує, що обов'язок Фонду відшкодовувати витрати позивачу, пов'язані з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві, навіть при відсутності особових справ в розпорядженні виконавчої дирекції фонду прямо передбачений Законом України “Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” № 2272-IIІ від 22.02.2001 року., що в свою чергу не заперечується відповідачем.
Відповідно до частини 2 статті 7 Закону передбачено, що Фонд сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку.
Будь-якими іншими законодавчими актами не передбачена необхідність отримання органами Пенсійного фонду України ще додаткових документів для виплати пенсії по інвалідності, крім акту про нещасний випадок, трудової книжки, довідки МСЕК, тому всі витрати, які понесені позивачем у зв'язку з виплатою таких пенсій являються обґрунтованими, тому вони підлягають відшкодуванню відповідачем.
Крім того, посилання позивача та відповідача на Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України та Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 4 березня 2003 р. № 5-4/4, являється необґрунтованим.
Пунктами 6 та 7 Порядку визначено, що Головні управління Пенсійного фонду та управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на підставі акта щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та до 20 числа місяця, наступного за звітним, подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків. Фонд соціального страхування від нещасних випадків на підставі довідки про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду.
Отже, відповідно до вимог Порядку, Фонд соціального страхування від нещасних випадків перераховує кошти Пенсійному Фонду України на підставі даних, що зазначені в акті щомісячної звірки.
Суд зазначає, що зазначений Порядок не врегульовує спірних відносин, які виникли у даному випадку, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків розраховано на відсутність спору.
Відповідно до вимог Закону Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України зобов'язаний відшкодувати шкоду, заподіяну працівнику внаслідок ушкодження його здоров'я.
Механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (крім осіб, зазначених у пункті 2 статті 8 цього Закону), у тому числі добровільно застраховані, та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків, визначено Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 4 березня 2003 року N 5-4/4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 травня 2003 р. за N 376/7697.
Таким чином, відповідач повинен відшкодувати понесені позивачем витрати на виплату суми основного розміру пенсії Многолєт М.А. за липень 2009 року у розмірі 143,50 гривень, що також підтверджується розрахунком суми позовних вимог, тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Що стосується відшкодування щомісячної державної адресної допомоги, заявленої позивачем на загальну суму витрат на 34 осіб в розмірі 13918,49 гривень, судом встановлено наступне.
Виплата пенсій, відповідно до статті 8 Закону України “Про пенсійне забезпечення” N 1788-XII від 05.11.1991 року здійснюється з коштів Пенсійного фонду України, який формується за рахунок коштів, що відраховуються підприємствами і організаціями (в тому числі й тими, що використовують працю громадян за угодами цивільно-правового характеру) на заходи соціального страхування за тарифами, диференційованими залежно від небезпечності, шкідливості, тяжкості робіт та стану інших умов праці, страхових внесків громадян, які займаються підприємницькою діяльністю, обов'язкових страхових внесків громадян, а також коштів державного бюджету України.
Відповідно до статті 6 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”№ 1058-IV від 09.07.2003 року непрацездатні громадяни крім пенсійних виплат із системи пенсійного забезпечення мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів, визначених законодавством.
Так, відповідно до Постанови КМУ від 26.03.2008 року № 265 "Деякі питання пенсійного забезпечення громадян" у п. 2 установлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму.
Але відповідно до ч.3 статті 30 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” N 1058-IV від 09.07.2003 року пенсія по інвалідності від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, яка виплачується Пенсійним фондом України замість відповідача, призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
При цьому до страхових виплат, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" адресна допомога, визначена Постановою КМУ від 26.03.2008 року № 265 не включається.
Отже суд приходить до висновку, що дія Постанови КМУ від 26.03.2008 року № 265 не розповсюджується на відповідача та на правовідносини між органами Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в частині відшкодування витрат з виплати адресної допомоги, оскільки такі додаткові державні гарантії громадянам передбачені лише Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, який визначає обов'язки саме органів Пенсійного фонду України.
Суд не бере до уваги доводи представника позивача що оскаржувана адресна допомога у даному випадку по суті є пенсією по інвалідності, включається до її основного розміру і повинна відшкодовуватися відповідачем на загальних підставах, оскільки з викладених вище норм чітко вбачається додатковий характер зазначених виплат.
Відповідно до п. 3 Порядку відшкодуванню підлягають пенсії, призначені відповідно до пунктів "а", "в", "г" статті 26, статей 37, 38, та пенсії, виплачені відповідно до статей 91, 92 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в разі настання страхових випадків, визначених Переліком обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2001 року N 1094.
Пунктом 4 Порядку визначаються суми, що підлягають відшкодуванню Фондом -суми що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно-правових актів. Даний перелік є вичерпним, та “державна адресна допомога до пенсії” до нього не входить.
Суд зазначає, що адресна допомога не включається до основного розміру пенсії, так як безпосередньо Постановою КМУ від 26.03.2008 року № 265 визначено, що вона є додатковою допомогою до пенсії. Не відноситься адресна допомога також і до щомісячної цільової грошової допомоги на прожиття.
Тобто, щомісячна державна адресна допомога є самостійним видом пенсійних виплат та виплачується пенсіонеру, крім інших видів виплат, з урахуванням приписів Постанови КМУ від 26.03.2008 року № 265.
Що стосується відшкодування суми витрат на виплату і доставку сум пенсії та допомоги, заявленої позивачем на загальну суму 25,27 гривень, судом встановлено, що зазначена сума розрахована позивачем у відсотках від суми адресної допомоги відповідно до тарифів передбачених Наказом Державного комітету зв'язку та інформатизації України «Про затвердження тарифів на оплату послуг, пов'язаних з виплатою і доставкою державних пенсій та грошової допомоги», що підтверджується розрахунком позовних вимог.
Таким чином, судом встановлено, що відсутні як правові підстави, так і порядок відшкодування відповідачем сум адресної допомоги заявленої позивачем на загальну суму витрат на 34 осіб в розмірі 13918,49 грн. та суми витрат на виплату і доставку сум адресної допомоги заявленої позивачем на загальну суму витрат на 7 осіб в розмірі 25,27 грн. З огляду на зазначене вище, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в частині стягнення з відповідача витрат на виплату основного розміру пенсії в сумі 143,50 гривень Многолет Михайлу Андрійовичу за липень 2009 року.
Під час судового засідання, яке відбулось 29.10.2009 року, були оголошені вступна та резолютивна частини постанови, у повному обсязі постанову складено 04.11.2009 року.
Керуючись статтями 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.Позовні вимоги задовольнити частково.
2.Стягнути з виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Красноперекопськ АРК (96000, АР Крим, м. Красноперекопськ, вул. Менделеєва, 14-а, ЄДРПОУ 25871486) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Армянськ суми не відшкодованих витрат на виплату та доставку пенсії за інвалідністю внаслідок нещасного випадку на виробництві за липень 2009 року Многолет Михайлу Андрійовичу у розмірі 143,50 гривень.
3.У задоволенні позову в іншій частині - відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня проголошення у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня проголошення до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Котарева Г.М.