про залишення позовної заяви без розгляду
Справа № 819/1367/17
23 серпня 2017 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Дерех Н.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, а саме:
- визнати протиправним і скасувати рішення комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (учасниками війни) № 9/1/ХХ/1/3 від 11 листопада 2016 року, яким відмовлено ОСОБА_1 в наданні статусу учасника бойових дій;
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ видати ОСОБА_1 посвідчення учасника бойових дій і відповідний нагрудний знак.
Відповідно до пункту 5 частини першої ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Частиною другою ст. 99 КАС визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відтак, позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії слід залишити без розгляду з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, предметом оскарження у справі є рішення комісії Міністерства внутрішніх справ України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (учасниками війни) № 9/1/ХХ/1/3 від 11 листопада 2016 року.
Проте, з адміністративним позовом до суду позивач звернулась лише 21 серпня 2017 року, тобто з пропуском встановленого частиною другою ст. 99 КАС шестимісячного строку.
Разом з тим у позовній заяві позивач просить поновити строк звернення до суду з адміністративним позовом, обґрунтовуючи тим, що оскаржуване рішення йому було вручено 20 березня 2017 року. При цьому позивач не надає до суду доказів отримання ним саме 20 березня 2017 року вказаного рішення. Відтак, позивачем не вказано поважної причини пропуску строку на оскарження до суду.
Відповідно до ст. 100 КАС адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Поважними причинами пропуску строку звернення до суду відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення до суду шляхом подачі відповідного позову.
Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Встановлення строків звернення до суду законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Згідно з пунктом 9 частини першої ст. 155 КАС суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо її подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Аналізуючи матеріали справи, суд дійшов висновку, що позивач не довів, відповідно до вимог ст. 71 КАС, наявність поважних причин пропуску, передбаченого законом, строку для звернення до суду, а суд підстав для визнання причин пропущеного строку поважними не встановив, а тому позов слід залишити без розгляду.
Водночас суд роз'яснює позивачу, що відповідно до частини третьої ст. 155 КАС він має право на повторне звернення до адміністративного суду в загальному порядку після усунення підстав, з яких позовна заява була залишена без розгляду.
Керуючись ст.ст.99,100, 155, 160,165 КАС України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про про визнання протиправним та скасування рішення - залишити без розгляду.
Роз'яснити позивачу право на повторне звернення до адміністративного суду в загальному порядку після усунення підстав, з яких позовна заява була залишена без розгляду.
Ухвала суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.