про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого
Справа № 819/678/17
23 серпня 2017 року м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
секретарі судового засідання Косюк О.П.
за участю: позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Міністерства освіти і науки України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Міністерства освіти і науки України, Кабінету Міністрів України, в якому просив суд:
- визнати бездіяльність Міністерства освіти і науки України щодо не приведення Умов прийому на навчання до вищих навчальних закладів у відповідність із Законом України "Про вищу освіту" та Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" протиправною;
- зобов'язати Міністерство освіти і науки України привести Умови прийому на навчання до вищих навчальних закладів у відповідність із Законом України "Про вищу освіту" та Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- зобов'язати Міністерство освіти і науки України надати позивачу державну цільову підтримку для здобуття вищої освіти;
- визнати бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо не приведення Порядку підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук у вищих навчальних закладах (наукових установах) у відповідність із Законом України "Про вищу освіту" та Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" протиправною;
- зобов'язати Кабінет Міністрів України привести Порядок підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук у вищих навчальних закладах (наукових установах) у відповідність із Законом України "Про вищу освіту" та Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- зобов'язати Кабінет Міністрів України забезпечити перегляд і приведення Міністерством освіти і науки України його нормативно-правових актів у відповідність із Законом України "Про вищу освіту" та Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 03 травня 2017 року відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, Кабінету Міністрів України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії на підставі пункту 1 частини першої статті 109 КАС України у зв'язку із тим, що позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2017 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено, ухвалу Тернопільського окружного адміністративного суду від 03 травня 2017 року у справі № 819/678/17 - скасовано та направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 24 липня 2017 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено до розгляду в попередньому судовому засіданні на 03 серпня 2017 року о 09:00 год.
У зв'язку з не явкою представників відповідачів справу відкладено на 23 серпня 2017 року.
У попередньому судовому засіданні 23 серпня 2017 року оголошено письмові пояснення Міністерства освіти і науки України надіслані на адресу суду 14.08.2017 № 6156/17 з проханням передати справу № 819/678/17 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, Кабінету Міністрів України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії до Окружного адміністративного суду м. Києва для продовження розгляду, так як в ухвалі Львівського апеляційного адміністративного суду від 05 липня 2017 року зазначено, що оскільки відповідачами у справі є Міністерство освіти і науки України та Кабінет Міністрів України, тому даний спір розглядається в порядку адміністративного судочинства та підсудний Окружному адміністративному суду міста Києва.
Від представника Кабінету Міністрів України через канцелярію суду подано клопотання про перенесення судового засідання по справі на інший день для з'ясування всіх обставин, зібрання необхідних документів та подання письмових заперечень проти позову.
В попередньому судовому засіданні позивач ОСОБА_1 заперечив проти задоволення клопотання про передачу справи до Окружного адміністративного суду м. Києва для продовження розгляду, а при вирішенні клопотання про відкладення розгляду справи на інший день покладається на думку суду.
Заслухавши пояснення позивача, вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність задоволення клопотання про передачу даної адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого, а в задоволенні клопотання про відкладення справи відмовити, виходячи з наступного.
Відповідно частини третьої статті 19 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України чи іншого суб'єкта владних повноважень, повноваження якого поширюються на всю територію України, крім випадків, передбачених цим Кодексом, адміністративні справи з приводу оскарження рішень Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель та рішень у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання, адміністративні справи за позовом Антимонопольного комітету України у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання, адміністративні справи, відповідачем у яких є закордонне дипломатичне чи консульське представництво України, його посадова чи службова особа, а також адміністративні справи про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії, про заборону (примусовий розпуск, ліквідацію) політичної партії вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Тобто, даною нормою встановлено виключну територіальну підсудність Окружного адміністративного суду м. Києва.
Враховуючи, що відповідачами у даній адміністративній справі № 819/678/17 є Міністерство освіти і науки України та Кабінет Міністрів України, тому даний спір про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії підсудний Окружному адміністративному суду міста Києва.
За нормами пункту 3 частини першої статті 22 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі з'ясувалося, що справа територіально підсудна іншому суду.
Положеннями частини п'ятої статті 22 КАС України встановлено, що питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, передбаченого пунктом 5 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою.
З урахуванням викладеного суд вважає за необхідне адміністративну справу № 819/678/17 передати для розгляду по суті до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Згідно частини шостої статті 22 КАС України передача адміністративної справи з одного суду до іншого здійснюється після закінчення строку на оскарження ухвали про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Керуючись ст.ст. 19,22,160,165 КАС України, суд, -
Клопотання представника Міністерства освіти і науки України про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого - задовольнити.
Адміністративну справу № 819/678/17 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, Кабінету Міністрів України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії передати за територіальною підсудністю на розгляд до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Передати адміністративну справу до Окружного адміністративного суду м. Києва після закінчення строку на оскарження ухвали про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
В задоволенні клопотання представника Кабінету Міністрів України про відкладення справи на інший день відмовити.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали, а представниками Міністерства освіти і науки України, Кабінету Міністрів України протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.