Постанова від 17.08.2017 по справі 810/2413/17

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 серпня 2017 року (15:13 год.) м. Київ № 810/2413/17

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., за участю секретаря судового засідання Сакевич Ж.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ірпінського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області про зобов'язання внести зміни до актового запису про шлюб,

за участю:

позивача: ОСОБА_1, посвідка на тимчасове проживання від 02.09.2015,

відповідача: не з'явився,

Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Ірпінського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області (далі - відповідач) про зобов'язання внести зміни до актового запису про шлюб між ОСОБА_1 Фангом та ОСОБА_2 №19 від 24.01.2015, змінити прізвище у графі «Прізвище чоловіка після державної реєстрації шлюбу» з «Пінчук» на «Хоу».

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає про те, що відповідно до актового запису про шлюб №19 від 24.01.2015, складеного відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції у Київській області, між ОСОБА_1 Фангом (громадянином ОСОБА_3 Народної Республіки) та ОСОБА_2 (громадянкою України) укладено шлюб. Прізвище чоловіка (позивача у справі) після реєстрації шлюбу було змінено з «Хоу» на «Пінчук».

З метою отримати новий паспорт громадянина ОСОБА_3 Народної Республіки з новим прізвищем, яке було обрано позивачем після реєстрації шлюбу в Україні, ОСОБА_1 звернувся до поліцейського управління громадської безпеки району Цзягедаци ОСОБА_3 Народної Республіки.

Свідоцтвом поліцейського управління громадської безпеки району Цзягедаци, виданого 17.02.2017, підтверджено, що ОСОБА_1 проживає у даному районі та подав заяву у вказаний орган про зміну свого прізвища на прізвище дружини - «Пінчук», однак відповідно до системи управління прописки в ОСОБА_3 Народній Республіці державі органи Китаю не можуть здійснювати дані операції.

Як зазначає позивач, отримавши відповідь від поліцейського управління ОСОБА_3 Народної Республіки, зрозумів, що змінити паспорт громадянина ОСОБА_3 Народної Республіки у зв'язку зі зміною прізвища відповідно до актового запису про шлюб №19 від 24.01.2015 неможливо, оскільки це не передбачено нормами законодавства ОСОБА_3 Народної Республіки.

Враховуючи вищевикладене, позивач звернувся до Ірпінського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області із заявою щодо зміни прізвища чоловіка в актовому записі про шлюб №19 від 24.01.2015 з «Пінчук» на «Хоу».

Разом з цим, листом Ірпінського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області від 27.06.2017 №1213/16.28-37 повідомлено, що відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 2000 року за №719/4940, державна реєстрація зміни імені проводиться лише стосовно громадян України. Крім цього, внесення змін до актових записів цивільного стану проводиться лише за наявності підстав, що передбачені чинним законодавством, в інших випадках - питання внесення змін є предметом розгляду суду.

Позивач у позовній заяві зазначає, що на території України перебуває на законних підставах відповідно до посвідки на тимчасове проживання. Проте дана посвідка також видана на ім'я ОСОБА_1, оскільки саме дане прізвище зазначено у документах, що посвідчують особу позивача - паспорті громадянина ОСОБА_3 Народної Республіки.

Також позивач звертає увагу, що зміна прізвища в актовому записі про реєстрацію шлюбу є необхідною для продовження терміну законного перебування на території України.

Відповідач правом на подання письмових заперечень проти позову до суду не скористався, проте витребувані судом докази надав в повному обсязі.

У судовому засіданні 17.08.2017 позивач підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, рекомендованою кореспонденцією.

Заслухавши пояснення позивача, розглянувши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином ОСОБА_3 Народної Республіки, що підтверджується паспортом ОСОБА_3 Народної Республіки №G51430941, виданого 19 квітня 2013 року Посольством ОСОБА_3 Народної Республіки в Україні, нотаріально посвідчена копія з перекладом якого наявна в матеріалах справи (а.с.11-12).

Особа позивача встановлена також за посвідченням особи - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яке видано Управлінням громадської безпеки округу Да-Хінган-Лін з терміном дії 24.08.2012-24.08.2032, нотаріально посвідчена копія з перекладом якого також наявна в матеріалах справи (а.с.13).

Судом встановлено, що на території України позивач перебуває на підставі посвідки на тимчасове проживання № ТР104650, виданої 2 вересня 2015 року, строк дії якої продовжено до 31 серпня 2017 року (а.с.7).

Як вбачається із вищевказаної посвідки, місце проживання ОСОБА_1 зареєстроване в Україні за наступною адресою: АДРЕСА_1.

Суд зазначає, що позивач зареєстрований в Україні як платник податків за реєстраційним номером облікової картки платника податків - НОМЕР_1, що підтверджується карткою платника податків, виданою Головним управлінням ДФС у м. Києві 30.03.2017 (а.с.8).

24 січня 2015 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції у Київській області зареєстровано шлюб між ОСОБА_1 Фангом, ІНФОРМАЦІЯ_1, який народився в ОСОБА_3 Народній Республіці, Хейлунцзян, та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка народилась в Україні, Чернігівська область, Менський район, смт.Березна, про що 24 січня 2015 року складено відповідний актовий запис №19, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії І-ОК №173643 (а.с.9).

Як вбачається із вищевказаного свідоцтва про шлюб та актового запису про шлюб прізвище чоловіка (позивача у справі) після державної реєстрації шлюбу змінено з «Хоу» на «Пінчук».

Судом встановлено, що з метою змінити паспорт громадянина ОСОБА_3 Народної Республіки у зв'язку зі зміною прізвища чоловіка після реєстрації шлюбу в Україні з «Хоу» на «Пінчук», позивач звернувся до поліцейського управління громадської безпеки району Цзягєдаци ОСОБА_3 Народної Республіки.

У відповідь на звернення, позивач отримав свідоцтво поліцейської дільниці Вєйдун управління громадської безпеки району Цзягєдаци від 17.02.2017, яким підтверджено, що ОСОБА_1, житель в даному районі, ІНФОРМАЦІЯ_3, номер дійсного паспорта: G51430941, подав заяву у вказаний орган про зміну свого прізвища на прізвище дружини - «Pinchuk». У відповідності з системою управління пропискою Китаю не можуть здійснюватися дані операції (а.с. 15-18).

Враховуючи вищевикладене, позивач звернувся до Ірпінського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області із заявою щодо зміни прізвища в актовому записі про шлюб ОСОБА_1 та ОСОБА_2 №19 від 24.01.2015, тобто, просив змінити прізвище чоловіка після реєстрації шлюбу «Пінчук» на дошлюбне прізвище «Хоу».

Разом з цим, листом Ірпінського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області від 27.06.2017 №1213/16.28-37 повідомлено, що згідно пункту 1 розділу 4 глави ІІІ «Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні» від 18.10.2000 №52/5: «Державна реєстрація зміни імені фізичної особи - громадянина України. Ім'я фізичної особи, яка є громадянином України, складається з прізвища, власного імені та по батькові. Державна реєстрація зміни імені (прізвища, власного імені та по батькові) проводиться лише стосовно громадян України.

Також повідомлено, що внесення змін до актових записів цивільного стану проводиться лише за наявності підстав, що передбаченні чинним законодавством. В інших випадках питання внесення змін є предметом розгляду суду (а.с. 10).

Не погоджуючись з правомірністю відмови відповідача внести зміни до актового запису про шлюб, повивач звернувся з даним позовом до суду, з приводу чого суд зазначає таке.

Частиною 1 статтею 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 №3773-VI (зі змінами та доповненнями на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.

Правовідносини сторін регулюються Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 № 2398-VI (далі - Закон №2398-VI).

Відповідно до ч. 1 ст.6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 № 2398-VI (зі змінами та доповненнями на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №2398-VI) відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Згідно ч. 1 ст. 22 Закону №2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану (ч. 3 ст. 22 Закону №2398-VI).

Відповідно до абз. 1 ч. 4 ст. 22 Закону №2398-VI зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за №55/18793 (далі - Правила).

Відповідно до п. 1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Згідно із абз. 1 п. 1.7. Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису, за винятком випадків, встановлених у пункті 2.28 розділу II цих Правил.

Згідно із п. 2.13.2 Правил підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є постанова адміністративного суду.

Як слідує із матеріалів справи, позивач після реєстрації шлюбу обрав прізвище дружини «Пінчук», що і зазначено в актовому записі про шлюб від 24.01.2015 №19, складеному Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції у Київській області.

Разом з тим, отримати новий паспорт з прізвищем, яке було обрано позивачем після реєстрації шлюбу не можливо, оскільки відповідно до системи управління прописки в ОСОБА_3 Народній Республіці державі органи Китаю не здійснюють дані операції, тобто це не передбачено нормами законодавства ОСОБА_3 Народної Республіки.

Суд також звертає увагу, що ОСОБА_1 перебуває на території України на законних підставах, що підтверджується відповідною посвідкою на тимчасове проживання.

При цьому, обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач вказує на те, що зміна прізвища в актовому записі про реєстрацію шлюбу є необхідною, оскільки позивач і в подальшому має намір перебувати на території України, де він створив сім'ю з громадянкою України, зареєструвавши шлюб в Україні, є платником податків в Україні, що вимагатиме документального оформлення у вигляді продовження терміну посвідки на тимчасове перебування в Україні, термін дії якої закінчується 31.08.2017.

Відповідно до ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Вирішуючи спірні правовідносини суд бере до уваги, що одним з основних принципів адміністративного судочинства є пропорційність, тобто дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

Дотримання принципу пропорційності особливо важливе при прийнятті рішень або вжитті заходів, які матимуть вплив на права, свободи та інтереси особи. Метою дотримання цього принципу є досягнення розумного балансу між публічними інтересами, на забезпечення яких спрямовані рішення або дії суб'єкта владних повноважень, та інтересами конкретної особи.

Принцип пропорційності зокрема передбачає, що:

- здійснення повноважень, як правило, не повинно спричиняти будь-яких негативних наслідків, що не відповідали б цілям, які заплановано досягти;

- якщо рішення або дія можуть обмежити права, свободи чи інтереси осіб, то такі обмеження повинні бути виправдані необхідністю досягнення більш важливих цілей;

- несприятливі наслідки для прав, свобод та інтересів особи внаслідок рішення чи дії суб'єкта владних повноважень, повинні бути значно меншими від тієї шкоди, яка могла б настати за відсутності такого рішення чи дії;

- для досягнення суспільно-корисних цілей необхідно обирати найменш "шкідливі" засоби.

Відповідно до статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Приймаючи до уваги зазначене, не можливість внесення відповідачем змін до актового запису про шлюб від 24.01.2015 №19 обумовлена тим, державна реєстрація зміни прізвища проводиться лише стосовно громадян України, суд розглядає як таке, що не відповідає принципу пропорційності.

При цьому варто звернути увагу на те, що обставини даної справи, які пов'язані із внесенням змін до актового запису про шлюб щодо прізвища чоловіка після реєстрації шлюбу, безсумнівно охоплюється статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки ім'я та прізвище стосуються приватного та сімейного життя особи, що неодноразово відображалося Європейським судом з прав людини у своїх рішеннях.

Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини дії суб'єкта владних повноважень щодо втручання чи обмеження прав людини повинні бути обґрунтованими, законними, необхідними, а втручання - пропорційним. Дискреційність повноважень органу влади повинна бути зведена до мінімуму, а логіка рішень органу влади повинна бути чіткою і зрозумілою, як і можливі наслідки таких дій. Особа не повинна відповідати за помилки, вчинені органом держави.

Так, у справі «Гарнага проти України» (Garnaga v. Ukraine) від 16 травня 2013 року Європейський Суд з прав людини зазначив, що хоча мета статті 8 Конвенції головним чином стосується захисту особи від свавільного втручання державних органів, вона не лише зобов'язує державу утриматися від такого втручання, але й покладає на неї позитивні зобов'язання, властиві дієвій повазі до приватного та сімейного життя. Якщо межі між позитивними та негативними зобов'язаннями держави за статтею 8 не можна визначити з достатньою точністю, то застосовні принципи, тим не менш, є подібними. В обох контекстах слід дотримуватись справедливого балансу, який потрібно встановити між конкуруючими інтересами особи та суспільства в цілому (п. 37 Рішення). Саме державному органу належить навести відповідні та достатні підстави на підтримку своєї відмови у наданні дозволу на зміну імені особи для того, щоб це обмеження вважалося «необхідним у демократичному суспільстві» (п. 39 Рішення).

Підсумовуючи свої висновки у цій справі Європейський суд вказав, що державними органами не було надано жодного обґрунтування позбавлення заявниці її права приймати рішення з цього важливого аспекту її приватного та сімейного життя як зміну імені, і таке обґрунтування не було встановлено жодним іншим способом. Оскільки державні органи не забезпечили балансу відповідних інтересів, про які йдеться, вони не виконали своє позитивне зобов'язання щодо забезпечення права заявниці на повагу до її приватного життя. Відповідно, допустили порушення статті 8 Конвенції.

Тобто, з позиції Європейського суду з прав людини кожна особа має безперечне право на збереження свого імені та право на його зміну, порядок здійснення якої визнається законодавством України.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що для захисту прав, свобод та інтересів позивача слід зобов'язати Ірпінський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області внести зміни до актового запису про шлюб між ОСОБА_1 Фангом та ОСОБА_2 №19 від 24.01.2015, складений Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції у Київській області, в якому змінити прізвище чоловіка після реєстрації шлюбу з "Пінчук" на "Хоу".

У судовому засіданні 17.08.2017 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Повний текст постанови буде виготовлено 17.08.2017.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

2. Зобов'язати Ірпінський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області внести зміни до актового запису про шлюб між ОСОБА_1 Фангом та ОСОБА_2 №19 від 24.01.2015, складений Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Ірпінського міського управління юстиції у Київській області, в якому змінити прізвище чоловіка після реєстрації шлюбу з "Пінчук" на "Хоу".

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Кушнова А.О.