17 серпня 2017 року Справа № 803/849/17
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
при секретарі судового засідання Хомяк М. І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до заступника начальника Управління Укртрансбезпеки у Волинській області Степанова Володимира Петровича, Управління Укртрансбезпеки у Волинській області про скасування постанов,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернувся з позовом до заступника начальника Управління Укртрансбезпеки у Волинській області Степанова Володимира Петровича (далі - відповідач-1, заступник начальника Управління Укртрансбезпеки у Волинській області Степанов В. П.) про скасування постанов про застосування адміністративно господарського штрафу від 03.04.2017 року АС № 0040320 та АС № 0040319.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що невідомо відносно кого виносились оскаржувані постанови, оскільки вони були оформлені на ім'я ОСОБА_4, що проживає за однією адресою, однак в подальшому кульковою ручкою чорного кольору були виправлені на ім'я позивача та на його адресу. Вказує на порушення відповідачем-1 вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення в частині притягнення позивача до відповідальності.
Ухвалою суду від 31.07.2017 року залучено до участі у справі як відповідача Управління Укртрансбезпеки у Волинській області (далі - відповідач-2).
У заяві від 15.08.2017 року позивач підтримав позовні вимоги та просив розгляд справи здійснювати за його відсутності.
У письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що оскаржувані постанови винесені відповідно до вимог чинного законодавств, просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
17.08.2017 року представник відповідача подав клопотання, в якому просив розгляд справи здійснювати за його відсутності.
Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
У відповідності до вимог статті 41 КАС України справу вирішено у відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів без фіксування судового засідання технічним засобом.
Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає до задоволення з огляду на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 27.11.2013 року зареєстрований як фізична особа-підприємець, видом діяльності якого є - вантажний автомобільний транспорт, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
15.03.2017 року на підставі наказу Укртрансбезпеки від 10.03.2017 року № 233 та відповідно до направлення від 13.03.2017 року № 024259 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області на а/д М-07 Ягодин-Київ (382 км) була проведена рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення вантажів щодо дотримання вимог Закону України «Про автомобільний транспорт».
Як вбачається з акту АС № 0040413 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, 15.03.2017 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області був зупинений транспортний засіб марки Renault, реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом НОМЕР_2, що належать ОСОБА_1 Під час перевірки було встановлено, що зі слів водія він виконував міжнародне перевезення, вантаж запломбовано. Посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області не вдалося встановити маршрут руху транспортного засобу, та особу водія, оскільки останній не виконав вимогу 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відмовився надати будь-які документи, а саме: не надав свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу; документ, що посвідчує особу водія; документи на вантаж: GMR (міжнародну товарно-транспортну накладну) чи інші передбачені законодавством України документи на вантаж; щоденні реєстраційні листки режимів праці та відпочинку водія за поточний день та 28 попередніх календарних днів. Тобто, було встановлено порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме відсутні та неоформлені під час здійснення міжнародних перевезень вантажів: щоденні реєстраційні листки режимів праці та відпочинку водія за поточний день та 28 попередніх календарних днів, GMR, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу.
У вказаному акті також зроблено посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Волинській області запис, що водій від підпису відмовився, особу водія не встановлено, під час складання акту водій залишив місце його складання.
За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт заступником начальника Управління Укртрансбезпеки у Волинській області ОСОБА_3 прийнято постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 03.04.2017 року АС № 0040319, відповідно до якої у зв'язку із відсутністю щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку водія, відповідальність за яке передбачена абзацом 11 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», до перевізника ОСОБА_1 застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 680,00 грн., та від 03.04.2017 року АС № 0040320, відповідно до якої у зв'язку із не оформленням документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абзацом 3 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», до перевізника ОСОБА_1 застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700,00 грн.
Також 03.04.2017 року відповідач-1 за результатами перевірки, проведеної 15.03.2017 року, під час якої були виявлені порушення: відсутні та не оформлені: товарно-транспортна накладна або інший документ, визначений законодавством, документ на вантаж, реєстраційні документи на транспортний засіб. Відсутні щоденні реєстраційні листки режимів праці та відпочинку водія за 25.03.2017 року та за 28 попередніх днів. Відсутнє посвідчення водія (при здійсненні міжнародних перевезень), виніс припис щодо усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт, у якому пропонував позивачу вжити заходів до усунення виявлених порушень негайно з моменту отримання припису, але не пізніше 02.05.2017 року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд встановив наступне.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про автомобільний транспорт» основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.
Згідно із частиною чотирнадцятою статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорт, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (далі - Порядок № 1567).
Згідно з пунктами 2, 3 Порядку № 1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання (далі - транспортні засоби), що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.
При цьому, згідно статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами
Пунктами 1, 5, 8 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 103, державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства). Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, підготовку пропозицій щодо їх удосконалення, а також законодавства про судноплавство на суднах, у морських і річкових портах, територіальних та внутрішніх водах, на внутрішніх водних шляхах України; здійснює передбачений законодавством контроль за міжнародними перевезеннями пасажирів і вантажів автомобільним транспортом на території України; здійснює контроль за додержанням перевізниками вимог режиму праці та відпочинку, що здійснюють перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Відповідно до пунктів 12-14 Порядку № 1567 рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.
Графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується наказом Укртрансінспекції або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.
Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Пунктом 15 Порядку № 1567 визначено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); додержання водієм режиму праці та відпочинку; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Згідно з пунктами 16, 17,19 цього Порядку рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи.
Рейдова перевірка проводиться із зупиненням транспортних засобів або без їх зупинення. Зупинення транспортних засобів здійснюється відповідно до вимог пункту 15 Правил дорожнього руху та Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Укртрансінспекції.
Рейдова перевірка проводиться у строк, зазначений у направленні на перевірку.
Пунктами 21, 22 Порядку № 1567 передбачено, що у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
У разі відмови уповноваженої особи суб'єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб'єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис.
Згідно Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 422 від 20.05.2013 року (далі Порядок № 422), зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів (далі - транспортний засіб), під час проведення рейдових перевірок здійснюється посадовою особою Укртрансінспеції або її територіального органу. Водій транспортного засобу зобов'язаний надавати на час перевірки посадовій особі документи, на підставі яких здійснюється перевезення, виконувати вимоги посадової особи, передбачені Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, та розпочинати рух лише з дозволу посадової особи. Рух транспортного засобу дозволяється після закінчення перевірки посадовими особами.
Характерною особливістю рейдових перевірок, на відміну від планових чи позапланових перевірок, є те, що вони здійснюються не відносно автомобільного перевізника, тобто суб'єкта господарювання або власника транспортного засобу, а відносно безпосередньо водія транспортного засобу, який ним керує на лінії на час проведення перевірки, і водій виступає на час перевірки головним фігурантом перевірки. Тому участь самого суб'єкта господарювання (автомобільного перевізника або власника транспортного засобу) при проведенні рейдової перевірки не є обов'язковою, за винятком тих випадків, коли водій транспортного засобу і перевізник є однією і тією ж особою. При виявленні порушень законодавства про автомобільний транспорт, які підпадають під дію статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», на підставі якої застосовуються фінансові санкції, відповідальність за вчинені порушення несе не водій транспортного засобу, а автомобільний перевізник.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем-2 дотримана процедура проведення перевірки, а також оформлення її результатів, визначена Порядком № 1567. При цьому, як зазначено в акті перевірки від 15.03.2017 року АС № 0040413, водій, особу якого не встановлено, під час складання акту залишив місце його складання, тобто, вказаною особою порушено вимоги Порядку № 422, в якому чітко зазначено, що рух транспортного засобу дозволяється після закінчення перевірки посадовими особами.
Відповідно до статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
При цьому, частиною четвертою статті 59 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що резиденти України, які здійснюють міжнародні перевезення пасажирів чи вантажів, повинні мати передбачену законодавством документацію та забезпечувати всі види обов'язкового страхування, передбачені законодавством України.
З аналізу вищенаведеного можна дійти висновку, що резиденти України, які здійснюють міжнародні перевезення вантажів повинні мати передбачену законодавством України документацію, зокрема, передбачену статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Крім того, відповідно до статті 12-34 Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які здійснюють міжнародні автомобільні перевезення, підписаної 01.07.1970 водій, який керує транспортним засобом, оснащеним контрольним пристроєм відповідно з додатком 1, повинен бути в змозі пред'явити щоразу, коли цього вимагатиме інспектуючи особа, реєстраційні листки за поточний день та попередні 28 календарних днів.
Отже, водії зобов'язані надавати інспектору для контролю реєстраційні листки за поточний день та попередні 28 календарних днів, тобто 29 реєстраційних листків режимів праці та відпочинку водія.
Як вбачається з матеріалів справи, під час проведення рейдової перевірки транспортного засобу марки Renault, реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом НОМЕР_2, що належать позивачу, водій, особу якого не встановлено, відмовився надати інспекторам: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу; документ, що посвідчує особу водія; документи на вантаж: GMR (міжнародну товарно-транспортну накладну) чи інші передбачені законодавством України документи на вантаж; щоденні реєстраційні листки режимів праці та відпочинку водія за поточний день та 28 попередніх календарних днів, у зв'язку з чим був складений акт перевірки АС № 0040413 від 15.03.2017 року, в якому зафіксовані дані порушення.
Відповідно до абзаців 3, 11 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; управління транспортними засобами при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку - штраф у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Отже, до автомобільного перевізника застосовуються адміністративно-господарські штрафи в разі відсутності у водія чи ненадання ним документів, перелік яких визначений статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а також щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень.
Пунктами 25, 26 Порядку № 1567 визначено, що справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання.
Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем-2 20.03.2017 року було направлено на адресу позивача повідомлення про призначення розгляду справи на 03.04.2017 року та отримане останнім 25.03.2017 року.
Отже, Управлінням Укртрансбезпеки у Волинській області виконано обов'язок щодо завчасного повідомлення позивача про час та місце розгляду справи, проте останній на розгляд справи не прибув.
Відповідно до пункту 27 Порядку № 1567 у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт заступником начальника Управління Укртрансбезпеки у Волинській області ОСОБА_3 прийнято постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 03.04.2017 року АС № 0040319, відповідно до якої у зв'язку із відсутністю щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку водія, відповідальність за яке передбачена абзацом 11 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», до перевізника ОСОБА_1 застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 680,00 грн., та від 03.04.2017 року АС № 0040320, відповідно до якої у зв'язку із не оформленням документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абзацом 3 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», до перевізника ОСОБА_1 застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700,00 грн.
Згідно із частиною першою статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
У свою чергу, позивачем не надано суду жодних належних та допустимих доказів, які б спростували виявлені під час проведення рейдової перевірки порушення.
Враховуючи те, що водієм (особу якого не встановлено) під час проведення рейдової перевірки транспортного засобу марки Renault, реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом НОМЕР_2, що належать позивачу, не було надано: свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу; документ, що посвідчує особу водія; документи на вантаж: GMR (міжнародну товарно-транспортну накладну) чи інші передбачені законодавством України документи на вантаж; щоденні реєстраційні листки режимів праці та відпочинку водія за поточний день та 28 попередніх календарних днів, тобто, вказаною особою було порушено законодавство про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена абзацами 3, 11 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», відтак, на думку суду, відповідач правомірно на підставі матеріалів рейдової перевірки застосував до позивача адміністративно-господарський штраф у розмірі 680,00 грн. та 1700,00 грн. згідно з постановами від 03.04.2017 року АС № 0040319 та АС № 0040320.
При цьому, невірне зазначення імені та адреси автомобільного перевізника у постановах від 03.04.2017 року АС № 0040319 та АС № 0040320 є технічною помилкою, яка була виправлена відповідачем, не впливає на правомірність вказаних постанов та не може бути підставою для їх скасування.
Посилання ОСОБА_1 на порушення відповідачами вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення є безпідставним, оскільки згідно оскаржуваних постанов позивач як автомобільний перевізник притягнений до відповідальності відповідно до Закону України «Про автомобільний транспорт».
З урахуванням вищенаведеного суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 41, 160 ч. 3, 163 КАС України та на підставі Закону України «Про автомобільний транспорт», суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої складено 22 серпня 2017 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий - суддя О. О. Андрусенко