ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
Справа № 11/227 29.09.09
За позовомКомунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація"
до Національного комплексу "Експоцентр України"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачаКиївська міська рада
проспонукання до вчинення дій
Суддя Смирнова Ю.М.
Представники:
від позивачаЖидейкіна Н.Д., Цимбаліст В.В. -представник
від відповідачаМельник Т.М. -представник
від третьої особине з'явились
В судовому засіданні 29.09.2009 на підставі ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України за згодою присутніх представників сторін було оголошено вступну і резолютивну частини рішення.
На розгляд Господарського суду міста Києва передані вимоги Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація" (далі - позивач) про зобов'язання Національного комплексу "Експоцентр України" (далі - відповідач) передати позивачу за актом ОЗ-1 нежилі будівлі та споруди, розташовані на території Національного комплексу “Експоцентр України”, а саме: ресторан “Прага”, незавершене будівництвом кафе на 50 місць, кафе “Ясени”, кафе “Російський чай”, кафе “Літо”, кафе “Морозиво”, адміністративний будинок, павільйон для тари, споруду для сміття.
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Київської міської ради № 103/103 від 28.08.2008 спірні будівлі та споруди були закріплені за позивачем на праві господарського відання. Проте, відповідач не підписав направлені йому акти приймання-передачі та спірні будівлі і споруди позивачу не передав.
Відповідач проти позову заперечує та зазначає, що вимоги позивача про передачу будівель і споруд за актом є безпідставними, оскільки дані акти відповідачем не підписані.
Третя особа позовні вимоги підтримує та зазначає, що Комунальне підприємство "Київжитлоспецексплуатація", як балансоутримувач нерухомого майна комунальної власності територіальної громади міста Києва, зобов'язане виконувати рішення Київської міської ради № 103/103 від 28.08.2008 та прийняти на баланс спірні нежилі будівлі та споруди. У письмових поясненнях третя особа просила розглядати справу без участі представника Київської міської ради.
Дослідивши наявні матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд
Статтею 327 Цивільного кодексу України визначено, що у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді.
Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Згідно з ч. 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад;
Відповідно до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
Пунктом 2 рішення Київської міської ради від 28.08.2008 № 103/103 "Про визнання таким, що втратило чинність, рішення Київської міської ради від 05.07.2001 № 401/1377 "Про передачу будівель комунальної власності територіальної громади міста Києва в управління Національному комплексу "Експоцентр України" закріплено на праві господарського відання за комунальним підприємством "Київжитлоспецексплуатація" будівлі та споруди комунальної власності територіальної громади міста Києва, які розташовані на території Національного комплексу "Експоцентр України" (проспект Академіка Глушкова, 1), а саме: ресторан "Прага", незавершене будівництвом кафе на 50 місць, кафе "Ясени", кафе "Російський чай", кафе "Літо", кафе "Морозиво", адміністративний будинок, павільйон для тари, споруду для сміття.
На момент розгляду спору вказане рішення є чинним, що не заперечується учасниками судового процесу.
Згідно з п. 5.1 Статуту Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація" майно підприємства належить до комунальної власності територіальної громади і закріплюється за підприємством на праві повного господарського відання.
Відповідно до ст. 136 Господарського кодексу України право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно з ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Згідно зі ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність, з акту управління господарською діяльністю.
Таким чином, у зв'язку з втратою чинності рішення Київської міської ради від 05.07.2001 № 401/1377 "Про передачу будівель комунальної власності територіальної громади міста Києва в управління Національному комплексу "Експоцентр України" та прийняттям Київською міською радою рішення від 28.08.2008 № 103/103, відповідач повинен передати, а позивач, як балансоутримувач нерухомого майна комунальної власності територіальної громади м. Києва, зобов'язаний прийняти на баланс спірні нежилі будівлі та споруди, утримувати їх належним чином.
Відповідно до ч. 2 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
06.10.2008 та 16.02.2009 позивач звертався до відповідача з листами № 155/1/16-4946 від 02.10.2008 і № 155/1/16-727 від 13.02.2009, в яких просив оформити і підписати додані акти приймання-передачі основних засобів (форма ОЗ-1), скріпити їх печаткою та здійснити передачу спірних будівель і споруд.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
Згідно із п. 1.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, господарські операції відображаються у бухгалтерському обліку методом їх суцільного і безперервного документування. Записи в облікових регістрах провадяться на підставі первинних документів, створених відповідно до вимог цього Положення.
Первинні документи складаються на бланках типових форм, затверджених Міністерством статистики України, а також на бланках спеціалізованих форм, затверджених міністерствами і відомствами України. Документування господарських операцій може здійснюватись з використанням виготовлених самостійно бланків, які повинні обов'язково містити реквізити типових або спеціалізованих форм.
Типова форма акту приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (форма № ОЗ-1), примірники яких було надіслано відповідачу, затверджена наказом Міністерством статистики України від 29. 12.1995 № 352 та застосовується для оформлення зарахування до складу основних засобів окремих об'єктів, для обліку вводу їх в експлуатацію, для оформлення внутрішнього переміщення основних засобів із одного цеху (відділу, дільниці) в інший, для оформлення передачі основних засобів зі складу (із запасу) в експлуатацію, а також для виключення із складу основних засобів при передачі іншому підприємству (організації).
При оформленні приймання основних засобів акт (накладна) складається в одному примірнику на кожний окремий об'єкт приймальною комісією, призначеною розпорядженням (наказом) керівника підприємства (організації).
При безоплатній передачі основних засобів іншому підприємству акт складається у двох примірниках (для підприємства, що здає та приймає основні засоби).
Як свідчать обставини справи, вимоги позивача щодо передачі за актом об'єктів нерухомості відповідач залишив без відповіді, акти приймання-передачі не підписав, спірні будівлі та споруди позивачу не передав.
Відповідно до ч. 3 ст. 136 Господарського кодексу України щодо захисту права господарського відання застосовуються положення закону, встановлені для захисту права власності.
Статтею 321 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності є непорушним. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.
Частина 1 статті 33 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Враховуючи викладене, вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
У зв'язку з задоволенням позову судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 36, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Національний комплекс "Експоцентр України" (03680, м. Київ, пр-т Академіка Глушкова, буд. 1, ідентифікаційний код 21710384) передати Комунальному підприємству "Київжитлоспецексплуатація" (01034, м. Київ, вул. Володимирська, 51-А, ідентифікаційний код 03366500) за актом ОЗ-1 нежилі будівлі та споруди, розташовані на території Національного комплексу “Експоцентр України”, а саме: ресторан “Прага”, незавершене будівництвом кафе на 50 місць, кафе “Ясени”, кафе “Російський чай”, кафе “Літо”, кафе “Морозиво”, адміністративний будинок, павільйон для тари, споруду для сміття.
3. Стягнути з Національного комплексу "Експоцентр України" (03680, м. Київ, пр-т Академіка Глушкова, буд. 1, ідентифікаційний код 21710384, п/р 26007699 у ВАТ "Кредитпромбанк", МФО 300863, або з будь-якого іншого рахунку, виявленого під час виконавчого провадження) на користь Комунального підприємства "Київжитлоспецексплуатація" (01034, м. Київ, вул. Володимирська, 51-А, ідентифікаційний код 03366500, р/р 2600800990704 ВАТ КБ "Хрещатик" м. Києва, МФО 300670) 85 (вісімдесят п'ять) грн. 00 коп. державного мита та 312 (триста дванадцять) грн. 50 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржене в порядку та строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя Ю.М. Смирнова
Дата підписання рішення: 12.10.2009