83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
іменем України
26.11.09 р. Справа № 34/132
Господарський суд Донецької області у складі судді Кододової О.В.,
при секретарі судового засідання Котельніковій Н.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Прокурора Кіровського району м. Донецька в інтересах держави в особі Донецької міської ради, м. Донецьк
до відповідача : Товариства з обмеженою відповідальністю „Пектораль”, м. Донецьк
за участю третьої особи з боку позивача: Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Донецькій області, м. Донецьк
про стягнення з відповідача шкоди, яка заподіяна внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки у розмірі 3694,71грн.
за участю Прокурора: Пономарьов А.О. (посвідчення №2644)
Представники сторін:
від позивача: не з'явився
від відповідача: не з”явився
віт третьої особи: Григоренко Д.В. (за довіреністю)
Заявлено позов Прокурором Кіровського району м. Донецька в інтересах держави в особі Донецької міської ради, м. Донецьк до Товариства з обмеженою відповідальністю „Пектораль”, м. Донецьк за участю третьої особи з боку позивача: Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Донецькій області, м. Донецьк про стягнення з відповідача шкоди, яка заподіяна внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки у розмірі 3694,71грн.
В обгрунтування своїх позовних вимог прокурор та позивач посилаються на акти перевірки дотримання вимог земельного законодавства, приписи про усунення порушення земельного законодавства, претензії, а також норми ст.ст.124,125,126 Земельного кодексу України.
Відповідач у судове засідання не з”явився, відзив на позовну заяву не надав.
Відповідно до довідки Головного управління статистики у Донецькій області від 16.11.2009р. (вхід. №02-41/56185) адреса Товариства з обмеженою відповідальністю „Пектораль”: 83095, м. Донецьк, проспект Семашка, 41, саме за цією адресою господарським судом направлялися відповідні ухвали. Однак конверти з ухвалами повернулися на адресу суду з довідкою поштового відділення „організація відсутня”.
В силу ст.1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців це автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Згідно ст.16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (в редакції, чинній на момент прийняття рішення судом), Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Відповідно до ст.18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Відтак суд вважає, що відповідач був належним чином повідомлений і відповідно до положень ст.75 Господарського процесуального кодексу України, справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.
За клопотанням прокурора та позивача справа слухалась без фіксації судового процесу технічними засобами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представника третьої особи, господарський суд, встановив :
Державною інспекцією з контролю за використанням та охороною земель у Донецькій області 17 березня 2009 року проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства Товариства з обмеженою відповідальністю „Пектораль”, якою встановлено: що на час перевірки ТОВ „Пектораль” використовується земельна ділянка площею 0,0129га із земель житлової та громадської забудови на перехресті вул. Кірова та вул. Алексинської на території Кіровського району м. Донецька під розміщенням торгівельного павільйону та незавершену прибудову до нього, із них: 0,003га використовується під розміщення частини торгівельного павільйону без правоустановчих документів (без встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї та його державної реєстрації), що є порушенням ст. 125 Земельного кодексу України; 0,0099га використовуються самовільно під розміщення частини торгівельного павільйону та незавершену прибудову до нього без право установчих документів (без встановлення її меж в натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї та його державної реєстрації), що є порушенням ст. 125, 126 Земельного кодексу України.
За результатами перевірки дотримання вимог земельного законодавства було складено акт від 17.03.2009р. який отримано особисто директором ТОВ „Пектораль” Римською С.В., про що міститься її підпис на зворотній стороні акту.
17 березня 2009року Державною інспекцією з контролю за використанням та охороною земель у Донецькій області винесено припис №029191, яким ТОВ „Пектораль” зобов'язано усунути порушення земельного законодавства, прийнято протокол про адміністративне правопорушення №012756, який також отримано особисто директором ТОВ „Пектораль” Римською С.В.
Відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, яка затверджена Постановою Кабінету міністрів України від 25.07.2007р. №963 Управління з контролю за використанням та охороною земель у Донецькій області зроблено розрахунок заподіяної шкоди за самовільне зайняття земельної ділянки ТОВ „Пектораль” під розташування незавершеної прибудови та під розташування частини торгового павільйону.
Згідно розрахунку розміри шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки ТОВ „Пектораль” під розташування частини торгівельного павільйону, сума заподіяної шкоди склала 2853,64грн. Сума шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки під розташування незавершеної прибудови, становить 841,07грн.
Загальна сума нарахованої шкоди становить 3694,71грн.
18 березня 2009р. Державною інспекцією з контролю за використанням та охороною земель у Донецькій області відповідачу були вручені претензії №05-31пр з пропонуванням сплатити суму заподіяної шкоди у розмірі 841,07грн. та розрахунок цієї суми та №05-32пр на з пропонуванням сплатити суму заподіяної шкоди у розмірі 2853,64грн з розрахунком цієї суми, про що мається особистий підпис директора відповідача Римської С.В. (а.с. 8, 10).
18 березня 2009року Державною інспекцією з контролю за використанням та охороною земель у Донецькій області прийнято постанову про накладення адміністративного стягнення №37-05, якою визнано Римську С.В. - директора ТОВ „Пектораль” винною у скоєнні адміністративного правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 680,00грн. , яка отримана особисто Римською 18.03.2009р.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи заслухавши пояснення прокурора та представника третьої особи, господарський суд дійшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню повністю з огляду на наступне.
Основним законом, яким регулюються земельні відносини, є Конституція України. Крім цього, земельні відносини регулюються іншими, прийнятими відповідно до Конституції законами і підзаконними актами, а саме законами України "Про землеустрій", "Про державний контроль за використанням та охороною земель", "Про місцеве самоврядування" та іншими законами, також Земельним кодексом України, прийнятим Верховною Радою України 25.10.2001 року, який набув чинності з 01.01.2002 року.
Відповідно до частини першої статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу, від імені якого це право здійснюють органи державної влади і органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією, іншими законодавчими актами України.
Cтаттею 2 Земельного Кодексу України передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Стаття 12 Земельного кодексу України встановлює повноваження сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин. Зокрема, до їх повноважень належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності; додержання земельного та екологічного законодавства.
Підстави набуття права на землю передбачені статтею 116 Земельного кодексу України. У цій статті врегульовані відносини щодо набуття громадянами та юридичними особами права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності. Підставою набуття права на землю у таких випадках є рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах установлених цим Кодексом повноважень.
На підставі рішень сільських, селищних, міських рад, а в окремих випадках -районних і обласних рад, земельні ділянки передаються у власність громадян і юридичних осіб із земель комунальної власності шляхом відведення їх в натурі (на місцевості) та оформлення відповідних правовстановлюючих документів.
Згідно статті 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Лише така реєстрація надає документам легітимності.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється ( п. 3 ст. 125 Земельного кодексу України).
Відповідно до ст.126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.
Визначення терміну „самовільне зайняття земельних ділянок” наведене в ст. 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель”. За приписами цієї статті, самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Виходячи з матеріалів справи, рішення позивача про передачу відповідачу у власність або надання у користування (оренду) із земель житлової та громадської забудови земельних ділянок площею 0,003га та 0,0099га на перехресті вул. Кірова та вул. Алексинської на території Кіровського району м. Донецька під розміщенням торгівельного павільйону та незавершену прибудову до нього, відсутнє. Крім того відсутність правоустановчих документів на спірні земельні ділянки підтверджується довідкою КП „БТІ м. Донецька” (вхід. №02-41/56189 від 25.11.2009р).
Судом встановлено, що спірна земельна ділянка використовується відповідачем самовільно, з порушенням земельного законодавства, що підтверджується матеріалами справи, зокрема, актом Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель в Донецькій області від 17 березня 2009року, який в свою чергу відповідачем не оскаржений та є дійсним, та квитанцією від 31.03.2009р. щодо сплати відповідачем адміністративного штрафу у розмірі 680,00грн. Тобто матеріалами справи підтверджується вина відповідача щодо порушенням земельного законодавства.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідачем не надано суду документів, що підтверджують право відповідача на користування земельною ділянкою площею 0,003га та 0,0099га, що підпорядкована Донецькій міській раді та розташована на перехресті вул. Кірова та вул. Алексинської на території Кіровського району м. Донецька .
Заходів щодо усунення порушень земельного законодавства відповідачем не вжито, самостійно заподіяну шкоду, спричинену самовільним зайняттям земельної ділянки, відповідачем не сплачено.
Відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, яка затверджена Постановою Кабінету міністрів України від 25.07.2007р. №963 головним спеціалістом Донецького регіонального відділу зроблено розрахунок заподіяної шкоди за самовільне зайняття земельної ділянки ТОВ „Пектораль” під розташування незавершеної прибудови та під розташування частини торгового павільйону, відповідно до якого загальний розмір заподіяної шкоди склав 3694,71грн.
Відповідно до вимог ст. 2 Закону України “Про плату за землю” використання землі в Україні є платним.
Згідно статті 5 цього ж закону об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Ст. 156 Земельного кодексу України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок, зокрема, неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Відповідно до ст. 22 Цивільного кодексу України збитками вважаються доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена угода). Пунктом 16 Пленуму Верховного Суду України № 7 від 16.04.2004 року передбачено, що недоотримані суми вважаються шкодою і підлягають стягненню на користь власника, права якого порушено.
Отже, протиправними діями відповідача, які полягають у незаконному, самовільному використанні земельної ділянки, порушено право власності територіальної громади міста і, відповідно, завдано шкоду в сумі 3694,71грн.
Частиною 1 статті 1166 Цивільного кодексу України встановлено, що майнова шкода, завдана майну юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою яка її завдала.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача шкоди, яка заподіяна внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки у розмірі 3694,71грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст. 13 Конституції України, ст.ст. 2, 12, 116, 123, 125, 126, 156, Земельного кодексу України, ст. 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель”, ст. 2, 5 Закону України “Про плату за землю”, ст. 22, 1166 Цивільного кодексу України, ст.ст. 1, 2, 22, 32, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
Позовні вимоги Прокурора Кіровського району м. Донецька в інтересах держави в особі Донецької міської ради, м. Донецьк до Товариства з обмеженою відповідальністю „Пектораль”, м. Донецьк за участю третьої особи з боку позивача: Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель у Донецькій області, м. Донецьк про стягнення з відповідача шкоди, яка заподіяна внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки у розмірі 3694,71грн, задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Пектораль” (83095, м. Донецьк, пр-т Семашка, 41, р/р 26007053785200 в АКБ „Укрсіббанк”, ЄДРПОУ 31794264) заподіяну шкоду, спричинену самовільним зайняттям вищевказаної земельної ділянки, в сумі 3694,71грн на р/р № 33112331700002 місцевого бюджету м. Донецька, 24062100, ОКПО 23977045, МФО 834016 ГУДКУ у Донецькій області.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Пектораль” (83095, м. Донецьк, пр-т Семашка, 41, р/р 26007053785200 в АКБ „Укрсіббанк”, ЄДРПОУ 31794264) на користь Державного бюджету України державне мито в розмірі 102,00грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Пектораль” (83095, м. Донецьк, пр-т Семашка, 41, р/р 26007053785200 в АКБ „Укрсіббанк”, ЄДРПОУ 31794264) на користь Державного бюджету України (розрахунковий рахунок № 31216259700004 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: код ЄДРПОУ 34686537, державний бюджет м. Донецьк, Ворошиловський район; призначення платежу: код бюджетної класифікації 22050000) витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах в розмірі 236,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття і може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня прийняття рішення або в касаційному порядку протягом одного місяця з дня набрання рішенням законної сили.
Суддя