від "18" листопада 2009 р. по справі № 8/132-53
За позовом Держаної екологічної інспекції у Волинській області, м. Луцьк
до відповідача Горохівського виробничого управління житлово - комунального господарства, м. Горохів
про стягнення 30 164 грн. 42 коп.
Суддя Кравчук А.М.
Представники:
від позивача: Куптій Г.А., довіреність від 27.01.2009 року
від відповідача: Ковальчук Ю.О. - начальник ВУЖКГ, Яремчук А.В., довіреність від 15.09.2009 року №598
Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України роз'яснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст. 22 ГПК України роз'яснено процесуальні права та обов'язки учасників судового процесу.
Суть спору: позивач - Державна екологічна інспекція у Волинській області звернувся в господарський суд з позовною заявою до відповідача - Горохівського виробничого управління житлово - комунального господарства про стягнення
30 164 грн. 42 коп. збитків, заподіяних порушенням водного законодавства.
Відповідач у запереченнях від 16.11.2009 року №631, не погоджуючись із сумою збитків, склав розрахунок, згідно якого сума збитків, заподіяних державі, становить 246 грн. 51 коп.
В судовому засіданні представник позивача Куптій Г.А. в порядку ст. 22 Господарського процесуального кодексу України в межах повноважень, наданих йому довіреністю від 27.01.2009 року, подав клопотання про уточнення позовних вимог від 18.11.2009 року, де у зв'язку з допущеними помилками у розрахунках просить стягнути з відповідача 246 грн. 51 коп.
Зменшення позовних вимог не порушує чиїх - небудь прав і охоронюваних законом інтересів, приймається судом.
Представники відповідача в судовому засіданні суму уточнених позовних вимог визнали.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи господарський суд, -
Державною екологічною інспекцією у Волинській області проведена перевірка дотримання вимог чинного природоохоронного законодавства при здійсненні виробничої діяльності Горохівським ВУЖКГ.
При перевірці каналізаційно-очисних споруд виявлено перевищення нормативів гранично допустимих скидів речовин у водний об'єкт із зворотними водами, які скидаються відповідачем в річку Гнила Липа.
Відповідно до довідки №407 від 05.02.2009 року, актів відбору проб води №31 від 03.04.2008 року, №51 від 14.05.2008 року, №79 від 05.08.2008 року, протоколів вимірювань показників складу та властивостей проб води №57 від 12.08.2007 року, №35 від 26.05.2008 року, №23 від 14.04.2008 року (а. с. 14-20) при здійсненні виробничої діяльності Горохівським ВУЖКГ було скинуто 42960 м3 стічних вод з фактичними концентраціями забруднюючої речовини по наступних інгредієнтах: 17,633 мг/дм3 завислих речовин при величині затвердженої допустимої концентрації 13,600 мг/л; 0,687 мг/дм3 залізо загальне при величині затвердженої допустимої концентрації 27,000 мг/л; 26,790 мг/дм органічних речовин по БСК5 при величині затвердженої допустимої концентрації 12,000 мг/л; 158,033 мг/дм3 ХСК при величині затвердженої допустимої концентрації 72,000 мг/л.
Відповідно до ст. 95 Водного кодексу України усі води (водні об'єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдавати шкоди здоров'ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об'єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод.
Згідно п. 3 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані, зокрема, дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.
Відповідно до ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Особливості застосування цивільної відповідальності за порушення природоохоронного законодавства визначено у статті 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", в якій, зокрема, визначено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
У роз'ясненні президії Вищого арбітражного суду України від 27.06.2001року №02-5/744 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища" визначено:
Відповідно до статті 69 Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення.
Відсутність таких такс або методик не може бути підставою для відмови у відшкодуванні шкоди. У такому випадку шкода компенсується за фактичними витратами на відновлення порушеного стану навколишнього природного середовища з урахуванням завданих збитків, у тому числі неодержаних доходів, тобто загальними правилами природоохоронного законодавства і статтями 440, 453 Цивільного кодексу" (пункт 1.2).
Розрахунок розмірів майнових стягнень визначаються згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України № 37 від 18.05.1995 року.
Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської діяльності, є джерелом формування спеціального фонду місцевих бюджетів.
Відповідно до ст. 16 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснює, зокрема, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, яким є Державна екологічна інспекція у Волинській області.
В добровільному порядку Горохівським ВУЖКГ заподіяні збитки не відшкодовані, претензія №455/5 від 31.03.2009 року залишена без відповіді та задоволення.
Згідно уточненого розрахунку позивача, проведеного згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України № 37 від 18.05.1995 року, збитки, які заподіяні державі в результаті наднормативних скидів забруднюючих речовин у водний об'єкт становлять 246 грн. 51 коп., підтверджені матеріалами справи, визнані відповідачем, підставні і підлягають до стягнення з відповідача, оскільки в силу ст. 193 ГПК України господарські зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається.
Згідно пункту 17 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 20.10.2006 N 01-8/2351 "Про деякі питання застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році та в першому півріччі 2006 року" в разі зменшення позовних вимог, якщо його прийнято господарським судом, має місце нова ціна позову, виходячи з якої й вирішується спір. Факт зменшення ціни позову обов'язково відображається господарським судом в описовій частині рішення зі справи. При цьому будь-які підстави для припинення провадження у справі в частині зменшення позовних вимог у господарського суду відсутні.
Відповідно до п.1.6 Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 27.06.2001р. №02-5/744 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища", вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника (ст.ст.1166, 1172 Цивільного кодексу України). Отже, позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки відповідач повинен довести, що в діях його працівників відсутня вина в заподіянні такої шкоди.
Оскільки спір до розгляду суду доведений з вини відповідача, то витрати по сплаті державного мита в сумі 102 грн. 00 коп. та 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу слід віднести на нього відповідно до ст. 49 ГПК України.
Господарський суд, керуючись ст.ст. 44, 49, ст. ст. 82-85 ГПК України , -
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з Горохівського виробничого управління житлово - комунального господарства, м. Горохів, вул. Студентська, 3, р/р 260021373 ВОД АППБ «Аваль» м. Луцьк, МФО 303569, код 03339394 на користь Державної екологічної інспекції у Волинській області (для зарахування коштів: спеціальний фонд Горохівської міської ради р/р 31516921700030, МФО 803014, код одержувача 21740333) 246 грн. 51 коп. (двісті сорок шість грн. 51 коп.) збитків.
3. Стягнути з Горохівського виробничого управління житлово - комунального господарства, м. Горохів, вул. Студентська, 3, р/р 260021373 ВОД АППБ «Аваль» м. Луцьк, МФО 303569, код 03339394 в доход Державного бюджету України 102 грн. 00 коп. (сто дві грн. 00 коп.) державного мита та
236 грн. 00 коп. (двісті тридцять шість грн. 00 коп.) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на р/р31217259710002, одержувач коштів: УДК у м. Луцьку, банк одержувача: ГУДКУ у Волинській області, код одержувача: 21741605, МФО 803014, КЕКД 22050000.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя А.М. Кравчук
Повний текст рішення
підписаний 18.11.2009 року
Суддя Кравчук А.М.