Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 323
Іменем України
19.11.2009Справа №2-21/3143-2009
За позовом Заступника прокурора м. Ялти АР Крим, м. Ялта, вул. Кірова, 18;
в інтересах держави в особі Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель АР Крим, м. Сімферополь, вул. Кечкеметська, 114;
до відповідача Гаспринської селищної Ради, смт. Гаспра, м. Ялта, вул. Н. Тамарли, 6/24;
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - 1. Державного підприємства «Лівадія», м. Ялта, смт. Лівадія, вул. Виноградна, 2;
2. Ялтинського міського управління земельних ресурсів, м. Ялта, вул. Руданського, 7;
про визнання недійсним рішення.
Суддя Господарського
Суду Автономної Республіки Крим
С.І. Чонгова
Представники:
Від позивача не з'явився;
Від відповідача Селезньов О.В., довіреність № 32/02-9 від 20.01.2009 р., представник;
Від третіх осіб 1. не з'явився;
2. не з'явився;
Прокурор Сокол О.В., посвідчення № 08089
Сутність спору: Заступник прокурора м. Ялти АР Крим звернувся до Господарського суду АР Крим з позовом в інтересах держави в особі Державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель АР Крим, м. Сімферополь, до відповідача - Гаспринської селищної Ради, смт. Гаспра, м. Ялта, у якому просить визнати недійсним рішення від 03.02.2006 р. № 5. Крім того, просить стягнути з відповідача судові витрати, пов'язані з оплатою державного мита і витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
19 серпня 2009 р. відповідачем до матеріалів справи був наданий відзив на позовну заяву за № 580/02-9 від 19.08.2009, у якому відповідач позовні вимоги не визнає, та просить відмовити прокурору у задоволенні позову (а. с. 49).
Відповідно до ухвали Господарського суду АР Крим від 06.10.2008 р. до участі в справі третьою особою було залучено Ялтинське міське управління земельних ресурсів.
02 листопада 2009 р. від третьої особи - Ялтинського міського управління земельних ресурсів, м. Ялта, надійшли пояснення щодо суті позовних вимог, у яких третя особа просить відмовити прокурору у задоволенні позову (а. с. 91).
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про день та місце слухання справи був повідомлений належним чином - рекомендованою кореспонденцією, про причини неявки суд не повідомив.
Представник відповідача у судове засідання з'явився, проти позову заперечував.
Представник третьої особи (ДП «Лівадія») у судове засідання не з'явився, про день та місце слухання справи був повідомлений належним чином - рекомендованою кореспонденцією, про причини неявки суд не повідомив.
Представник третьої особи (Ялтинське міське управління земельних ресурсів) у судове засідання не з'явився, про день та місце слухання справи був повідомлений належним чином - рекомендованою кореспонденцією, про причини неявки суд не повідомив.
Керуючись статтею 4-3 Господарського процесуального кодексу України, якою встановлено принцип змагальності сторін, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність позивача та третіх осіб за документами наявними у матеріалах справи Крім того, суд зазначає, що у позивача та третіх осіб було достатньо часу для надання документів, необхідних за їх думкою, для розгляду спору.
У порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України справи розглядається за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши заперечення представника відповідача, висновок прокурора, суд, -
Відповідно Статуту Державного підприємства «Лівадія», затвердженого розпорядженням Міністерства аграрної політики України від 27 січня 2006 р. № 05, - Державне підприємство «Лівадія» було створено як державне підприємство радгосп-завод «Лівадія». Відповідно до наказу Міністерства аграрної політики України від 26.12.2005 р. № 747 «Про перейменування державних підприємств» державне підприємство радгосп-завод «Лівадія» перейменоване у Державне підприємство «Лівадія».
Рішенням Верховної Ради Автономної республіки Крим № 771-3/03 від 25 грудня 2003 р. «Про встановлення меж селища міського типу Гаспра (м. Ялта) Автономної республіки Крим» встановлено межі селища міського типу Гаспра (м. Ялта) загальною площею 469,3020 га.
Актом від 05.02.2004 р. були винесені в натурі межі земельної ділянки смт. Гаспра та узгоджені із суміжниками.
Згідно з технічним звітом по встановленню на місцевості меж смт. Гаспра на території смт. Гаспра частково знаходяться землі ДП «Лівадія» (радгосп-завод «Лівадія».
03 лютого 2006 р. 40 сесією 4 скликання Гаспринської селищної ради прийнято рішення № 5 «Про припинення радгосп-заводу «Лівадія» права постійного користування земельною ділянкою площею 3,8 га в смт. Гаспра». Зазначеним рішенням на підставі технічної документації по визначенню меж земельної ділянки в смт. Гаспра у зв'язку з добровільною відмовою та припиненням права постійного користування земельною ділянкою радгосп-заводу «Лівадія», листа директора радгосп-заводу «Лівадія» В.Г. Назарова за вих. № 5 від 29.09.2005 р., акт інвентаризаційного обстеження земельної ділянки орієнтованою площею 4,1041 га, технічну документацію з детального ґрунтового обстеження земельної ділянки орієнтованою площею 3,8 га, виконану ДП «Кримський науково-дослідницький та проектний інститут землеустрою», рішення 38 сесії Гаспринської селищної ради 4 скликання від 30.12.2005 р., керуючись ст. ст. 12, 111, 112 Земельного кодексу України, ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», затверджено технічну документацію з визначення меж земельної ділянки за адресою: смт. Гаспра, у зв'язку з добровільною відмовою та припиненням права постійного користування земельною ділянкою радгосп-заводу «Лівадія»; припинено право постійного користування радгосп-заводу «Лівадія» земельною ділянкою загальною площею 3,8 га, розташованою в смт. Гаспра, район ЗЖБІ (вул.. Горького); внесено відповідні зміни до Державного акту радгосп-заводу «Лівадія» на право постійного користування земельною ділянкою серії ІІ-КМ № 002299 зареєстрованого 06 грудня 1999 р.; земельну ділянку площею 3,8 га переведено до земель Гаспринської селищної ради у межах населеного пункту (землі не передані у власність та не надані у користування, рядок 12.3. шифр 96 форми 6-зем) та рахувати за угіддями: 3,8 га - землі покриті деревинно-чагарною рослинністю, що зростає на скелястому ґрунті (графа 23).
Вилучення земельної ділянки з земель радгосп-заводу «Лівадія» було погоджено листом Міністерства аграрної політики України № 37-32-11/5139 від 30.04.2004 р. направленому на адресу Голови Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, яким зазначалось, що на виконання доручення Президента України від 13 квітня 2004 р. № 1-1/441, пункт 1, та доручення Прем'єр-міністра України від 14 квітня 2004 р. № 16495/2/104, пункт 2, за результатами робочої поїздки Президента України до Автономної Республіки Крим, з врахуванням попереднього погодження НВАО «Масандра» від 30.04.2004 р. № 404-01/121 щодо додаткового виділення незайнятих виноградниками земель із землекористування об'єднання під будівництво житла для депортованих з Криму татар та осіб інших національностей, Міністерство аграрної політики погодилося на вилучення земельних ділянок загальною площею 200,34 га, зокрема, у підприємстві - радгосп-завод «Лівадія» - 34,46 га.
29.09.2005 р. директор ДП «Лівадія» звернувся до Гаспринської селищної ради з листом № 83 про добровільну відмову від права постійного користування від частини земельної ділянки площею 107, га та переведення її до земель запасу Гаспринської селищної ради.
При виконанні робіт з встановлення меж зазначеної земельної ділянки її площа склала 3,8 га.
Статтею 141 Земельного кодексу України передбачені підстави припинення права користування земельною ділянкою. Однією з підстав припинення права користування земельною ділянкою є добровільна відмова від права користування.
Згідно з державним актом, землекористувачем спірної земельної ділянки був радгосп-завод «Лівадія», що підтверджується державним актом на право постійного користування серії ІІ-КМ № 002302 від 09.12.1999 р., виданим відповідно до рішення Ялтинської міської ради народних депутатів 09.12.1999 р. за № 39.
Радгосп-завод «Лівадія», у відповідності з довідкою ЄДРПОУ та Статутом є юридичною особою, у зв'язку з чим володіє всіма правами та обов'язками юридичної особи.
У відповідності з пунктом 6.1. статті 6 Статуту Радгосп-заводу «Лівадія» управління підприємством здійснює директор.
Відповідно до статті 149 Земельного кодексу України вилучення земельних ділянок проводиться за згодою землекористувача.
Процедура такої відмови регламентована статтею 142 Земельного кодексу України й складається зі стадій: заяви землекористувача на ім'я власника земельної ділянки про добровільну відмову от права користування земельною ділянкою; ухвалення рішення власником земельної ділянки про припинення права постійного користування земельною ділянкою; повідомлення органів державної реєстрації про припинення права постійного землекористування.
16.09.2006 р. Міністерство аграрної політики України листом № 37-24-1-16/13362 на адресу Мусульманської общини «Ісмаїл бей Гаспрали» та Державного підприємства «Лівадія» зазначило, що було вже погоджено вилучення земельних ділянок загальною площею 200,34 га для будівництва житла депортованим з Криму татар, в тому числі земельна ділянка державного підприємства «Лівадія» - 34,46 га, в які входять 3,5 га, що розташовані в смт. Гаспра.
Виходячи з викладеного, суд не може погодитися з доводами прокурора та позивача щодо перевищення повноважень директором радгоспу «Лівадія» з відмовлення від спірної земельної ділянки. Листом директора радгоспу від 29.09.2005 р. № 583 було фактично продубльоване рішення органу управління - Міністерства аграрної політики України щодо відмовлення від зазначеної земельної ділянки.
Суд також не може погодитися з доводами позивача та прокурора щодо перевищенні повноважень з розпорядження спірною земельною ділянкою у порушення пункту 12 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України та статті 84 Земельного кодексу України виходячи з наступного.
Прокурор та позивач посилаються на те, що згідно пункту 12 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади та згідно зі статтею 84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності, до земель державної власності, які не можуть передаватись у комунальну власність, належать земельні ділянки, на яких розташовані державні, у тому числі казенні підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти.
Проте, на час прийняття спірного рішення Земельний кодекс України не містив обмеження щодо неможливості передачі у комунальну власність зазначених земельних ділянок та виключення з повноважень розпорядження відповідних рад такими земельними ділянками (земель, на яких розташовані державні підприємства).
Згідно зі статтею 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до положень статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Приймаючи до уваги викладене та враховуючи, що спірна земель на ділянка знаходиться у межах населеного пункту, які встановлені у визначеному законом порядку, та на момент прийняття спірного рішення знаходилися у комунальній власності, суд не має підстав визнання рішення від 03 лютого 2006 р. 40 сесії 4 скликання Гаспринської селищної ради № 5 «Про припинення радгосп-заводу «Лівадія» права постійного користування земельною ділянкою площею 3,8 га в смт. Гаспра» недійсним.
У засіданні суду було оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення оформлено та підписано відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України 23 листопада 2009 р.
Враховуючи викладене, керуючись ст. 12, 84, 141, 142, 149 Земельного кодексу України, ст. ст. 49, 75, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
У задоволені позову відмовити.
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Чонгова С.І.