Постанова від 16.08.2017 по справі 820/1266/15

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

16 серпня 2017 р. Справа №820/1266/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Панова М.М.,

за участю секретаря судового засідання - Андрієць М.О.,

представника позивача - Кріциної Н.А.,

представника відповідача - Лисенко В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова до Комунального підприємства "Харківводоканал" про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України м. Харкова, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд стягнути з Комунального підприємства "Харківводоканал", суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 21845,89 грн. за грудень 2014 року та січень 2015 року на користь Київського об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що на підприємстві відповідача працювали працівники, яким було призначено пенсію на пільгових умовах на підставі пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (список №2). За грудень 2014 року - січень 2015 року сума фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, за вказаних працівників складає 21845,89 грн., яка до теперішнього часу відповідачем не сплачена.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив в їх задоволенні відмовити посилаючись на обставини, викладені у письмових запереченнях.

Вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав.

Суд зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 21.12.2016р. "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова реорганізовано шляхом злиття в Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України, таким чином, правонаступником управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова є Київське об'єднане управління Пенсійного фонду України.

Судом встановлено, що відповідно до п. 2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №8-2 від 30 квітня 2002 року (у редакції постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.02.2008 року №5-5) та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 року за №442/6730 одним з основних завдань управління є ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів, призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством; ефективне та цільове використання коштів Фонду, інших коштів, призначених для виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів, призначених для пенсійного забезпечення.

Згідно до п. "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" колишнім працівникам Комунального підприємства "Харківводоканал", зазначеним в розрахунках, наявних в матеріалах справи була призначена пенсія за віком на пільгових умовах за списком № 2.

Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до п. 1 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників

Приписами абзацу 4 п. 1 ст. 2 та абзацу 2 п. 1 ст. 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". На обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Отже, фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до п. п. "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", підлягають відшкодуванню в повному обсязі.

Відповідно до абз. 1 ч. 12 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій Пенсійному фонду України здійснюється незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Крім того, порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначений Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663.

Згідно приписам п.п. 6.1., п.п. 6.3. п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003р. зі змінами та доповненнями закріплено обов'язковість відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України. Відшкодування вказаних витрат зобов'язані проводити підприємства, на яких цей стаж було вироблено, а в разі ліквідації або зміни власника підприємства - правонаступниками.

Відповідно до п. 6.4 Інструкції № 21-1, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Так, з матеріалів справи судом встановлено, що на виконання вимог Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1 Управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова відповідачу направлені розрахунки фактичних витрат на виплату пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення " копії яких наявні у матеріалах справи.

Відповідно до п. 6.7 вказаної вище Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Таким чином, позивачем покладено на Комунальне підприємство "Харківводоканал" обов'язок по відшкодуванню пільгових пенсій гр. ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5

Гр. ОСОБА_3 (розрахунок 3214), відповідно до наказу №194-к від 01.10.1982р. була прийнята на роботу у Спеціалізоване ремонтно-будівельне управління "Харківкомунпрпомвод", з якого, відповідно до наказу від 11.06.1998р. №110-к була переведена до КП "ТВО "Харківкомунпромвод" (копії наказів в матеріалах справи). В подальшому, відповідно до наказу КП "ВТП "Вода" від 01.12.2004р. №16-к, вона була прийнята на зазначене підприємство, де працювала до 30.09.2011р. Лише 01.10.2011р., у відповідності до наказу №300/к, зазначена особа була переведена у КП КГ "Харківкомуночиствод", яке в подальшому було перейменоване в КП "Харківводоканал" (копії наказу №16-к та 01.04.2004р. та витягу з наказу №300/к від 30.09.2011р. в матеріалах справи).

Гр. ОСОБА_4 (розрахунок 3224), відповідно до наказу №2-к від 01.12.2004р. був прийнятий у КП "ВТП "Вода" переводом з КП "ТВО "Харківкомунпромвод" з 1 грудня 2004 року (копія наказу в матеріалах справи). В подальшому зазначений працівник 01.10.2011р. був переведений у КП КГ "Харківкомуночиствод" відповідно до наказу №300/к від 30.09.2011р. (копія витягу з наказу в матеріалах справи).

Гр. ОСОБА_5 (розрахунок 3077) відповідно до наказу №53-к від 17.06.1996р. був прийнятий на роботу у Спеціалізоване ремонтно-будівельне управління "Харківкомунпромвод" та був звільнений з нього 14.08.2003р. (копії наказів №53-к від 17.06.1996р. та №41-к від 12.08.2003р. про припинення трудового договору в матеріалах справи), тобто до створення КП "ВТП "Вода".

При цьому, Комунальне підприємство "Спеціалізоване ремонтно-будівельне управління "Харківкомунпромвод" (код 3332814) реорганізовано шляхом приєднання останнього до КП ВТП "Вода".

Рішенням Харківської міської ради 4 сесії 5 скликання від 12.01.2011р. №132/11 затверджено, що КП ВТП "Вода" (код ЄДРПОУ 33206804) реорганізовується шляхом приєднання до КП КГ "Харківкомуночиствод" (код ЄДРПОУ 03361715).

Згідно ч. 13 ст. 37 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців " вбачається, що зміни до установчих документів юридичної особи, що не припиняється в результаті приєднання, підлягають державній реєстрації після державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті приєднання у порядку, встановленому статтею 29 цього Закону. Приєднання вважається завершеним з моменту державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються в результаті приєднання, та державної реєстрації відповідних змін до установчих документів.

З матеріалів справи також встановлено, що зміни до Статуту КП КГ "Харківкомуночиствод" та КП "Харківводоканал" щодо приєднання до нього КП "ВТП "ВОДА" не вносились. З довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб вбачається, що КП "ВТП "ВОДА" на час розгляду справи не припинено.

Таким чином, суд приходить до висновку, що оскільки КП "ВТП "ВОДА" не виключено з Єдиного державного реєстру та зміни до Статуту відповідача по справі не вносились та не були зареєстровані відповідно до вимог діючого законодавства, тому суд вважає, що на відповідача не покладено обов'язок по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №2 пенсіонерам ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на загальну суму 21845,89 грн., які працювали у КП "Спеціалізоване ремонтно-будівельне управління" Харківкомунпромвод" (КП "ВТП "ВОДА").

З врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача щодо стягнення витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по працівникам ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_5 є необґрунтованими.

Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П ОС Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Київському районі міста Харкова до Комунального підприємства "Харківводоканал" про стягнення заборгованості - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 17 серпня 2017 року.

Суддя М.М.Панов