Справа № 819/1150/17
16 серпня 2017 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
при секретарі судового засідання Заблоцька І.І.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Курило В.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Регіонального сервісного центру МВС в Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору і виступає на стороні відповідача Департамент соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації про зобов'язання реєстрації транспортного засобу,
ОСОБА_3 (надалі позивач, ОСОБА_3.) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Регіонального сервісного центру МВС у Тернопільській області (надалі відповідач, Сервісний центр), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору і виступає на стороні відповідача Департамент соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації, в якому просить зобов'язати Регіональний сервісний центр МВС в Тернопільській області зареєструвати легковий автомобіль «Opel Zafira», 2010 року випуску, кузов НОМЕР_1, об'єм двигуна 1686 см3, як гуманітарну допомогу за інвалідом ІІІ групи загального захворювання ОСОБА_3.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх у повному обсязі. Зазначив, що відповідно до Закону України «Про гуманітарну допомогу» легковий автомобіль «Opel Zafira», 2010 року випуску ввезений на території України законно та підлягає реєстрації. Пояснив, що легкові автомобілі, які ввезені на момент ввезення на митну території України були вперше зареєстровані не пізніше, ніж 8 років тому, з об'ємом двигуна не більше, як 1800 см3, отримуються органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, для подальшої передачі інвалідам, які перебувають у встановленому порядку на обліку для отримання спеціального автотранспорту, на строк, визначений законодавством.
Представник відповідача у судовому засідання проти позову заперечив, просив відмовити у його задоволенні у повному обсязі. Зазначив, що позивач зобов'язаний при першій реєстрації транспортного засобу надати у сервісний центр сертифікат відповідності, проте такого документу надано не було, про що його і було повідомлено. Натомість, позивачем було надано довідку № 50 від 31.01.2017 року, видану ПрАТ «ТЕРНОПІЛЬАВТО», в якій зазначено, що транспортний засіб «Opel Zafira» VIN НОМЕР_1 оснащений системою контролю викидів, що відповідає вимогам ЄВРО-4, а тому транспортний засіб не відповідає вимогам Закону України «Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів». Відтак, Регіональним сервісним центром при розгляді заяви щодо реєстрації вказаного транспортного засобу дотримано вимоги законодавства, що регулюють правовідносини у сфері реєстрації транспортних засобів.
Представник третьої особи Департаменту соціального захисту населення Тернопільської обласної державної адміністрації у судове засідання не прибув, подав письмове клопотання про розгляд справи без участі їх представника. У письмових поясненнях на позовну заяву зазначили, що підтримують даний позов. Позов ОСОБА_3 просять задовольнити, і додатково повідомляють наступне. На обліку в Департаменті для забезпечення автомобілем перебував інвалід ІІІ групи від загального захворювання ОСОБА_3, який відповідно до п.41 Порядку забезпечення інвалідів автомобілем, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19 липня 2006 року № 999 (із змінами), скористався правом забезпечення автомобілем. 19 жовтня 2016 року ОСОБА_3 Департаментом видано довідку (№05-01/4078) про перереєстрацію транспортного засобу. На даному етапі функція Департаменту стосовно зазначеного автомобіля вичерпана, і подальші дії, пов'язані з його перереєстрацією в органах МРЕВ, повинні здійснюватися потенційним власником автомобіля.
У відповідності до ст.3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до статті 1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
Варто відзначити, що ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, умови виправданості втручання у право власності: втручання у право власності допустиме лише тоді, коли воно переслідує легітимну мету в суспільних інтересах.
Частиною 3 статті 15 Європейської соціальної хартії (переглянута, Страсбург 3 травня 1996 року), з метою забезпечення особам з інвалідністю, незалежно від їхнього віку та характеру і походження їхньої інвалідності, ефективного здійснення права на самостійність, соціальну інтеграцію та участь у житті суспільства Сторони зобов'язуються, зокрема сприяти їхній всебічній соціальній інтеграції та участі у житті суспільства, зокрема, шляхом вжиття заходів, включаючи технічну допомогу, що спрямовані на усунення перешкод для спілкування і пересування і що надають доступ до транспорту, житла, культурної діяльності і відпочинку.
У відповідності до ст.4 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідності» від 21 березня 1991 року № 875-ХІІ (зі змінами та доповненнями), діяльність держави щодо інвалідів виявляється у створенні правових, економічних, політичних, соціальних, психологічних та інших умов для забезпечення їхніх прав і можливостей нарівні з іншими громадянами для участі в суспільному житті та полягає у: виявленні, усуненні перепон і бар'єрів, що перешкоджають забезпеченню прав і задоволенню потреб, у тому числі стосовно доступу до об'єктів громадського та цивільного призначення, благоустрою, транспортної інфраструктури, дорожнього сервісу (далі - об'єкти фізичного оточення), транспорту, інформації та зв'язку, а також з урахуванням індивідуальних можливостей, здібностей та інтересів - до освіти, праці, культури, фізичної культури і спорту; охороні здоров'я; соціальному захисті; забезпеченні виконання індивідуальної програми реабілітації інвалідів; наданні пристосованого житла; сприянні громадській діяльності.
Як вбачається з матеріалів справи, висновком Козівської міжрайонної медико-соціальної комісії, ОСОБА_3 встановлено ІІІ групу інвалідності з дитинства довічно, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК АВ № 0616768 від 10.03.2016 року.
Відповідно до акту огляду МСЕК № 43/2 щодо визначення медичних показань для забезпечення інваліда автомобілем з ручним керуванням та коляскою з електроприводом, ОСОБА_3 придатний для керування та автомобілем з ручним керуванням, є медичні показання для забезпечення автомобілем, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК від 25. Травня 2016 року, виданою обласною МСЕК №2.
Розпорядження голови обласної державної адміністрації від 06 жовтня 2016 року №577-од «Про визнання легкового автомобіля гуманітарною допомогою», легковий автомобіль «Opel Zafira», 2010 року випуску, кузов НОМЕР_1, об'єм двигуна 1686 см3, визнано гуманітарною допомогою для подальшого забезпечення інваліда ОСОБА_3.
Судом встановлено, що у лютому 2017 року позивач звернувся із заявою до Регіонального сервісного центру МВС в Тернопільській області про реєстрацію легкового автомобіля «Opel Zafira», 2010 року випуску, кузов НОМЕР_1, об'єм двигуна 1686 см3, як гуманітарну допомогу. Однак, Регіональний сервісний центр МВС в Тернопільській області у листі № 31/19-Т-7 від 10 лютого 2017 року відмовив ОСОБА_3 у реєстрації вказаного транспортного засобу, оскільки не дотримано вимог нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері реєстрації (перереєстрації) транспортних засобів, а саме, він не відповідає екологічним нормам не нижче рівня «ЄВРО-5». Легковий автомобіль «Opel Zafira», 2010 року випуску, кузов НОМЕР_1, об'єм двигуна 1686 см3, у відповідності до довідки № 50 від 31.01.2017 року, виданою ПрАТ «ТЕРНОПІЛЬАВТО», оснащений системою викидів, що відповідає вимогам «ЄВРО-4».
Приймаючи рішення по суті, суд зазначає, що спірні правовідносини мають певну специфіку у правовому полі, оскільки стосуються прав та свобод інвалідів та отримання ними гуманітарної допомоги, наголошує на тому, що органи державної влади повинні сприяти у реалізації ними своїх соціальних гарантій, та виходить із наступного.
У відповідності до ст.1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» (зі змінами), гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту. Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог статті 3 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації".
У розумінні ст.6 Закону України «Про гуманітарну допомогу» (зі змінами), гуманітарною допомогою визначаються легкові автомобілі, які на момент ввезення на митну територію України були вперше зареєстровані не пізніше ніж 8 років тому, з об'ємом двигуна не більше як 1800 см3, отримуються органом виконавчої влади Автономної республіки Крим, обласною, Київською, Севастопольською міською державною адміністрацією або центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, для подальшої передачі інвалідам, які перебувають у встановленому порядку на обліку для отримання спеціального автотранспорту, на строк, визначений законодавством.
В даному контексті суд підкреслює, що норми Закону Ураїни «Про гуманітарну допомогу» не містять застереження про відповідність екологічним нормам не нижче рівня «ЄВРО-5» легкових автомобілів, які ввозяться в Україну як гуманітана допомога.
Відповідно до Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні" держава забезпечує розробку, виробництво, закупівлю технічних та інших засобів реабілітації, спеціального автотранспорту, виробів медичного призначення для соціальної адаптації, полегшення умов праці і побуту, спілкування інвалідів, дітей-інвалідів, поширює інформацію про таку продукцію.
Технічними та іншими засобами реабілітації інвалідів є, зокрема, засоби для пересування.
Рішення про забезпечення інвалідів технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення приймається медико-соціальними експертними комісіями (лікарсько-консультативними комісіями лікувально-профілактичних закладів - щодо дітей-інвалідів) на підставі медичних показань і протипоказань, а також соціальних критеріїв.
За бажанням інвалідів головні управління соціального захисту можуть забезпечувати їх автомобілями, ввезеними в Україну і визнаними в установленому порядку гуманітарною допомогою.
Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів і напівпричепів мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлюється Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок. Інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року за № 1388 (надалі Порядок № 1388).
Пунктом 8 Порядку № 1388 визначено, що державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.
Законом України «Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів» (частина друга статті 2) передбачено, що пропуск на митну територію України з метою вільного обігу та першу державну реєстрацію в Україні транспортних засобів за кодами товарних позицій 8701 20, 8702, 8703, 8704, 8705 згідно з УКТ ЗЕД як вироблених в Україні, так і ввезених на митну територію України, нових і таких, що були в користуванні, здійснюють за умови їх відповідності екологічним нормам: не нижче рівня «ЄВРО-5» - з 01 січня 2016 року, за винятком транспортних засобів, вироблених в Україні або ввезених на митну територію України до 31 грудня 2015 року включно.
Виходячи з наведеної вище норми Закону, передумовою відповідності екологічному стандарту «ЄВРО-5» повинно бути те, що пропуск на митну територію України здійснюється з метою вільного обігу та, послідовно, здійснюється перша державна реєстрація даного транспортного засобу. У митній декларації (форма- МД-2) ІМ 40АА від 19.10.2016 року, зазначено, що спірний автомобіль (легковий, бувший у користуванні) є гуманітарною допомогою, продаж якого заборонений, що, у свою чергу, свідчить про цільовий характер отримання такої гуманітарної допомоги, в даному випадку, передача Департаментом соціального захисту населення (одержувачем такої гуманітарної допомоги) соціально незахищеним особам, а саме, інвалідам, що перебувають у черзі на отримання таких автомобілів. Зазначене вище свідчить про легітимний перетин державного кордону спірний транспортним засобом. У подальшому, легковий автомобіль переданий, у відповідності до акту прийому-передачі від 19.10.2016 року, ОСОБА_3, інваліду ІІІ групи з дитинства, і з огляду на те, що даний спірний автомобіль є гуманітарною допомогою, його подальше використання жодним чином не може переслідувати будь-які комерційні цілі чи вигоди (продажу, дарування, передачі по довіреності іншій особі).
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі Yvonne van Duyn v.Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office) принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності. При цьому, якщо держава чи будь-який ї орган схвалили певну концепцію, така держава чи орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки, оскільки схвалення такої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у осіб (юридичних чи фізичних) стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.
За наведених обставин, повно і всебічно дослідивши матеріали справи та перевіривши їх наявними в справі доказами, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають до задоволення.
У відповідності до ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
1.Позов задовольнити.
2.Зобов'язати Регіональний сервісний центр МВС в Тернопільській області (вул. Стрийська,5, с.Підгородне, Тернопільський район, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 40112233) зареєструвати легковий автомобіль "Opel Zafira", 2010 року випуску, кузов НОМЕР_1, об'єм двигуна 1686 см3, як гуманітарну допомогу за інвалідом ІІІ групи з дитинства ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, прож.АДРЕСА_1, ід.НОМЕР_2).
3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру МВС в Тернопільській області (вул. Стрийська,5, с.Підгородне, Тернопільський район, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 40112233) на користь ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, прож.АДРЕСА_1, ід.НОМЕР_2) 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп. сплаченого судового збору.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 17 серпня 2017 року.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.