08 серпня 2017 р.Р і в н е 817/461/17
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Жуковської Л.А. за участю секретаря судового засідання Левченко Т.М., сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представники Бучек В.О., Шпоняк Ю.О.,
відповідачів: представник Марчук Т.Д.,
третя особа на стороні відповідача: представник Москвич В.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Підлужненської сільської ради Костопільського району Рівненської області
до Комунального підприємства "Сарненське бюро технічної інвентаризації" Сарненської районної ради Рівненської області,
Державного реєстратора Комунального підприємства "Сарненське бюро технічної інвентаризації" Сарненської районної ради Рівненської області Марчука Тараса Дмитровича,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Спеціалізований виробничий сільськогосподарський кооператив "Селянський ліс"
про визнання протиправним та скасування рішення , -
Підлужненська сільська рада Костопільського району Рівненської області звернулась до суду з адміністративним позовом до Комунального підприємства "Сарненське бюро технічної інвентаризації" Сарненської районної ради Рівненської області, Державного реєстратора Комунального підприємства "Сарненське бюро технічної інвентаризації" Сарненської районної ради Рівненської області Марчука Тараса Дмитровича, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Спеціалізований виробничий сільськогосподарський кооператив "Селянський ліс" про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) індексний номер 30681486 від 28.97.2016.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, пояснив суду на їх обґрунтування, що оспорюваним рішення зареєстровано право власності на будівлю пожежного депо, загальною площею 80,7 кв.м, що знаходиться за адресою: Рівненська область, Костопільський район, с. Підлужне, вул. Ю.Жилки, буд. 2в, за Спеціалізованим виробничим сільськогосподарським кооперативом "Селянський ліс". Представник позивача вважає, що у державного реєстратора були відсутні підстави для проведення такої державної реєстрації, оскільки заявником не було надано документу, який підтверджує набуття права власності. Так, представник позивача зазначає, що рішенням Підлужненської сільської ради Костопільського району Рівненської області від 30.01.2002 №13, яке зазначене як підстава внесення запису про державну реєстрацію права власності, Спеціалізованому виробничому сільськогосподарському кооперативу "Селянський ліс" пожежне депо, що знаходиться в комунальній власності, передано виключно в експлуатацію. З посиланням на статтю 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV та пункт 40 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1127 від 25.12.2015, представник позивача наголошує, що державному реєстратору не було надано документів, на підставі яких можливо провести державну реєстрацію права власності. Тому, представник позивача вказує на протиправність оспорюваного рішення, просить його скасувати, а позов задовольнити.
У судовому засіданні представник відповідача 1, відповідач 2 проти позовних вимог заперечив, пояснив суду на обґрунтування своїх заперечень, що підставою для проведення державної реєстрації права власності за приписами статті 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV та пункту 40 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1127 від 25.12.2015 слугують будь-які документи, які підтверджують виникнення в особи відповідного речового права. Представник відповідача зазначає, що з наданого для проведення державної реєстрації Спеціалізованим виробничим сільськогосподарським кооперативом "Селянський ліс" рішення Підлужненської сільської ради Костопільського району Рівненської області від 30.01.2002 №13 вбачається, що будівлю пожежного депо передано на баланс останнього без вказівки про її передачу на будь-якому іншому праві, ніж право власності. Крім того, представник відповідача 1, відповідач 2 вказав, що перед прийняттям оспорюваного рішення здійснив перевірку наявності зареєстрованих прав інших осіб на дану будівлю і не виявив реєстрації права власності за Підлужненською сільською радою Костопільського району Рівненської області. Вважає, що діяв на підставі, в межах власних повноважень, у спосіб встановлений законодавством, а тому просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
У судовому засіданні представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача надав суду пояснення, згідно яких на виконання доручення Президента України з метою забезпечення належного протипожежного захисту об'єктів сільськогосподарського виробництва, на базі сільськогосподарських підприємств створювалась пожежна охорона, для чого їм передавались у власність будівлі і обладнання. У зв'язку з цим, рішенням Підлужненської сільської ради Костопільського району Рівненської області від 30.01.2002 №13 на баланс Спеціалізованого виробничого сільськогосподарського кооперативному "Селянський ліс" передано будівлю пожежного депо, яка, зі слів представника третьої особи на стороні відповідача, увесь час обліковувалась на балансі останнього, а отже була у його власності. Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, вважає, що мав усі необхідні підстави для проведення державної реєстрації за Спеціалізованим виробничим сільськогосподарським кооперативом "Селянський ліс" права власності на дану будівлю і оспорюване рішення є правомірним, а в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд приходить до висновку, що позов до задоволенні не підлягає.
Судом встановлено, що державним реєстратором Комунального підприємства "Сарненське бюро технічної інвентаризації" Сарненської районної ради Рівненської області прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) індексний номер 30681486 від 28.97.2016, яким зареєстровано право власності за Спеціалізованим виробничим сільськогосподарським кооперативом "Селянський ліс" на об'єкт нерухомого майна будівлю пожежного депо, загальною площею 80,7 кв.м, за адресою: Рівненська область, Костопільський район, с. Підлужне, вул. Ю.Жилки, буд. 2в, про що до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено запис 15631064 від 26.07.2016.
Про прийняття даного рішення Підлужненська сільська рада Костопільського району Рівненської області дізналася при отриманні інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна №80635496 від 17.02.2017 (а.с. 9).
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV (в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин), державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV, державній реєстрації прав підлягає право власності.
За змістом частини 5 статті 3 акону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV (в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин), державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться незалежно від місцезнаходження нерухомого майна в межах Автономної Республіки Крим, області, міст Києва та Севастополя, крім державної реєстрації права власності та інших речових прав, що проводиться нотаріусами незалежно від місцезнаходження нерухомого майна.
Частиною 1 статті 5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV передбачено, що у Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення.
Пунктами 2-3 частини 1 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV визначено, що організаційну систему державної реєстрації прав становлять, в тому числі суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб'єкти та державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).
Пунктами 1-2 частини 3 статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV (в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що державний реєстратор: встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.
За приписами статті 11 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV (в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин), державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. Втручання, крім випадків, передбачених цим Законом, будь-яких органів влади, їх посадових осіб, юридичних осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора під час проведення державної реєстрації прав забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
У свою чергу, відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV (в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин), державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:
1)формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;
2)прийняття документів, що подаються разом із заявою про державну реєстрацію прав, виготовлення їх електронних копій шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та розміщення їх у Державному реєстрі прав;
3)встановлення черговості розгляду заяв про державну реєстрацію прав, що надійшли на розгляд;
4)перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав, зупинення державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;
5)прийняття рішення про державну реєстрацію прав або про відмову в такій реєстрації;
6)відкриття (закриття) розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до Державного реєстру прав відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав;
7)формування інформації з Державного реєстру прав для подальшого використання заявником;
8)видача документів за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав.
Згідно з ч. 4 ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV (в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин), державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Статтею 22 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV передбачено, що документи, що подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Відповідальність за достовірність даних, що містяться в документах, поданих для державної реєстрації прав, несе заявник, якщо інше не встановлено судом.
Частиною 1 статті 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV (в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі:
1)укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката;
2)свідоцтва про право власності на частку у спільному майні подружжя у разі смерті одного з подружжя, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката;
3)свідоцтва про право на спадщину, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката;
4)виданого нотаріусом свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікатів;
5)свідоцтва про право власності, виданого органом приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді, чи його дубліката;
6)свідоцтва про право власності на нерухоме майно чи його дубліката, виданого до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією;
7)рішення про закріплення нерухомого майна на праві оперативного управління чи господарського відання, прийнятого власником нерухомого майна чи особою, уповноваженою управляти таким майном;
8)державного акта на право приватної власності на землю, державного акта на право власності на землю, державного акта на право власності на земельну ділянку або державного акта на право постійного користування землею, виданих до 1 січня 2013 року;
9)рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно;
10)ухвали суду про затвердження (визнання) мирової угоди;
11)заповіту, яким установлено сервітут на нерухоме майно;
12)рішення уповноваженого законом органу державної влади про повернення об'єкта нерухомого майна релігійній організації;
13)рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність;
14)інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
Частиною 2 статті 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV встановлено, що перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
За змістом пункту 40 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1127 від 25.12.2015, державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених статтею 28 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та цим Порядком.
Системний аналіз наведених норм свідчить про те, що підставою для проведення державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна є документи за переліком, зазначеним у статті 27 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV та Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1127 від 25.12.2015, який, водночас, не є вичерпним. Так, визначальною ознакою даного документа є підтвердження ним відповідно до законодавства факту набуття, зміни або припинення прав на нерухоме майно.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, Підлужненською сільською радою Костопільського району Рівненської області прийнято рішення "Про передачу будівлі пожежного ДЕПО та пожежного автомобіля ПСГП "Промінь" організації СВСК "Селянський ліс" від 30.01.2002 №13, яким вирішено передати пожежне депо та пожежний автомобіль ГАЗ-53, які знаходяться в комунальній власності сільської ради Спеціалізованому виробничому сільськогосподарському кооперативу "Селянський ліс" безкоштовно, зобов'язано директора Приватного сільськогосподарського підприємства "Промінь" та голову Спеціалізованого виробничого сільськогосподарського кооперативу "Селянський ліс" провести прийом-передачу даних об'єктів в натурі з балансу Приватного сільськогосподарського підприємства "Промінь" на баланс Спеціалізованого виробничого сільськогосподарського кооперативу "Селянський ліс" (а.с. 10).
На виконання вказаного рішення, Приватним сільськогосподарським підприємством "Промінь" та Спеціалізованим виробничим сільськогосподарським кооперативом "Селянський ліс" підписано акт приймання-передачі основних засобів від 25.02.2002 №2 (а.с. 11).
Наказом директора Приватного сільськогосподарського підприємства "Промінь" від 19.11.2002 №18 Спеціалізованому виробничому сільськогосподарському кооперативу "Селянський ліс" передано безкоштовно будівлю пожежного депо, яка знаходиться в селі Підлужне, площею 82,5 кв.м, цегляна, покрівля шифер, балансова вартість 4825 грн., залишкова вартість 0 грн. та пожежний автомобіль ГАЗ-5312, 1987 року випуску, шасі №41147509, держномер 12-52 РВН, балансова вартість 25800 грн., залишкова вартість 913,43 грн., протипожежне обладнання балансова вартість 1028 грн., залишкова вартість 140,37 грн., зобов'язано бухгалтера Приватного сільськогосподарського підприємства "Промінь" зняти з балансу основні засоби перелічені в наказі (а.с. 12).
Рішенням Підлужненської сільської ради Костопільського району Рівненської області "Про присвоєння адреси" від 21.02.2007 №16а присвоєно поштову адресу приміщенню пожежного депо: с. Підлужне, вул. Ю.Жилки, 2в Костопільського району (а.с. 13).
З інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна №80635496 від 17.02.2017 слідує, що зазначені документи стали підставою для внесення запису про право власності Спеціалізованого виробничого сільськогосподарського кооперативу "Селянський ліс" на об'єкт нерухомого майна будівлю пожежного депо, загальною площею 80,7 кв.м, за адресою: Рівненська область, Костопільський район, с. Підлужне, вул. Ю.Жилки, буд. 2в, а відтак, і для прийняття оспорюваного рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) індексний номер 30681486 від 28.97.2016.
Попри те, що рішення Підлужненської сільської ради Костопільського району Рівненської області від 30.01.2002 №13 не містить прямого зазначення про передачу спірної будівлі пожежного депо у власність, господарське відання чи оперативне управління Спеціалізованого виробничого сільськогосподарського кооперативу "Селянський ліс", суд не погоджується з доводами позивача з приводу того, що на основі поданих документів державний реєстратор не міг встановити факту набуття цієї будівлі у власність заявником.
Зокрема, самим рішенням Підлужненської сільської ради Костопільського району Рівненської області від 30.01.2002 №13 та актом приймання-передачі основних засобів від 25.02.2002 №2 підтверджується, що мала місце саме передача майна з балансу Приватного сільськогосподарського підприємства "Промінь" та його взяття на баланс Спеціалізованим виробничим сільськогосподарським кооперативом "Селянський ліс".
Відповідно до ст. 143 Конституції майном, що є в комунальній власності, управляють територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування.
Згідно з ст. 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР, представницьким органом місцевого самоврядування є відповідна місцева рада, яка складається з депутатів і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення.
Пунктом "а" пункту 1 частини 1 статті 29 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, в тому числі, управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Частиною 5 статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Отже, у державного реєстратора при прийнятті рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 30681486 від 28.97.2016 не було підстав ставити під сумнів правомочність Підлужненської сільської ради Костопільського району Рівненської області щодо передачі майна Спеціалізованому виробничому сільськогосподарському кооперативу "Селянський ліс" чи правомірність прийняття нею рішення від 30.01.2002 №13, поданого заявником для проведення державної реєстрації.
Крім того, зазначене рішення Підлужненської сільської ради Костопільського району Рівненської області від 30.01.2002 №13 також не містить жодних посилань на те, що спірний об'єкт нерухомого майна передається Спеціалізованому виробничому сільськогосподарському кооперативу "Селянський ліс" на будь-якому іншому праві, аніж право власності і з нього неможливо прослідкувати якісь докази на користь цієї обставини.
Пунктом 74 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1127 від 25.12.2015 (в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що під час розгляду заяви державний реєстратор встановлює наявність (відсутність) державної реєстрації прав на майно, щодо якого подано таку заяву.
Абзацом 2 пункту 3 Порядку використання даних Реєстру прав власності на нерухоме майно, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державного реєстру іпотек та Державного реєстру обтяжень рухомого майна, що затверджений Наказом Міністерства юстиції України від 14.12.2012 року №1844/5, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 року за №2102/22414, закріплено, що відомості з Реєстру прав власності на нерухоме майно використовуються державним реєстратором для встановлення наявності (відсутності) записів про державну реєстрацію права власності або іншого речового права на нерухоме майно під час проведення державної реєстрації прав та під час розгляду заяв про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, заяв /запитів на отримання інформації з Державного реєстру прав.
Даними інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна №80635496 від 17.02.2017 підтверджується, що будь-які речові права інших осіб, в тому числі Підлужненської сільської ради Костопільського району Рівненської області, на будівлю пожежного депо за адресою: Рівненська область, Костопільський район, с. Підлужне, вул. Ю.Жилки, буд. 2в на час прийняття оспорюваного рішення зареєстровані не були.
В силу вимог частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2)з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3)обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4)безсторонньо (неупереджено);
5)добросовісно;
6)розсудливо;
7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8)пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9)з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Тому, суд приходить до висновку, що з урахуванням з'ясованих у справі обставин та досліджених судом доказів, державний реєстратор Комунального підприємства "Сарненське бюро технічної інвентаризації" Сарненської районної ради Рівненської області Марчук Тарас Дмитрович при прийнятті рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер 30681486 від 28.97.2016 діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб передбачений законодавством. Твердження позивача про протиправність даного рішення не знаходять свого підтвердження достатніми належними і допустимими доказами, а відтак позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими і задоволенню не підлягають.
Статті 392, 393 Цивільного кодексу України гарантують, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
Суд вважає за необхідне зазначити, що при вирішенні даної адміністративної справи встановити факт належності права власності на спірний об'єкт нерухомо майна позивачу, а не третій особі, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, суд позбавлений процесуальної можливості, оскільки вказана обставина може бути предметом з'ясування виключно в межах розгляду і вирішення позову про визнання права власності на такий об'єкт, за наслідками чого можуть бути визнані неправомірними правові акти органів державної влади, що порушують права належного власника.
Як передбачено статтею 94 КАС України, судові витрати на користь сторін не присуджуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позивачу - Підлужненській сільській раді Костопільського району Рівненської області у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Жуковська Л.А.