28 липня 2017 р.Р і в н еСправа №817/432/17
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Щербакова В.В., за участю секретаря судового засідання Сисун Н.В., сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник ОСОБА_1,
відповідачів 1, 3: представники не прибули,
відповідача 2: представник ОСОБА_2,
третьої особи відповідача: представник не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Приватного сільськогосподарського підприємства "ОРІАНА"
доСектора "Центр надання адміністративних послуг" Острозької районної державної адміністрації, Острозької районної державної адміністрації Рівненської області, державного реєстратора Острозького районного управління юстиції Рівненської області Октович Ольга Павлівна, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю-фірму "АГРО-ТРАК",
про визнання протиправним та скасування рішення,
Приватне сільськогосподарське підприємство "ОРІАНА" (далі - ПСП "ОРІАНА") звернулося до суду з адміністративним позовом до Сектора "Центр надання адміністративних послуг" Острозької районної державної адміністрації (далі - Сектор «ЦНАП» Острозької РДА, відповідач 1), Острозької районної державної адміністрації Рівненської області (далі - Острозька РДА, відповідач 2) про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора Острозької районної державної адміністрації Рівненської області Октович Ольги Павлівни про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 15.02.2016 за індексним номером 28253955.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оспорюване рішення є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки державна реєстрація іншого речового права відбулася в супереч вимогам чинного законодавства.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та пояснив суду, що 15.02.2016 державним реєстратором було проведено державну реєстрацію іншого речового права за Товариством з обмеженою відповідальністю-фірмою "АГРО-ТРАК" - права оренди земельної ділянки, яку орендує позивач на підставі договору оренди від 20.09.2012 за №562428084002140, укладеного строком на 5 років. Таким чином, у зв'язку з прийняттям оскаржуваного рішення відбулася подвійна реєстрація оренди на одну і ту саму земельну ділянку за різними особами, внаслідок чого порушенні права ПСП "ОРІАНА", як первинного орендаря за договором оренди, який є дійсним. Відтак, вважає оспорюване рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Просив позов задовольнити повністю.
Відповідач 1 заперечень суду не надав, у судове засідання не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Представник відповідача 2 у судовому засіданні позов не визнав повністю та суду пояснив, що на момент виникнення спірних правовідносин державну реєстрацію прав здійснювали державні реєстратори органу юстиції, а тому порушення прав позивача з боку Острозької РДА відсутні. Вказав, що договір оренди від 20.09.2012 за №562428084002140 викликає сумнів у його достовірності, оскільки відсутні підтвердження його державної реєстрації. Крім того, вважає, що позивач порушив процесуальні строки звернення до суду з даним позовом. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
В ході судового розгляду, судом залучено до участі у справі в якості третього відповідача - державного реєстратора Острозької районної державної адміністрації Рівненської області Октович Ольгу Павлівну (далі - державний реєстратор Острозької РДА Октович О.П., відповідач 3).
Відповідач 3 заперечень суду не надала, у судове засідання не прибула, про причини неприбуття суд не повідомила, про дату, час і місце судового розгляду повідомлена з урахуванням вимог ст.ст.33, 35 КАС України належним чином.
Разом з тим, в ході судового розгляду, судом залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідачів - Товариство з обмеженою відповідальністю-фірму "АГРО-ТРАК" (далі - ТОВ-фірма "АГРО-ТРАК").
Представник третьої особи пояснень суду не надав, у судове засідання не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача 2, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_6 була власницею земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1, площею 2,7671га, яка розташована на території Бухарівської сільської ради Острозького району Рівненської області (з.б.а.с.8).
20.09.2012 між ОСОБА_6 та ПСП "ОРІАНА" було укладено договір оренди землі, площею 2,77га, яка розташована на території Бухарівської сільської ради Острозького району Рівненської області, строком на 5 років, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 20.09.2012 за №562428084002140 (а.а.с.6-7).
Разом з тим, 09.02.2016 між ОСОБА_7, яка є спадкоємицею ОСОБА_6, та ТОВ-фірмою "АГРО-ТРАК" було укладено договір оренди землі з кадастровим номером НОМЕР_1, площею 2,7671га, яка розташована на території Бухарівської сільської ради Острозького району Рівненської області, строком на 7 років (а.а.с.72-74).
15.02.2016 державним реєстратором Октович О.П., на підставі заяви ТОВ-фірми "АГРО-ТРАК" про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і доданих до неї документів від 09.02.2016 №15545768, прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №28253955, яким проведено державну реєстрацію іншого речового права - права оренди земельної ділянки з реєстраційним номером 841729156242 (кадастровий номер НОМЕР_1), розташованої на території Бухарівської сільської ради Острозького району Рівненської області, за ТОВ-фірмою "АГРО-ТРАК" (а.с.70).
Вважаючи таке рішення державного реєстратора протиправним та таким, що порушує права та інтереси позивача, ПСП "ОРІАНА" звернулося до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно з ч.1 ст.182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до статті 18 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 №161-XIV (далі - Закон №161-XIV) (в редакції, чинній на момент укладання позивачем договору оренди земельної ділянки), договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
На момент укладання позивачем договору оренди земельної ділянки порядок державної реєстрації договорів оренди було врегульовано положеннями Порядку ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 №1021 (далі - Порядок №1021), згідно з п.16-1 якого, державна реєстрація договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється після державної реєстрації земельної ділянки (абз.2).
Державна реєстрація здійснюється шляхом внесення відповідних відомостей до Книги записів (абз.5 п.16-1 Порядку №1021).
Згідно з п.11 Порядку №1021, дата внесення запису до розділу Книги записів є датою державної реєстрації документа, що посвідчує право на земельну ділянку.
Записи до розділів Книги записів вносяться при видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку, яким є, зокрема, договір оренди землі (п.10 Порядку №1021).
Записи із зазначенням дати вносяться до розділів Книги записів у паперовому вигляді посадовою особою територіального органу Держземагентства, яка має вищу освіту за спеціальністю "землевпорядкування та кадастр" і уповноважена в установленому Держземагентством порядку вести державний реєстр земель на рівні району, міста обласного (республіканського Автономної Республіки Крим) значення, мм. Києва та Севастополя (далі - посадова особа). Запис завіряється підписом посадової особи та скріплюється печаткою територіального органу Держземагентства (п.8 Порядку №1021).
Частиною 2 статті 202 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент укладання позивачем договору оренди земельної ділянки) було визначено, що державний реєстр земель складається з двох частин:
а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок;
б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.
Аналіз наведених правових норм свідчить про те, що державна реєстрація договорів оренди землі, відповідно до законодавства, яке діяло на момент укладення позивачем договору оренди земельної ділянки, здійснювалась шляхом відповідного запису у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, а реєстрація договорів оренди землі здійснюється територіальним органом Держземагентства.
Статтею 20 Закону №161-XIV (в редакції, чинній на момент укладання позивачем договору оренди земельної ділянки) було передбачено, що право оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації цього права відповідно до закону, що регулює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно врегульовані Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV (далі - Закон №1952-IV).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.2 Закону №1952-IV, державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з ч.2 ст.3 Закону №1952-IV, права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Разом з тим, частиною 3 статті 3 Закону №1952-IV передбачено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов:
1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;
2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.
Як вбачається з договору оренди землі від 20.09.2012 (а.а.с.6-7), державна реєстрація такого договору проведена Управлінням Деркомзему у Острозькому районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 20.09.2012 за №562428084002140, засвідчено підписом посадової особи та скріплено печаткою, а тому державна реєстрація такого договору була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення договірних відносин.
Крім того, зазначений договір набрав чинності з моменту державної реєстрації (20.09.2012), а тому на момент розгляду справи судом строк дії такого договору (5 років) ще не сплинув, докази його розірвання у встановленому законом порядку у матеріалах справи відсутні.
Відтак, в силу вимог ч.3 ст.3 Закону №1952-IV право оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1, площею 2,7671га, яка розташована на території Бухарівської сільської ради Острозького району Рівненської області, є дійсним за ПСП "ОРІАНА".
Разом з тим, 15.02.2016 державним реєстратором було проведено реєстрацію права оренди земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1, площею 2,7671га, яка розташована на території Бухарівської сільської ради Острозького району Рівненської області, за ТОВ-фірмою "АГРО-ТРАК" (а.с.70), про що внесено відповідний запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за №13266298 (а.с.5).
Згідно ч.3 ст.10 Закону №1952-IV, державний реєстратор:
1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:
- відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом;
- відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав;
- відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах;
- наявність обтяжень прав на нерухоме майно;
- наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;
2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;
3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником. Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані безоплатно протягом трьох робочих днів з моменту отримання запиту надати державному реєстратору запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі.
Відповідно до ч.1 ст.18 Закону №1952-IV, державна реєстрація прав проводиться в такому порядку:
1) прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв;
2) виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав;
3) встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв;
4) перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень;
5) прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав);
6) відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав;
7) формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником;
8) видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.
Частиною 8 статті 18 Закону №1952-IV встановлено, що у разі якщо під час розгляду заяви про державну реєстрацію прав на нерухоме майно державним реєстратором встановлено наявність зареєстрованих у Державному реєстрі прав інших заяв про державну реєстрацію прав на це саме майно, заяви розглядаються в порядку черговості їх надходження. Наступна заява розглядається тільки після прийняття державним реєстратором рішення про державну реєстрацію прав або про відмову в такій реєстрації щодо заяви, зареєстрованої в Державному реєстрі прав раніше. Черговість розгляду заяв щодо одного об'єкта нерухомого майна застосовується як під час розгляду заяв про державну реєстрацію права власності та інших речових прав, так і під час розгляду заяв про державну реєстрацію обтяжень таких прав.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що саме державний реєстратор як суб'єкт владних повноважень, з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку та уникнення подвійної реєстрації повинен запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01 січня 2013 року.
Такий висновок суду узгоджується з позицією Верховного Суду України, викладеної у постанові від 15.11.2016 у справі №21-3030а16.
Однак, з матеріалів реєстраційної справи (а.а.с.70-76), дослідженої у судовому засіданні, не вбачається жодних доказів щодо звернення державного реєстратора з відповідним запитом про наявність або відсутність зареєстрованих договорів оренди щодо земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1, площею 2,7671га, яка розташована на території Бухарівської сільської ради Острозького району Рівненської області.
Згідно зі ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про протиправність оскаржуваного рішення, оскільки при проведенні державної реєстрації іншого речового права - права оренди на вказану земельну ділянку за договором оренди землі від 09.02.2016 б/н, укладеного між ОСОБА_7 та ТОВ-фірмою "АГРО-ТРАК", державним реєстратором Острозької РДА Октович О.П. були порушені права ПСП "ОРІАНА", як орендаря такої земельної ділянки, а відтак, таке рішення прийняте з порушенням вимог діючого законодавства у сфері державної реєстрації прав на нерухоме майно.
При цьому, посилання відповідача 2 щодо пропущення позивачем процесуальних строків звернення до суду, суд вважає безпідставними, оскільки згідно з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, від 15.09.2016 за №68166390 (а.с.5), позивач дізнався про порушення його прав у вересні 2016 року та звернувся до суду з відповідним позовом у березні 2017 року, тобто в межах шестимісячного строку, визначеного положеннями ст.99 КАС України.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, суд присуджує на користь позивача понесені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Острозької районної державної адміністрації Рівненської області Октович Ольги Павлівни від 15.02.2016 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за індексним номером 28253955.
Присудити на користь позивача Приватного сільськогосподарського підприємства "ОРІАНА" за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Сектора "Центр надання адміністративних послуг" Острозької районної державної адміністрації судовий збір в сумі 1600,00грн. (одна тисяча шістсот гривень).
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Щербаков В.В.