17 серпня 2017 року м. ПолтаваСправа № 532/1870/16-а
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Канигіна Т.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом
позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "Сільські традиції"
до відповідача Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області
про визнання протиправною та скасування постанови
У провадженні Полтавського окружного адміністративного суду перебуває справа за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільські традиції" (надалі - ТОВ "Сільські традиції") до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області (надалі - Департамент ДАБІ у Полтавській області) про визнання протиправною та скасування постанови № П-33-16-10/1016-6.2 від 16.09.2016 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірна постанова винесена відповідачем у зв'язку з недопуском останнього до перевірки об'єкта будівництва ТОВ "Сільські традиції", а саме: "Реконструкція діючих очисних споруд зі збільшенням продуктивності до 800 м3 та заміна біологічної системи очищення повітря "BIOFlex" на систему реагентної нейтралізації та знешкодження викидів в атмосферу від свинокомплексу на 2500 продуктивних свиноматок з повним циклом в смт. Білики вул. Будівельна, 1, Кобеляцького району Полтавської області". Позивач пояснив, що у зв'язку зі складною епізоотичною ситуацією щодо африканської чуми свиней на території Полтавської області, з метою недопущення подальшого поширення збудника африканської чуми свиней та на виконання рішень державної протиепізоотичної комісії при Полтавській облдержадміністрації за № 3 від 18.09.2015, № 1 від 15.02.2016, підприємство забезпечує дотримання ветеринарно-санітарних вимог до свинотоварних ферм шляхом організації роботи господарства в "закритому режимі роботи", а саме: заборонено в'їзд на територію свиноферми підприємства стороннього автотранспорту та доступ сторонніх осіб.
Позивач надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі /а.с. 124/.
У судове засідання з'явився представник відповідача, проти задоволення позову заперечував. У письмових запереченнях /а. с. 81-83/ посилалася на те, що Департаментом ДАБІ у Полтавській області при прийнятті оскарженої постанови були дотримані всі вимоги чинного містобудівного законодавства та, відповідно, останній діяв у порядок та у спосіб, передбачені законодавством України.
Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Зважаючи на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 128 Кодексу адміністративного судочинства України, а також відсутність потреби заслухати свідка або експерта, суд ухвалив розглянути справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що наказом від 08.09.2015 № 976 Державна архітектурно-будівельна інспекція України, зокрема уповноважила керівника (його заступника) територіального органу - структурного підрозділу апарату Держархбудівнспекції - Департаменту ДАБІ у Полтавській області направляти головних інспекторів будівельного нагляду на проведення планових та позапланових перевірок, а також підписувати направлення на проведення планових та позапланових перевірок /а.с. 49-50/.
05.09.2016 на розгляд директора Департаменту ДАБІ у Полтавській області подано доповідну записку головного інспектора будівельного нагляду сектору по роботі з дозвільними документами ОСОБА_1 від 05.09.2016, у якій остання з огляду на виникнення сумнівів щодо достовірності наведених даних у декларації про початок виконання будівельних робіт на об'єкті "Реконструкція діючих очисних споруд зі збільшенням продуктивності до 800 м3/добу та заміна біологічної системи очищення повітря "ВІОFLEX" на систему реагентної нейтралізації та знешкодження викидів в атмосферу від свинокомплексу на 2500 продуктивних свиноматок з повним циклом в смт Білики, вул. Будівельна, 1, Кобеляцький район, Полтавська область" від 15.08.2016 №ПТ083162300973, а саме: щодо дати початку проведення будівельних робіт на об'єкті, прохала призначити проведення позапланової перевірки достовірності вказаних даних /а.с. 51/.
05.09.2016 на підставі наказу ДАБІ України від 08.09.2015 №976 Департаментом ДАБІ у Полтавській області видано направлення №634 для проведення позапланової перевірки на об'єкті "Реконструкція діючих очисних споруд зі збільшенням продуктивності до 800 м3/добу та заміна біологічної системи очищення повітря "ВІОFLEX" на систему реагентної нейтралізації та знешкодження викидів в атмосферу від свинокомплексу на 2500 продуктивних свиноматок з повним циклом в смт Білики, вул. Будівельна, 1, Кобеляцький район, Полтавська область", строк дії направлення з 05.09.2016 по 09.09.2016 /а.с. 51(зворотній бік)/.
05.09.2016 головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю органів державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду Департаменту ДАБІ у Полтавській області ОСОБА_2, головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок ОСОБА_3 із залученням заступника селищного голови ОСОБА_4, члена виконкому Білицької селищної ради ОСОБА_5 складено акт про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій /а.с. 52/.
Згідно з указаним актом начальник охорони ТОВ "Сільські традиції" ОСОБА_6 не допустив посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкт "Реконструкція діючих очисних споруд зі збільшенням продуктивності до 800 м3/добу та заміна біологічної системи очищення повітря "ВІОFLEX" на систему реагентної нейтралізації та знешкодження викидів в атмосферу від свинокомплексу на 2500 продуктивних свиноматок з повним циклом в смт. Білики, вул. Будівельна, 1, Кобеляцький район, Полтавська область" для проведення позапланової перевірки, чим порушив положення пункту 1 частини четвертої статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та підпункту 1 пункту 11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553.
05.09.2016 з метою усунення виявленого порушення, що полягало у недопущенні перевіряючих для здійснення перевірки, директору ТОВ "Сільські традиції" ОСОБА_7 видано припис №206 з вимогою до 16.09.2016 допустити посадову особу Департаменту ДАБІ у Полтавській області до проведення перевірки та забезпечити присутність суб'єктів містобудування або їх представників під час здійснення держархбудконтролю /а.с. 56-57/. Цей припис ТОВ "Сільські традиції" отримало 13.09.2016 /а.с. 57 (зворотній бік)/.
Також 05.09.2016 головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю органів державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду Департаменту ДАБІ у Полтавській області ОСОБА_2 у присутності начальника охорони ТОВ "Сільські традиції" ОСОБА_6 складено стосовно товариства протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності №П-32-16-Ю/1016-6.10, у якому зазначено про порушення начальником охорони ТОВ "Сільські традиції" ОСОБА_6 пункту 1 частини четвертої статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та підпункту 1 пункту 11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553, відповідальність за які передбачена пунктом 2 частини шостої статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" /а.с. 53-54/. Розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності призначено на 10 год 00 хв 16.09.2016.
Розглянувши матеріали справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю органів державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду Департаменту ДАБІ у Полтавській області ОСОБА_2 прийнято постанову від 16.09.2016 №П-33-16-Ю/1016-6.2 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою ТОВ "Сільські традиції" визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 2 частини шостої статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", та накладено штраф у розмірі 14500 грн /а.с. 55-56/. Ця постанова отримана товариством 04.10.2016 /а.с. 57 (зворотній бік).
Позивач, не погоджуючись зі спірною постановою від 16.09.2016 №П-33-16-Ю/1016-6.2 та вважаючи її протиправною, звернувся до суду з вимогою про її скасування.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Завданням адміністративного судочинства згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог ТОВ "Сільські традиції", суд виходить з наступного.
Судовим розглядом встановлено та підтверджено представниками сторін, що оскаржена постанова винесена у зв'язку з недопущенням охороною ТОВ "Сільські традиції" перевіряючих на об'єкт перевірки.
Так, актом Департаменту ДАБІ у Полтавській області від 05.09.2016 зафіксовано недопущення начальником охорони ТОВ "Сільські традиції" ОСОБА_6 перевіряючих на об'єкт "Реконструкція діючих очисних споруд зі збільшенням продуктивності до 800 м3/добу та заміна біологічної системи очищення повітря "ВІОFLEX" на систему реагентної нейтралізації та знешкодження викидів в атмосферу від свинокомплексу на 2500 продуктивних свиноматок з повним циклом в смт Білики, вул. Будівельна, 1, Кобеляцький район, Полтавська область".
Надаючи оцінку доводам позивача, суд виходить з такого.
Судом встановлено, що 13.11.2015 Державною надзвичайною протиепізоотичною комісією Кобеляцької районної державної адміністрації Полтавської області винесено рішення №5 "Про посилення заходів з недопущення виникнення африканської чуми свиней (АЧС) на території Кобеляцького району", відповідно до якого комісія, зокрема вирішила на виконання рішення №4 від 27.10.2015 ДНПК при Полтавській обласній державній адміністрації та з метою недопущення подальшого розповсюдження на території Полтавської області, зокрема Кобеляцького району африканської чуми свиней епізоотичну ситуацію в Кобеляцькому районі щодо АЧС вважати загрозливою, зобов'язала керівників свиногосподарств та фермерських господарств забезпечити постійну роботу підприємств у "закритому режимі" та виконувати організаційно-господарські і ветеринарно-санітарні заходи по недопущенню АЧС (термін - постійно) /а.с. 5-7/.
19.02.2016 головним державним інспектором ветеринарної медицини Кобеляцького району ОСОБА_8 перевірено виконання вимог законодавства України з питань ветеринарної медицини ТОВ "Сільські традиції" та видано припис №1 про зобов'язання товариства негайно з 19.02.2016 забезпечити дотримання ветеринарно-санітарних вимог до свинотоварних ферм; терміново з 19.02.2016 забезпечити роботу господарства по "закритому режиму роботи"; категорично заборонити в'їзд на територію СТФ стороннього автотранспорту та доступ сторонніх осіб; постійно тримати у робочому стані дезбар'єр при в'їзді та на території ферми, дезкилимки при вході в тваринницькі приміщення; завіз, вивіз, перегрупування тварин постійно проводити тільки після погодження з державною ветеринарною службою району; у разі виникнення загибелі тварин та підозри на АЧС, у найкоротший термін повідомити державну ветеринарну службу району; заборонити переміщення продукції та кормів з господарств, підприємств, у яких не заборонено "закритий" режим роботи /а.с. 4/.
ТОВ "Сільські традиції" 24.02.2016 видано наказ № 41-ос "Про забезпечення роботи підприємства по "закритому режимі роботи", яким передбачено забезпечити на підприємстві "закритий режим роботи"; категорично заборонити вхід на територію підприємства особам, які не являються працівниками підприємства, до проходження ними семиденного карантинування (згідно з ветеринарно санітарними вимогами та правилами Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії) та пред'явлення діючої санітарної книжки; категорично заборонити в'їзд на територію підприємства стороннього автотранспорту; постійно тримати в робочому стані дезбар'єри при в'їзді та на території підприємства /а.с. 9/.
Розпорядженням ТОВ "Сільські традиції" від 21.03.2016 "Щодо роз'яснення та забезпечення роботи підприємства по "закритому режимі роботи" зобов'язано вхід на територію підприємства особам, які не являються працівниками підприємства, забезпечити лише за погодженням керівника або головного лікаря ветеринарної медицини ТОВ "Сільські традиції" та згідно з регламентом проходження дезбар'єрів, дотримання санітарних норм /а.с. 10/.
Суд зазначає, що на час виникнення спірних правовідносин у нормативно-правових актах з регулювання діяльності свиноферм (свиногосподарств) з метою недопущення поширення збудника африканської чуми свиней не надано визначення поняття "закритий режим роботи".
Суд звертає увагу, що лише наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 07.03.2017 № 111, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.03.2017 за № 432/30300 (набув чинності з 25.04.2017), затверджено Інструкцію з профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, пунктом 3 розділу І якої надано визначення поняття "закритий режим роботи" - комплекс адміністративно-господарських заходів, спрямованих на недопущення занесення на територію господарства збудників інфекційних захворювань свиней, який у тому числі передбачає створення суцільної огорожі території господарства, наявність ветсанпропускника, діючих дезбар'єрів, дезкилимків, особливий режим роботи персоналу. Також у пункті 5 розділу ІІ вказаної Інструкції визначено, що усі господарства незалежно від форми власності зобов'язані дотримуватися вимог закритого режиму роботи, а саме, зокрема: вхід на територію господарств стороннім особам, а також в'їзд транспортного засобу, не пов'язаного з їх обслуговуванням, забороняється; особи, що відвідують господарства, проходять санітарну обробку і реєструються в спеціальному журналі. Крім того, особі, що відвідує вказані господарства (включаючи посадових осіб органів, уповноважених на здійснення державного контролю (нагляду), не слід відвідувати інше господарство, контактувати з домашніми або дикими свинями (включаючи полювання) та брати участь у здійсненні протиепізоотичних заходів щонайменше останні 2 тижні.
Водночас, згідно з Переліком особливо небезпечних (карантинних) хвороб тварин, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.08.2007 № 1006, африканську чуму свиней віднесено до особливо небезпечних (карантинних) хвороб.
При цьому, відповідно до пункту 1.1 Інструкції щодо профілактики та боротьби з африканською чумою свиней, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 05.03.2014 № 81, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21.03.2014 за № 363/25140 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, надалі - Інструкція № 363), Інструкція встановлює порядок проведення профілактичних заходів щодо недопущення захворювання свиней на африканську чуму свиней (далі - АЧС), ветеринарно-санітарних заходів у випадках прояву хвороби серед свиней у господарствах різних форм власності, у тому числі приватному секторі, дикій фауні та оздоровлення їх від АЧС, поводження з продукцією свинарства, одержаною в неблагополучних господарствах щодо АЧС, та є обов'язковою для виконання господарствами незалежно від форми власності і підпорядкування, фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, громадянами, спеціалістами ветеринарної медицини, органами місцевого самоврядування.
Африканська чума свиней (Pestis africana suum, хвороба Монтгомері) - висококонтагіозна вірусна хвороба, яка перебігає гостро, підгостро, хронічно безсимптомно й характеризується лихоманкою, геморагічним діатезом, ціанозом шкіри, некродистрофічними змінами паренхіматозних органів і високою летальністю, що призводить до значних економічних збитків.
Пунктом 11.5 Інструкції № 363 передбачено, що державний ветеринарно-санітарний контроль за здійсненням заходів з попередження та ліквідації АЧС покладається на державних інспекторів ветеринарної медицини та/або уповноважених лікарів ветеринарної медицини.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про ветеринарну медицину" припис - обов'язкова до виконання письмова вимога державних інспекторів ветеринарної медицини України, Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, міст, районів, регіональних служб державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті, що надається юридичним і фізичним особам з метою припинення виявленого порушення законодавства з питань ветеринарної медицини та усунення його наслідків.
З матеріалів справи не вбачається та сторонами не надано доказів втрати чинності припису головного державного інспектора ветеринарної медицини Кобеляцького району ОСОБА_8 №1 від 19.02.2016 на момент виникнення спірних правовідносин.
Водночас, з оскарженої постанови про накладення штрафу /а.с. 55-56/ вбачається, що начальник охорони ТОВ "Сільські традиції" ОСОБА_6 не допустив посадових осіб Департаменту ДАБІ у Полтавській області на об'єкт будівництва "Реконструкція діючих очисних споруд зі збільшенням продуктивності до 800 м3/добу та заміна біологічної системи очищення повітря "ВІОFLEX" на систему реагентної нейтралізації та знешкодження викидів в атмосферу від свинокомплексу на 2500 продуктивних свиноматок з повним циклом в смт Білики, вул. Будівельна, 1, Кобеляцький район, Полтавська область" 05.09.2016, тобто під час дії обов'язкового для виконання припису №1 від 19.02.2016.
Отже, наявними у матеріалах справи документами підтверджується обґрунтованість забезпечення ТОВ "Сільські традиції" роботи підприємства в "закритому режимі" та, як наслідок, існування підстав для недопущення інспекторів Департаменту ДАБІ у Полтавській області на об'єкт "Реконструкція діючих очисних споруд зі збільшенням продуктивності до 800 м3/добу та заміна біологічної системи очищення повітря "ВІОFLEX" на систему реагентної нейтралізації та знешкодження викидів в атмосферу від свинокомплексу на 2500 продуктивних свиноматок з повним циклом в смт Білики, вул. Будівельна, 1, Кобеляцький район, Полтавська область".
З огляду на викладене, відповідачем необґрунтовано та безпідставно винесено постанову № П-33-16-Ю/1016-6.2 від 16.09.2016 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
З огляду на викладене, відповідач як суб'єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов'язок щодо доказування правомірності своїх дій та рішень, не довів суду правомірності свого рішення, що є підставою для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 2, 7-11, 17, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільські традиції" до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області № П-33-16-10/1016-6.2 від 16.09.2016 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільські традиції" (код ЄДРПОУ 36156348) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Т.С. Канигіна