Справа № 577/2536/17
Провадження № 2-а/577/78/17
"09" серпня 2017 р.
Конотопський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Буток Т.А.
при секретарі Лошкарьовій Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Конотоп справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення певних дій,-
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом і просить: визнати неправомірними дії Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови в призначенні їй пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії; зобов'язати Конотопське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити їй пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 12 травня 2017 року та виплатити пенсію з урахуванням виплачених за цей період сум. Вимоги обгрунтовує тим, що вона отримує пенсію державного службовця з 23.04.2008 року. Після досягнення пенсійного віку, що дає право на отримання пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 12.05.2017 року вона звернулася до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області з заявою про призначення пенсії за віком. Відповідач листом від 25.05.2017 року відмовив у призначенні пенсії за віком. З вказаного листа вбачається, що під час розрахунку пенсії застосовано показник середньої заробітної плати працівників зайнятих в галузі економіки України за 2007 рік, в розмірі 1197,91 грн. в зв'язку з чим розмір пенсії за віком є меншим ніж вона отримує пенсію державного службовця. Вважає відмову неправомірною з наступних підстав. Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється Законом України «Про державну службу». Правовий аналіз положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» дає підстави для ствердження, що такий вид пенсії, як пенсія державного службовця не передбачена нормами цього Закону, оскільки має зовсім інший порядок та методологію розрахунку, і не передбачає застосування показника середньої заробітної плати в Україні під час розрахунку пенсії. Ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що особи після досягнення 60 річного віку та наявності страхового стажу не менше 15 років мають право на призначення пенсії за віком. При цьому ст. 10 цього Закону визначено, що особа, яка має одночасно право на різні види пенсії ( за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один з цих видів пенсії за її вибором. Хоча вона подала заяву на призначення пенсії, відповідач розцінив її як переведення з одного виду на інший та при здійсненні розрахунку неправомірно застосував показник середньої заробітної плати ( доходу(, який враховувався під час призначення попереднього виду пенсії ( показник середньої заробітної плати за 2007 рік).
Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, надала заяву, в якій просить справу розглядати без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити ( а.с. 30).
Представник Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області по довіреності Тарасенко О.М. проти задоволення позовних вимог заперечує в повному обсязі та при винесенні рішення просить врахувати письмові заперечення.
Суд, вислухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оглянувши матеріали пенсійної справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню за наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічного-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють чи прийняті ( вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами Україні, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення ( вчинення дії).
Судом встановлено, що позивач 24.04.2008 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» та 12.05.2017 року звернулася до відповідача після досягнення свого пенсійного віку відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із заявою про призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.1 ст. 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. А відповідно до ч.1 ст. 10 цього Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
З відповіді Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області № 6168/03-11 від 25.05.2017 року вбачається, що право на призначення пенсії позивачем використано відповідно до Закону України «Про державну службу». А тому відсутні підстави розглянути її заяву від 12.05.2017 року про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Разом з тим, згідно ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підстав документів про страховий стаж, заробітну плату ( дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата ( дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст.. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховується під час призначення ( попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Після проведення розрахунку пенсії за віком відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за матеріалами пенсійної справи розмір пенсійної виплати становить 1399 грн. 15 коп. в той же час розмір пенсії за віком відповідно до закону України «Про державну службу» станом на 01.05.2017 року становить 1629 грн. 48 коп. Таким чином переведення з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» на пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є недоцільним ( а.с. 9).
Отже з відповіді відповідача судом вбачається, що заява позивача про призначення пенсії розцінена як переведення з одного виду на інший, в той же час позивач подала заяву саме про призначення їй пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Із заяви позивача від 12.05.2017 року вбачається, що остання не переходить з одного виду пенсії на інший в рамках одного закону, а просить про фактичне призначення нової пенсії за новим законом, в рамках якого має бути застосовано і. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме застосований показник середньої заробітної плати ( дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Позивач вперше звернулася за призначення пенсії за віком 12.05.2017 року. Отже показник середньої заробітної плати ( доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії позивача повинен застосовуватися з середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення.
Таким чином суд дійшов висновку, що заявлені у позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 10, 26, 40, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 9,11,71, 94, 159-163 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати неправомірними дії Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови в призначення ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Зобов'язати Конотопське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 12 травня 2017 року та виплатити пенсію з урахуванням виплачених за цей період сум.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Конотопський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі.
Суддя: Т. А. Буток