Рішення від 04.08.2017 по справі 923/575/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,

тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 серпня 2017 року Справа № 923/575/17

Господарський суд Херсонської області у складі судді Задорожної Н.О. при секретарі Кудак М.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Херсонського міського центру зайнятості, м. Херсон

до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області, м. Херсон

за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_1, м. Херсон

про стягнення 12453 грн. 65 коп.

за участю представників сторін:

від позивача - Бабенко В.С., представник, дов. № 06-20/87 від 10.01.2017р.

від відповідача - Холодкова Ю.М., представник, дов. № 26/11 від 31.03.2017р.

Обставини справи: справу порушено та розглянуто за позовом Херсонського міського центру зайнятості (позивач) до Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області (відповідач) з вимогою про стягнення з відповідача 12453,65 грн. коштів здійсненої позивачем виплати допомоги по безробіттю гр. ОСОБА_1 за період її перебування на обліку позивача, як безробітної (з 21.04.2015р. по 14.04.2016р.), після відмови відповідача призначити цій громадянці з 26.03.2015р. пенсію за вислугу років, протиправність якої (відмови у призначенні пенсії) визнано судом.

Позов обґрунтовано нормами ст.ст.31,36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", ст.ст.43,45 Закону України "Про зайнятість населення", ст.107 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст.11, 1166, 1173 Цивільного кодексу України та твердженнями про наявність у відповідача, з огляду на набрання законної сили рішенням суду, за яким визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду в м. Херсоні в частині відмови гр. ОСОБА_1 у призначенні їй пенсії з 26.03.2015р. за вислугу років та зобов'язано призначити гр. ОСОБА_1 таку пенсію з 26.03.2015р., встановленого законом обов'язку відшкодувати суму виплаченої позивачем цій громадянці допомоги по безробіттю, внаслідок протиправної відмови органу Пенсійного Фонду України у призначенні пенсії.

Відповідач надав відзив, за яким позов не визнав повністю, стверджуючи, що:

- на дату звернення гр.ОСОБА_1 до позивача з заявою про надання статусу безробітного та призначення допомоги по безробіттю, ця громадянка належала до визначених ст.43 Закону України "Про зайнятість населення" категорій осіб, які мають право на отримання статусу безробітного й, відповідно, право на грошову допомогу по безробіттю;

- відмова територіального органу Пенсійного фонду України у призначенні з 26.03.2015р. гр. ОСОБА_1 пенсії за вислугу років ґрунтувалася на приписах законодавства України у галузі пенсійного забезпечення;

- рішення суду, на підставі якого гр. ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років з 26.03.2015р., набрало законної сили в квітні 2016 року;

- при зверненні з заявою про надання статусу безробітного гр. ОСОБА_1 повинна була повідомити позивача про оскарження нею в судовому порядку відмови територіального органу Пенсійного фонду України у призначенні їй пенсії за вислугу років;

- рішенням суду, на виконання якого гр. ОСОБА_1 призначена пенсія за вислугу років з 26.03.2015р., не визнано протиправними дії позивача щодо призначення та виплати гр. ОСОБА_1 допомоги по безробіттю;

- управління Пенсійного Фонду України не вчиняло порушень законодавства про зайнятість населення, у зв'язку з чим не може нести відповідальність на підставі ст.55 Закону України "Про зайнятість населення", а також управління, яке не є та не було роботодавцем гр. ОСОБА_1, не може нести передбачену Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Сторони належним чином повідомлені судом про місце, дату та час розгляду справи.

Після закінчення розгляду справи, в судовому засіданні 04.08.2017р., відповідно до ст.85 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

10.04.2015р. до Херсонського міського центру зайнятості (надалі - позивач) звернулася з заявою про надання статусу безробітного гр. ОСОБА_1 (надалі - заявниця). Згідно наказів від 16.04.2015р. № НТ150416 та від 17.04.2015р. № НТ150417 керівника позивача заявниці був наданий статус безробітного та призначено з 17.04.2015р. грошову допомогу по безробіттю. Згідно наказу від 25.05.2015р. № НТ150525 керівника позивача виплату заявниці допомоги по безробіттю було відкладено з 17.04.2015р. по 20.04.2015р., з поновленням виплати цієї допомоги з 21.04.2015р., згідно наказу від 15.04.2016р. №НТ160415 керівника позивача припинено реєстрацію гр. ОСОБА_1, за її заявою, як безробітного та припинено виплату їй допомоги по безробіттю (а.с.14-17).

За період з 21.04.2015р. по 14.04.2016р. заявниці, гр. ОСОБА_1, як безробітному, було виплачено позивачем 12453,65 грн. допомоги по безробіттю, що підтверджується відомістю виплат матеріального забезпечення (а.с.18).

Поряд з цим, як слідує з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, набравшим 14.04.2016р. законної сили, рішенням суду (постанова Комсомольського районного суду Херсонської області від 12.01.2016р. у адміністративній справі №667/5650/15-а) визнано протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Херсоні з відмови у призначенні гр. ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 26.03.2015р. та зобов'язано орган призначення пенсії призначити гр. ОСОБА_1 пенсію за вислугу років з 26.03.2015р.

Позивач надіслав до Управління Пенсійного Фонду України в м. Херсоні письмову претензію від 11.04.2017р. № 06-23/1073, з вимогою про перерахування на користь позивача грошових коштів в сумі 12453,65 грн., що відповідає сумі виплаченої позивачем гр. ОСОБА_1 допомоги по безробіттю за період з 21.04.2015р. по 14.04.2016р., мотивуючи дану вимогу нормами ч.1 ст.43 Закону України "Про зайнятість населення", ст.1166 Цивільного кодексу України та твердженнями про те, що своє право на отримання з 26.03.2015р. пенсії за вислугою років гр. ОСОБА_1, через протиправні дії органу призначення пенсії, набула можливість реалізувати лише в квітні 2016 року. Рекомендованого листа з вказаною претензією отримано адресатом 13.04.2017р., що слідує з поштового повідомлення, проте, до теперішнього часу ані Управління Пенсійного Фонду України в м. Херсоні, ані відповідач не сплатили позивачу 12453,65 грн. коштів на повернення вказаної допомоги по безробіттю.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття" визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". У ст.1 цього Закону визначено, що "загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" - це система прав, обов'язків та гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, "страховий випадок" - це подія, через яку застраховані особи втратили заробітну плату (грошове забезпечення) або інші передбачені законодавством України доходи, внаслідок втрати роботи з незалежних від них обставин та зареєстровані в установленому порядку як безробітні, готові та здатні приступити до підходящої роботи і дійсно шукають роботу.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" видами матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за цим Законом є, зокрема, допомога по безробіттю.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі призначення чи отримання права на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, пенсії за вислугу років або досягнення особою встановленого законом пенсійного віку.

Згідно з п.2 ст.1 Закону України "Про зайнятість населення" визначено, що безробітним вважається особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи. Відповідно до ст. 43 Закону України "Про зайнятість населення" статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема, на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.

Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про зайнятість населення" реєстрація безробітного в центрі зайнятості припиняється у разі досягнення особою встановленого законом пенсійного віку або призначення пенсії на пільгових умовах, або за вислугу років. Згідно з п.п.7 п.5.5. розд. 5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, що затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000р. №307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.2000р. № 915/5136, виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, пенсії за вислугу років або досягнення особою встановленого законом пенсійного віку.

Відповідно до ст. 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття має право стягувати відповідно до закону кошти вказаного Фонду, виплачені особам, зареєстрованим як безробітні, у вигляді матеріального забезпечення на випадок безробіття та витрачені на надання соціальних послуг безробітним у разі встановлення факту їх отримання на підставі недостовірних відомостей, поданих особою, а також, стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду, а також, незаконно виплачені безробітному суми матеріального забезпечення в разі неповідомлення роботодавцем вказаному Фонду про прийняття його на роботу.

Відповідно до ст. 107 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійний фонд, його органи та посадові особи за шкоду, заподіяну особам внаслідок, зокрема, несвоєчасного призначення пенсії та виплати пенсії, несуть відповідальність згідно з законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями або бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також, шкода, завдана майну фізичної особи або юридичної особи, відшкодовується у повному обсязі особою, яка її завдала. Згідно ч.2 цієї ж статті особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоду завдано не з її вини. Відповідно до ст.1173 Цивільного кодексу України шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.

Суд при розгляді справи встановив, а відповідач не спростував, що гр. ОСОБА_1 станом на 10.04.2015р. (дата звернення цієї громадянки до позивача з заявою про надання статусу безробітного) через відсутність роботи не мала заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, та отримала від Управління Пенсійного Фонду України в м. Херсоні відмову у призначенні пенсії за вислугу років з 26.03.2015р., а також, що в період з 21.04.2015р. по 14.04.2016р. вказана громадянка не мала заробітку та не отримувала пенсію. Протиправність дій органу Пенсійного фонду України в частині відмови у призначенні гр. ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 26.03.2015р. встановлено судом (Комсомольський районний суд Херсонської області) при розгляді адміністративної справи № 667/5650/15-а і відповідачем не спростована. Також, відповідачем не спростовано того, що гр. ОСОБА_1, саме через протиправні дії органу призначення пенсії, набула можливість реалізувати своє законне право на призначення цій громадянці з 26.03.2015р. пенсії за вислугу років та на отримання цієї пенсії, лише у квітні 2016 року, після та внаслідок набрання 14.04.2016р. законної сили постановою від 12.01.2016р. Комсомольського районного суду Херсонської області у адміністративній справі №667/5650/15-а.

Вказаним підтверджений причинний зв'язок між здійсненою позивачем виплатою в період з 21.04.2015р. по 14.04.2016р. гр. ОСОБА_1 12453,65 грн. допомоги по безробіттю та протиправними діями органу призначення пенсії з відмови у призначенні вказаній громадянці пенсії за вислугу років з 26.03.2015р. Докази іншого у справі відсутні. Доводи відзиву на позовну заяву наявності вказаного причинного зв'язку не спростовують. За наведених встановлених судом фактичних обставин та на підставі наведених правових норм, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 44 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 49 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.

Згідно з п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнені від сплати судового збору під час розгляду справ в усіх інстанціях Пенсійний фонд України та його органи, органи Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та Фонду соціального страхування України.

Позивач є органом державної служби зайнятості, на який покладаються функції робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Відповідач є органом Пенсійного фонду України. Таким чином, за результатами розгляду даної справи судовий збір не підлягає стягненню, оскільки обидві сторони у справі звільнені від сплати судового збору.

Керуючись ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Херсонського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Херсонської області (місцезнаходження: 73027, Херсонська обл., м. Херсон, вул. Комкова, буд.76-а; ідентифікаційний код юридичної особи: 41245848) на користь Херсонського міського центру зайнятості (місцезнаходження: 73027, Херсонська обл., м. Херсон, вул. Комкова, буд.76-а; ідентифікаційний код юридичної особи: 41245848) 12453 (дванадцять тисяч чотириста п'ятдесят три) грн. 65 коп. на повернення виплаченої допомоги по безробіттю.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 11.08.2017р.

Суддя Н.О. Задорожна