Постанова від 25.05.2009 по справі 2-а-177/2009

Справа № 2-а-177/2009р.

(повний текст постанови

виготовлений 01.06.2009р).

.

ПОСТАНОВА

Іменем України

25 травня 2009 року м.Вільнянськ

Вільнянський районний суд Запорізької області у складі:

- головуючого судді Надворної О.С.,

- при секретарі Нешта Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Вільнянської районної держаної адміністрації про визнання дій протиправними та стягнення недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Вільнянської районної держаної адміністрації про визнання дій протиправними та стягнення недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що 11.10.2007 року народила дитину - ОСОБА_2, і є отримувачем щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку згідно положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Позивач стверджує, що відповідно до ч.1 ст. 15 зазначеного Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлена у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років; проте фактично ця допомога сплачувалася у менших розмірах, ніж це встановлено зазначеним Законом. За розрахунками позивача, недоплачена сума за 2007рік склала 45 грн.76 коп., за 2008 рік - 4923 грн. ОСОБА_1 зазначає, що у листопаді 2008 року вона звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Вільнянської районної держаної адміністрації про перерахунок щомісячних виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку починаючи з 21.12.2007 р. по 21.12.2008р., та виплати заборгованості на підставі

-2-

проведеного перерахунку. Але 12.11.2008 року відповідач прийняв рішення про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку.

Позивач посилається на те, що згідно рішень Конституційного Суду України від 09.07.2007 року та від 22.05.2008 року були визнані неконституційними положення Законів України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», згідно якого був визначений розмір допомоги менший, ніж прожитковий мінімум, а тому вважає що дії відповідача щодо визначення їй розміру допомоги на підставі законів про державні бюджети на 2007 і 2008 роки, - є незаконними. В зв'язку з вищезазначеним ОСОБА_1 прохає суд визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Вільнянської районної держаної адміністрації щодо нездійснення перерахунку та невиплати їй в повному обсязі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 21.12.2007 року до 31.12.2008 року, стягнути з відповідача недоотриману в 2007-2008 році суму допомоги в розмірі 4968 грн. 76 коп.; зобов'язати відповідача виплачувати їй на майбутнє щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років на відповідний рік. При цьому ОСОБА_1 посилається на те, що згідно рішень Конституційного Суду України від 09.07.2007 року та від 22.05.2008 року були визнані неконституційними положення Законів України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», згідно якого був визначений розмір допомоги менший, ніж прожитковий мінімум, а тому вважає що дії відповідача щодо визначення їй розміру допомоги на підставі законів про державні бюджети на 2007 і 2008 роки, - є незаконними.

В судовому засіданні позивач та її представник позов підтримали, прохають суд його задовольнити.

Представник відповідача в особі ОСОБА_3 з позовом не згоден, при цьому пояснив суду, що органом, який визначає розмір щомісячної допомоги до досягнення дитиною трирічного віку, є Кабінет Міністрів України, а саме УПСЗН може проводити виплати тільки в межах бюджетних асигнувань, затверджених кошторисом. Крім того, представник УПСЗН наголосив на тому, що виплата позивачу допомоги здійснювалася у розмірах, встановлених законодавством України, а саме: - згідно із Законами України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». З врахуванням вищезазначених обставин прохає суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

-3-

Суд, заслухавши пояснення сторін та дослідивши надані ними докази, вважає, що позов ОСОБА_1 має бути задоволений частково з наступних підстав:

Як встановлено під час судового розгляду справи, позивачка ОСОБА_1 має доньку - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, і отримує щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку згідно положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Відповідно до ч.1 ст. 15 зазначеного Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має бути встановлена у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Разом з цим, відповідно до п. відповідно до п.14 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», дію ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» було зупинено; відповідно до абз.3 ч.2 ст.56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку був встановлений у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривен для незареєстрованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для зареєстрованих осіб.

Крім того, згідно положень Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», змінена редакція ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Згідно нової редакції, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Як свідчать пояснення сторін та довідки, надані суду, протягом 2007-2008 років відповідач здійснював виплату допомоги позивачу саме у сумах, визначених згідно із Законами України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Вирішуючи питання щодо стверджень позивача про неправомірність зазначених дій відповідача щодо неповної сплати їй допомоги, суд приймає до уваги, що згідно рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року визнано неконституційним положення ч.2 ст.56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», згідно якого визначено інший розмір допомоги, ніж було встановлено попередньою редакцією Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». Разом з цим, відповідно до п.3 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, зазначені положення

-4-

Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» втратили чинність з дня ухвалення рішення, тобто з 09.07.2007 року.

Отже, з врахуванням вищезазначеного, суд вважає, що вимоги ОСОБА_1 в частині перерахування та виплати недоплаченої суми допомоги за 2007 рік в розмірі 45 грн. 76 коп. - є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про необхідність перерахування та виплати позивачу недоплаченої суми допомоги за 2008 рік в розмірі 4923 грн., суд виходить з наступного:

Згідно п.23 розділу 11 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», була змінена редакція ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми». За новою редакцією, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.

Оцінюючи посилання позивача та її представника на рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року та від 22.05.2008 року - як на підставу обґрунтування позову, суд приймає до уваги, що рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року про визнання неконституційними деяких положень Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» - застосовуються тільки на період з дня ухвалення рішення і до кінця 2007 року, а до правовідносин на майбутнє застосовані бути не можуть. Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року питання про конституційність п.23 розділу 11 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким була змінена редакція деяких положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» - не розглядалося і не вирішувалося.

Таким чином, вимоги позивача, що стосуються перерахування та стягнення недоплаченої допомоги за 2008 рік та на майбутній період до досягнення дитиною трирічного віку - суд вважає необґрунтованими.

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню в частині визнання неправомірними дій відповідача щодо неповної виплати щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку протягом грудня 2007 року. А в іншій частині позов не може бути задоволений з вищенаведених підстав.

-5-

При обчисленні суми допомоги, що підлягає стягненню, суд приймає відповідний розрахунок, наданий позивачем, як такий, що відповідає положенням чинного на той час Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», при цьому суд враховує, що відповідач не надав суду ніяких заперечень проти такого розрахунку, як і доказів його неналежності.

Керуючись: ст.ст. 2,4, 8-10, 70, 86, 159-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Вільнянської районної держаної адміністрації про стягнення недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Вільнянської районної державної адміністрації щодо неповної виплати ОСОБА_1 протягом грудня 2007 року щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Вільнянської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 суму недоплаченої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку за грудень 2007 року у розмірі 45 грн. 76 коп.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її складення у повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Вільнянський районний суд Запорізької області; протягом двадцяти днів після подачі заяви про апеляційне оскарження у тому ж порядку має бути подана апеляційна скарга.

Суддя: О.С.Надворна