ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
18 листопада 2009 року Справа № 2а-1100/09/0970
м.Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Григорука О.Б.,
при секретарі- Пікович Л.Р.
за участю сторін:
представника позивача: Котика Р.В.
представника відповідача: Настюка О.В.
представника третьої особи, на стороні відповідача: Драганчука Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: КТ «Рембудсервіс»
до відповідача: Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Івано-Франківської області,
третя особа на стороні відповідача - філія ВАТ «Прикарпаттяобленерго» Городенківський РЕМ
про визнання нечинною та скасування постанови відповідача №09 від 30.03.2009року, -
КТ «Рембудсервіс» звернулось до суду із адміністративним позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Івано-Франківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: ВАТ «Прикарпаттяобленерго», в особі філії Городенківський РЕМ про визнання нечинною та скасування постанови №09 від 30.03.2009року та зобов'язання відповідача вжити заходів адміністративного впливу до третьої особи на стороні відповідача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі акту перевірки Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Івано-Франківської області від 11.03.2009р., яким встановлено невиконання пункту 17 припису №75-17/08 від 23.10.2008р. (не приведений рівень оливи в розширювальному бачку силового трансформатора ЗТП-81 до контрольних відміток), постановою № 09 від 30.03.2009р. про накладання штрафу в розмірі 340,00 грн. КТ «Рембудсервіс» необґрунтовано було притягнуто до відповідальності за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання. При винесені вищезазначеної постанови відповідачем не було враховано усіх обставин. 12.11.2008р. ВАТ «Прикарпаттяобленерго» за невиконання КТ «Рембудсервіс» вимог акту-вимоги щодо проведення розрахункових засобів обліку електричної енергії та схем їх підключення, а також електропроводки і електроустановок від межі балансової належності до точки обліку у відповідність вимогам ПУЕ, ПКЕЕ та інших нормативно-технічних документів від 24.04.2008р. було припинено електропостачання. 04.12.2008 р. позивач усунув недоліки, викладені у акті-вимозі від 24.04.2008р. та оплатив роботи по відновленню електропостачання на рахунок ВАТ «Прикарпаттяобленерго». Відповідно до акту приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг) від 27.12.2008р. та з затримкою в сімнадцять днів ВАТ «Прикарпаттяобленерго» було здійснено повторне підключення КТ «Рембудсервіс» до електричної мережі. На підставі п. 7.12 Правил користування електричною енергією, відновлення електропостачання позивача мало відбутися протягом п'яти робочих днів, що надавало можливості позивачу вчасно, в термін до 01.01.2009р., усунути порушення, викладені у п.17 припису відповідача № 75-17/08 від 23.10.2008р. Внаслідок тривалого відключення від електропостачання позивача та підключення до нього пізніше, ніж передбачено Правилами користування електричною енергією, позивач не зобов'язаний доливати оливу до контрольних відміток розширювального бачка силового трансформатора ЗТП-81 так, як ВАТ «Прикарпаттяобленерго» зобов'язано привести параметри оливи цього розширювального бачка до технічно належних параметрів в бачку. Таким чином, невиконання ВАТ «Прикарпаттяобленерго» своїх обов'язків по приведенню параметрів якості оливи в розширювальному бачку силового трансформатора ЗТП-81 до норми, не надає можливості позивачу усунути порушення згідно припису № 75-17/08 від 23.10.2008р., тому постанова №09 від 30.03.2009р. про застосування до позивача штрафних санкцій в розмірі 340 грн. є безпідставною.
В ході судового розгляду справи представником позивачем 25.08.2009р. було подано заяву про залишення без розгляду адміністративного позову в частині позовних вимог щодо зобов'язання відповідача вжити заходів адміністративного впливу до третьої особи на стороні відповідача.
Згідно з ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.08.2009р. по справі № 2а-1100/09/0970 відповідно до вищевказаної заяви, на підставі п.5 ч.1 ст.155 Кодексу адміністративного судочинства України, позовна заява КТ «Рембудсервіс» до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Івано-Франківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача - філія ВАТ «Прикарпаттяобленерго» Городенківський РЕМ про визнання нечинною та скасування постанови №09 від 30.03.2009року та зобов'язання відповідача вжити заходів адміністративного впливу до третьої особи на стороні відповідача в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача вжити заходів адміністративного впливу до третьої особи на стороні відповідача залишена без розгляду.
23.09.2009 р. від представника позивача до суду надійшло клопотання про зупинення провадження у справі, мотивуючи тим, що позивачем оскаржено акт №74-17/08 від 23.10.2008р. до Міністерства палива та енергетики України, так як оскаржений акт став підставою для прийняття постанови №09 від 30.03.2009 р., яка є предметом оскарження по даній справі.
В зв'язку з тим, що представником позивача не було надано доказів звернення до Міністрества палива та енергетики України з заявою (скаргою), на яку здійснюється посилання представника позивача, ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.10.2009р. в задоволені заявленого клопотання позивача було відмовлено.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги щодо визнання нечинною та скасування постанови відповідача №09 від 30.03.2009р. про накладення штрафу підтримав з мотивів, викладених у позовній заяві та у додаткових письмових поясненнях до заявленого позову. Просив позов задовольнити.
04.06.2009 р. до суду від представника відповідача надійшло клопотання про заміну первинного відповідача - Інспекції Держенергонагляду в Івано-Франківській області на належного відповідача - НЕК «Укренерго» в особі ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні», мотивуючи тим, що Інспекція Держенергонагляду в Івано-Франківській області являється структурним підрозділом ВП «Держенергонагляд у Західному регіоні», який в свою чергу є структурним підрозділом ДП «НЕК Укренерго».
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.07.2009р. по справі № 2а-1100/09/0970 у задоволенні вказаного клопотання відповідачу було відмовлено.
В судовому засіданні представник відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечив та пояснив суду, що на енергетичних об'єктах позивача був проведений захід з державного енергетичного нагляду, про що був складений акт № 74-17/08 від 23.10.2008р., в якому були відображені порушення діючих нормативно-технічних документів у сфері електроенергетики. На підставі цього акту позивачу був виданий припис № 75-17/08 про усунення виявлених в процесі перевірки порушень, про виконання якого позивачу необхідно було повідомити відповідача до 05.01.2009р. Відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», акт № 74-17/08 та припис № 75-17/08 отримані позивачем, про що свідчить підпис та печатка підприємства. Відповідно до Інструкції з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, позивач мав можливість у строк для усунення порушень, вказаних в приписі, в зв'язку з неможливістю виконати вимоги Інспекції з Держенергонагляду в Івано-Франківській області з вини третьої особи (ВАТ «Прикарпаттяобленерго»), звернутися до відповідного структурного підрозділу Держенергонагляду з метою продовження терміну виконання припису, чого позивачем не було здійснено. Оскільки актом перевірки від 11.03.2009р. було засвідчено невиконання п. 17 припису від 23.10.2008р., на підставі ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» та Постанови КМУ № 1312 від 21.07.1999р. про затвердження Порядку накладання на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, постановою №09 від 30.03.2009р. про накладення штрафу у розмірі 340 грн. позивач був притягнутий до відповідальності за порушення вимог законодавства про електроенергетику та теплопостачання. В задоволені позову просить відмовити.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача щодо задоволення позовних вимог заперечив з мотивів, наведених у запереченнях проти позову. В задоволенні позову просить відмовити.
Заслухавши представників сторін та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог, а тому позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що КТ «Рембудсервіс» є споживачем електроенергії і теплової енергії в Івано-Франківській області.
Актом планової перевірки № 74-17/08 від 23.10.2008р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Івано-Франківській області було виявлено невиконання вимог законодавства суб'єктом господарювання - КТ «Рембудсервіс», згідно з яким позивачу було видано припис №75-17/08 від 23.10.2008 р. про усунення порушень вимог законодавства про електроенергетику та теплопостачання.
З актом вказаної перевірки та приписом керівник підприємства був ознайомлений особисто, про що свідчить його підпис та печатка підприємства (а.с.112-117).
Пунктом 17 вказаного припису було зазначено, що позивач строком до 01.01.2009р. зобов'язаний привести рівень оливи в розширювальному бачку силового трансформатора ЗТП-81 до контрольних відміток.
На підставі направлення № 136 від 27.02.2009р. (а.с. 117), 11.03.2009р. відповідачем було проведено позапланову перевірку виконання припису від 23.10.2009р. та актом №26-17/09 було встановлено невиконання вимоги п. 17 Припису від 23 жовтня 2008року №75-17/08, а саме: рівень оливи в розширювальному бачку силового трансформатора ЗТП-81 не приведено до контрольних відміток.
Відповідно до ч.3 ст.27 Закону України «Про електроенергетику», ст. 31 Закону України «Про теплопостачання», за невиконання припису, постановою №09 від 30.03.2009р. відповідачем було накладено на позивача штраф за порушення законодавства про електроенергетику в розмірі 340,00 грн.
Згідно з протоколом №535 від 05.02.2009р. ВАТ «Прикарпаттяобленерго» було здійснено відбір трансформаторного масла для проведення випробування.
Актом-вимоги від 24.04.2008р. ВАТ «Прикарпаттяобленерго» позивач був зобов'язаний для приведення розрахункових засобів обліку електроенергії та схем їх підключення, а також електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки обліку у відповідність вимогам ПУЕ, ПКЕЕ та інших нормативно-технічних документів необхідно виконати вимоги. З даним актом-вимоги керівник КТ «Рембудсервіс» був ознайомлений та отриманий для виконання, про що свідчить особистий підпис керівника підприємства. Вказаний акт не був оскаржений позивачем в порядку, передбаченому діючим законодавством.
06.11.2008р. позивач був повідомлений ВАТ «Прикарпаттяобленерго» про то, що 12.11.2008р. відбудеться припинення електропостачання за невиконання вимог щодо приведення розрахункових засобів обліку електроенергії в технічний стан відповідно до вимог нормативних документів у зв'язку з невиконанням обґрунтованих вимог, вказаних у вищезазначеному акті-вимозі від 24.04.2008р.
Станом на 04.12.2008 р. позивач усунув недоліки по акту-вимоги від 24.04.2008р. , про що повідомив у листі від 04.12.2008р. (а.с. 13).
Відповідно до акту приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг), 27.12.2008р. електропостачання на КТ «Рембудсервіс» було відновлено.
Згідно зі статтею 9 Закону України «Про електроенергетику» № 575/97-ВР від 16.10.1997р. зі змінами та доповненнями, державний нагляд в електроенергетиці здійснює, зокрема, Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.
У відповідності до ч. 3 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику» безпечну експлуатацію енергетичних установ споживача та її належний стан забезпечує сам споживач.
Частиною 3 ст.27 вказаного Закону встановлено, що суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за порушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 4 ст. 27 Закону України № 575/97-ВР від 16.10.1997р., державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.
Згідно з ч. 7 ст. 27 вказаного Закону, санкції, передбачені частиною третьою цієї статті, застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
В пункті 11 Положення про державний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 р. №926 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2006р. № 131), визначені права Держенергонагляду, який, зокрема, має право застосовувати до суб'єкта господарської діяльності санкції у порядку, визначеному законодавством.
Положенням про накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999р. № 1312 (зі змінами та доповненнями) встановлено, що:
штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та за порушення умов ліценцій;
рішення про накладання штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії;
рішення про накладання штрафу оформляється постановою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Пунктом 11 вищезазначеного Положення, суб'єкт господарської діяльності має право оскаржити рішення про накладання штрафів в установленому законом порядку.
Матеріалами справи спростовуються доводи позивача щодо невиконання п. 17 припису № 75-17/08 від 23.10.2008р. з вини ВАТ «Прикарпаттяобленерго», яке невчасно здійснило відновлення електропостачання, а тому вони не можуть бути прийняти судом до уваги.
Доводи позивача стосовно порушення відповідачем вимог Закону України «Про електроенергетику» щодо зазначення відповідального за електрогосподарство енергетика Соболевського А.Г., який був притягнутий інспектором Держенергонагляду в Івано-Франківській області до адміністративної відповідальності на підставі ст. 95-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за порушення вимог нормативно-правових актів щодо технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання об'єктів електроенергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи України, та енергетичного обладнання споживачів, не спростовують факт порушення позивачем норм вказаного Закону та невиконання припису №75-17/08 від 23.10.2008р. про усунення порушень.
З огляду на викладені вимоги чинного законодавства України про електроенергетику та встановлені обставини справи, суд дійшов висновку про те, що постанову №09 від 30.03.2009р. Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Івано-Франківській області винесено у межах її повноважень та у визначеному законом порядку.
Виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог щодо визнання нечинною та скасування постанови Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Івано-Франківській області №09 від 30.03.2009року слід відмовити повністю.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст.ст. 11, 158-163, 167 КАС України, суд, -
в задоволенні позову відмовити.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений КАС України, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: /підпис/ О.Б. Григорук
Постанова в повному обсязі складена 23.11.2009 року.