Рішення від 28.07.2017 по справі 184/784/17

Справа № 184/784/17

Номер провадження 2/184/304/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.07.2017м. Покров

Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді - Коваля А.М.,

за участю секретаря судового засідання - Бринзи Л.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення державних коштів, -

ВСТАНОВИВ:

16.05.2017 року Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської міської ради звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення державних коштів посилаючись на наступні обставини.

17.11.2014 року ОСОБА_2 на підставі звернення з заявою до УП та СЗН ВК Покровської міської ради була призначена щомісячна адресна допомога особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання з 17.11.2014 року по січень місяць 2017 року.

Згідно отриманої інформації було виявлено факт внесення в заяву неправдивих відомостей. Враховуючи вищезазначене, відповідачу було направлено повідомлення про повернення надлишково отриманої адресної грошової допомоги в сумі 42314,13 грн., однак відповідач зазначені кошти не повернув.

У зв'язку з цим УП та СЗН ВК Покровської міської ради було змушено звернутися до суду з метою повернення виплачених коштів до Державного бюджету України.

Представник позивача в судове засідання не з'явилась, але надала через канцелярію суду заяву згідно якої просила суд розглянути справу за її відсутності та позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про місце та час розгляду справи був належним чином повідомлений, але через канцелярію суду надав заперечення, згідно яких проти позову заперечує та просить відмовити у його задоволенні посилаючись на те, що йому було невідомо про наявність у власності членів його родини вказаного житлового приміщення, безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача та інше майно, якщо це встановлено законом не підлягають поверненню та довідка СВ Покровського ВП ГУНП в Дніпропетровській області не може бути свідченням про наявність його недобросовісності.

У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч.2 ст.197 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Відповідно до ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ст. 61 ЦПК України, відповідно до ст. 60 ЦПК України. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до ст. 58 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Внутрішньо переміщені особи отримують щомісячну адресну допомогу за правилами, встановленими Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою КМУ від 1 жовтня 2014 року № 505.

Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505 (з наступними змінами та доповненнями) встановлена щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно абз.1 п. 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року №505 (з наступними змінами та доповненнями) грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Згідно п.3 вказаного Порядку грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, діти) - 884 гривні на одну особу (члена сім'ї); для інвалідів - прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; для працездатних осіб - 442 гривні на одну особу (члена сім'ї).

Судом встановлено, що згідно довідок № 1218000184 від 17.11.2014 року та № 1218000185 від 17.11.2014 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було взято на облік як осіб, переміщених з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО.

17.11.2014 року ОСОБА_2 звернувся з письмовою заявою № 2236 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської міської ради про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Згідно наданої заяви серед членів сім'ї ОСОБА_2 зазначав дружину ОСОБА_3.

На підставі наданих документів УП та СЗН ВК Покровської міської ради було прийнято рішення від 06.01.2015 року про призначення грошової допомоги ОСОБА_2, починаючи з 17.11.2014 року по 16.05.2015 року у сукупному розмірі - 1768 грн. 00 коп. на місяць.

В наступному ОСОБА_2 повторно звертався до УП та СЗН ВК Покровської міської ради з заявами № 240 від 20.05.2015 року, № 1694 від 19.11.2015 року, № 843 від 19.05.2016 року та № 3708 від 19.11.2016 року на підставі яких були прийняті відповідні рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 04.06.2015 року, 04.01.2016 року, 15.06.2016 року та 02.12.2016 року відповідно, у розмірі - 884 грн. 00 коп. на місяць на ОСОБА_2 та 884 грн. 00 коп. на місяць на ОСОБА_3, що у сукупному розмірі на обох складає 1768 грн. 00 коп. на місяць.

Пунктом 6 вказаного Порядку визначено, що грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім'ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 3 КПК України, близькі родичі та члени сім'ї - це чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.

У своїх заявах ОСОБА_2 у розділі Інформація щодо наявності у будь-кого з членів сім'ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та районі проведення антитерористичної операції (з зазначенням місцезнаходження житла) власноруч підкреслив фразу Ні, чим підтвердив відсутність факту володіння особисто, або будь-кого з членів житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та районі проведення антитерористичної операції та поставив підпис завіряючий достовірність вказаних даних.

Відповідно до п. 10 уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Листом від 08.02.2017 року № 49.3/5-511 Покровське ВП ГУНП в Дніпропетровській області повідомило УП та СЗН ВК Покровської міської ради про проведення досудового розслідування відносно ОСОБА_2 щодо незаконного отримання щомісячної адресної допомоги особами, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення АТО або населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Як вбачається з витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме про реєстрацію права власності № 32067726 від 06.01.2015 року за дружиною відповідача ОСОБА_3 зареєстровано право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_2, площею 41,97 кв.м., житловою площею 26,69 кв.м.. Право власності виникло на підставі договору купівлі-продажу № 14 від 06.01.2015 року. Квартира належить дружині відповідача повністю.

Згідно витягу з протоколу засідання робочої групи по здійсненню контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам в м. Покров № 1 від 27.02.2017 року ОСОБА_2 припинено виплату щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до п. 11 Порядку уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

Не виконуючи вимог нормативно-правового акту відповідач у заявах від № 240 від 20.05.2015 року, № 1694 від 19.11.2015 року, № 843 від 19.05.2016 року та № 3708 від 19.11.2016 року свідомо зазначив недостовірну інформацію про відсутність у володінні будь-кого із членів сім'ї житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та районах проведення антитерористичної операції, оскільки відповідно до п. 11 Порядку, був зобов'язаний повідомити уповноваженому органу про зміну обставин,що впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

Згідно розрахунку, наданого позивачем, за період з лютого 2015 року по січень 2017 року включно, відповідачу ОСОБА_2 було надміру виплачено бюджетних коштів на суму 42 314 грн. 13 коп..

07.04.2017 року УП та СЗН ВК Покровської міської ради звернулося до ОСОБА_2 з повідомленням про повернення надлишково отриманої допомоги переміщеним особам на проживання в сумі 42 314 грн. 13 коп. та відповідачем у добровільному порядку виплачена сума не повернута. Станом на день розгляду справи доказів сплати надмірно сплачених коштів суду надано не було.

За змістом частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Стаття 1215 ЦК України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.

Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (частина перша статті 1215 ЦК України).

Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.

Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у статті 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів.

Вказаний правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року у справі № 6-91цс14, який має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

Судом встановлено, що відповідачу було відомо про придбання у власність його членом сім'ї квартири, що підтверджується абз. 4 п. 7 договору купівлі-продажу квартири від 06.01.2015 року посвідченого приватним нотаріусом Орджонікідзевського нотаріального округу Бойко Л.П. та зареєстрованого в реєстрі за № 14, в якому зазначено, що чоловік покупця згоден на укладання договору, що підтверджується відповідною заявою засвідченою нотаріально 06.01.2015 року за реєстровим номером № 13, і яка зберігається в справах приватного нотаріуса. Зазначене в свою чергу свідчить про недобросовісність відповідача при отриманні зазначених коштів.

Враховуючи викладене суд критично відноситься до заперечень позивача про те, що йому було невідомо про наявність у власності членів його родини вказаного житлового приміщення та посилань на заборону повернення безпідставно набутого майна, згідно ст. 1215 ЦК України.

Враховуючи викладені обставини в їх сукупності, проаналізувавши та оцінивши зібрані по справі докази, суд приходить до переконання, що позовні вимоги позивача Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської міської ради підлягають задоволенню в повному обсязі та стягненню з відповідача ОСОБА_2 42 314 грн. 13 коп..

Відповідно до ч. 3 ст. 88 ЦПК України, якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 58-61, 88, 197, 208, 209, 212-215, 218, 367 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Позов Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення державних коштів - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_3 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконкому Покровської міської ради (р/р 35217061028737 банк Державна казначейська служба України м.Київ МФО 820172 код ЄДРПОУ 26137831) кошти в сумі 42 314 грн. 13 коп. (сорок дві тисячі триста чотирнадцять гривень тринадцять копійок).

Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір на користь держави у розмірі 1600 грн. ( одна тисяча шістсот гривень).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення може бути оскаржене через Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області до Апеляційного суду Дніпропетровської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Орджонікідзевського міського суду А. М. Коваль