Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
м. Харків
27 липня 2017 р. справа № 820/2033/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонька А.В., розглянувши у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в порядку письмового провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення коштів,-
Позивач, Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1, в якому просить суд визнати протиправними дії гр. ОСОБА_1 та стягнути з неї кошти в розмірі 1081,20 грн., отримані надміру.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 признано допомогу як одинокій матері. Заочним рішенням Дергачівського районоого суду Харківської області від 30.06.2015 року ОСОБА_1 позбавлено батьківських прав стосовно трьох малолітніх дітей: ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1.; ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2; ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3. Після проведення перерахунку допомоги як одинокій матері за нововиявленими обставинами переплата склала 1081,20 грн. за період з 01.08.2015 року по 31.08.2015 року.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином. Через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи без участі представника Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації у порядку письмового провадження.
Відповідач в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Таким чином, у зв'язку із неявкою сторін у судове засідання суд вважає за можливе розглядати справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення коштів в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Судом встановлено, що 21.03.2011 р. відповідач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації із заявою про призначення їй допомоги як одинокій матері (а.с.48).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. № 1751 (зі змінами) «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» ОСОБА_1 призначено допомогу на дітей як одинокій матері, стосовно утриманців: ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1.; ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2; ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Статею 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми: 1) допомога у зв'язку з вагітністю та пологами; 2) допомога при народженні дитини; 2-1) допомога при усиновленні дитини; 3) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; 4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування; 5) допомога на дітей одиноким матерям.
Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та об'єднання громадян за рахунок власних коштів можуть запроваджувати додаткові види допомоги та встановлювати доплати до державної допомоги сім'ям з дітьми.
Відповідно до ст. 181 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.
Якщо одинока мати, одинокий усиновлювач, мати (батько) у разі смерті одного з батьків зареєстрували шлюб, то за ними зберігається право на отримання допомоги на дітей, які народилися чи були усиновлені до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком (дружиною).
Заочним рішенням Дергачівського районного суду від 30.06.2015 року позбавлено батьківських прав ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 у відношенні малолітніх дітей: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.; ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2.; ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3.
Стягнуто з ОСОБА_1, аліменти на утримання малолітніх дітей ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1.; ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2.; ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, у розмірі 1/2 частини всіх видів доходів щомісячно, але не менше ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня подачі позову до суду до досягнення ними повноліття на користь опікуна чи піклувальника, прийомних батьків, або державного дитячого закладу в залежності від форми влаштування дитини, починаючи з 10.04.2015 р. до досягнення дітьми повноліття.
З матеріалів справи судом встановлено, що 16.08.2013 р. позивачем було складено та направлено повідомлення про повернення соціальної допомоги та запропоновано самостійно повернути надмірно виплачені кошти у відповідності з чинним законодавством. (а.с. 5).
Згідно пункту 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми - суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у разі подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач належними доказами не довів факту погашення заборгованості у розмірі 1081,20 грн., суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову в частині стягнення з громадянки ОСОБА_1, коштів в сумі 1081,20 грн., виплачених надміру за період з 01.08.2015 року по 31.08.2015 року у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям.
Щодо іншої частини позовних вимог, а саме визнання протиправними дій гр. ОСОБА_1, суд зазначає, що даним рішенням суду вирішено питання щодо стягнення з громадянки ОСОБА_1 коштів в сумі 1081,20 грн., виплачених надміру, у вигляді допомоги на дітей одиноким матерям, тому вимоги щодо визнання протиправними дій гр. ОСОБА_1, є зайвими та фактично буде повторним від стягнення з громадянки ОСОБА_1 коштів в сумі 1081,20 грн.
Відповідно ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 9, 11, 71, 94, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення коштів,- суми задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації р/р 35413007005391, ГУДКСУ в Харківській області., МФО 851011, код 03196437 (вул Залізнична,31, м. Дергачі, Харківська обл., 62301) надміру отримані кошти у розмірі 1081,20 грн.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Суддя Бідонько А.В.