Справа № 286/2285/17
24.07.2017 м. Овруч
Слідчий суддя Овруцького районного суду Житомирської області ОСОБА_1 , з секретарем ОСОБА_2 , розглянувши клопотання першого заступника керівника Коростенської місцевої прокуратури Житомирської області ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення спеціалістами Державної екологічної інспекції в Житомирській області позапланової виїзної перевірки ДП «Коростенський лісгосп АПК» Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства «Житомироблагроліс», -
24.07.2017 року перший заступник керівника Коростенської місцевої прокуратури Житомирської області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням та просить надати дозвіл на проведення спеціалістами Державної екологічної інспекції у Житомирській області з залученням спеціалістів Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства (в частині визначення загальної кубомаси вирубаної деревини), позапланової перевірки ДП «Коростенський лісгосп АПК» Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства «Житомироблагроліс» Житомирської обласної ради (адреса: м. Коростень, вул. Кірова, буд. 61, код ЄДРПОУ 30913009), в ході якої вирішити наступні питання:
- які види дерев та у якій кількості знищені у кварталі 9 виділу 20, кварталі 29 виділах 13, 34, кварталі 30 виділах 12, 16, 6, кварталі 31 виділах 10, 11, 12, кварталі 32 виділах 2, 32, кварталі 42 виділу 50, кварталі 29 виділах 10, 17, 18, 24, 25, 28 Коростенського лісництва ДП «Коростенський лісгосп АПК» внаслідок проведення незаконних (самовільних) рубок?;
- який розмір заподіяної шкоди внаслідок незаконних (самовільних) рубок у кварталі 9 виділу 20, кварталі 29 виділах 13, 34, кварталі 30 виділах 12, 16, 6, кварталі 31 виділах 10, 11, 12, кварталі 32 виділах 2, 32, кварталі 42 виділу 50, кварталі 29 виділах 10, 17, 18, 24, 25, 28 Коростенського лісництва ДП «Коростенський лісгосп АПК»,;
- яка загальна кубомаса вирубаних дерев у кварталі 9 виділу 20, кварталі 29 виділах 13, 34, кварталі 30 виділах 12, 16, 6, кварталі 31 виділах 10, 11, 12, кварталі 32 виділах 2, 32, кварталі 42 виділу 50, кварталі 29 виділах 10, 17, 18, 24, 25, 28 Коростенського лісництва ДП «Коростенський лісгосп АПК»?;
- чи погіршилися породний склад, якість, захисні, водоохоронні й інші властивості у кварталі 9 виділу 20, кварталі 29 виділах 13, 34, кварталі 30 виділах 12, 16, 6, кварталі 31 виділах 10, 11, 12, кварталі 32 виділах 2, 32, кварталі 42 виділу 50, кварталі 29 виділах 10, 17, 18, 24, 25, 28 Коростенського лісництва ДП «Коростенський лісгосп АПК»?;
- чи вплинула порубка дерев у кварталі 9 виділу 20, кварталі 29 виділах 13, 34, кварталі 30 виділах 12, 16, 6, кварталі 31 виділах 10, 11, 12, кварталі 32 виділах 2, 32, кварталі 42 виділу 50, кварталі 29 виділах 10, 17, 18, 24, 25, 28 Коростенського лісництва ДП «Коростенський лісгосп АПК» на ерозію ґрунту, зміну ландшафту чи якість атмосферного повітря?
Обгрунтовуючи клопотання, прокурор посилається на те, що у провадженні слідчого СВ Коростенського ВП ГУНП в Житомирській області знаходиться кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12016060060001553 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 367, ч. 3 ст. 185, ч. 1 ст. 366 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що 10.10.2016 народний депутат України ОСОБА_4 спільно з керівником Коростенської місцевої прокуратури ОСОБА_5 , головою Коростенської районної ради ОСОБА_6 , депутатами Коростенської районної ради та працівниками Державної екологічної інспекції у Житомирській області здійснили виїзд до Коростенського лісництва ДП «Коростенський лісгосп АПК», що розташоване в межах Михайлівської та Кожухівської сільських рад, у ході якого встановлено, що у кварталі 9 виділу 20, кварталі 29 виділах 13, 34, кварталі 30 виділах 12, 16, 6, кварталі 31 виділах 10, 11, 12, кварталі 32 виділах 2, 32, кварталі 42 виділу 50, кварталі 29 виділах 10, 17, 18, 24, 25, 28 Коростенського лісництва ДП «Коростенський лісгосп АПК» масово вирубано дерева породи дуб.
У свою чергу в.о. директора ДП «Коростенський лісгосп АПК» ОСОБА_7 надав документи, у відповідності до яких у вказаних кварталах та виділах проводилася санітарна вибіркова рубка згідно лісорубних квитків № 76 від 12.08.2016 та № 88 від 23.09.2016.
За вказаним фактом слідчим відділом Коростенського ВП ГУНП в Житомирській області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12016060060001553, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 367, ч. 3 ст. 185, ч. 1 ст. 366 КК України.
У ході проведення досудового розслідування слідчими СВ Коростенського ВП ГУНП в Житомирській області в ДП "Коростенський лісгосп АПК" проведено обшуки у ході яких вилучено первинну документацію щодо проведення санітарної вибіркової рубки у вказаних кварталах та виділах, документи щодо заготівлі та реалізації деревини.
З вилучених документів підставою для проведення санітарної вибіркової рубки у вказаних кварталах та виділах є наступні документи, а саме: план проведення санітарно-оздоровчих заходів у лісах ДП «Коростенський лісгосп АПК на 2016 рік, лісорубні квитки № 76 від 12.08.2016 та № 88 від 23.09.2016, план лісової ділянки (лісосіки) з її геодезичною зйомкою, перелікова відомість (відомість переліку дерев), відомість матеріально-грошової оцінки лісосіки, технологічні карти розробки лісосіки.
Встановлено, що підписи у планах лісових ділянок (лісосік) з геодезичними зйомками, перелікових відомостях (відомості переліку дерев), відомостях матеріально-грошових оцінок лісосік, технологічних картах розробки лісосік, на підставі яких оформлено лісорубні квитки, підроблені і не належать особам, які у них вказані, що свідчить про те, що лісорубні квитки № 76 від 12.08.2016 та № 88 від 23.09.2016 видані незаконно та не є дійсними.
Крім того, заготівля деревини, згідно вилучених документів проводилася на підставі щоденників, які повинен складати лісник, а також наряд-актів на виконання робіт, в яких зазначається вид робіт, хто виконує вказані роботи, який об'єм деревини заготовлено (проведено трелювання трактором) та видається майстром лісу.
У ході розслідування установлено, що щоденники та наряди-акти на виконані роботи у вказаних кварталах та виділах підроблені, а особи зазначені у них зазначених робіт не проводили, і будь яких документів не складали і не підписували.
У зв'язку з цим, у ході розслідування встановлено та доведено, що санітарна вибіркова рубка у вказаних кварталах та виділах не проводилася, а всі документи на заготівлю деревини підроблені працівниками ДП «Коростенський лісгосп АПК».
Враховуючи те, що заготівля деревини у вказаних кварталах та виділах не проводилася її реалізація неможлива.
Тому у кварталі 9 виділу 20, кварталі 29 виділах 13, 34, кварталі 30 виділах 12, 16, 6, кварталі 31 виділах 10, 11, 12, кварталі 32 виділах 2, 32, кварталі 42 виділу 50, кварталі 29 виділах 10, 17, 18, 24, 25, 28 Коростенського лісництва ДП «Коростенський лісгосп АПК» санітарна вибіркова рубка не проводилася, деревина з пня не різалася та не заготовлювалася (трелювалася). У вказаних кварталах лише проводилися роботи по обрубуванню гілок та сучків, збирання та складання в купи гілок (верхи дерев), тобто зачистка від незаконної порубки дерев, а залишки залишених дерев реалізовувались. Найвірогідніше у вказаних кварталах протягом травня-жовтня 2016 року невідомими особами вчинено незаконну порубку дерев породи дуб, тому прокурор просить клопотання задовольнити.
Перевіривши матеріали клопотання слідчий суддя дійшов наступних висновків.
11.10.2016 року матеріали досудового розслідування внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань під №12016060060001553 за ознаками кримінального правопорушення передбачених ч.1 ст. 367, ч.3 ст. 185, ч.1 ст. 366 КК України, про що свідчить витяг з кримінального провадження. Також, з витягу видно, що в ході проведення досудового розслідування в даному кримінальному провадженні, встановлено, що службовими особами ДП «Коростенський лісгосп АПК» внаслідок неналежного виконання своїх службових обов'язків при проведенні планових суцільних та санітарних рубок лісів, що розташовані в межах Михайлівської та Кожухівської сільських рад допускається порушення чинного законодавства. В ході проведення досудового слідства, було встановлено, що впродовж 2016 року посадові особи ДП «Коростенський лісгосп АПК» вносили завідомо неправдиві відомості до офіційних документів - лісосічних квітків, санітарних рубок лісів Коростенського лісництва ДП «Коростенський лісгосп АПК», де було виявлено понад 1000 пнів дерев породи дуб.
Постановою заступника прокурора Житомирської області ОСОБА_8 від 19.07.2017 року доручено здійснення досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367, ч. 3 ст. 185, ч. 1 ст. 366 КК України у кримінальному провадженні № 12016060060001553 від 11.10.2016 року слідчому відділенню Овруцького ВП Коростенського ВП ГУНП в Житомирській області.
Відповідно до п. 3 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 454/2011, основними завданням Держекоінспекції України є здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Згідно підпункту д) пункту 2 частини 4 даного Положення, Держекоінспекція України, відповідно до покладених завдань, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів щодо законності вирубки, ушкодження дерев і чагарників, знищення або ушкодження лісових культур, сіянців або саджанців у лісових розплідниках і на плантаціях, а також молодняку природного походження й самосівів на площах, призначених під лісовідновлення.
Тому в рамках вказаного кримінального провадження, виникла необхідність у проведенні позапланової перевірки дотримання ДП «Коростенський лісгосп АПК» вимог природоохоронного законодавства, проведення якої віднесено до компетенції Державної екологічної інспекції у Житомирській області, яка проводить такі перевірки на підставі наступних обставин:
- подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу Держекоінспекції про здійснення заходу державного нагляду (контролю) на його бажання;
- виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання;
- перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів, щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом Держекоінспекції;
- обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення;
- неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів;
- настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
Враховуючи викладене та з огляду на положення кримінального процесуального законодавства України, покласти обов'язок проведення позапланової перевірки на Держекоінспекцію неможливо, окрім, шляхом зобов'язання рішенням суду.
Із змісту ч. 1 ст. 16 Конституції України видно, що забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, збереження генофонду Українського народу є обов'язком держави.
Згідно ч. 7 ст. 41 Конституції України використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Згідно розділу 3 Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 року № 464, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15.01.2009 року за № 18/16034 (із змінами і доповненнями), планові та позапланові перевірки здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений правилами внутрішнього трудового розпорядку.
За правилами ст. 93 КПК України збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, потерпілим, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, у порядку, передбаченому цим Кодексом.
Сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст. 99 ч.2 п.4, 84 КПК України, акти перевірок є документами, тобто процесуальними джерелами доказів.
Таким чином, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.36, 84, 93, 99 КПК України, слідчий суддя
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл на проведення спеціалістами Державної екологічної інспекції у Житомирській області з залученням спеціалістів Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства (в частині визначення загальної кубомаси вирубаної деревини), позапланової перевірки ДП «Коростенський лісгосп АПК» Житомирського обласного комунального агролісогосподарського підприємства «Житомироблагроліс» Житомирської обласної ради (адреса: м. Коростень, вул. Кірова, буд. 61, код ЄДРПОУ 30913009), в ході якої вирішити наступні питання:
- які види дерев та у якій кількості знищені у кварталі 9 виділу 20, кварталі 29 виділах 13, 34, кварталі 30 виділах 12, 16, 6, кварталі 31 виділах 10, 11, 12, кварталі 32 виділах 2, 32, кварталі 42 виділу 50, кварталі 29 виділах 10, 17, 18, 24, 25, 28 Коростенського лісництва ДП «Коростенський лісгосп АПК» внаслідок проведення незаконних (самовільних) рубок?;
- який розмір заподіяної шкоди внаслідок незаконних (самовільних) рубок у кварталі 9 виділу 20, кварталі 29 виділах 13, 34, кварталі 30 виділах 12, 16, 6, кварталі 31 виділах 10, 11, 12, кварталі 32 виділах 2, 32, кварталі 42 виділу 50, кварталі 29 виділах 10, 17, 18, 24, 25, 28 Коростенського лісництва ДП «Коростенський лісгосп АПК»,;
- яка загальна кубомаса вирубаних дерев у кварталі 9 виділу 20, кварталі 29 виділах 13, 34, кварталі 30 виділах 12, 16, 6, кварталі 31 виділах 10, 11, 12, кварталі 32 виділах 2, 32, кварталі 42 виділу 50, кварталі 29 виділах 10, 17, 18, 24, 25, 28 Коростенського лісництва ДП «Коростенський лісгосп АПК»?;
- чи погіршилися породний склад, якість, захисні, водоохоронні й інші властивості у кварталі 9 виділу 20, кварталі 29 виділах 13, 34, кварталі 30 виділах 12, 16, 6, кварталі 31 виділах 10, 11, 12, кварталі 32 виділах 2, 32, кварталі 42 виділу 50, кварталі 29 виділах 10, 17, 18, 24, 25, 28 Коростенського лісництва ДП «Коростенський лісгосп АПК»?;
- чи вплинула порубка дерев у кварталі 9 виділу 20, кварталі 29 виділах 13, 34, кварталі 30 виділах 12, 16, 6, кварталі 31 виділах 10, 11, 12, кварталі 32 виділах 2, 32, кварталі 42 виділу 50, кварталі 29 виділах 10, 17, 18, 24, 25, 28 Коростенського лісництва ДП «Коростенський лісгосп АПК» на ерозію ґрунту, зміну ландшафту чи якість атмосферного повітря?
Тривалість проведення позапланової виїзної перевірки визначити 10 робочих днів, перевірку провести в період з 31.07.2017 року по 11.08.2017 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1