Постанова від 21.07.2017 по справі 285/686/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

Справа № 285/686/17

провадження в справі 2-а/0285/424/17

21 липня 2017 року м. Новоград-Волинський

Новоград - Волинський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Сташків Т.Б., за участі секретаря судового засідання Медяної І.В. та осіб, які беруть участь у справ:

позивача: не прибув,

відповідача: представник не прибув,

треті особи: представники не прибули

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, треті особи: Міністерство оборони України, Управління праці та соціального захисту населення Деснянської у місті Чернігові ради, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2016 року, як учаснику бойових дій, -

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом, посилаючись на те, що він є учасником бойових дій, що дає йому право на пільги, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Статтею 12 цього Закону передбачено виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, однак Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації відмовив позивачу у такій виплаті, зазначивши, що в 2016 році до відповідача не надходили переліки (списки) осіб, де були б зазначені дані про ОСОБА_1 , у зв'язку із чим позивачу не проводились ні нарахування, ні виплата зазначеної одноразової допомоги за 2016 рік. ОСОБА_1 просить визнати незаконною бездіяльність Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської облдержадміністрації щодо виплати щорічної одноразової грошової допомоги за 2016 рік, як учаснику бойових дій у розмірі, визначено ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок грошової допомоги й стягнути з відповідача на його користь несплачену грошову допомогу за 2016 рік в розмірі 5650 грн.

Позивач в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, просив проводити розгляд справи без його участі.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, просив проводити розгляд справи без його участі. Подав заперечення на адміністративний позов, у яких зазначив, що Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації не є належним відповідачем у зазначеній справі, виходячи з наступного. За змістом постанови Кабінету Міністрів України від 2.03.2016 року № 141 «Про деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» виплата разової грошової допомоги проводиться за переліками осіб, які подаються Міністерством оборони України, Національною гвардією, тощо (далі - постанова Кабінету Міністрів України № 141). Відповідно до змісту ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» військовослужбовцям виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами праці та соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин за місцем їх служби. Від Міністерства оборони України та інших установ до відповідача не надходив перелік (списки) осіб, у яких були би зазначені дані позивача, тому Центр взагалі не проводив нарахування та виплату разової грошової допомоги до 5 травня 2016 року ОСОБА_1 . На підставі викладеного, відповідач просив відмовити в задоволенні позову.

Представник третьої особи - Міністерства оборони України в судове засідання не прибув, просив проводити розгляд справи без його участі. Надав пояснення у яких зазначив, що відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 2.03.2016 року № 141 Міністерство оборони України зобов'язано було подати до 1 квітня 2016 року органам соціального захисту населення перелік осіб, які мають право на одержання грошової допомоги та які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України. Однак, позивач на обліку у Новоград-Волинському ОМВК не перебуває.

Представник третьої особи - Управління праці та соціального захисту населення Деснянської у місті Чернігові ради в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав письмові пояснення у яких зазначив, що у 2016 році ОСОБА_1 , як учасник бойових дій отримав щорічну разову грошову допомогу до 5 травня 2016 року за місцем одержання грошового утримання, а саме: АДРЕСА_1 . У березні 2016 року на адресу Управління надійшов список одержувачів щорічної разової допомоги до 5 травня від військової частини НОМЕР_1 (м. Чернігів), у яких зазначений позивач. 19 травня 2016 року Управління була зарахована разова грошова допомога ОСОБА_1 в розмірі 920 грн., що відповідає вимогам постанови Кабінету Міністрів України № 141.

Оскільки сторони у справі в судове засідання не прибули, заяв про відкладення розгляду справи не подавали, суд, відповідно до вимог ст. 41, ч. 4 ст. 128 КАС України, вважає за можливе проводити розгляд справи на підставі наявних у ній доказів без участі сторін та фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Оцінивши обставини справи, дослідивши наявні матеріали справи, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач являється учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 (а.с.7) та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

Відповідно до відповіді командира військової частини НОМЕР_3 (м. Новоград-Волинський) від 6 червня 2017 року ОСОБА_1 до списків на виплату допомоги до 5 травня 2016 року у військовій частині НОМЕР_3 (м. Новоград-Волинський) не включався, оскільки проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 (м. Чернігів) (а.с. 36).

У 2016 році ОСОБА_1 був включений до списків особового складу на виплату допомоги до 5 травня 2016 року у військовій частині НОМЕР_1 (м. Чернігів) (а.с. 59).

У 2016 році Управлінням праці та соціального захисту населення Деснянської у місті Чернігові ради ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій, була здійснена виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2016 року в розмірі 920 грн (а.с. 56, 57, 60, 61).

Виплата вищевказаної допомоги проведена в розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» від 2 березня 2016 року № 141.

ОСОБА_1 звернувся до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації із заявою про виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, однак Департамент відмовив позивачу у такій виплаті, зазначивши, що в 2016 році до Департаменту не надходили переліки (списки) осіб, де були б зазначені дані про позивача, у зв'язку із чим позивачу не проводились ні нарахування, ні виплата зазначеної одноразової допомоги за 2016 рік (а.с. 7).

Положеннями статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин передбачено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 2.03.2016 року № 141 «Про деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» виплата разової грошової допомоги проводиться за переліками осіб, які подаються Міністерством оборони України, Національною гвардією, тощо.

Відповідно до змісту ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» військовослужбовцям виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами праці та соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин за місцем їх служби.

Оскільки ОСОБА_1 у 2016 році проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 (м. Чернігів), тому за місцем проходження служби він був включений до переліку осіб, які мають право на виплату разової грошової допомоги до 5 травня, згідно ст. 17-1 Закону.

19 травня 2016 року Управління праці та соціального захисту населення Деснянської у місті Чернігові ради на підставі поданого переліку осіб, у яких зазначений позивач, здійснило нарахування ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня 2016 року в розмірі 920 грн.

Ураховуючи те, що позивач проходив військову службу у військовій частині в м. Чернігові та Управлінням праці та соціального захисту населення Деснянської у місті Чернігові ради було нараховано ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня 2016 року, тому відсутні правові підстави для здійснення нарахування зазначеної допомоги за 2016 рік саме Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації.

Снопку О.В. письмово роз'яснено право заявити клопотання про заміну належного відповідача згідно ч. 1 ст. 52 КАС України, однак такого клопотання подано не було. (а.с. 38). Позивач не висловив своєї думки щодо заміни відповідача іншою особою, а тому суд позбавлений можливості залучити Управління праці та соціального захисту населення Деснянської у місті Чернігові ради у якості другого відповідача згідно ч. 3 ст. 52 КАС України.

Ухвалою суду від 27 червня 2017 року до участі справі у якості третьої особи залучено Управління праці та соціального захисту населення Деснянської у місті Чернігові ради.

Згідно із ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» суд приходить до висновку, що Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації є неналежним відповідачем у справі, а ОСОБА_1 не доведено, що зазначена установа зобов'язана здійснити нарахування позивачу разової грошової допомоги до 5 травня у 2016 році, а тому в задоволенні позову необхідно відмовити.

Керуючись статтями 2, 5-12, 23, 52, 69-71, 86, 94, 158-163, 183-2, 185, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації, треті особи: Міністерство оборони України, Управління праці та соціального захисту населення Деснянської у місті Чернігові ради, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2016 року, як учаснику бойових дій - відмовити.

Копію постанови направити сторонам у справі.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частин постанови, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова складена у повному обсязі та підписана 26 липня 2017 року.

Суддя Т.Б. Сташків