25 липня 2017 року Справа № 908/2573/16
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді суддів:Шевчук С.Р. (доповідач), Владимиренко С.В., Гольцової Л.А.
розглянувши касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізькій титано-магнієвий комбінат"
на рішення Господарського суду Запорізької області від 17.11.2016 року
та постановуДонецького апеляційного господарського суду від 24.01.2017 року
у справі№908/2573/16 Господарського суду Запорізької області
за позовом Комунального підприємства "Водоканал"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізькій титано-магнієвий комбінат"
простягнення плати за скид понаднормованих забруднень в комунальну каналізацію у розмірі 325 369,46 грн.
в судовому засіданні взяли участь представники:
- позивача: ОСОБА_4 - вільний слухач
- відповідача: не з'явилися
У жовтні 2016 року Комунальне підприємство "Водоканал" звернулось до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат" про стягнення плати за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію в сумі 325369,46 грн.
Рішенням Господарського суду Запорізької області від 17.11.2016 у справі №908/2573/16 (суддя Смірнов О.Г.), залишеним без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 24.01.2017 (головуючий суддя Радіонова О.О., судді Марченко О.А., Татенко В.М.) позов задоволено, присуджено до стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат" на користь Комунального підприємства "Водоканал" плату за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію за період з 01.04.2015 до 30.06.2015 у розмірі 325369,46грн. та 4880,54 грн. судового збору.
Не погоджуючись із прийнятими у справі судовими рішеннями, Товариство з обмеженою відповідальністю "Запорізькій титано-магнієвий комбінат" звернулось із касаційною скаргою, у якій просить скасувати рішення Господарського суду Запорізької області від 17.11.2016 та постанову Донецького апеляційного господарського суду від 24.01.2017, прийняти у справі нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування своєї правової позиції заявник касаційної скарги посилається на неправильне застосування судами пунктів 7.9.10, 7.9.16, 7.9.22, 7.9.23, 7.9.24 "Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя", затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003. Судами не спростовано доводи відповідача стосовно відповідності якості стоків ТОВ "Запорізькій титано-магнієвий комбінат" вимогам "Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затверджених наказом Держбуду України №37 від 19.02.2002, "Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя", затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003 і допустимим концентраціям забруднюючих речовин. Судами також залишено поза увагою доводи товариства стосовно відсутності у стоках перевищення ДК по залізу, що підтверджується відмовою водоканалу здійснити хімічний аналіз арбітражної проби для отримання достовірних показників концентрації забруднюючих речовин у стоках підприємства.
Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.07.2017 проведено автоматичну зміну складу суду колегії суддів у справі № 908/2573/16 та визначено склад колегії суддів: Шевчук С.Р. - головуючий, Владимиренко С.В., Гольцова Л.А.
Перевіривши доводи касаційної скарги, юридичну оцінку встановлених фактичних обставин, проаналізувавши правильність застосування господарськими судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого господарського суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, 31.12.2013 між Комунальним підприємством "Водоканал" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат" був укладений договір №10334/4 про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації (далі-договір) з додатковими угодами.
Відповідно до п. 1.1. договору, Водоканал забезпечує абоненту подачу питної води на господарсько-питні, побутові та технічні потреби, а також приймання стічних вод по майданчикам: вул.Теплична,18.
При цьому, сторони керуються Законом України "Про питну воду та питне водопостачання" від 10 січня 2002р. №2918-111, діючими "Правилами користування системами комунального водопостачання і водовідведення в містах і селищах України", затвердженими наказом Мінжитлокомунгоспу від 27.06.2008р., "Правилами приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затвердженими наказом Держбуду України від 19 лютого 2002р. №37, "Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скидання промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів", зареєстрованою Міністерством юстиції України 26 квітня 2002р. №402/6690, "Правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м.Запоріжжя", затвердженими рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.03р., "Правилами експлуатації та технічними вимогами до приладів обліку питної, технічної води, промислових та госпфекальних стоків" від 20.12.1993р., ДОСТом на воду питну 2874-82, ДБН 360-92, СНіП 2.04.02-84, "Правилами технічної експлуатації систем комунального водопостачання і каналізації населених пунктів України" КДП 204-12 Укр. 242-95.
Умовами п. 2 договору (в редакції Додаткових угод №2 від 31.03.2014р. та №3 від 10.11.2014р.) визначено, що договір укладається з 01.01.2014р. по 31.03.2015р. Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну його дії про його припинення не було письмово заявлено однією із сторін. Відносини сторін до укладання нового Договору регулюються даним Договором (а.с.107, 109).
Згідно підпункту 3.1.1. п. 3.1. договору Водоканал зобов'язався забезпечити Абоненту подачу питної води з напором в точці підключення вводу Абонента до мереж Водоканалу до 10м в/ст і якістю у відповідності з "ДСанПіН 2.2.4-171-10 "Гігієнічні вимоги до води питної призначеної для споживання людиною" в точці підключення вводу Абонента до мереж Водоканалу згідно розподілу зон обслуговування та балансової належності, а також приймання стоків в кількості, вказаній в цьому Договорі, з забрудненнями, не перевищуючими допустимі концентрації.
Підпунктами 3.2.1, 3.2.4 п. 3.2. Договору передбачені обов'язки Абонента, а саме: своєчасно оплачувати надані йому послуги з водопостачання та водовідведення, експлуатувати водопровідні та каналізаційні мережі, прилади і пристрої на них у встановленому порядку у відповідності з цим Договором та нормативними документами, вказаними в п. 1.1. цього Договору, а також для забезпечення постійного обліку води мати резервні технічно придатні, держперевірені облікові прилади.
В пункті 3.2.9. договору (в редакції додаткової угоди № 2 від 17.03.2014р.) Абонент зобов'язаний виконувати скид стоків, якість та температура яких в контрольних точках основний майданчик вул. Теплична 18 - "КК" повинна відповідати вимогам "Правил приймання...", "Правил приймання...м. Запоріжжя" і допустимим концентраціям, далі ДК (див.додаток №1 до п.3.2.9) температурний показник не повинен перевищувати 40°С (п. 4.3.7 "Правил приймання м. Запоріжжя") У випадку зміни ДК Водоканал повідомляє Абонента письмово.
Якщо Абонент приймає в свої мережі стічні води інших підприємств (організацій), якість стічних вод, яких надходить від інших підприємств (організацій) через мережі Абонента в контрольних точках: по Основному майданчику вул. Теплична, 18 - "КК" (верхня труба), "КК-5Р (верхня труба)", ФНС (приймальний резервуар), повинна відповідати вимогам "Правил приймання…", "Правил приймання… м. Запоріжжя" і ДК (див. додаток №1 до 3.2.9) (а.с.107).
Додатком № 1 до п. 3.2.9. Договору сторонами визначено допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування. Так, показник якості стічних вод щодо заліза загального для підприємств, стічні води, яких надходять до ЦОС-1, складає - 0,65 мг/дм3. (а.с.18, зворотній бік).
Підпунктом 5.2.2. договору визначено порядок розрахунків за порушення умов цього Договору по водовідведенню, зокрема за скид стоків з перевищенням ДК, встановлених разовим аналізом, а при необхідності, середньодобових проб, Абонент зобов'язаний сплатити Водоканалу кошти згідно претензії за скид в систему каналізації понаднормативних забруднень, складену у відповідності з "Правилами приймання...", "Правилами приймання... м. Запоріжжя","Правилами користування.." та "Інструкцією...". Період, за який стягується плата за скид Абонентом понаднормативних забруднень складає три календарних місяця (поточний місяць та два попередніх). Перелік документів для оформлення Водоканалом плати за скид понаднормативних забруднень та стічних вод з температурою вище 400 С (в контрольних точках): акт відбору проб, протокол якості скиду стічних вод, розрахунок додаткової плати, рахунок за понаднормативний скид забруднень, претензія.
Договір підписаний сторонами та скріплений печатками підприємств у встановленому порядку.
Відповідно до п. 7.8 "Правил приймання стічних вод…" з метою контролю якості стічних вод Підприємств, Водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод Підприємств виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представники Водоканалу, так і представник Підприємства-абонента. У разі неявки уповноваженого представника Підприємства або при його відмові підписати акт останній підписується представниками Водоканалу із зазначенням прізвища представника абонента, який відмовився підписати акт.
Підпунктом 2.1.15.1 Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя, затверджених рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.2003р. № 167, із змінами внесеними рішеннями виконавчого комітету міської ради від 25.03.2004р. №91, від 19.11.2009р. № 476 (Правила приймання…м. Запоріжжя) визначено, що Водоканал має право обстежувати об'єкт та відбирати на аналіз проби стічної води.
На виконання умов договору, 17.06.2015р. представниками Комунального підприємства "Водоканал" в присутності уповноваженого представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат" - майстра зміни ОСОБА_5, механіка ОСОБА_6 та ФЛП ОСОБА_7 було здійснено відбір проб стічних вод, за результатами якого складений Акт відбору проб стічних вод від 17.06.2015р. (а.с.19).
Даний акт був підписаний представниками обох сторін.
Відповідно до п. 7.10 "Правил приймання стічних вод…" при виявленні перевищення ДК забруднень, установлених договором або місцевими Правилами приймання, Водоканал після закінчення аналізу направляє Підприємству повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (листом або телефонограмою) у термін, визначений місцевими Правилами приймання, але не більше 15 днів.
Згідно з приписами підпункту 7.9.15 "Правил приймання… м. Запоріжжя", у випадку виявлення перевищення ДК результати основного аналізу, що проводиться Водоканалом, доводиться підприємству телефонограмою в 15 - денний термін. Першим вважається день після закінчення основного аналізу.
Про результати дослідження та виявлення перевищення допустимих концентрацій по залізу загальному позивач повідомив відповідача телефонограмою від 23.06.2015.
На телефонограму позивача, відповідач направив відповідь-лист №06/13-1310 від 26.06.2015р. у якому зазначив про відсутність перевищення ДК заліза загального у паралельному аналізу з посиланнями на п.7.9.23 "Правил приймання стічних вод…".
Позивач, розглянувши означений лист відповідача, листом №7427 від 08.07.2015р. надав відповідь, згідно якої за умовами договору №10334/4 про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації від 31.12.13р. ТОВ "ЗТМК" має контрольну точку відбору проб стічних вод у систему каналізації - "КК".
На підставі проб стічних вод, відібраних на точці відбору проб відповідача та оформлених актом від 17.06.2015р., відповідачем був складений Протокол якості скиду стічних вод від 23.06.2015.
Вказаним протоколом 23.06.2015 року зафіксовано, що у пробах стічних вод підприємства відповідача, відібраних 17.06.2015 року, було виявлено залізо загальне (1,8 мг/дм3) при допустимій концентрації 0,65 мг/дм3.
За результатами проведеного аналізу позивачем відповідачу було здійснено розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Запоріжжя за період з квітня 2015 року по червень 2015 року в сумі 325 369 грн. 46 коп.
Відповідно до п. 7.7 "Правил приймання... м. Запоріжжя", при виявленні перевищення ДК забруднень, встановлених Договором або правилами, Водоканал після завершення аналізу надсилає Підприємству повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (листом або телефонограмою) впродовж 15 діб після закінчення аналізу. Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення ДК Водоканал надсилає підприємству претензію.
Підпунктом 5.2.2 договору визначено порядок розрахунків за порушення умов цього договору по водовідведенню, зокрема, за скид стоків з перевищенням ДК, встановлених разовим аналізом, а при необхідності, середньодобових проб, відповідач зобов'язаний сплатити позивачу претензію за скид в систему каналізації понаднормативних забруднень, складену у відповідності з "Правилами приймання...", "Правилами приймання... м. Запоріжжя", "Правилами користування.." та "Інструкцією...". Період, за який стягується плата за скид відповідачем понаднормативних забруднень, складає три календарних місяці (поточний місяць та два попередніх).
Також, вказаним пунктом договору сторони погодили перелік документів для оформлення позивачем плати за скид понад договірних об'ємів: акт за фактом порушення, розрахунок додаткової плати, рахунок за скид понаддоговірних об'ємів, претензія.
На виконання умов договору позивач направив відповідачу поштою претензію вих. №7426 від 08.07.2015 року на суму 325 369 грн. 46 коп., протокол аналізу стічних вод, розрахунок додаткової плати та рахунок №10334/4 на вказану суму, що підтверджується копіями фіскального чеку поштового відділення від 30.07.2015 року та опису вкладення у цінний лист від 30.07.2015р.
Зазначена кореспонденція була отримана відповідачем 04.08.2015 року, про що свідчить відповідна відмітка про отримання на повідомленні про вручення поштового відправлення, яка залишена відповідачем без задоволення.
28.08.2015р. відповідач надав позивачу відповідь на претензію №25-20/1781 від 27.08.15р., в якій відхилив вказану претензію про перерахування суми додаткової плати за скид понаднармотивних забруднень у повному обсязі.
Як зазначено в п 3.2.9 договору, відповідач зобов'язаний виконувати скид стоків, якість та температура яких в контрольних точках повинна відповідати вимогам "Правил приймання стічних вод ...", "Правил приймання...м. Запоріжжя" і допустимим концентраціям (ДК).
Предметом спору у справі, що переглядається є вимога позивача про стягнення плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням за укладеним договором.
Задовольняючи позовні вимоги, місцевий господарський суд, позицію якого підтримала апеляційна інстанція, дійшов висновку про правомірність нарахування плати за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням, з огляду на встановлені ним обставини підтвердження факту наявності у відібраному позивачем зразку стічних вод концентрації заліза, що значно перевищує ДК, встановлену законом та відповідності наданого позивачем розрахунку "Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів", зареєстрованій Міністерством юстиції України 26 квітня 2002 року № 402/6690.
Переглядаючи справу у касаційному порядку, колегія суддів погоджується з наведеними висновками судів першої та апеляційної інстанцій у зв'язку з наступним.
Пунктом 1.2. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002р. №37 передбачено, що ці Правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали) та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - Підприємства).
У пункті 2.1. цих Правил зазначено, що водоканали мають право, зокрема: розробляти, погоджувати та представляти на затвердження виконавчим органам рад місцеві Правила приймання стічних вод підприємств, а також зміни і доповнення до них; контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод підприємств; пред'являти підприємствам у встановленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень із застосуванням коефіцієнта кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень, при порушенні як цих Правил, так і місцевих Правил приймання; пред'являти підприємствам претензії та позови (в установленому порядку) щодо відшкодування збитків, заподіяних системам комунальної каналізації, а також виставляти рахунки за скид понаднормативних забруднень.
У відповідності до п. 1.5. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, на підставі цих Правил та Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів (далі - Інструкція) водоканали розробляють місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту (далі - місцеві Правила приймання), у яких установлюються допустимі концентрації (далі - ДК) для кожної забруднюючої речовини, що може скидатися підприємствами в систему каналізації, а також відображаються місцеві особливості приймання стічних вод підприємств у міську каналізацію.
Місцеві Правила приймання є обов'язковими для всіх підприємств, яким водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради (п. 1.6. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України).
Рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради № 167 від 29.05.2003 року затверджені "Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя", далі - Правила.
До вказаного рішення були внесені зміни рішенням Виконавчого комітету Запорізької міської ради № 476 від 19.11.2009р., зокрема в частині додатку 1 до Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя: затверджені допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування (ДК) у новій редакції.
Так, згідно рішення Виконавчого комітету Запорізької міської ради допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування, показників якості стічних вод для підприємств, стічні води яких надходять до ЦОС-1: Заліза загального становлять 0,65 мг/дм куб.
Як передбачено п. 1.7. зазначених Правил, водоканали встановлюють кожному конкретному підприємству режими і нормативи скиду забруднюючих речовин у систему каналізації населеного пункту, які не підлягають погодженню з місцевими органами Мінекоресурсів та МОЗ України.
У відповідності до п. 2.1.2. Правил …м. Запоріжжя, Водоканал має право проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем будь-якого абонента, приладів та пристроїв на них, контролювати раціональне водоспоживання і т. д., та складати акти за результатами цих обстежень.
Як зазначено у п. 2.1.3. Правил…м. Запоріжжя, Водоканал також має право контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод у будь-який час доби без представника підприємства з участю представника відповідної компетентної організації або самостійно. Порядок та періодичність відбору проб визначає Водоканал без погодження Підприємства.
У відповідності до п. 7.8. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, з метою контролю якості стічних вод Підприємств, Водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод Підприємств виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представники Водоканалу, так і представник Підприємства-абонента. У разі неявки уповноваженого представника Підприємства або при його відмові підписати акт, останній підписується представниками Водоканалу із зазначенням прізвища представника абонента, який відмовився підписати акт.
Як встановлено судами, на виконання Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України та з метою контролю якості стічних вод Підприємств лабораторією стічних вод відділу навколишнього середовища КП "Водоканал" в особі: лаборантів ОСОБА_8 та ОСОБА_9 у присутності представників ТОВ "ЗТМК" був проведений контрольний відбір проб стічних вод підприємства відповідача, що підтверджується Актом відбору проб стічних вод від 17.06.2015р.
Результати аналізу відібраної проби показали, що стічні води відповідача не відповідають встановленим нормам по залізу загальному, оскільки у стічних водах відповідача заліза загального виявлено 1,8мг/дм3 при ДК - 0,65мг/дм3, що підтверджується Протоколом якості скиду стічних вод від 23.06.2015р.
Відповідно до п. 7.10. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, при виявленні перевищення ДК забруднень, установлених договором або місцевими Правилами приймання, Водоканал після закінчення аналізу направляє Підприємству повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (листом або телефонограмою) у термін, визначений місцевими Правилами приймання, але не більше 15 днів. Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення ДК Водоканал згідно з Господарським процесуальним кодексом України направляє Підприємству претензію, до якої додаються: копія акта про відбір проби, копія результатів аналізу стічних вод, розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод (передаються лише ті документи, що відсутні на Підприємстві).
Як зазначив позивач, про результати аналізу стічних вод відповідача було повідомлено телефонограмою від 23.06.2015р., що не заперечується відповідачем.
На підставі Акту відбору проб стічних вод від 17.06.2015р. та Протоколу якості скиду стічних вод, позивачем проведено розрахунок величини додаткової плати за скид наднормативних забруднень у систему каналізації м. Запоріжжя, відповідно до якого, розмір додаткової плати за скид понаднормативних забруднень складає 325 369,46 грн.
08.07.2015р. позивачем виставлений відповідачу рахунок №10334/4 на суму 325 369,46грн. на додаткову плату за скид понаднормативних забруднень.
Претензія з вимогою оплати 325 369,46грн. додаткової плати за скид понаднормативних забруднень, протокол якості скиду стічних вод, розрахунок величини додаткової вартості та рахунок №10334/4 були направлені на адресу відповідача 30.07.2015р., про що свідчить опис вкладення та фіскальний чек від 30.07.2015р.
Згідно з п. 9.2. Правил при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин в стічних водах Підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими Правилами ДК, Підприємства зобов'язані провести оплату за скид понаднормативних забруднень Водоканалу, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод із вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нn), об'ємом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Vпз) та коефіцієнтом кратності (Кк).
Пунктом 9.3. Правил визначено, що при виявленні Водоканалом в ході контролю якості стічних вод, які скидаються Підприємством, перевищення фактичної концентрації одного виду забруднення (Сф) над установленою Договором або Правилами допустимою концентрацією коефіцієнт кратності для розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень визначається за формулою: Кк = Сф/ДК-1. Вказані положення кореспондуються з п. 2.3. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Державного комітету будівництва архітектури та житлової політики України від 19 лютого 2002 року № 37.
Відповідно до п. 9.5. Правил загальний коефіцієнт кратності з урахуванням перевищення допустимої концентрації декількох речовин та інших порушень не може бути більше 10 (якщо за розрахунком Кк більше 10, то приймають КК=10, окрім випадків, передбачених пунктами 9.2.1, 9.2.2. Правил).
Відповідно до п. 9.6. Правил, період за який стягується плата за скид підприємством стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, встановлених разовим аналізом, складає не більше трьох календарних місяців (поточного місяця та двох попередніх місяців). Підвищена плата стягується за весь об'єм стічних вод, скинених Підприємством, за цей період з даного об'єкту.
Поряд з цим, як встановлено судами, умовами п. 5.2.2. Договору сторони диспозитивно погодили, що за скид стоків з перевищенням ДК, встановлених разовим аналізом, а при необхідності, середньодобових проб, Абонент зобов'язаний сплатити Водоканалу кошти згідно претензії за скид в систему каналізації понаднормативних забруднень, складену у відповідності з "Правилами приймання...", "Правилами приймання... м. Запоріжжя", "Правилами користування..." та "Інструкцією...". Період, за який стягується плата за скид Абонентом понаднормативних забруднень складає три календарних місяця (поточний місяць та два попередніх).
Судами здійснено перевірку наданого позивачем розрахунку додаткової плати за скид понаднормативних забруднень на суму 325369,46 грн. та встановлено його відповідність приписам пунктів 9.3, 9.5., 9.6. Правил та положенням п. 5.2.2. Договору.
Разом з тим, пунктом 7.9.16. Правил передбачена можливість використання як Водоканалом так і Підприємством паралельного аналізу проб для перевірки та уточнення результатів основного аналізу. Так вказаним пунктом Правил визначено, що паралельний аналіз проби - це аналіз проби, відібраної паралельно з основним та виконаний Підприємством.
Згідно з п. 7.9.18. Правил паралельний аналіз може проводитися Підприємством тільки в хімічній лабораторії, що акредитована на право проведення вимірювань хімічних показників стічних вод. Відповідальність за достовірність результатів аналізу несе лабораторія, яка проводила аналіз.
Як свідчать матеріали справи представниками відповідача була відібрана паралельна проба, що зазначено в акті відбору проб від 17.06.2015 року. Результат хімічного аналізу паралельної проби санітарно-промислової лабораторії відповідача, проведений 17.06.2015 року, показав відсутність перевищення ПДК по залізу загальному, контрольною точкою відбору паралельної проби аналізу стічних вод лабораторії цеха №12 ЗТМК 17.06.2015 року зазначено "Водоканал КК-1 (совм)". Проте, пунктом 3.2.9. договору №10334/4 від 31.12.2013 року сторонами, в порядку ст. ст. 6, 626, 627, 628 ЦК України, диспозитивно погодили, що контрольною точкою скиду стоків для Абонента - Основний майданчик вул. Теплична, 18 - "КК", а у разі приймання Абонентом в свої мережі стічних вод інших підприємств (організацій) - Основний майданчик вул. Теплична,18 - "КК (верхня труба)", "КК-5Р (верхня труба)", "ФНС (приймальний резервуар)". Інших контрольних точок умови договору не місять.
Умовами п. 2.4.4. Правил передбачений обов'язок Підприємства сплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників, перевищенні договірних обсягів, а також порушенні Правил в терміни, встановлені Договором.
За встановлених судами обставин наявності у стічних водах товариства понаднормової концентрації заліза, що підтверджується Протоколом якості скиду стічних вод від 23.06.2015р., враховуючи положення пункту 2.4.4 Правил та пункт 5.2.2 договору, та наявність нарахованої та неоплаченої на час розгляду справи судами додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у розмірі 325369,46 грн., колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій стосовно наявності фактичних та відповідно правових підстав для задоволення позовних вимог.
Колегія суддів також відхиляє доводи заявника стосовно необхідності проведення аналізу арбітражної проби, відібраної представниками сторін 17.06.2015 та його пояснення стосовно маркування результатів хімічного аналізу "Водоканал КК-1", зробленого при дослідженні паралельної проби, відібраної 17.06.2015 із контрольного колодця "КК", як такі, що були предметом дослідження як суду першої, так і суду апеляційної інстанції та правомірно залишені ними поза увагою.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що викладені у касаційній скарзі доводи Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізькій титано-магнієвий комбінат" про неправильне застосування судами пунктів 7.9.10, 7.9.16, 7.9.22, 7.9.23, 7.9.24 "Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя", затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003 не спростовують правильні висновки суду першої та апеляційної інстанцій щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог, та фактично зводяться до переоцінки доказів і встановлених судами обставин, що в силу положень статті 1117 Господарського процесуального кодексу України не відноситься до повноважень касаційної інстанції.
При цьому перевіривши відповідно до частини другої статті 1115 Господарського процесуального кодексу України юридичну оцінку обставин справи, повноту їх встановлення в рішенні та постанові, колегія суддів дійшла висновку, що місцевим та апеляційним господарськими судами в порядку статті 43 Господарського процесуального кодексу України всебічно, повно і об'єктивно розглянуто всі обставини справи, їм дана належна юридична оцінка, порушень норм чинного законодавства не вбачається, у зв'язку з чим підстави для задоволення касаційної скарги та скасування оскаржуваних рішення і постанови та прийняття нового рішення у справі - відсутні.
Керуючись статтями 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізькій титано-магнієвий комбінат" залишити без задоволення.
Постанову Донецького апеляційного господарського суду від 24.01.2017 та рішення Господарського суду Запорізької області від 17.11.2016 у справі №908/2573/16 залишити без змін.
Головуючий суддя С.Р. Шевчук
С у д д я С.В Владимиренко
С у д д я Л.А. Гольцова