печерський районний суд міста києва
Справа № 757/26926/17-к
16 травня 2017 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2
за участю прокурора ОСОБА_3
захисника ОСОБА_4
підозрюваного ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання слідчого в особливо важливих справах другого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Київської області юриста 2 класу ОСОБА_6 про відсторонення від посади ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Бровари, громадянина України, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України від посади старшого державного інспектора відділу митного оформлення № 6 митного поста «Бориспіль-аеропорт» Київської митниці ДФС строком на два місяці,-
Слідчий в особливо важливих справах другого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Київської області ОСОБА_6 звернувся до слідчого судді з клопотанням про відсторонення від посади ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Бровари, громадянина України, зареєстрованого та фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України від посади старшого державного інспектора відділу митного оформлення № 6 митного поста «Бориспіль-аеропорт» Київської митниці ДФС строком на два місяці.
Клопотання обґрунтовано тим, що другим слідчим відділом слідчого управління прокуратури Київської області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42017110000000085 від 08.02.2017 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що згідно наказу виконувача обов'язків начальника Київської митниці ДФС України ОСОБА_7 №32-о від 28.11.2014 ОСОБА_5 призначено на посаду старшого державного інспектора відділу митного оформлення № 6 митного поста «Бориспіль-аеропорт» Київської митниці ДФС.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів ОСОБА_5 , займаючи посаду старшого державного інспектора відділу митного оформлення № 6 митного поста «Бориспіль-аеропорт» Київської митниці ДФС, є працівником правоохоронного органу.
В силу займаної посади ОСОБА_5 , відповідно до посадової інструкції старшого державного інспектора відділу митного оформлення №6 митного поста «Бориспіль-аеропорт» Київської митниці ДФС, затвердженої виконувачем обов'язків начальника Київської митниці ДФС від 12.12.2016, наділений організаційно-розпорядчими функціями, тобто згідно п. 1 примітки до ст. 364 КК України є службовою особою.
Відповідно до ст. 140 Митного Кодексу України безмитна торгівля - це митний режим, відповідно до якого товари, не призначені для вільного обігу на митній території України, знаходяться та реалізуються для вивезення за межі митної території України під митним контролем у пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон України, відкритих для міжнародного сполучення, та на повітряних, водних або залізничних транспортних засобах комерційного призначення, що виконують міжнародні рейси, з умовним звільненням від оподаткування митними платежами, установленими на імпорт та експорт таких товарів, та без застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, у тому числі видів контролю, зазначених у частині першій статті 319 цього Кодексу.
Також, відповідно до ч. 2 ст. 142 Митного Кодексу України товари, поміщені в митний режим безмитної торгівлі, протягом всього строку перебування у цьому режимі знаходяться під митним контролем.
Згідно ч. 1 ст. 374 Митного кодексу України товари (за винятком підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 1000 євро, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення, та товари (крім підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, не підлягають письмовому декларуванню (за винятком товарів, на які відповідно до статті 197 цього Кодексу встановлено обмеження щодо переміщення громадянами через митний кордон України, і випадків, передбачених частиною другою цієї статті) та не є об'єктами оподаткування митними платежами.
Відповідно до ч. 3 ст. 374 Митного кодексу України у разі якщо товари, зазначені у частині першій цієї статті, підлягають державній реєстрації на території України, такі товари підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, з поданням документів, що видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів при переміщенні (пересиланні) їх через митний кордон України громадянами, та звільняються від оподаткування митними платежами.
Так, відповідно до посадової інструкції старшого державного інспектора відділу митного оформлення №6 митного поста «Бориспіль-аеропорт» Київської митниці ДФС, затвердженої виконувачем обов'язків начальника Київської митниці ДФС від 12.12.2016, на ОСОБА_5 покладено наступні завдання та обов'язки:
- не допускає дій, вчинків, які можуть зашкодити інтересам державної служби чи негативно вплинути на репутацію державного службовця;
- здійснює безпосередній митний контроль, митне оформлення товарів (у тому числі тих, що переміщуються громадянами на адресу юридичних осіб) та транспортних засобів комерційного призначення, що надходять у зону діяльності митниці;
- здійснює контроль за виконанням вимог товарної номенклатури Митного тарифу України при класифікації товарів для цілей митного оформлення та контролює правильність визначення митної вартості в межах компетенції;
- безпосередньо здійснює контроль за правильністю визначення митної вартості товарів, що переміщуються через митний кордон України, виявляє спроби та не допускає фактів заниження митної вартості товарів відповідно до вимог статей Митного кодексу України та інших нормативно-правових актів з питань митного регулювання;
- проводить митний огляд товарів;
- здійснює контроль за виконанням вимог товарної номенклатури Митного тарифу України при класифікації товарів для цілей митного оформлення та контролює правильність визначення митної вартості в межах компетенції;
- контролює порядок надходження, зберігання, підготовки до продажу і продажу товарів магазинами безмитної торгівлі, що розташовані у пункті пропуску для повітряного сполучення «Бориспіль-аеропорт».
Так, 23.02.2017 ОСОБА_5 разом із невстановленою досудовим розслідуванням особою, маючи прямий умисел, направлений на отримання неправомірної вигоди для себе зустрілися з ОСОБА_8 на території міжнародного аеропорту «Бориспіль», розташованого за адресою: Київська обл., м. Бориспіль-7, де старший державний інспектор відділу митного оформлення №6 митного поста «Бориспіль-аеропорт» Київської митниці ДФС ОСОБА_5 висловив прохання надати йому неправомірну вигоду в розмірі 750 (сімсот п'ятдесят) доларів США, що відповідно до офіційного курсу валют, установленого Національним банком України станом на 23.02.2017, складало 13486 (тринадцять тисяч чотириста вісімдесят шість) грн., за ввезення на митну територію України, поза зоною митного оформлення Київської митниці ДФС партії мобільних телефонів марки «Xiaomi Redmi» в кількості 50 шт. на загальну суму 5000 (п'ять тисяч) доларів США.
Крім того, реалізуючи свій злочинний умисел направлений на одержання неправомірної вигоди для себе, в сумі 350 євро за продаж мобільного телефону марки «Iphone - 6 128 GB 24 карата Gold Edition» ОСОБА_8 поза зоною митного оформлення Київської митниці ДФС, діючи повторно 28.03.2017 приблизно о 00 год. 10 хв. ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді старшого державного інспектора відділу митного оформлення № 6 митного поста «Бориспіль-аеропорт» Київської митниці ДФС, знаходячись між терміналами «F» та «В» міжнародного аеропорту «Бориспіль», розташованого за адресою: Київська обл., м. Бориспіль-7, отримав від ОСОБА_8 грошові кошти в розмірі 2200,00 (дві тисячі двісті) євро, для придбання в магазині безмитної торгівлі «Duty Free», розташованого в залі офіціальних делегацій на ІІ поверсі терміналу «В» аеропорту «Бориспіль», розташованого за адресою: Київська обл., м. Бориспіль - 7 , мобільного телефону марки «Iphone - 6 128 GB 24 карата Gold Edition» та 50 (п'ятдесят) євро для передачі працівнику магазину безмитної торгівлі «Duty Free».
Після чого, в період часу з 00 год. 40 хв. по 01 год. 10 хв. старший державний інспектор відділу митного оформлення № 6 митного поста «Бориспіль-аеропорт» Київської митниці ДФС ОСОБА_5 , придбав у магазині безмитної торгівлі «Duty Free», розташованого в залі офіціальних делегацій на ІІ поверсі терміналу «В» аеропорту «Бориспіль», розташованого за адресою: Київська обл., м. Бориспіль-7, мобільний телефон марки «Iphone - 6 128 GB 24 карата Gold Edition» за грошові кошти у сумі 2 200 євро, а 50 євро залишив собі.
В подальшому, реалізуючи свій злочинний умисел направлений на одержання неправомірної вигоди для себе, діючи повторно в порушення вимог ст. 140, ч. 2 ст. 142, ч. 1, 3 ст. 374 Митного Кодексу України, п. 2.1; 2.43 посадової інструкції старшого державного інспектора відділу митного оформлення №6 митного поста «Бориспіль-аеропорт» Київської митниці ДФС ОСОБА_5 , маючи вільний доступ до перетину митного кордону України, перемістив мобільний телефон марки «Iphone - 6 128 GB 24 карата Gold Edition» на митну територію України та знаходячись в приміщенні аеропорту «Бориспіль», розташованого за адресою: Київська обл., м. Бориспіль-7, передав його ОСОБА_8 без здійснення митного оформлення Київською митницею ДФС та отримав від нього раніше обумовлену суму неправомірної вигоди в розмірі 300 (триста) євро, що відповідно до офіційного курсу валют, установленого Національним банком України станом на 28.03.2017, складало 8868 грн. (вісім тисяч вісімсот шістдесят вісім гривень)
28.03.2017 о 01 год. 40. хв. ОСОБА_5 затримано в порядку п. 1 ч. 1 ст. 208 КПК України під час вчинення злочину на території міжнародного аеропорту Бориспіль за адресою: Київська область, Бориспіль 7, що підтверджується протоколом затримання від 28.03.2017.
Після чого, 28.03.2017 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у присутності захисника ОСОБА_9 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України та поміщено до ІТТ ГУ НП в м. Києві.
30.03.2017 підозрюваному ОСОБА_5 слідчим суддею Печерського районного суду м. Києва обрано міру запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання.
Перебування ОСОБА_5 , на посаді старшого державного інспектора відділу митного оформлення № 6 митного поста «Бориспіль-аеропорт» Київської митниці ДФС безпосередньо сприяло йому у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
На даний час підозрюваний ОСОБА_5 обіймає посаду старшого державного інспектора відділу митного оформлення № 6 митного поста «Бориспіль-аеропорт» Київської митниці ДФС, має доступ до приміщення вказаного відділення, тому наявні ризики, що він може здійснити незаконний вплив на свідків, зокрема працівників, що може негативно відобразитись на ході досудового розслідування, може знищити, спотворити або сховати будь-які з речей чи документів, які знаходяться в приміщенні відділу митного оформлення № 6 митного поста «Бориспіль-аеропорт» Київської митниці ДФС та мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав з підстав викладених у ньому та просив задовольнити.
Захисник та підозрюваний заперечували щодо задоволення клопотання, просили відмовити посилаючись на його необґрунтованість та безпідставність.
Вивчивши клопотання та матеріали, якими воно обґрунтовується, заслухавши думку прокурора, пояснення підозрюваного та його захисника, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Судовим розглядом встановлено, що другим слідчим відділом слідчого управління прокуратури Київської області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42017110000000085 від 08.02.2017 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
28.03.2017 о 01 год. 40. хв. ОСОБА_5 затримано в порядку п. 1 ч. 1 ст. 208 КПК України під час вчинення кримінального правопорушення на території міжнародного аеропорту Бориспіль за адресою: Київська область, Бориспіль 7, що підтверджується протоколом затримання від 28.03.2017.
Після чого, 28.03.2017 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у присутності захисника ОСОБА_9 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України та поміщено до ІТТ ГУ НП в м. Києві.
30.03.2017 підозрюваному ОСОБА_5 слідчим суддею Печерського районного суду м. Києва обрано міру запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання.
На даний час підозрюваний ОСОБА_5 обіймає посаду старшого державного інспектора відділу митного оформлення № 6 митного поста «Бориспіль-аеропорт» Київської митниці ДФС.
Згідно з ч. 1 ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.
Відповідно до ст. 43 Конституції України, кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, а тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, у тому числі і відсторонення особи від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватися виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.
Обґрунтовуючи клопотання сторона обвинувачення вказує, що підозрюваний ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді старшого державного інспектора відділу митного оформлення № 6 митного поста «Бориспіль-аеропорт» Київської митниці ДФС, може здійснити незаконний вплив на свідків, зокрема працівників, що може негативно відобразитись на ході досудового розслідування, знищити, спотворити або сховати будь-які з речей чи документів, які знаходяться в приміщенні відділу митного оформлення № 6 митного поста «Бориспіль-аеропорт» Київської митниці ДФС та мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 157 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
В цьому аспекті слід зазначити, що застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як відсторонення від посади, з метою запобігання вищевказаним ризикам, передбачає доведення в сукупності фактів, які свідчать про існування таких ризиків та наявності у підозрюваного можливості здійснення протиправних дій шляхом використання займаної посади.
Разом з тим, посилання у судовому засіданні прокурора на те, що підозрюваний перебуваючи на посаді може здійснити незаконний вплив на свідків, зокрема працівників, що може негативно відобразитись на ході досудового розслідування, слідчим суддею оцінюються критично. Більше того, ризики, на які посилається прокурор, можуть бути задоволенні за рахунок застосування запобіжного заходжу у вигляді особистого зобов'язання та покладенням на підозрюваного обов'язків, передбачених статтею 194 КПК України, а не шляхом відсторонення особи від займаної посади.
Слідчий суддя вважає, що прокурор не довів наявність підстав вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 може негативно впливати на хід досудового слідства, незаконним засобом впливати на свідків у кримінальному провадженні та протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Також, приймається до уваги те, що ОСОБА_5 має позитивні характеристики з місця роботи та місцевих депутат за місцем проживання, має на утриманні матір, батька та племінницу. Подальше відсторонення від посади поставить його сім'ю у невигідне матеріальне становище.
За таких обставин, слідчий суддя вважає, що органом досудового розслідування не доведено, що без відсторонення підозрюваного від займаної посади не неможливо забезпечити швидке, повне та неупереджене досудове розслідування, і такі потреби досудового розслідування виправдовують обмеження гарантованого ст. 43 Конституції України права на працю підозрюваного, а тому клопотання підлягає залишенню без задоволення на підставі ч. 1 ст. 157 КПК України.
Керуючись ст.ст. 155-157, 309, 392, 394-395 КПК України, слідчий суддя,-
У задоволенні клопотання слідчого в особливо важливих справах другого слідчого відділу слідчого управління прокуратури Київської області юриста 2 класу ОСОБА_6 про відсторонення від посади ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади старшого державного інспектора відділу митного оформлення № 6 митного поста «Бориспіль-аеропорт» Київської митниці ДФС строком на два місяці - відмовити.
Копію ухвали направити для відома відділу митного оформлення № 6 митного поста «Бориспіль-аеропорт» Київської митниці ДФС.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду м. Києва протягом 5 днів з дня її оголошення. Порядок оскарження ухвали визначено ст. 392, 395 КПК України.
Слідчий суддя Печерського
районного суду міста Києва ОСОБА_1