Постанова від 23.11.2016 по справі 428/6368/16-а

Справа № 428/6368/16-а

Провадження №2-а/428/85/2016

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2016 року Сєвєродонецький міський суд

Луганської області в складі:

судді Юзефовича І.О.

при секретарі Продченко О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Сєвєродонецька адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області про визнання незаконним та скасування рішення, яке оформлене у вигляді листа-відповіді від 04.12.2015р., щодо відмови у призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, зобов'язання призначити щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, стягнення судових витрат у розмірі 551,20грн.,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до Сєвєродонецького міського суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області про визнання незаконним та скасування рішення, яке оформлене у вигляді листа-відповіді від 04.12.2015р., щодо відмови у призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, зобов'язання призначити щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, стягнення судових витрат у розмірі 551,20грн., мотивуючи вимоги тим , що у 30.10.2014 року позивачка ОСОБА_1 разом із сім'єю була взята на облік в Управлінні праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради, як особи, які перемішуються з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, при цьому уповноваженим представником сім'ї позивачки ОСОБА_1 є її чоловік ОСОБА_3. З цього часу сім'ї позивачки ОСОБА_1 була призначена грошова допомога, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. На період оформлення щомісячної адресної грошової допомоги позивачка ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1. перебувала у декретній відпустці, про що було повідомлено відповідача. В січні 2015р. позивачка ОСОБА_1 звільнилася з місця роботи за власним бажанням, після чого протягом січня-лютого 2015р. їй нараховувалась грошова допомога, як працездатній особі, яка не працевлаштована. З 16.03.2015р. по 15.05.2015р. позивачка ОСОБА_1 перебувала на обліку у Сєвєродонецькому центрі зайнятості, як без робітня та розпочала самостійно пошук роботи та з 24.03.2015р. розпочала стажування в Головному територіальному управлінні юстиції у Луганській області. З 30.04.2015р. виплата щомісячної адресної допомоги позивачці ОСОБА_1 відповідачем була припинена. З 15.05.2015р. позивачка ОСОБА_1 була офіційно працевлаштована, про що 18.05.2015р. уповноважений член сім'ї позивачки ОСОБА_1 повідомив відповідача у встановлений законодавством строк, проте поновлення виплати грошової допомоги не відбулося. На неодноразові заяви та скарги з приводу припинення виплати зазначеної грошової допомоги позивачка ОСОБА_1 отримала негативні відповіді відповідача. Тому, позивачка ОСОБА_1 звернулась з адміністративним позовом до суду і просить суд визнати незаконним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області, яке оформлене у вигляді листа-відповіді від 04.12.2015р., щодо відмови у призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області призначити щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг; стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області на її користь судові витрати у розмірі 551,20грн..

Позивачка ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала.

Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки до суду не повідомив.

Відповідно до ч.4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

У зв'язку з неявкою в судове засідання осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи , суд вважає , що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.ч. 1,2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини , на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення , крім випадків , встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Призначення щомісячної адресної допомоги переміщеним особам визначається «Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014р. № 505 (надалі Порядок № 505).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 505, грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції (далі - особа, яка переміщується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 (надалі Порядок) встановлено, що грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім'ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім'ї (далі - уповноважений представник сім'ї) у таких розмірах: для непрацездатних осіб (пенсіонери, інваліди, діти) -884,00 грн. на одну особу (члена сім'ї); для працездатних осіб - 442,00 грн. на одну особу (члена сім'ї).

Згідно до п. 7. Порядку, якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, є особи працездатного віку (крім громадян, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку; громадян, які доглядають за дітьми, що потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більш як до досягнення ними шестирічного віку; громадян, які мають трьох і більше дітей віком до 16 років і доглядають за ними; громадян, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, або інвалідами I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особами, які досягли 80-річного віку; а також фізичних осіб, які надають соціальні послуги, та студентів денної форми навчання), які не працевлаштувалися, в тому числі за сприянням державної служби зайнятості, або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють, протягом двох місяців з дня призначення виплати грошової допомоги, її розмір для працездатних членів сім'ї на наступні два місяці зменшується на 50 відсотків, а на наступний період - припиняється.

Згідно п. 3 постанови КМУ «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 01 жовтня 2014 року №505, якщо у складі сім'ї, якій призначено грошову допомогу, відбулися зміни, розмір грошової допомоги перераховується з місяця, наступного за місяцем виникнення таких змін, за заявою уповноваженого представника сім'ї або інформацією компетентного органу.

Згідно з постановою КМ № 212 від 31.03.2015р., що набрала чинності з 23.04.2015р., пункт 3 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженому постановою КМУ № 505 від 01.10.2014р. доповнено абзацом "Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період. Особам працездатного віку, яким грошова допомога була припинена відповідно до пункту 7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається.".

Згідно з постановою КМ № 212 від 31.03.2015р., що набрала чинності з 23.04.2015р., пункт 12 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженою постановою КМУ № 505 від 01.10.2014р. доповнено абзацом такого змісту: "Виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім'ї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги."

Згідно постанови КМУ № 212 від 31.03.2015р., до п. 3 постанови КМУ № 505 від 01.10.2014р. були внесені зміни, згідно яких: для продовження виплати адресної допомоги на наступний шестимісячний строк, уповноважений представник сім'ї подає заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки всіх членів сім'ї про взяття на облік осіб, які переміщуються, строк дії яких продовжено на наступний період; до п.12 були внесені зміни, згідно яких: "Виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім'ї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги."

З матеріалів справи вбачається, що зареєстрованим місцем постійного проживання позивачки ОСОБА_1 є АДРЕСА_1 що підтверджується відмітками у паспорті позивачки. У зв'язку із проведенням антитерористичної операції ОСОБА_1 зі своїм чоловіком ОСОБА_3 та малолітньою дитиною ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 у 2014 року виїхала до м. Сєвєродонецьк Луганської області та оселилась за адресою: вул. Шевченка, 7/6 та 30.10.2014р. були взята на облік в Управлінні праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області, як внутрішньо переміщені особи, що підтверджується довідками №919007259 від 30.10.2014р. та №919007260 від 30.10.2014р.. ІНФОРМАЦІЯ_1. дитина позивачки ОСОБА_1 - ОСОБА_4 досягла трирічного віку. Відповідно до копії трудової книжки серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 05.01.2015р. звільнена за власним бажанням згідно ст. 38 КЗпП України (Нак. №1 від 05.01.2015р.). Відповідно до копії довідки Сєвєродонецького міського центру зайнятості №701 від 02.06.2016р., ОСОБА_1 перебувала на обліку як безробітна в Сєвєродонецькому МЦЗ з 16.03.2015р. по 14.05.2015р.. Відповідно до копії трудової книжки серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 з 15.05.2015р. працює на посаді головного спеціаліста відділу матеріально-технічного забезпечення Управління фінансового та матеріально-технічного забезпечення Головного територіального управління юстиції у Луганській області. Зазначена обставина також підтверджується копією довідки Головного територіального управління юстиції у Луганській області №7964/22/9 від 20.04.2016р.. Відповідно до копії повідомлення Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області №7247/03 від 04.12.2015р., ОСОБА_1 згідно з заявою від 30.10.2014р. була призначена щомісячна грошова допомога як особі, яка доглядає за дитиною до трьох років з 30.10.2014р. по ІНФОРМАЦІЯ_1. Через те, що ОСОБА_1 не працевлаштувалась у період призначення допомоги з 01.01.2015р. по 29.04.2015р., перерахунок грошової допомоги, як працездатній працюючій особі не було зроблено. Через те, що п.3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою КМУ №505 від 01.10.2014р., особам працездатного віку, грошова допомога була припинена відповідно до п.7 цього Порядку, грошова допомога на наступний строк не призначається, то ОСОБА_1 не було подовжено виплату грошової допомоги на наступний період згідно з заявою від 18.05.2015р.. Додатково повідомлено, що п. 12 Порядку в даному випадку не можливо застосувати. Відповідно до копії повідомлення Департаменту соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації №8/1837-31 від 05.05.2016р., враховуючи те, що грошова допомога працездатній непрацюючій особі ОСОБА_1 була припинена відповідно до п.7 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою КМУ №505 від 01.10.2014р. та працевлаштування відбулося після шестимісячного строку, на який була призначена грошова допомога, на наступний період допомога призначається без врахування ОСОБА_1.

Таким чином судом встановлено , що з 30.10.2014р. позивачці ОСОБА_1 та членам її сім'ї відповідачем Управлінням праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області було призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, при цьому уповноваженим даної родини є чоловік позивачки - ОСОБА_3. До ІНФОРМАЦІЯ_1. позивачка ОСОБА_1 отримувала призначену щомісячну грошову допомогу, як особа, що доглядає за дитиною до трьох років. 05.01.2015р. позивачка ОСОБА_1 звільнилась з роботи за власним бажанням згідно ст. 38 КЗпП України. Тобто, у період з 01.01.2015р. по 05.01.2015р. позивачка ОСОБА_1 була працевлаштована, що підтверджується матеріалами справи. З 16.03.2015р. позивачка ОСОБА_1 набула статус безробітної та перебувала на обліку у Сєвєродонецькому міському центрі зайнятості до 15.05.2015р., коли працевлаштувалась у Головному територіальному управлінні юстиції у Луганській області. При цьому, припинення виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам - позивачці ОСОБА_1 відбулося 30.04.2015р., а уповноваженим представником сім'ї позивачки ОСОБА_1 було повідомлено 18.05.2015р. про працевлаштування ОСОБА_1 та надано заяву на продовження грошової виплати на період з травня по жовтень 2015р., тобто у місячний термін з дати припинення виплати даної грошової виплати. Оскільки згідно постанови КМУ № 212 від 31.03.2015р., до п. 12 постанови КМУ № 505 від 01.10.2014р. були внесені зміни, згідно яких виплата грошової допомоги може бути поновлена, якщо протягом місяця з місяця припинення її виплати уповноважений представник сім'ї повідомив уповноваженому органу про зміну обставин, які вплинули на припинення виплати грошової допомоги, то за таких обставин при прийняття рішення відповідачем Управлінняа соціального соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_5 щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг не було досліджено підстави звернення з заявою від 18.05.2015р. та усі обставини, що призвело до порушення прав позивачки ОСОБА_1, як внутрішньо переміщеної особи та громадянина України.

За таких обставин, враховуючи все вищевказане, а також ту обставину, що відповідачем Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області не було надано суду жодного доказу щодо підтвердження правомірності своїх дій, то суд вважає, що обставини викладені позивачкою ОСОБА_1 в обґрунтування позову знайшли своє підтвердження в матеріалах справи, а тому адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області про визнання незаконним та скасування рішення, яке оформлене у вигляді листа-відповіді від 04.12.2015р., щодо відмови у призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, зобов'язання призначити щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, стягнення судових витрат у розмірі 551,20грн. підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст.ст. 41, 70 , 71 , 94, 128, 159-163, 185, 186 КАС України , суд -

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області про визнання незаконним та скасування рішення, яке оформлене у вигляді листа-відповіді від 04.12.2015р., щодо відмови у призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, зобов'язання призначити щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, стягнення судових витрат у розмірі 551,20грн., задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області, яке оформлене у вигляді листа-відповіді від 04.12.2015р., щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області призначити ОСОБА_1 щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з дня звернення за її призначенням - з 18.05.2015р..

Судові витрати у вигляді судового збору в сумі 551,20грн. присудити за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області на користь ОСОБА_1.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у скороченому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя