Справа № 712/7321/17
Провадження № 2а/712/583/17
12 липня 2017 року Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ТОКОВА С.Є., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області про визнання незаконними дій та бездіяльності органу державного управління та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернулася до суду із адміністративним позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області про визнання незаконними дій та бездіяльності органу державного управління та зобов'язання вчинити дії, позовні вимоги мотивує тим, що є інвалідом другої групи, у зв'язку з чим з липня 2010 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% суми заробітної плати начальника режимно-таємної частини (на правах відділу) прокуратури Черкаської області. 15 грудня 2015 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів», у зв'язку з чим збільшено розмір заробітної плати за посадою начальника режимно-таємної частини (на правах відділу ) прокуратури Черкаської області, з якої призначено пенсію. Збільшення заробітної плати державного службовця надає їй право на перерахунок пенсії, призначеної в липні 2010 року. Вона двічі зверталася до прокуратури Черкаської області із заявою про надання довідки про заробітну плату на посаді, яку вона обіймала до виходу на пенсію. Нею отримані відповіді: № 18-5 вих17 від 04.01.2017 року про те, що підстав для надання довідки про заробітну плату не має, а також 18-49 вих2017 від 02.06.2017 року, в якій зазначені складові заробітної плати за посадою, яку вона займала, проте не вказані суми для перерахунку пенсії. 12.05.2017 року вона звернулася до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Черкаському районі Черкаської області із заявою про перерахунок пенсії, проте відповіддю № 8095/02 від 16.05.2017 року їй відмовлено в задоволенні заяви. Вважає відмову відповідача незаконною і такою, що грубо порушує її право на отримання державної пенсії по інвалідності у встановленому законом розмірі. Просила суд визнати незаконною бездіяльність ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Черкасах щодо перерахунку пенсії та визнати незаконною відмову у перерахунку розміру призначеної їй пенсії та зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Черкасах здійснити перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця, починаючи з 01.05.2017 року без встановлення будь-кого строку та обмеження в часі у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.015 року № 1013, відповідно до розміру 80% заробітної плати за посадою начальника режимно-таємної частини (на правах відділу) прокуратури Черкаської області з врахуванням усіх надбавок і раніше виплачених сум.
Відповідачем до суду подано заперечення, в якому просили в задоволенні позову відмовити.
У відповідності до ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.
Позивачу ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723 - XII в розмірі 80% від суми місячної заробітної плати.
Призначення (перерахунок) пенсії здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду за заявою про призначення (перерахунок) пенсії та необхідними документами, визначеними Порядком подання та оформлення документів для призначення(перерахунку) пенсій.
12.05.2017 позивач звернулася до ОСОБА_2 із заявою про перерахунок пенсії в зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативних актів»
ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Черкасах від 16 травня 2017 року № 8095/02 у задоволенні заяви про перерахунок пенсії державного службовця позивачу відмовлено.
Відповідно до п.1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31.07.2014 № 895/25672, днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
1) стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723- XII, втратила чинність з 01.05.2016, відповідно до нового Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VII, тобто на дату Вашого звернення до управління за перерахунком пенсії дана норма Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3745- XII не чинна;
2) постанова Кабінету Міністрів України від 19.06.2013 № 426 «Про затвердження Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця» мала набрати чинність одночасно з набранням чинності Законом України від 17.11.2011 №4050-VI «Про державну службу». Остання подія, а саме набрання чинності Законом №4050, повинна була відбутися 01.01.2016.
10 грудня 2015 року Верховною Радою України було прийнято новий Закон України «Про державну службу» №889- VII, який опубліковано в газеті «Голос України» від 31.12.2015 №250.
Вказаний закон набрав чинності з 01 травня 2016 року, крім деяких положень, зокрема, відповідно до пункту 1, підпункту 3 пункту 2 розділу XI «Прикінцевих та перехідних положень» цього Закону з дня його опублікування визнається таким, що втратив чинність, Закон №4050.
Тому посилання на постанову № 426 як підставу для перерахунку пенсії непрацюючому державному службовцю є помилковим, адже набрання чинності Законом №4050 та постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2013 №426 так і не відбулося;
3) форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, яка була передбачена постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1, скасовано постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 № 15-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 25.07.2016 № 1020/29150.
Крім того, пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». Змінами передбачено у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищення на 25 відсотків посадових окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців.
Станом на момент звернення позивача до пенсійного органу, вказана стаття Закону № 3723-ХІІ втратила чинність.
Пенсія позивачу призначена на підставі ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, а її перерахунок позивач просить здійснити відповідно до ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ, яка до 01.01.2015 дійсно передбачала можливість перерахунку пенсії державного службовця в разі підвищення розміру заробітної плати особи, працюючої на аналогічній посаді, і пунктом 4 Постанови № 865 визначались умови такого перерахунку.
Разом з тим, на момент збільшення розміру заробітної плати працюючого державного службовця за посадою, з якої позивач вийшла на пенсію, та на момент її звернення до відповідача щодо перерахунку її пенсії з цих підстав, законодавство змінилось, стаття 37-1 Закону № 3723-ХІІ була викладена в іншій редакції, а потім взагалі втратила чинність, й Постанову №865 було викладено в іншій редакції, яка не закріплює права особи на перерахунок пенсії з цих підстав, і жодним іншим нормативно-правовим актом також не визначено, ані таке право особи, ані порядку (механізму) перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати та умов його здійснення.
На момент звернення із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки про заробітну плату встановленого зразка. ОСОБА_2 не мало правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 11 жовтня 2016 року у справі № 484/1671/16-а.
Крім того, право на пенсію, позивач набула не на підставі ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ, за якою вона просить здійснити її перерахунок, а на підставі зовсім іншої законодавчої норми - ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, і в даному випадку зміна редакції ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ, а в наступному втрата нею чинності, є зміною законодавства, що у свою чергу змінює соціально-економічні права певного кола осіб.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка діє з 15.12.2015 р., було внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865. а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу».
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013, на яку посилається позивач, регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
Позивачка виходила на пенсію по Закону України «Про державну службу», та аж ніяк не по Постанові №865, яка на сьогоднішній день змінено. Адже виходячи з адміністративного позову позивача, її право порушено сьогодні, а не в день виходу на пенсію.
Виходячи з аналізу ч.5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» слідує, що підставою для перерахунку пенсії позивачу, є подання до органу ПФУ відповідної заяви з усіма необхідними документами. Виникнення права на перерахунок пенсії нерозривно пов'язане із фактом звернення особи за таким перерахунком.
Як випливає з матеріалів справи позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перерахунок її пенсії згідно зі ст.37-1 ЗУ «Про державну службу» 3723. Проте, на час такого звернення порядок перерахунку пенсії державних службовців врегульовано статтею 90 Закону України від 10.12.2015 №889 «Про державну службу»,натомість положення ст.37-1 Закону України «Про державну службу» 3723, на які посилається позивач, вже втратили свою чинність.
Таким чином, з 15.12.2015 р. чинним законодавством України не визначено суб'єктивного права, і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».
Більше того, на час звернення позивача до ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в м. Черкасах Черкаської області та на час розгляду справи судом, форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію вилучена (Постанова Пенсійного фонду України від 04.07.2016 №15-2, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 25.07.2016 № 1020/29150).
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 29 червня 2017 року позивачу відмовлено у задоволенні її позову до Прокуратури Черкаської області в якому просила видати довідку про розмір заробітної плати.
Тому у відповідача на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії на підставі наданої останнім довідки про заробітну плату не було правових підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі поданої ним довідки, а у відповідності до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Тому відмова управлінням Пенсійного Фонду України в м. Черкасах Черкаської області у такому перерахунку пенсії позивачу не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав або позбавленням її права на соціальний захист.
За наведених обставин, суд не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 69-71, 99, 100, 122, 160, 162, 183-2, 186 КАС України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суд,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області про визнання незаконними дій та бездіяльності органу державного управління та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена через суд першої інстанції до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.