Справа № 357/10481/16-а
2-а/357/27/17
16 червня 2017 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючий - суддя Протасова О. М. ,
при секретарі - Кривенко О. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Каліпсо-КРЦ» до виконавчого комітету Білоцерківської міської ради, треті особи: ОСОБА_1, ОСОБА_2, про визнання протиправним та скасування рішення, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Каліпсо-КРЦ» звернулось до суду з позовом до Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області, треті особи: ОСОБА_1, ОСОБА_2, про скасування рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради від 09.06.2015 № 215 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 14.06.2011 № 269 «Про затвердження графіків роботи об'єктів торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування населення».
В судовому засіданні представник позивача, за довіреністю, підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача, за довіреністю, позов не визнав.
Треті особи та їх представник заперечили позовні вимоги.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, третіх осіб та їхнього представника, дослідивши письмові матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення.
Встановлено, що згідно Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Товариство з обмеженою відповідальністю «Каліпсо-КРЦ» знаходиться в м. Біла Церква Київської області по вул. Я.Мудрого, 24.
Згідно рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Київської області № 269 від 14.06.2011 року ТОВ «Каліпсо-КРЦ» в орендованому приміщенні кафе-бару за адресою: вул. Я. Мудрого, 24, був встановлений режим роботи - цілодобово.
Встановленим є те, що 09 червня 2015 року виконавчим комітетом Білоцерківської міської ради було прийнято рішення № 215 «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 14 червня 2011 року № 269 «Про затвердження графіків роботи об'єктів торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування населення». І пунктом 1 даного рішення встановлено внести зміни до п.1 рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради від 14 червня 2011 року № 269 «Про затвердження графіків роботи об'єктів торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування населення», а саме визнати таким, що втратив чинність підпункт 1.1 пункту 1 даного рішення, Товариству з обмеженою відповідальністю «Каліпсо-КРЦ» в орендованому приміщенні кафе-бару, за адресою: вул. Я.Мудрого, 24 - цілодобово.
При вирішенні дано спору суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з статтею 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Статтею 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначений перелік повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку.
Так, згідно з підпунктом 9 пункту «а» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (власні повноваження) належать встановлення зручного для населення режиму роботи підприємств комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Відповідно підпункту 4 пункту «б» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо встановлення за погодженням з власниками зручного для населення режиму роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування незалежно від форм власності.
Загальні умови провадження торговельної діяльності, основні вимоги до торговельної мережі, мережі закладів ресторанного господарства і торговельного обслуговування громадян, які придбавають товари для власних побутових потреб у підприємств, установ, організацій незалежно від організаційно-правової форми і форм власності, фізичних осіб - підприємців та іноземних юридичних осіб, що провадять підприємницьку діяльність на території України визначаються Порядком провадження торговельної діяльності та правилами торговельного обслуговування населення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 №833.
Згідно з пунктом 13 Порядку провадження торговельної діяльності та пунктом 1.7 Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затверджених наказом Мінекономіки від 24.07.2002 №219, якими регламентуються основні вимоги щодо роботи суб'єктів господарської діяльності (закладів, підприємств) усіх форм власності, що здійснюють діяльність на території України у сфері ресторанного господарства, - режим роботи торговельного об'єкта та закладу ресторанного господарства встановлюється суб'єктом господарювання самостійно, а у випадках, передбачених законодавством, за погодженням з органами місцевого самоврядування.
З аналізу наведених законодавчих норм убачається, що у виконавчих комітетів місцевих рад відсутні повноваження щодо встановлення режиму роботи підприємств, установ, організацій, які не належать до комунальної власності, без погодження такого режиму із власником.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач не належить до підприємств комунального господарства або до комунальної власності, проте виконавчий комітет Білоцерківської міської ради, оскаржуваним рішенням від 09.06.2015 № 215, фактично встановив для ТОВ «Каліпсо-КРЦ» режим роботи з 12.00 до 23.00 без перерви та вихідних без його погодження з власником (без попередження товариства про розгляд питання про встановлення режиму роботи та попередньої пропозиції щодо погодження такого режиму). Доказів на підтвердження протилежного відповідач не надав.
Крім того, оскаржуваним рішенням відповідача будь-які правила додержання тиші позивачу або заборони чи обмеження щодо певних видів діяльності , що супроводжуються утворенням шуму не встановлювалися і при прийнятті оскаржуваного рішення відповідачем Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» взагалі не застосовувався.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваних положень рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради, оскільки встановлення органом місцевого самоврядування режиму роботи виходить за межі наданих йому повноважень, встановлених статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
На підставі наведеного, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», Постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 2006 р. № 833 «Про затвердження Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів», статями 9, 11, 86, 159, 160, 161, 163, 186, 254, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Каліпсо-КРЦ» до виконавчого комітету Білоцерківської міської ради, треті особи: ОСОБА_1, ОСОБА_2, про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати підпункт 1 рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради від 09 червня 2015 року за №215 "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету міської ради від 14 червня 2011 року №269 "Про затвердження графіків роботи об'єктів торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування населення".
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Білоцерківський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О. М. Протасова