Справа № 163/1623/17
Провадження №3/163/1052/17
14 липня 2017 року місто Любомль
Суддя Любомльського районного суду Волинської області Чишій С.С.
при секретарі Носку А.В.
з участю представника Волинської митниці ОСОБА_1,
особи, що притягується до відповідальності, ОСОБА_2,
розглянувши направлені Волинською митницею ДФСУ матеріали справи за протоколом №1990/20500/17 про притягнення до відповідальності за ч.1 ст.483 МК України
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, що проживає ІНФОРМАЦІЯ_2, непрацюючого, РНОКПП невідомий, паспорт АЮ087918,
ОСОБА_2, слідуючи 11.06.2017 року через митний пост «Доманове» Волинської митниці ДФС з Республіки Білорусь в Україну автомобілем «Мерседес», номерний знак НОМЕР_1, намагався перемістити через митний кордон з приховуванням від митного контролю під передніми сидіннями та в останніх задніх сидіннях салону автомобіля із використанням розбирання, монтажу, демонтажу, а також в додатково виготовленому коробі в місці розміщення запасного колеса 1090 пачок сигарет загальною вартістю 16560 гривень, чим вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.483 МК України.
Винність ОСОБА_2 у вчиненні правопорушення повністю стверджена його особистим зізнанням в суді та матеріалами справи: протоколом про порушення митних правил, контрольним талоном, актом огляду транспортного засобу з фото-таблицями, службовою запискою, висновками експертів.
Під час вирішення питання про обсяг відповідальності ОСОБА_2 встановлено таке.
ОСОБА_2 вперше притягується до відповідальності за порушення митних правил і щиро кається у вчиненому.
На утриманні порушник має хворих батьків, які потребують лікування. Сам він непра-цевлаштований, джерелом доходів сім'ї є його епізодичні заробітки.
Санкція ч.1 ст.483 МК України передбачає накладення стягнення у вигляді штрафу в роз-мірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів, а також товарів, транспортних засобів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для переміщення товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.
Статтею 23 КУпАП встановлено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст.ст.33-35 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Згідно з абзацом 3 п.18 постанови Пленуму Верховного Суду України №8 від 03.06.2005 суди при притягненні осіб до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, визначених у статті 352 МК (ч.1 ст.483 МК України), за які передбачено обов'язкову конфіскацію предметів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками) та транспортних засобів, що використовувалися для переміщення товарів через митний кордон України, також мають враховувати: обсяги конструктивних змін, внесених у ці предмети або транспортні засоби з метою приховування товарів; співвідношення вартості й кількості товару, який був предметом порушення митних правил з вартістю транспортного засобу, в якому цей товар переміщувався; інші обставини, - та за наявності підстав обговорювати питання про можливість звільнення таких осіб від адміністративної відповідальності у зв'язку з малозначністю правопорушення на підставі статті, згідно якої таке звільнення можливе за правопорушення, яке не становить великої суспільної небезпеки і не завдає значних збитків державним чи суспільним інтересам.
В рішенні Європейського Суду з прав людини від 06.11.2008 року у справі «ОСОБА_1 проти Російської Федерації» зазначено, що при вирішенні питання про стягнення необхідно враховувати співрозмірність шкоди, завданої державним та суспільним інтересам, і шкоди, завданої особі. Суд повинен проаналізувати, чи дотримано органами влади розумний баланс між заходами, вжитими для забезпечення загальних інтересів суспільства, та потребою захищати право особи на мирне володіння своїм майном, тобто, чи не стали вжиті заходи особистим та надмірним тягарем для заявника. Крім того, Суд звернув увагу, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше, як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Питання про те, чи буде досягнута справедлива рівновага між вимогами загального інтересу і захисту фундаментальних прав особи, має значення лише при умові, що таке втручання відповідає вимогам закону і не є безпідставним.
Із свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії СХХ №168831 встановлено, що власником автомобіля «Мерседес» 2001 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, є сам ОСОБА_2
Згідно з висновком експерта №053/17 вартість цього автомобіля становить 146478 гривні, що в понад 8 разів перевищує вартість переміщуваних сигарет і свідчить про їх неспіврозмір-ність.
Таким чином, обставини і мотиви вчиненого правопорушення; порівняно невелика кількість незаконно переміщуваних цигарок; їх вартість та співвідношення із вартістю транспортного засобу; відсутність конструктивних змін в автомобілі; сукупність пом'якшуючих відповідальність обставин та відомостей про особу винного, свідчать про те, що від дій ОСОБА_2 тяжкі наслідки не настали.
З огляду на зазначені обставини та практику Європейського Суду з прав людини, вбачаються підстави для висновку, що застосування конфіскації транспортного засобу, яка передбачена санкцією ч.1 ст.483 МК України як додаткове стягнення, в даному випадку буде порушенням положень ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки таке додаткове стягнення є не пропорційним та не відповідає характеру вчиненого правопорушення, а також особі правопорушника, оскільки очевидно покладатиме на ОСОБА_2 «індивідуальний надмірний тягар» та буде очевидно неспіврозмірним практичній ролі «правопорушення та відповідальності».
З врахуванням вищенаведеного, на порушника слід накласти стягнення у виді штрафу в розмірі 100% вартості переміщуваних ним цигарок з їх конфіскацією і без конфіскації транспорт-ного засобу, що буде достатнім і справедливим, матиме відповідний профілактичний вплив та відповідатиме принципу невідворотності відповідальності.
З порушника в порядку ст.520 МК України та наказу Міністерства фінансів України від 15.06.2012 року №731 підлягають стягненню витрати митниці на зберігання товарів і транспорт-ного засобу протягом 12 діб за курсом НБУ на дату розгляду справи, а також судовий збір згідно із п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст.522, 527, 528 МК України,
ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, і накласти на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 16560(шістнадцять тисяч п'ятсот шістдесят) гривень з конфіскацією в дохід держави 1090 пачок сигарет загальною вартістю 16560 гривень.
Штраф в розмірі 16560(шістнадцять тисяч п'ятсот шістдесят) гривень підлягає стягненню на рахунок 31115106705262 в ГУДКСУ у Волинській області(МФО 803014, код ЄДРПОУ 38031501, одержувач УДКСУ в Любомльському районі, код класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу «адміністративні штрафи у справі про порушення митних правил»).
Вилучений за даним протоколом автомобіль «ОСОБА_3 110CDI» 2001 року випуску, номерний знак НОМЕР_1, що зберігається Волинською митницею, та свідоцтво про його реєстрацію, що міститься в матеріалах справи, повернути ОСОБА_2.
Стягнути з ОСОБА_2 в користь Волинської митниці ДФС України 3629(три тисячі шістсот двадцять дев'ять) гривень витрат по справі на зберігання товарів і транспортного засобу на рахунок 31252240189069 в ГУДКСУ у місті Києві(МФО 820172, код ЄДРПОУ 39472698, призначення платежу «відшкодування витрат за зберігання товарів на складах митного органу»).
Стягнути з ОСОБА_2 в користь держави 320(триста двадцять) гривень судового збору на рахунок 31214206700262 в ГУДКСУ у Волинській області(МФО 803014, код ЄДРПОУ 38031501, отримувач УДКСУ в Любомльському районі, код класифікації доходів бюджету 22030001).
Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Волинської області через Любомльський районний суд.
Суддя Любомльського районного суду
Волинської області ОСОБА_4