Справа № 161/7037/17
Провадження № 2-а/161/680/17
11 липня 2017 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Олексюка А.В.,
при секретарі - Шолом С.І.,
з участю представника позивача - Наумчик О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Луцьк справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження, -
Позивач звернувся в суд з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження.
Свій позов мотивує тим, що на адресу позивача надійшла постанова головного державного виконавця відділу Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Турчинського В.Є. про відкриття виконавчого провадження (№ 53804848), видана 24.04.2017 року, якою зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_4 перерахунок та виплату підвищення до пенсії як дитині війни за період 06.12.2010 року по 31.05.2011 року включно в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком на підставі положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», із урахуванням вимог ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведених виплат за вказаний період, стягнуто з боржника виконавчий збір в розмірі 12800,00 грн.
Вказує, що дане рішення в частині, яку він повинен та міг виконати, виконав ще до відкриття виконавчого провадження, провівши 19.01.2017 року відповідний перерахунок пенсії ОСОБА_4 з 06.12.2010 року по 31.05.2011 року, після винесення Луцьким міськрайонним судом ухвали від 18.01.2017 року про поновлення пропущенного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання. Виплата донарахованої суми буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету.
Позивач вважає постанову, видану державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Волинській області Турчинським В.Є є незаконною, необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню, оскільки не відповідає вимогам, передбаченим Законом України «Про виконавче провадження».
Просить суд, з врахуванням уточнених позовних вимог, визнати дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Турчинського B.C. щодо винесення вищевказаної постанови про відкриття виконавчого провадження в частині стягнення з боржника виконавчого збору - неправомірними та скасувати дану постанову частині стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 12800,00 грн.
В судовому засіданні представник позивача Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області позовні вимоги підтримала з мотивів, наведених у позовній заяві та просила суд їх задовольнити.
Представник відповідача відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Суд вважаєза можливе розглядати справу без представника відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази у справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, постановою Луцького міськрайонного суду від 17.06.2011 року, яка набрала законної сили зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести ОСОБА_4 перерахунок та виплату підвищення до пенсії як дитині війни за період 06.12.2010 року по 31.05.2011 року включно в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком на підставі положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», із урахуванням вимог ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведених виплат за вказаний період.
20.12.2016 року Луцьким міськрайнним судом видано виконавчий лист на примусове виконання вищевказної полстанови.
24.04.2017 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Турчинським B.C. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з виконная данного виконавчого листа (а.с. 8).
Законом України «Про внесенян змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», який набрав чиності з 19.06.2011 року та передбачив, що у 2011 році норми і положення ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Такі ж полодження передбачені бюджетними Законами на наступні роки - «Про державний бюджет на 2012 рік», «Про державний бюджет на 2013 рік», «Про державний бюджет на 2014 рік», «Про державний бюджет на 2015 рік».
Згідно розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії, ОСОБА_4 19.01.2017 року проведено перерахунок пенсії з 06.12.2010 року по 31.05.2011 року (а.с. 10).
Частинами 5, 6 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження» в новій редакції установлено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону. За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України. Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом. За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
З оскаржуваної постанови від 24.04.2017 року вбачається, що державним виконавцем з боржника Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області стягнуто виконавчий збір в розмірі, що передбачений за примусове виконання рішення немайнового характеру.
Пунктом 3 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження установлено, що виконавчий збір не стягується якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень».
Нараховані ОСОБА_4 боржником кошти є майном в розумінні статті 1 Першого протоколу до Європейської конвенції з прав людини і основоположних свобод, а право грошової вимоги проти держави про виплату коштів в порядку соціального забезпечення і соціального страхування неодноразово визнавалося майном у практиці Європейського суду з прав людини.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Оскільки, виконавчий лист №2а-7012/11/0308 зобов'язує боржника вчинити дії щодо майна стягувача (виплатити), то в даному випадку підлягають застосуванню положення Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та Порядок погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою.
А відтак, відповідно до вимог п. 3 ч. 5 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження установлено, виконавчий збір не стягується.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Турчинського В.Є. щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження № 5380448 від 24.04.2017 року в частині стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 12800 грн. є неправомірними, оскаржувана позивачем постанова в частині стягнення з боржника виконавчого збору підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 7, 9, 10, 71, 99, 100, 158, 160, 161-163 КАС України, ст.ст. 1, 18, 26, 27 Закону України «Про виконавче провадження», суд, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати дії головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Турчинського В.Є. щодо винесення постанови про відкриття виконавчого провадження № 5380448 від 24.04.2017 року в частині стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 12800 грн. - неправомірними.
Скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області Турчинського В.Є. про відкриття виконавчого провадження № 5380448 від 24.04.2017 року в частині стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі 12800 грн.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Луцький міськрайонний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Луцького міськрайонного суду А.В.Олексюк