Справа № 161/9985/17
Провадження № 2-а/161/838/17
10 липня 2017 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді - Олексюка А.В.,
при секретарі - Шолом С.І.,
з участю позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - Юрченко Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, -
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення.
Свої вимоги мотивує тим, що рішенням Луцької міської ради від 23.12.2015 року № 2/3 затверджено регламент Луцької міської ради VII скликання.
29.06.2017 року на пленарному засіданні чергової двадцять шостої сесії рішенням Луцької міської ради № 26/9 від 29.06.20178 року, проект якого підготовлено Постійною комісією міської ради з питань планування соціально-економічного розвитку, бюджету та фінансів, внесено зміни до рішення Луцької міської ради від 23.12.2015 року № 2/3 «Про затвердження регламенту Луцької міської ради VII скликання».
Вказує, що при підготовці та розгляді проекту даного рішення було порушено вимоги ст. 29 Регламенту, під час пленарного засідання сесії Луцької міської ради від 29.06.2017 року попереднього розгляду проекту рішення, що включено до порядку денного під час сесії, постійною комісією Ради, до сфери повноважень якої належать ці питання, в порушення вимог ст. 30 Регламенту не відбувалось, дане рішення незаконно делеговано повноваження Міського голови та Секретаря Луцької міської ради депутатам Ради.
Позивач вважає, що дане рішення є таким, що суперечить нормам чинного процесуального законодавства та порушує норми Закону України «Про місцеве самоврядування», просить суд визнати протиправним та скасувати дане рішення.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 підтримали позовну заяву з підстав в ній зазначених та поданих додаткових поясненнях до неї. Просили суд позов задовольнити.
Представник відповідача Луцької міської ради Юрченко Н.М. в судовому засіданні позов не визнала та просила суд відмовити в задоволенні позову, з підстав викладених в письмових запереченнях.
Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення з наступних підстав.
Статтею 6 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчі органи рад - органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Згідно п. 1 ч .1 ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях міської ради вирішується питання затвердження регламенту ради.
Частинами 14, 15 ст. 46Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради. Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.
Рішенням Луцької міської ради від 23.12.2015 року № 2/3 затверджено регламент Луцької міської ради VII скликання (а.с. 37- 82).
Згідно ст. 1 Регламенту Луцька міська рада - орган місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду міста Луцька та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», Статутом територіальної громади міста Луцька, Європейською хартією місцевого самоврядування, іншими нормативно-правовими актами та цим Регламентом. Регламент Ради з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» встановлює порядок проведення першої сесії Ради, порядок затвердження заступників міського голови, обрання секретаря Ради, скликання чергової та позачергової сесій Ради, призначення пленарних засідань Ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях Ради, прийняття рішень Ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії Ради. Дотримання даного Регламенту є обов'язковим для всіх депутатів Ради, Луцького міського голови (надалі - Міський голова), органів Ради та інших осіб.
Отже, регламент міської ради є нормативним актом, який визначає принципи, порядок діяльності ради, її депутатів, посадових осіб та виконавчого комітету.
У випадках прийняття законодавчих актів, внаслідок чого виникне неузгодженість окремих положень Регламенту з чинним законодавством, повинні бути внесені відповідні зміни і доповнення до Регламенту. У разі наявності розбіжностей норм Регламенту з нормами діючого законодавства України діють норми законодавства України, незалежно від внесення змін до Регламенту.
Підзаконний нормативно-правовий акт - нормативний акт, виданий на основі закону, відповідно до закону і спрямований на його виконання шляхом конкретизації законодавчих приписів або встановлення первинних норм. Одними із ознак підзаконного нормативно-правового акту є те, що він містить вторинні (похідні) норми, що приймаються на основі закону, відповідають йому та те, що він деталізує первинні норми, вміщені в законах з метою їх реалізації.
30.11.2016 року рішенням Луцької міської ради «Про внесення змін до рішення міської ради від 23.12.2015 року № 2/3 «Про затвердження Регламенту Луцької міської ради VII скликання», внесено зміни до п. 1 ст. 25 та п. 2, 12 ст. 29 додатку даного рішення міської ради, викладено в такій редакції: 1.1. «Стаття 25. Скликання чергових та позачергових сесій Ради». 1.1. Рішення про скликання чергової сесії доводиться до відома депутатів та населення не пізніше як за 20 робочих днів до пленарного засідання сесії Ради, у виняткових випадках - не пізніше як за день до пленарного засідання сесії Ради»; 1.2. «Стаття 29. Підготовка питань, що вносяться на розгляд ради. 2. Проект рішення, що планується внести на розгляд ради, подається Міському голові через відділ Секретаріату Ради не пізніше як за 21 робочий день до початку пленарного засідання сесії. 12 Проекти рішень розміщені відповідно до дати надходження. Біля проектів рішень, які розміщені на офіційному сайті менше ніж за 20 робочих днів виставляється позначка червоними літерами «Нове надходження» (а.с. 36).
Крім того, рішенням Луцької міської ради № 26/9 від 29.06.2017 року, внесено зміни до рішення Луцької міської ради від 23.12.2015 року № 2/3 «Про затвердження регламенту Луцької міської ради VII скликання», а саме: в додаток до рішення міської ради від 23.12.2015 № 2/3 «Про затвердження Регламенту Луцької міської ради VIІ скликання»: 1.1. Доповнити статтю 17 частиною 8 «Одна з постійних комісій Ради в обов'язковому порядку попередньо розглядає кандидатури осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження відповідною радою, готує висновки з цих питань. Під час попереднього розгляду кандидатур осіб, які пропонуються для обрання, затвердження, призначення або погодження міською радою комісія має право викликати кандидата на засідання комісії для співбесіди; в такому випадку явка на співбесіду кандидата є обов'язковою.
В разі звільнення з посади, дострокового припинення повноважень осіб, які обирались, затверджувались, призначались або погоджувались міською радою одна з постійних комісій Ради в обов'язковому порядку попередньо розглядає дане питання і при необхідності має право запросити відповідну особу на засідання комісії».
1.2. Викласти cтаттю 22 в новій редакції:
«Стаття 22. Відділ Секретаріату Ради.
1. Відділ Секретаріату Ради здійснює організаційне, інформаційне, аналітичне, матеріально-технічне забезпечення діяльності Ради, її органів, депутатів, сприяє здійсненню Радою взаємодії з її виконавчими органами, здійснює контрольні функції, передбачені цим Регламентом.»
2. Діяльність відділу безпосередньо координує Секретар Ради.
3. Начальник відділу секретаріату або особа, яка виконує його обов'язки:
а) забезпечує підготовку і проведення сесій міської ради;
б) здійснює підготовку ПТК «Віче» до проведення сесії;
в) здійснює проведення реєстрації депутатів за допомогою відповідних функцій ПТК «Віче», внесення змін до порядку денного, фіксацію записів на виступ по поточних питаннях порядку денного, контроль списку виступаючих і регламент виступів; виконання фіксації початку і закінчення виступів доповідачів, співдоповідачів і виступаючих по кожному пункту порядку денного, фіксацію пропозицій депутатів до проектів рішень, що потребують подальшого голосування по них; проведення і фіксація результатів голосувань, відслідковування наявності карток депутатів у пультах депутатів у реальному часу ходу сесії, виконання формування протоколів сесії та звітів по базі даних депутатів.
У випадку передбаченому ч. 2 ст. 26 Регламенту для забезпечення організації роботи системи ПТК «Віче» залучається підприємство, яке здійснює її технічне обслуговування.
4. Відділ Секретаріату Ради діє згідно з Положенням, яке затверджується Радою за поданням Секретаря Ради».
1.3. Викласти частину 3 пункт 3.5 статті 13 в новій редакції: «3.5. на обов'язкове оголошення перерви у пленарному засіданні Ради перед голосуванням щодо будь-якого конкретного питання порядку денного для проведення консультацій та узгодження позиції членів депутатської фракції при розгляді одного питання може бути оголошено не більше ніж дві перерви підряд».1.4. Викласти частину 3 статті 25 в новій редакції «3. Інформація про місце і час проведення та порядок денний пленарних засідань Ради доводиться Секретарем Ради до відома кожного депутата. Окрім цього, інформація про місце і час проведення та порядок денний пленарних засідань Ради здійснюється повідомленням через засоби масової інформації та офіційний сайт Ради відділом Секретаріату Ради». 1.5. Викласти частину 2 статті 29 в новій редакції «2. Проект рішення, що планується винести на розгляд ради, подається Міському голові через відділ Секретаріату Ради не пізніше як за 21 (двадцять один) робочий день до початку пленарного засідання сесії. Як виключення невідкладний проект рішення може подаватися Міському голові у термін, менший визначеного». 1.6. Викласти частину 3 статті 30 в новій редакції «3. При прийнятті невідкладних рішень на вимогу Міського голови, Секретаря ради чи більшості депутатів, присутніх на пленарному засіданні, сесія більшістю голосів депутатів від загального складу Ради приймає рішення про проведення засідання відповідної комісії з розгляду ініційованого питання, яке може бути проведене під час перерви у пленарному засіданні». 1.7. Викласти частину 3 статті 31 в новій редакції «3. Відкриває, веде і закриває пленарні засідання сесій Ради Міський голова. У випадку, передбаченому ч. 6 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» пленарне засідання сесії Ради відкриває, веде і закриває Секретар Ради. У випадку, передбаченому ч. 8 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», пленарне засідання сесії Ради відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входять до її складу, а веде за рішенням Ради один з депутатів Ради. У випадку, передбаченому ч. 5 ст. 33 цього Регламенту, у випадку відсутності Міського голови та Секретаря Ради або вакантності їх посад чи неможливості здійснення ними повноважень, пленарне засідання сесії Ради веде за процедурним рішенням Ради один з депутатів Ради. Відкриття сесії Ради оголошується головуючим на початку першого пленарного засідання». 1.8.Доповнити частину 5 статті 33 абзацом «Рішення, прийняті під час розгляду питання персонально щодо головуючого, підписуються Секретарем ради або одним із депутатів, який вів засідання за процедурним рішенням Ради». 1.9. Викласти частину 3 статті 42 в новій редакції «3. Рішення Ради у п'ятиденний строк з моменту його прийняття підписується головуючим на пленарному засіданні Міським головою, Секретарем ради або депутатом, який за процедурним рішенням Ради головував при розгляді питання порядку денного. Ухвалене Радою рішення може бути зупинено Міським головою і внесено на повторний розгляд Ради з обґрунтуванням зауважень. Рада зобов'язана у двотижневий строк повторно розглянути зупинене Міським головою рішення». 1.10. Виключити частину 4 статті 42 як таку, що дублює частину 3 статті 42. Нумерація наступних частин статті 42 відповідно змінюється. 1.11. Викласти частину 1 статті 45 в новій редакції «1. Рішення Ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо Радою не встановлено інший більш пізніший строк набрання цими рішеннями чинності. Рішення Ради нормативно-правового характеру оприлюднюються на офіційному сайті Ради або в інший визначений спосіб не пізніше як у п'ятиденний термін після їх підписання головуючим на пленарному засіданні Міським головою, Секретарем ради або депутатом, який за процедурним рішенням Ради головував при розгляді питання порядку денного. Окремі рішення Ради підлягають державній реєстрації в органах юстиції. Такі акти набирають законної сили з моменту їх державної реєстрації. Інші рішення Ради набирають чинності з моменту їх підписання головуючим на пленарному засіданні Міським головою, Секретарем ради або депутатом, який головував за процедурним рішенням Ради при розгляді даного рішення, якщо Радою не встановлено інший більш пізніший строк набрання цими рішеннями чинності» (а.с. 33-35).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Статтею 29 Регламенту передбачено, що підготовку питань, що вносяться на розгляд ради організовує Секретар ради. Проект рішення, що планується винести на розгляд ради, подається Міському голові через відділ Секретаріату Ради не пізніше як за 21 (двадцять один) робочий день до початку пленарного засідання сесії. Як виключення невідкладний проект рішення може подаватися Міському голові у термін, менший визначеного. До проекту рішення додається пояснювальна записка, в якій вказується: потреба і мета прийняття рішення; прогнозовані суспільні, економічні, фінансові та юридичні наслідки прийняття рішення; порівняльна таблиця змін (у випадку, якщо проектом рішення пропонується внести зміни до існуючого рішення ради).У випадку, якщо проектом рішення пропонується скасувати не виконане рішення ради або внести в нього зміни, до проекту рішення додається копія такого рішення Ради; Подання пояснювальної записки не вимагається при поданні проектів рішень, що стосуються земельних питань. Авторам або доповідачам даних проектів рішень при розгляді даних питань на засіданні постійної комісії та сесії ради необхідно мати інформаційний матеріал; Друкований примірник проекту рішення повинен мати такі реквізити: на лицевій стороні бланку рішення Ради - назва рішення, нижче - текст проекту рішення; у правому верхньому кутку на лицьовому боці бланку рішення Ради - прізвище автора (авторів) проекту, дата та номер реєстрації проекту в відділі Секретаріату Ради. Текст проекту рішення повинен складатися з таких частин: мотивуючої, в якій містяться посилання на закон, інший нормативний акт, обставини, якими викликана необхідність прийняття рішення; резолютивної, в якій конкретно і чітко формулюються рішення, виконавці поставленого завдання; заключної, в якій вказана постійна комісія, на яку покладається контроль за виконанням рішення, а також вказівка про набуття чинності рішення у випадку більш пізнього набуття чинності та спосіб його оприлюднення. До проекту рішення відділом секретаріату Ради додаються, при необхідності, висновки відповідних комісій ради. Проект рішення невідкладно оприлюднюється на веб-сайті після його надходження, але не пізніше ніж протягом трьох робочих днів; Проект рішення проходить опрацювання (збір погоджувальних підписів (візи). Проект рішення після його реєстрації та оприлюднення проходить візування в: Секретаря ради; Заступника голови, відповідно до розподілу обов'язків; Керівника виконавчого органу чи інших посадових осіб, до компетенції яких належить дане питання; Керівника юридичного відділу (управління); Візи проставляються на зворотній стороні першого примірника останнього аркуша проекту рішення і розміщуються таким чином: ліворуч - назва посади, праворуч - підпис і розшифрування підпису, знизу під розшифруванням підпису - дата візування. У проектах рішень, що підготовлені і вносяться Міським головою, виконавчим комітетом, постійною комісією, під візами у нижньому лівому кутку проставляються прізвище та службовий телефон виконавця проекту рішення. Візування проекту рішення є обов'язковим, але не може означати скасування проекту рішення, зняття його з веб-сайту ради тощо. При наявності у того, хто візує, зауважень і пропозицій, вони викладаються на окремому аркуші (або тексті проекту рішення) у формі зауважень до проекту рішення або окремої думки. Суб'єкти внесення проектів рішення зобов'язані подавати проект рішення із погоджувальними підписами (візами), отримання погоджувальних підписів (віз) є обов'язком Автора проекту. У випадках, коли Авторами проекту рішення є депутати, депутатські фракції (групи) або постійні комісії - отримання погоджувальних підписів (віз) здійснюється відділом секретаріату Ради. Не пізніше як за десять днів до відповідного пленарного засідання, а у виняткових випадках та у випадках, передбачених Регламентом, - не пізніше як за день до пленарного засідання відділ секретаріату Ради здійснює додаткове ознайомлення депутатів з проектами рішень та пояснювальними записками, шляхом надання (передання або надсилання на електронну пошту) посилань на адреси розміщення проектів рішень на веб-сайті ради. Не пізніше як за чотири дні до відповідного пленарного засідання відділ секретаріату Ради забезпечує ознайомлення депутатів із обгрунтовуючими матеріалами (довідкові, інформаційні, експертні та інші додаткові матеріали, висновок юридичного відділу апарату виконавчого комітету Ради про відповідність проекту рішення чинному законодавству України, рекомендації профільних постійних комісій Ради; висновки виконавчих органів Ради (відділів, управлінь, департаментів, висновок пропозиції депутатів, постійних комісій, якщо такі надійшли, таблиця «Критичні зауваження до проекту» тощо). Обґрунтовуючі матеріали, в т.ч. проекти Програм Ради, інші друковані матеріали (понад 5 аркушів) надсилаються відділом секретаріату Ради на електронну пошту депутатів, а у разі її відсутності чи особистого звернення депутата надаються у паперовому вигляді. Не пізніше двох днів до пленарного засідання відділ секретаріату надсилає депутату електронну теку пленарного засідання, яка повинна містити порядок денний засідання, проекти рішень та пояснювальні записки до них, висновки постійних комісії. При цьому до початку пленарного засідання повинен бути наданий кожному депутату порядок денний у паперовому вигляді. Проекти рішень розміщують на окремій сторінці офіційного сайту Ради, де обов'язково зазначаються: Дата реєстрації проекту рішення в Раді; Назва проекту рішення; Автор/и. Проекти рішень розміщені відповідно до дати надходження. Біля проектів рішень, які розміщені на офіційному сайті менше ніж 20 робочих днів виставляється позначка червоними літерами «Нове надходження».
Однак, відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення були порушені вимоги ст. 29 ЗУ «Про місцеве самоврядування», зокрема:
1) оскаржуване рішення не оприлюднювалось на веб-сайті, після його надходження в передбаченому регламентом порядку;
2) позивача та інших депутатів Луцької міськї ради всупереч частини 10 даної статті Регламенту не було ознайомлено за десять днів відповідного пленарного засіданні та як передбачено у винятковому випадку - не пізніше як за один день, з відповідним проектом рішення та пояснювальними записками;
3) не було ознайомлено з обгрунтовуючими матеріалами (довідковими, інформаційними, експертними та іншими матеріалами, висновком юридичного відділу апарату виконавчого комітету Ради про відповідність проекту рішення чиноонму законодавству України, відділів, управлінь, департаментів, висновок пропозиції депутатів, постійних комісій, в разі їх надходження, таблиця «Критичні зауваження до проекту», тощо). Обгрунтовуючі матеріали, в тому числі проекти Програм Ради, інші друковані матеріали (понад 5 аркушів) не були надіслані позивачу, як депутату Луцької міської ради на електронну пошту, не було надіслано електронну теку пленарного засідання, яка повинна містити порядок денний засідання, проекти рішень та пояснювальні записки до них, висновки постійної комісії.
Статтею 30 Регламенту також передбачено, що винесенню питань на розгляд пленарного засідання Ради передує їх розгляд у постійних комісіях Ради, до сфери повноважень яких належать ці питання. Постійні комісії Ради вивчають, попередньо розглядають і здійснюють підготовку проектів рішень, висновків і рекомендацій до проектів рішень, які належать до їх компетенції, здійснюють контроль за виконанням рішень Ради. При прийнятті невідкладних рішень на вимогу Міського голови, Секретаря ради чи більшості депутатів, присутніх на пленарному засіданні, сесія більшістю голосів депутатів від загального складу Ради приймає рішення про проведення засідання відповідної комісії з розгляду ініційованого питання, яке може бути проведене під час перерви у пленарному засіданні.
Частиною 1 ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.
Відповідно до ч. 10 ст.47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» за результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Згідно ч. 15 ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» перелік, функціональна спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій визначаються регламентом відповідної ради та Положенням про постійні комісії, що затверджується радою з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» щодо реалізації повноважень ради у здійсненні державної регуляторної політики постійними комісіями відповідної ради.
Відповідно до ч. 1 ст. 34 Регламенту проект порядку денного оголошується головуючим на початку пленарного засідання Ради, він приймається за основу більшістю голосів депутатів Ради від присутніх на пленарному засіданні Ради депутатів. Зміни та доповнення до проекту порядку денного ставляться головуючим на голосування у порядку їх надходження. Питання вважається включеним до порядку денного, якщо воно попередньо розглянуто в постійних комісіях Ради і за нього проголосувало більше половини депутатів Ради, присутніх на пленарному засіданні Ради. У випадку, якщо проект рішення поданийу строки та в порядку встановленому ст. 29 Регламенту, не був розглянутий у відповідних постійних комісіях Ради, він включається до порядку денного Міським головою із застереженням про відсутність висновку постійної комісії. Порядок денний приймається в цілому більшістю голосів депутатів, присутніх на пленарному засіданні Ради. В разі неприйняття порядку денного в цілому, головуючий проводить голосування по кожному пункту окремо, і лише після цього в цілому.
Судом встановлено, під час пленарного засідання чергової двадцять шостої сесії Луцької міської ради попереднього розгляду проекту оскаржуваного рішення, яке було включено до порядку денного під час сесії, постійною комісією міської ради з питань дотримання прав людини, законності, боротьби зі злочинністю та корупцією, депутатської діяльністі, етики та регламенту, до повноважень якої належать ці питання, не здійснювалось.
При цьому, про те, що профільна комісія з даного питання не збиралась та попередньо не розглядала проекту вищевказаного рішення, її головою Федік М.М. було повідомленого головуючого під час пленарного засідання.
Таким чином, розгляд Постійною комісією міської ради з питань планування, соціально-економічного розвитку, бюджету та фінансів, питання, що були внесенні на розгляд пленарного засідання порядку денного чергової сесії Луцької міської ради 29.06.2017 року, до повноважень якої розгляд даних питань не входить, суперечить Регламенту, що також підтверджує порушення процедуру прийняття спірного рішення.
Частиною 3 статті 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.
Згідно пунктів 1-4 ч. 3 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар сільської, селищної, міської ради: у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови; скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» та інших законів.
Відповідно до ч. 16 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради,відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.
Так, частинами 7, 8 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено, що сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації. Сесія ради скликається для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду.
Надаючи правову оцінку всім доводам сторін, суд вважає помилковим посилання позивача на те, що спірним рішенням депутатам міської ради надано виключне право міського голови та секретаря ради головувати на засіданнях ради, оскільки вказане не суперечить положенням ч. 16 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування», яка передбачає таке право, у визначених випадках, передбачених законом.
Також, суд вважає помилковим посилання позивача на порушення порядку громадського обговорення та оприлюднення регуляторного акту, що передбачено Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», оскільки цей Закон визначає правові та організаційні засади реалізації державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності. Регуляторним актом відповідно до статті 1 цього ж Закону є прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання.
У розглядуваному випадку, оскаржуване рішення не спрямоване на регулювання господарських відносин, або адміністративних відносин між регуляторним органом та суб'єктом господарювання, а отже положення та правила Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» на нього не поширюється.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Підсумовуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що при прийнятті рішення Луцької міської ради від 29.06.2017 року № 26/9 «Про внесення змін до рішення Луцької міської ради від 23 грудня 2015 року № 2/3 «Про затвердження регламенту Луцької міської ради VІІ скликання» були допущені грубі процесуальні порушення підготовки, опрацювання, оприлюднення та ознайомлення з проектом цього рішення депутатів Луцької міської ради, а також порушення порядку попереднього розгляду спірного рішення профільною комісією, що є достатньою підставою для висновку, що спірне рішення прийнято не у спосіб та в не порядку, який визначений Законом. З наведених мотивів суд задовольняє позовні вимоги повністю шляхом визнання протиправним та скасування спірного рішення.
При цьому, доводи представника відповідача про дотримання вимог закону при прийнятті оскаржуваного рішення не знайшли свого підтвердження в процесі судового розгляду, виходячи з наведеного вище.
Судові витрати у справі, в виді судового збору в сумі 640,00 грн., відповідно до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України, стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Луцької міської ради на користь позивача. Сплата ним судового збору у вказаній сумі підтверджена документально (а.с. 1).
Керуючись ст. ст. 17, 86, 94, 159, 160-163, 167 КАС України, суд,-
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Луцької міської ради від 29.06.2017 року № 26/9 «Про внесення змін до рішення Луцької міської ради від 23 грудня 2015 року № 2/3 «Про затвердження регламенту Луцької міської ради VІІ скликання».
Стягнути з Луцької міської ради за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 640 (шістсот сорок) гривень сплаченого та документально підтвердженого судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Луцького міськрайонного суду А.В. Олексюк